Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ако некој нема ништо против стапување во брак со личност од друга вероисповед тогаш нема да има ништо против ни за компромис и заеднички избор на имиња и вера... Како ќе се викале децата? Па нема да се вика Христо ни Мустафа, Џон ќе се вика. Името е најмал проблем во приказнава.

Што се однесува пак до верските приврзаници...тие не ни завршуваат со некој од друга вера. Не ни помислуваат на тоа, а за другиве не е ни проблем.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
А зошто уопште мора да се венчаат у црква или џамија?Нека се потпишат само у општина.
Истото,зошто да се прави сунет,или да се крштева детето,кога ќе порасне самото ќе си одбере,секако без наметнувања од ничија страна.
Затоа што во тоа тие веруваат. Секој од нив сака да биде венчан пред нивниот Бог.
Или ако не тие, нивната фамилија сигурно.
Не знам за тебе колку си ти верник, ама јас би сакала да се мажам пред Бог.

Истото,зошто да се прави сунет,или да се крштева детето,кога ќе порасне самото ќе си одбере,секако без наметнувања од ничија страна.
Прочитај погоре..
И причина плус. Никој не остава некрстено дете..

Многу му е гајле како ќе го закопаат кога веќе е умрен,ептен голем проблем ова,телото кој ќе го чати.
Е видиш, на некој им е гајле. Се грижат дали нивниот син/внук/татко/дедо ќе најде спокој.

Обично у мешан брак стапуваат не многу религиозни партнери,така да ако има слога у врската,со добар договор се може да се постигне.
Религиозните не ни помислуваат а камо ли па да се умешаат со некој од друга религија.
Оф, колку само случаеви знам кога многу религиозна Христијанка со исто такво семејство, одеше скришно со Муслиман.
Уште одат. Тие си знаат како и со каква тешкотија.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Затоа што во тоа тие веруваат. Секој од нив сака да биде венчан пред нивниот Бог.
Или ако не тие, нивната фамилија сигурно.
Не знам за тебе колку си ти верник, ама јас би сакала да се мажам пред Бог.
Ти затоа нема да идеш со некој од друга вера,ако не грешам,зошто си јак верник.

Никој не остава некрстено дете..
Жити све,а од другиве религии што не се крстуваат ете те покусо од нас се.
Не крстуваат и од наша религија,тие што не се религиозни.

Оф, колку само случаеви знам кога многу религиозна Христијанка со исто такво семејство, одеше скришно со Муслиман.
Уште одат. Тие си знаат како и со каква тешкотија.
А детето,го имаат?Крстено е?Сунет му правеја?Како се вика?

Кажав и ќе повторам,со договор се се може,и се се може ако се сака.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ти затоа нема да идеш со некој од друга вера,ако не грешам,зошто си јак верник.
Жити све,а од другиве религии што не се крстуваат ете те покусо од нас се.
Не крстуваат и од наша религија,тие што не се религиозни.
А детето,го имаат?Крстено е?Сунет му правеја?Како се вика?
Кажав и ќе повторам,со договор се се може,и се се може ако се сака.
Не знам како им се вика детето, не знам дали се зедоја пред Бог или пред Алах, не сум матичар, а уште помалку не сум чачорка па да ме интересира се`.
Знам само дека долго време се бореа за нивната врска, и ете се`уште ги гледам заедно.

И јас се согласувам со тоа дека ако се сака, се` се може. Само преку некој работи потешко се поминува. :smir:

Во основно имав другарка со која се дружев многу. Беше полу Албанка, полу Македонка. Неа ја крстија со Албанско име, нејзиното братче со Македонско. И така им беа подредени работите дома, мада не е многу прифатена надвор, во околината..
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Во основно имав другарка со која се дружев многу. Беше полу Албанка, полу Македонка. Неа ја крстија со Албанско име, нејзиното братче со Македонско. И така им беа подредени работите дома, мада не е многу прифатена надвор, во околината..
Во зграда имавме другар со кој ептен се дружевме и кој имаше татко косовски албанец а мајка македонка. На никого од нас (дечурлана) ни на памет не ни падна тоа да ни биде проблем беше прифатено како нешто најнормално. Другарка ти најубаво да си бара друго друштво.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
159
Поени од реакции
13
Druzenje edruga rabota a vrska ili brak e druga mnogu podelikatna rabota.Sto se sluci so mesanite brakovi vo verskite vojni na balkanov.A i da ne se vojnite golemi se sansite za verski konflikt vo brakot.Zatoa "zemi mome makedonce pa da vidis sto e raj"
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Desire jas vo mojot post namerno napisav deka za drugi voopsto ne mi smeta, neka odi koj so koj saka, kako saka, megutoa nabrojav pricini, da ne pastiram, poradi sto za MENE LICHNO NE... mene tie raboti mi se Sveti, i mnogu bitni... zatoa ne se povikuvaj na mojot post so prashanja dali mora ili ne... :smir:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Desire jas vo mojot post namerno napisav deka za drugi voopsto ne mi smeta, neka odi koj so koj saka, kako saka, megutoa nabrojav pricini, da ne pastiram, poradi sto za MENE LICHNO NE... mene tie raboti mi se Sveti, i mnogu bitni... zatoa ne se povikuvaj na mojot post so prashanja dali mora ili ne... :smir:
:eek:ftopic:
Sunny ова е форум,кој што служи за дискусија,нормално дека од 5000 членови еден ќе те цитира и нема да се согласува со твоето мислење и ќе се повикува на твојот пост со прашања,било тоа субјективно мислење или објективно.

онтопик:
Затоа,кажав дека тие што се религиозни не се ни умешуваат со некој од друга религија,а не па брак/врска.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
:eek:ftopic:
Sunny ова е форум,кој што служи за дискусија,нормално дека од 5000 членови еден ќе те цитира и нема да се согласува со твоето мислење и ќе се повикува на твојот пост со прашања,било тоа субјективно мислење или објективно.

онтопик:
Затоа,кажав дека тие што се религиозни не се ни умешуваат со некој од друга религија,а не па брак/врска.


vo red e toa, megutoa jas rekov deka za drugi nemam nisto protiv, jas tie pricini gi navedov za mene, zosto jas ne bi sakala takvo nesto:



Mene licno ne mi smeta, drugite neka bidat vo vrska koj kako si saka i so koga si saka, za mene licno ne, poradi toa sto toa ke podrazbira eden da ja smeni verata, poradi nekolku pricini:
-Tie kaj ke se vencaat, vo crkava ili dzamija?:toe:
-Ako imaat masko dete ke mu pravat ili ne sunet?:toe:
-Koga togas ke dojde i den za umiracka, kako ke go zakopaat so pop ili odza?:toe:
...

Ima uste mnogu vakvi prashanja, koj za da se ispocituvaat ke podrazbira promena na vera, a nekoi ocigledno se neizbezni...


pozz
mene ovie pricini mi se mn vazni i mi znacat... nikade ne rekov deka ova mora da vazi za site... licno poznavam luge vo brakovi od mesani veroispovedi i bas spored niv svativ deka ovie razliki i ne se taka nebitni...


:smir::smir::smir::smir:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
можеме да се прајме тука опен мајндед или слично
ама почнете од самите себеси, дали би го направиле тоа, како би постапиле, како би го воспитале тоа дете што ке се роди, што ке му речете кога ке ве праша што е тоа Господ или Алах или Буда свеједно
конкретно за Македонија, речиси и да нема други вери освен христијанство и ислам
значи според мене е изводливо доколку едниот партнер не се „конвертира“
неможе да има компромис од Х познати причини зошто тој брак доживотно ке биде жива рана
значи доколку еден од нив промени според мене се има случувано и тоа секогаш (колу што јас сум запознат) женското менува вера или националност или неморада смени туку само да ги прифати нивните обичаи и слично
и јас на пример не сум којзнае што религиозен ама за мене постои Божик Велигден а за друг постои Рамазан и Бајрам и малце тешко тука да се биде опен мајндед
 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
116
Поени од реакции
0
a sto ako nekogo/nekoja mnogu ja sakas, ama negovata/nejzinata familijata ne ja odobruva vrskata?
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Не ми е јасно шо го тупите! ја сум босанец и имам женска македонка и ја сакам и ме сака и топ ни е! не сме се замарале многу за тоа што ја сум муслиман или она македонка. Имаме слични размислувања за многу работи се привлекуваме и веќе 8 си имаме преубава врска! Точно нашите се против и се трудат да ни ја прекинат врската али џабе им е:baeh:! ние си се сакаме и не ни е пречка тоа воопшто, точно е дека има луѓе со сереле и со замерувале и пребацувале али тие што неможат да не разберат не ни се битни во животот и не ни требаат! Луѓе сакајте не се замарајте со религија, националност и политика!:helou:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
До сеа сум бил со девојки од различни националности и не сум имал никакви проблеми ни дома, ни надвор (=
 

Kajgana Shop

На врв Bottom