Секс/врска/брак со партнери од различна религија/националност

Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Ако си се сакаат нека си се земат мислам дека верата или националноста не треба да ги спречува.
пс: Тетка ми е омажена за муслиман. Избегала пошо дедо ми не ја давал.. ама после го прифатил зетко и то.. :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ако си се сакаат нека си се земат мислам дека верата или националноста не треба да ги спречува.
пс: Тетка ми е омажена за муслиман. Избегала пошо дедо ми не ја давал.. ама после го прифатил зетко и то.. :)
Па да, ако си се сакаат(тоа подразбирање прифаќање на партнерот баш таков како што е, без правење проблеми околу тоа) но и ако се спремни да се борат против осудувања и разни предрасуди од луѓе што сакаат да се мешаат, и едноставно да не слушаат озборувања од луѓе кои немаат попаметна работа.

У врска со пс-от, да, родителите не можат да се налутат на потомците за нивни свесни постапки колку и да мислат дека се грешни, бар не би требало да се налутат засекогаш. Кога тогаш, омекнуваат и сфаќаат дека синчето/ќерката им е доволно зрела особа за да се грижи сам/а за себе и да носи свои одлуки.
И тоа е тоа, со 3 збора, слобода на волја. :pipi:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Љубовта не познава граници :back:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.906
Поени од реакции
23.876
Јас лично не би од две причини.

Прво конкретно за македонското подневје, познавајќи ги муслиманите (извинете римз и останати) колку посесивно се однесуваат со блиска фамилија од женски род и да му ја мислам јас дали некој ќе ми се заканува или слични агресии, не благодарам. Знам дека има исклучоци не мора да ми го потенцирате тоа ама така е. Колку за споредба колку мешани бракови меѓу Муслиман и Христијанка знаете? 5, 10, 50? А меѓу Христијанин и Муслиманка? Се кладам дека во најоптимистичка верзија дупло помалку.

Второ православен христијанин сум. Секако дека не би ми било сеедно детето мое да се вика Јусуф или Шпреса како што и на партнерката не би и било сеедно дали ќе биде Ѓорѓи или Ивана, или да забулувам ќерка или да сунетирам син. Да разбирам дека тоа го наложува нивната традиција и вероисповед меѓутоа тоа за мене е неприфатливо како што и мои некои работи за другата страна се неприфатливи.

Ова се главно работи коишто се за брак. Не би и за врска. Што ако стане сериозна и на крај ќе мора да си разотидеме и да ни биде тешко и на двајцата. Доколку смени вера да ама само самоволно, да го барам тоа од неа би било крајно себично.

Да, ограничен сум. (неограничена е само вселената).
Не, не верувам дека љубовта секогаш победува на крајот.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
27
Поени од реакции
1
Мене не ми пречи воопшто...другарка ми е христијанка, а дечко и муслиман, врската трае веќе 3 години и нивните не се противат за тоа...но ми пречи тоа што типот напнува за менување на вера....може да се успее и без тоа нели?...Пријатели на моите во брак се скоро 25 години и фино лепо ги слават и христијанските и муслиманските празници...
малце поголем трошок:pos2: ама сите се среќни и задоволни
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
114
Поени од реакции
1
Sekoj neka si pravi kako sto mu odgovara nemislam da sudam nikogo tuku da gi pocituvam razlikite! Jas iskreno mislam deka ne bi go napravila toa, no nikogas ne se znae sto moze da se sluci.mozebi mojot maz ke bide Grk :)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Mene licno ne mi smeta, drugite neka bidat vo vrska koj kako si saka i so koga si saka, za mene licno ne, poradi toa sto toa ke podrazbira eden da ja smeni verata, poradi nekolku pricini:
-Tie kaj ke se vencaat, vo crkava ili dzamija?:toe:
-Ako imaat masko dete ke mu pravat ili ne sunet?:toe:
-Koga togas ke dojde i den za umiracka, kako ke go zakopaat so pop ili odza?:toe:
...

Ima uste mnogu vakvi prashanja, koj za da se ispocituvaat ke podrazbira promena na vera, a nekoi ocigledno se neizbezni...


pozz
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Повеќето разговарате за врска помеѓу „тешки„ верници. Во таков случај точно е дека веројатно ќе има проблеми.

Но во случај двајцата да не се верници (туку како мнозинството повеќе декларативно) нема да има никакви проблеми од таа природа (под услов и фамилиите да им се такви-секуларни).
 

WondeR`

Дипломат
Член од
2 февруари 2008
Мислења
156
Поени од реакции
5
Колку и да имаат модерни сваќања и дечкото и девојката сепак во текот на нивната љубовна врска или брак ќе се појават проблеми.Не во религиозен тип или нешто друго, али овде важна улога има нивното воспитување.Двајцата се воспитани на различен начин бидејќи нивните фамилии се од различна националност и религија.
А, кога ќе дојде ред за дете, тогаш да не зборуваме.
 

unique9

Il Principe
Член од
23 октомври 2008
Мислења
75
Поени од реакции
2
Абе за брак...искрено мислам дека нема логика!:toe: Али нешто мн. ме нервира...еве еден чист пример...имам едно комшивче у влез,дечко има Албанец,имаат по 13-14 год....и родителите на девојчето коа разбраа спобудалеа ејјј! Па деца се бе,мислам дека за такви врски е ок она...али за брак не дека не може да функционира,али сепак...дали ке бидете детето Сања или Резарта и дали ке се слави Бајрам или Божиќ...тоа се веќе неизбежни проблеми во мешаните бракови,без разлика колкава е љубовта помеѓу нив!:toe:
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
2
Onie koi se teski vernici nemaat partneri od druga religija. Onie koi ne se vernici ne treba da e problem. Ako nekoja strana insistira na promena na verata, togas ima problem. Imam prijatel na kogo tato mu e pravoslaven, majka katolik, a ozenet e so muslimanka. Ovoj mix kaj niv doma prekrasno funkcionira. Se slavat site praznici katolicki, pravoslaven bozic, a od koga se ozeni i bajram. E sega toa slavenje e povece "komercijala" pricina povece da se sedne so rodnini i prijateli da se napijat po nekoja i da zamezat. Koga dobro ke razmisli chovek religijata denes ja ima izgubeno svojata smisla. Poveke sluzi za podelbi i omraza otkolku za ona sto e nameneta.
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Mene licno ne mi smeta, drugite neka bidat vo vrska koj kako si saka i so koga si saka, za mene licno ne, poradi toa sto toa ke podrazbira eden da ja smeni verata, poradi nekolku pricini:
-Tie kaj ke se vencaat, vo crkava ili dzamija?:toe:
А зошто уопште мора да се венчаат у црква или џамија?Нека се потпишат само у општина.
-Ako imaat masko dete ke mu pravat ili ne sunet?:toe:
Истото,зошто да се прави сунет,или да се крштева детето,кога ќе порасне самото ќе си одбере,секако без наметнувања од ничија страна.
-Koga togas ke dojde i den za umiracka, kako ke go zakopaat so pop ili odza?:toe:
Многу му е гајле како ќе го закопаат кога веќе е умрен,ептен голем проблем ова,телото кој ќе го чати.

Обично у мешан брак стапуваат не многу религиозни партнери,така да ако има слога у врската,со добар договор се може да се постигне.
Религиозните не ни помислуваат а камо ли па да се умешаат со некој од друга религија.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Абе за брак...искрено мислам дека нема логика!:toe: Али нешто мн. ме нервира...еве еден чист пример...имам едно комшивче у влез,дечко има Албанец,имаат по 13-14 год....и родителите на девојчето коа разбраа спобудалеа ејјј! Па деца се бе,мислам дека за такви врски е ок она...али за брак не дека не може да функционира,али сепак...дали ке бидете детето Сања или Резарта и дали ке се слави Бајрам или Божиќ...тоа се веќе неизбежни проблеми во мешаните бракови,без разлика колкава е љубовта помеѓу нив!:toe:
Апсолутно не се неизбежни проблеми туку нешто многу нормално кое како такво треба и да се прифати. Тоа што за некого ќе биде проблем за друг ќе биде предизвик да спои две позитивни работи. Се зависи на кој начин се перцепираат разликите, како шанса за саморазвивање или како проблем.

За имињата. Па денес постојат толку многу имиња кои воопшто не мора да се христијански или муслимански така да тоа воопшто не мора да е пречка. Исто и за празниците, ќе се слават заеднички-барем тоа е лесно и онака за празнување сме први :wink:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom