Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
17 декември 2011
Мислења
79
Поени од реакции
22
Zdravo dali na ovaa konfiguracija CPU Intel Pentium E2200,Motherboard MS-7392 ,Graphics NVIDIA GeForce 8600 GT 256mb,RAM MEMORY 2 GB DDR2 400mh, ako se stavi use dva gb ram ke bide podobar ili treba pojaka graficka ??
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Zdravo dali na ovaa konfiguracija CPU Intel Pentium E2200,Motherboard MS-7392 ,Graphics NVIDIA GeForce 8600 GT 256mb,RAM MEMORY 2 GB DDR2 400mh, ako se stavi use dva gb ram ke bide podobar ili treba pojaka graficka ??
За што го користиш компјутерот? Ако ти е за поинтензивни апликации/игри, имаш многу слаби процесор и графичка, така да рамот нема многу да те спаси.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
врска немаф кај да го поставам прашањето па се одлучив тука...значи вака компјутероф е бавен ко желка,видета на јутуб сецкаат и на 240p кочи дота ми сецка незнам уште што..што можда е проблемот ? ако кажам дека имам слаба графичка и процесор можат некако да помогнат ? geforce 6200 . intel celeron 3.04 ghz :(
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
врска немаф кај да го поставам прашањето па се одлучив тука...значи вака компјутероф е бавен ко желка,видета на јутуб сецкаат и на 240p кочи дота ми сецка незнам уште што..што можда е проблемот ? ако кажам дека имам слаба графичка и процесор можат некако да помогнат ? geforce 6200 . intel celeron 3.04 ghz :(
Скенирај со Malwarebytes и Hitman Pro првин, мислам дека некој malware ти дига CPU usage накај 100%. Ај дај скриншот од таск менаџер кога гледаш на YT/играш.
И да провери си ги и температурите за секој случај.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
да не пишам еден мал кога е Голем проблем
матична asrock alivexfire esata2 i gt 220
на 32 бит. систем функционира се ок.
инсталирам вин7 64 не препознава звучна и нема дупли дисплеј
дви не работи.
инсталирани се други,нови стари,по доктор наоѓани дрв. ништо.
Некој да има “лек“
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
да не пишам еден мал кога е Голем проблем
матична asrock alivexfire esata2 i gt 220
на 32 бит. систем функционира се ок.
инсталирам вин7 64 не препознава звучна и нема дупли дисплеј
дви не работи.
инсталирани се други,нови стари,по доктор наоѓани дрв. ништо.
Некој да има “лек“
Одма ке ти кажам од AMD многу не се разбирам, фан сум на Интел а и микрософт е очигледно пошо супортот им е послаб со драјвериве за АМД...успут плочава so Crossfire на Nvidia вози а :)
Оваа ли е плочата?
Пробај прво со ова AMD Driver Autodetect.

Незнам дали имаш ставано чипсет драјвер за твојов Northbridge AMD 480X CrossFire а би требало да ставиш незнам колку 7цава има чипсет драјвери за АМД....овде има некој драјвер за 64битна 7ца, клик на горниот линк за ATI Catalyst™ Display Driver for Windows Vista/Windows 7 64-bit - Motherboard/IGP Drivers и под Optional Downloads имаш само за чипсетot драјвер верзија 12.4 od 25.2Mb od 4/25/2012, Catalistot вероватно не ти треба пошо имаш Nvidia.

Ако не помине ова ке си бараш оригиналка 64бит 7ca со SP1 вградена untouched верзија.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Скенирај со Malwarebytes и Hitman Pro првин, мислам дека некој malware ти дига CPU usage накај 100%. Ај дај скриншот од таск менаџер кога гледаш на YT/играш.
И да провери си ги и температурите за секој случај.
како да ја проверам температурата :$ ?
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Одма ке ти кажам од AMD многу не се разбирам, фан сум на Интел а и микрософт е очигледно пошо супортот им е послаб со драјвериве за АМД...успут плочава so Crossfire на Nvidia вози а :)
Оваа ли е плочата?
Пробај прво со ова AMD Driver Autodetect.

Незнам дали имаш ставано чипсет драјвер за твојов Northbridge AMD 480X CrossFire а би требало да ставиш незнам колку 7цава има чипсет драјвери за АМД....овде има некој драјвер за 64битна 7ца, клик на горниот линк за ATI Catalyst™ Display Driver for Windows Vista/Windows 7 64-bit - Motherboard/IGP Drivers и под Optional Downloads имаш само за чипсетot драјвер верзија 12.4 od 25.2Mb od 4/25/2012, Catalistot вероватно не ти треба пошо имаш Nvidia.

Ако не помине ова ке си бараш оригиналка 64бит 7ca со SP1 вградена untouched верзија.
Благодарам за патот до решение на проблемот
Ќе го биде несто.
--- надополнето: 17 јуни 2012 во 22:54 ---
таа е плочата и добро работи со било кој 32 битен оп сис.
и графичката си вози фантастично,некој ми прати на меил да си сменам оп 32 или да купам 64 битни
компоненти,не држи вода да се јавуваат некои кои немаат некое основно знаење а не совети
да делат.
Сите комп. се 64 битни процесор......
околу звукот и мало гајле ставив СБ креатив лајв 64 стара со дрв.кои немаат врска но одма се закачи си симна и проработи.
Но таа е купена со сите салтанати и плус сум рег. во креитив лаб.,дури и по меил ми пратија помош ако треба.
Во секој случај интересен проблем,а за интел и амд?
Јас еднас имав интел можеби најдобриот кој некогаш во тој момент со тој оп систем работеше 450.
Од тогаш само амд.
Задоволен сум.
Не е околу цената ништо но само амд и инвидија и тоа асус поборник сум на тие две нешта.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Благодарам за патот до решение на проблемот
Ќе го биде несто.
--- надополнето: 17 јуни 2012 во 22:54 ---
таа е плочата и добро работи со било кој 32 битен оп сис.
и графичката си вози фантастично,некој ми прати на меил да си сменам оп 32 или да купам 64 битни
компоненти,не држи вода да се јавуваат некои кои немаат некое основно знаење а не совети
да делат.
Сите комп. се 64 битни процесор......
околу звукот и мало гајле ставив СБ креатив лајв 64 стара со дрв.кои немаат врска но одма се закачи си симна и проработи.
Но таа е купена со сите салтанати и плус сум рег. во креитив лаб.,дури и по меил ми пратија помош ако треба.
Во секој случај интересен проблем,а за интел и амд?
Јас еднас имав интел можеби најдобриот кој некогаш во тој момент со тој оп систем работеше 450.
Од тогаш само амд.
Задоволен сум.
Не е околу цената ништо но само амд и инвидија и тоа асус поборник сум на тие две нешта.
Чисто онака доколку не имаш повеќе од 3гб рам нема некоја голема потреба од 64битен оперативен сустем. Иначе конкретно за проблемов викаш си пробал се драјвери и од самата страна на асрок? Ако не работи и со нив тогаш идеш на страната од самиот произведувач (значи амд и реалтек) и симнуваш нивни драјвери за 64бит 7ца. И не истналирај каталист драјвери ако имаш нвидија картица зашто можеш да имаш проблеми. Провери со driverspeeper мислам се викаше програмот да не ги имаш случајно инсталирано и избриши ги комплетно.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Имам 5гб една 2 и три кеца,за каталист го избришав и тоа доста тешко а ја проверив и варијантата со директно од стр. на реалтек немам добиено звук.
Научна фантестика е.
За 220гт процитав на еден странски форум дека има проблем со два монитори ( не препознава на дви) и решение експеримент со постари дрв.
искрено се мрднав и звук нема.
Чудно е што самата плоча подржува 64бит-на конфиг.
Ќе пробувам инатот е голем желба за откривање проблеми поголема.
Кога ќе го решам ќе напишам,до тогаш слушам-читам можни решенија.
Она со нортбриџ дрв. ме нервира несе инсталира ниту една вер. за 64
Можеби и тука лежи цел проблем.
прва на него па потоа останато.
Во секој случај благодарам и се слушаме-читаме.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.763
Поени од реакции
6.723
Може да се најдат уште SDRAM мемории? :cautious:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75
Скенирај со Malwarebytes и Hitman Pro првин, мислам дека некој malware ти дига CPU usage накај 100%. Ај дај скриншот од таск менаџер кога гледаш на YT/играш.
И да провери си ги и температурите за секој случај.
скенираф најде 3 тројанци и еден нз како се викаше,со хитмен про најде еде мalware а температурите и cup usage е вака

--- надополнето: 18 јуни 2012 во 17:58 ---
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.345
Поени од реакции
75

Kajgana Shop

На врв Bottom