Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Значи вака имам проблем со компјутерот. Се рестартира некогаш кога ќе му текне, некогаш ќе се блокира тотално само стрелката и музиката што ја имам пуштено свири и морам да го рестартирам. Исчистен е од прашина, вируси, температурите се ок. Ако има некој совет нека помага.
Memtest и напајањето да го провериш, тие 2 работи шо прво ми паѓаат на памет, плочата разледај ја убаво да не има подуени кондензатори ако е постара плоча. Дискот исто провери го со HDtune...прочитај Health i SMART и full scan напрај му.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Memtest и напајањето да го провериш, тие 2 работи шо прво ми паѓаат на памет, плочата разледај ја убаво да не има подуени кондензатори ако е постара плоча. Дискот исто провери го со HDtune...прочитај Health i SMART и full scan напрај му.
Има неколку кондензатори подуени али до сега не ми правеле проблем. На напајањето мислам дека кулерот е зезнат нешто нема доволно обрти али не е жешко. Дискот сега го проверувам со HD Tune...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има неколку кондензатори подуени али до сега не ми правеле проблем. На напајањето мислам дека кулерот е зезнат нешто нема доволно обрти али не е жешко. Дискот сега го проверувам со HD Tune...
Треба да се сервисира пред да настане општа хаварија со компјутерот.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
SomeoNe! - Ај пробај смени го DATA кабелот на HDD-то ( IDE/PATA или SATA кабелот - зависи каков кабел користи ) и пробај пак. Не мора да е тоа, али ми се има десено проблем со истиве симптоми каде што беше неисправен SATA DATA кабелот. Ако немаш кабел при рака пробај прицврсти го кабелот што го имаш ( откачи го и закачи го одново ) - можно е да е лабав. Ова решение е онака од ракав, ама лесно е да се провери па што да не :).

Иначе подетално за проблемот - Дали имаш инсталирано некој нов уред ( или update-ирано драјвери ) непосредно пред да се појави проблемот ? Дали ако го оставиш некое време укочен дава BSOD ? Ако дава BSOD - прочитај кој еррор код дава и пиши го овде ( ако се гаси многу брзо исклучи го автоматското рестартирање во случај на грешка и прочитај што пишува кога ќе се укочи / при BSOD ) .
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
SomeoNe! - Ај пробај смени го DATA кабелот на HDD-то ( IDE/PATA или SATA кабелот - зависи каков кабел користи ) и пробај пак. Не мора да е тоа, али ми се има десено проблем со истиве симптоми каде што беше неисправен SATA DATA кабелот. Ако немаш кабел при рака пробај прицврсти го кабелот што го имаш ( откачи го и закачи го одново ) - можно е да е лабав. Ова решение е онака од ракав, ама лесно е да се провери па што да не :).

Иначе подетално за проблемот - Дали имаш инсталирано некој нов уред ( или update-ирано драјвери ) непосредно пред да се појави проблемот ? Дали ако го оставиш некое време укочен дава BSOD ? Ако дава BSOD - прочитај кој еррор код дава и пиши го овде ( ако се гаси многу брзо исклучи го автоматското рестартирање во случај на грешка и прочитај што пишува кога ќе се укочи / при BSOD ) .
Го пробав тоа со кабелот но не верувам да е до него.:)
Немам инсталирано никакви уреди ни пак драјвери. Не е форматиран компјутеров можда више од година дена. До сега ми нема дадено BSOD.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Го пробав тоа со кабелот но не верувам да е до него.:)
Немам инсталирано никакви уреди ни пак драјвери. Не е форматиран компјутеров можда више од година дена. До сега ми нема дадено BSOD.
Носи го на сервис пред да ти рикне плочата комплетно и да не може да се оправи. Тие подуени кондезатори го дестабилизираат. Немој да мислиш дека е софтверски нешто.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Носи го на сервис пред да ти рикне плочата комплетно и да не може да се оправи. Тие подуени кондезатори го дестабилизираат. Немој да мислиш дека е софтверски нешто.
Па и јас тоа мислам. Не верувам дека проблемот е софтверски. Најверојатно или кондензаторите или напајањето прави проблем.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
10 и 10 = 20....толку да зема малку? мн малце бе ........ Ај некој од експертиве за Нортон нека каже каков е што е, и онака сумливо мие дека ептен малце рам зема.....прв пат гледам некој IS да зема само 20мб рам.
 

Attachments

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Еве кај мене NIS 2012 колку зема рам, двата процеси околу 11MB.

Screenshot_1.png
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Ке го шибнам него сеа, како си задоволен како корисник?
Одличен е многу сум задоволен сега за сега, многу лесно за навигација е UI-то откако ќе го научиш првите 5 минути. Во поглед на ресурси многу малце бара и ќе оди одлично и на слаби конфигурации. Дури и малце побрзо ми се стартуваат некои програми и побрз е старт-ап от откако го инсталирав NIS, предтоа имав Avast. Скеновите не траат многу долго и се ефикасни, е сега може ќе ти ги брише краковите од игри и сл. (малце е агресивна заштитата во тој поглед) ама можеш многу лесно да нагодиш во сетинзи кој фолдер/фолдери на пр. да биде искчучок од real-time/Sonar заштитата и нема да имаш проблеми.
 
Член од
29 август 2009
Мислења
291
Поени од реакции
405
Епа вака,имам проблем со лаптопот.Кога не е приклучен на полнење си функционира како што треба но кога ќе го ставам да се полни едвај рефреш да направиш.Софтверски сигурно не е зошто и од кога го форматирав истото се случува.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Епа вака,имам проблем со лаптопот.Кога не е приклучен на полнење си функционира како што треба но кога ќе го ставам да се полни едвај рефреш да направиш.Софтверски сигурно не е зошто и од кога го форматирав истото се случува.
Пробај со извадена батерија дали ќе биде добро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom