Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
7 август 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.876
....jpg

Знае некој како да го поправам ова ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
да не имам нешто поместено во контролниот панел или како и да е помогајте :eek:
Во овој прозорец како на сликава ке кликнеш на Audio табот и таму кај сликичките со звучник и микрофон (значи на двете места) како Default Device ке одбереш шо и да ти е друго во листата наместо ова Windigo BT Device и ке кликнеш доле на Ок....тоа Windigo BT(BlueTooth) ти е некој Блутоотх уред (телефон или што и да имаш инсталирано ама не е звучната) .Ако штиклираш најдоле тоа Use only default devices нема да те зеза другпат да ти го враќа на Windigo кога ке го прикључиш BT уредот.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
262
Поени од реакции
78
Во овој прозорец како на сликава ке кликнеш на Audio табот и таму кај сликичките со звучник и микрофон (значи на двете места) како Default Device ке одбереш шо и да ти е друго во листата наместо ова Windigo BT Device и ке кликнеш доле на Ок....тоа Windigo BT(BlueTooth) ти е некој Блутоотх уред (телефон или што и да имаш инсталирано ама не е звучната) .Ако штиклираш најдоле тоа Use only default devices нема да те зеза другпат да ти го враќа на Windigo кога ке го прикључиш BT уредот.
Единствената опција е Windigo BT Audio:confused:
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Помош!!!
Кој може да ми помогне , имам стар компјутер со Intel Celeron CPU 2.4GHz , 1GB of RAM , графичка АSUS RADEON 9200 SERIES , монитор Аcer 19' инчен.
Windows XP

Кога пуштам некои поквалитетни видеа (HD или сл), ми кочи сликата на видеото и ми сецка многу. Како може да го поправам тоа, дали некој кодек да спуштам или преку некој друг плеер да пуштам (сум пробал со Гом плеер и ВЛЦ) ???
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
538
Поени од реакции
325
ne znam dali ja pogodiv temava,imam problem so nadvoresen hard disk,u polsedno vreme koga ke pustam fajl.bilo sto mkv,avi i slicno za da gledam film pocnue i mi se stopira ,pa mi vraka nazad ,nekoj pat se blokira i taka ostanuva,ne znam so e problem ,go formatirav ali ne biva ,ako ima nekoj da preporaca so treba da se napravi ili pa nekoj majstor za ovie raboti
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Веќе подолго време приметував како ме замара ептен екранот и како ги приметувам линиите, ако се загледам се приметуваа осцилации. И си викам ај да проверам Refresh Rate, да не е на ниска фреквенција стаен. Како е можно откако намалив од 75 на 60 Hz помалце да ме замара екранов и помалку да се приметува рефреширањето, т.е. линиите. Нели, логично, што поголема фреквенција, толку потешко за човечкото око да перцепира такво нешто?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
ne znam dali ja pogodiv temava,imam problem so nadvoresen hard disk,u polsedno vreme koga ke pustam fajl.bilo sto mkv,avi i slicno za da gledam film pocnue i mi se stopira ,pa mi vraka nazad ,nekoj pat se blokira i taka ostanuva,ne znam so e problem ,go formatirav ali ne biva ,ako ima nekoj da preporaca so treba da se napravi ili pa nekoj majstor za ovie raboti
Види дали ти прегрева. Можно е и да е кабелот за напојување или адаптерот ако ти е на струја. Ако ти е на УСБ директно, пробај со друго кабелче дали ти се случува истото. Исто пробај и сними го филмот на компјутерот, за да видиш да не е до самиот филм т.е. некој специфичен формат (иако викаш дека на повеќе истото ти се случува).
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
ne znam dali ja pogodiv temava,imam problem so nadvoresen hard disk,u polsedno vreme koga ke pustam fajl.bilo sto mkv,avi i slicno za da gledam film pocnue i mi se stopira ,pa mi vraka nazad ,nekoj pat se blokira i taka ostanuva,ne znam so e problem ,go formatirav ali ne biva ,ako ima nekoj da preporaca so treba da se napravi ili pa nekoj majstor za ovie raboti
Прво провери си дали добива доволно струја дисков преку УСБ портот доколку нема сопствено напајање т.е. само со УСБ кабел го конектираш, затоа што УСБ басот има фиксна струја и напон кој после се дели/троши на уредите кој ке ги прикључиш.Пробај искључи све што имаш на УСБ друго уштекано и прочитај го делот 6 за Power кај УСБ на wiki а посебно делов:
Some devices, such as high-speed external disk drives, require more than 500 mA of current[44] and therefore may have power issues if powered from just one USB 2.0 port: erratic function, failure to function, or overloading/damaging the port. Such devices may come with an external power source or a Y-shaped cable that has two USB connectors (one for power+data, the other for power only) to be plugged into a computer. With such a cable, a device can draw power from two USB ports simultaneously.
Ако сепак имаш фиока со сопствен адаптер/напајање може и тоа да не биде исправно па дисков влече струја само преку УСБ портата и таа да му е слаба за нормална работа.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Значи вака имам проблем со компјутерот. Се рестартира некогаш кога ќе му текне, некогаш ќе се блокира тотално само стрелката и музиката што ја имам пуштено свири и морам да го рестартирам. Исчистен е од прашина, вируси, температурите се ок. Ако има некој совет нека помага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom