Матура

Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дозволено е да се користат формули колку што разбрав...Провери си на matura.gov.mk во Програмата за математика...пишува на 11 страница :)
...по процена на Државната матурска предметна комисија по математика, за целиот тест или за дел од тестот може да бидат понудени и формули...

Не верувам дека ќе стават формули во задачите.
 

iww

Член од
30 мај 2012
Мислења
15
Поени од реакции
4
ај некој доколку можи и ги има тестовите од минатите години по англиски да ги прикачи :D
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
20
Поени од реакции
7
ima li nekoj informacija vo vrska so temite na pismoto ili esejot po angliski?
 

*eLeNa*

мјаѕ.ιgℓєѕιαѕ ^^
Член од
6 март 2008
Мислења
98
Поени од реакции
16
Не можам да најдам, линк?
...по процена на Државната матурска предметна комисија по математика, за целиот тест или за дел од тестот може да бидат понудени и формули...

Не верувам дека ќе стават формули во задачите.
Pluh, http://www.matura.gov.mk/data_files/state_graduate/mk/2612_MATEMATIKA-drzavna matura-osnovno nivo2009-2010.pdf (стр.11)

Genius, тоа и јас викам... досега никогаш не ставиле формула како помош во задачата... А и нема логика да се знаат сите формули напамет, има професори кои не ги знаат сите формули, а не ние... Не е проблем да се изведат, ама се губи многу време...
Така да оваа реченица јас ја сфатив дека може да си ги имаш со тебе. Планирам овој дел да си го испринтам и да им го покажам на тестаторите. :) Ако не дозволат, да сме живи и здрави... :)
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
8
Поени од реакции
9
Ајде нека се јави некој од Корчагин шо ги знае темите англиски, да ги сподели со нас...И јас сум чула имало натака секоја година по некој информиран пред време :)
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
A zasto namesto da gi cekate tuka temite angliski, ne idete da se prosetate ili provetreete pred utresniot ispit? Istovo i za makedonski site zborat za temite i na kraj ne bese nitu edna od tie dve. Polesno e da razmislite za vreme na ispitot nego li doma da sedite i da go pisete i da go naucite napamet. Ali sekoj so svoj pamet.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ако во еден правоаголен триаголник висината спуштена кон хипотенузата ја дели неа на отсечки со должина 12 cm и _____________ cm, тогаш висината на тој триаголник е 6 cm.

Имаше формула за ова ако е поделена хипотенузата на два дела, ако ја знае некој нека ја стави.
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
h=koren(p*q) :) (h е висината што ја дели хипотенузата на два дела со должини p и q)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Kako ne bese , za romantizam se pogodi , a jas den pred toa ja imav spremeno pa znaev od prilika so da pisam. E sega angliski ne planiram pak da pisuvam oti sekakva tema moze da se padne , taka samo frazi nekoi i pridavki koi mozat da posluzat.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
дечки, сеа утре ..од 9 сме или од 10? :D
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Знае некој кои се четирите видови есеи и која е разликата меѓу нив?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom