Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Да ги земеме на пример зборовите на Исус во Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“ На прв поглед тое не изгледа така, како Исус да кажува дека е Бог. Но ајде да видиме како возвраќаат јудејците на тоа Негово тврдење: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство – зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.“ (Јован 10:33) Јудејците го прифаќаат тоа искажување на Исус како тврдење, дека Тој е Бог. И во следните стихови Исус не ги поправа јудејците и не им кажува: „Јас не сум рекол дека сум Бог.“ Тоа покажува дека Исус навистина имал во предвид точно тоа, дека е Бог со зборовите: „Јас и Тако Ми едно сме.“ (Јован 10:30) Јован 8:58 е друг пример. Исус кажува: „Вистина, вистина ви велам: Јас сум пред да се роди Авраам.“ И повторно во одговор на Неговите зборови јудејците повторно земаат камени и сакаат да Го убијат. (Јован 8:59) Зошто јудејците сакаа да Го убијат Исуса со камења ако тие не мислеа дека Тој кажува нешто богохулно, а именно – дека е Бог?

Во Јован 1:1 се кажува дека: „Словото беше Бог.“ Во Јован 1:14 пишува: „Словото стана тело...“ Во Дела 20:28 се кажува: „Внимавајте... за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв.“ Кој ја придобил црквата со својата собствена крв? Исус Христос. Дела 20:28 кажува дека Бог ја откупил Црквата со Својата крв. Тоа значи дека Исус Христос е Бог!
a zosto ne im rekol toj jasno i glasno na apsotolite ,, da im kaze da slusnat od nego od negovata usta jas sum,bog
bukvalno zbor do zbor si kopiral,http://www.gotquestions.org/Macedonian/Macedonian-Jesus-God.html


vo biblijata ne postoi jasen tekst vo koi jasno isus ni kazuva deka isus e bog, nema nitue eden stih vo kontekst koj upatuva na toa deka isus e bog , vo mnogu tekstovi naprotiv kazuva deka isus i bog nemaat nisto zaednicko,

kako moze da bide bog koga nisto ne mozel da pravi sam , od sebe.
no jas nisto ne mozam da pravam sam od sebe, kako sto slusam taka i sudam.(jovan5;30)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja ne znam kaj ima vechi dokaz od toa koa u Bibliata isus vika ,,Zosto me velis deka sum dobar koga dobar e samo Ediniot BOG,,!
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Не еден туку многу цитати во библијата. Еве еден во кои Исус изречно вели дека е Господ


"Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум."
(Исус Христос во евангелие по Јован 13:13)
ajde da receme deka e taka
zasto prietele isus se molel ako bil bog spored nekoi ili sin spored drugi zasto imal potreba da se moli evego toj biblski tekst.
marko 1'35
А наутро, додека уште беше темно, стана, излезе и отиде во пусто место, и таму се молеше.

priatele rano nautro uste koga e temno nie muslimanite stanuvaame i izvrsuvame molitva sabah namaz,t.e izvrsuvame molitva,,
tokmu isus izvrsuval molitvaa onakakva kako i nie muslimanite ,, bil pokoren na boga a pokoren znaci musliman,
toa e spomnato i vo drugoo evangelie na matej 26; 36-39 kade veli;

Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.
И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли.

prietele muslimanite koga izvrsuvat molitva so svoeto lice pagaat na zemja i se molat .slobodno mozam da kazam deka isus bil pokoren na boga i e negov verovesnik , i zatoa imal potreba da se moli ednostavno bil kako i site nie vosopsto ne bil nikakov bog nitu sin negov zasto molenjeto e isklucivo samo covecka potreba

ako isus navistina bil bog ili negov sin zasto se molel i so svoeto lice pagal na zemja i mu se molel na boga?

ovaa dokazuva deka isus imal samo covecki osobini ,

sto mislis priatele dali boga mozes da go vidis ?
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
za da bides hrsitijan vo Anglija vekje nikoj nema obvrska da prifakja deka Isus bil bog!
poleka poleka pocnuvaat da se rascistuvaat od smesnite mislenja..
 
С

Само Човек

Гостин
kako be morase ? tatko ti da e semokjen, a ti da bides macen?
e*ati tatkoto togas sto go imas..
i koi grevovi, zna4i i siluvacot i kradci i ubijcii site grevovi im se prosteni ? ne za dzabe Napoleon Bonaparta rekol smesni raboti ima vo hristijanstvoto. zatoa i ne veruval.
ти дадов одговор, тоа што не можеш да се помириш нели имате курсеви за бомбаши самоубијци, тргај таму решавај комплекси
 
O

Orion.

Гостин
ajde da receme deka e taka
zasto prietele isus se molel ako bil bog spored nekoi ili sin spored drugi zasto imal potreba da se moli evego toj biblski tekst.
marko 1'35
А наутро, додека уште беше темно, стана, излезе и отиде во пусто место, и таму се молеше.

priatele rano nautro uste koga e temno nie muslimanite stanuvaame i izvrsuvame molitva sabah namaz,t.e izvrsuvame molitva,,
tokmu isus izvrsuval molitvaa onakakva kako i nie muslimanite ,, bil pokoren na boga a pokoren znaci musliman,
toa e spomnato i vo drugoo evangelie na matej 26; 36-39 kade veli;

Тогаш Исус дојде со нив на местото, кое се вика Гетсеманија, и им рече на учениците: „Седете тука додека Јас отидам онаму да се помолам.
И отиде малку потаму и падна на Своето лице и се помоли.

prietele muslimanite koga izvrsuvat molitva so svoeto lice pagaat na zemja i se molat .slobodno mozam da kazam deka isuss bil pokoren na boga i e negov verovesnik , i zatoa imal potreba da se moli ednostavno bil kako i site nie vosopsto ne bil nikakov bog nitu sin negov zasto molenjeto e isklucivo samo covecka potreba

ako isus navistinaa bil bog ili negov sin zasto se molel i so svoeto lice pagaal na zemjaa i mu se molel na boga?

ovaa dokazuvaa deka isuss imal samo covecki osobinii ,

sto mislsis priatele dali boga mozes da go vidis ?
Точно Господ Исус Христос се молел на својот Татко.
Ајде прочитај низ нетов за Трите ипостаси во христијанството за да ти се разјасни дилемата.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Точно Господ Исус Христос се молел на својот Татко.
Ајде прочитај низ нетов за Трите ипостаси во христијанството за да ти се разјасни дилемата.
Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“
pa ako bile edno isus i tatkoto zosto da se moli na tatkoto
 
M

Muranyi

Гостин

Со каква киселина се горат лицата на жените кои треба да бидат казнети според Шеријатскиот закон?
И во кои случаи се казнуваат?
 
O

Orion.

Гостин
ako ne bi postoelo troicnosta i ne bi postoelo i hristijanstvoto:)
Да но ,,суровата,, вистина е дека постои а заедно со него и единствениот Господ Исус Христос
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:10 ---
Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“
pa ako bile edno isus i tatkoto zosto da se moli na tatkoto
Три ипостаси - Отец, Син и Свет Дух = 1 Господ
Едно јајце = Лушпа, Белка и Жолчка
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Абе нихилист, троичноста е базичен елемент на христијанството и без него ништо нема да ти биде јасно:)
Добро пријателе, али има ептен големи контрадикции. Негде е Бог, негде е син Божји.

Ќе ми го објасниш следниот стих од Библија:

John 20:17 - I ascend to My Father and to your Father, My God and to your God.


Како е можно сега Исус (нека е Божјиот мир над него) да рече:

Мој Татко твој Татко, мој Бог, твој Бог.

Ова е ептен евидентно, дека Богот на Исус (нека е Божјиот мир над него) е и нашиот Бог. Е ова што го проповедал тој е Ислам.

Очекувам одговор, ако има некој по упатен за ова тематика.

Поздрав


 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Да но ,,суровата,, вистина е дека постои а заедно со него и единствениот Господ Исус Христос
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:10 ---


Три ипостаси - Отец, Син и Свет Дух = 1 Господ
ne mi odgovori zosto bi se molel na tatkoto ako bile edno
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
ako ne bi postoelo troicnosta i ne bi postoelo i hristijanstvoto:)
abe ostaj gi nemaat pojma sto zboruvaat, sea bas mi tekna eden slucaj koga doslo do konflikt pomegju svestenici tokmu za svetoto troinstvo.
nemozes nitu eden hristijan da najdes a vo isto vreme da bide siguren vo toa sto zboruva i da ti donese logicni fakti okolu toa sto zboruva.
se e navedeno na teorija. neznam, mozebi, ne sum siguren, mislam, izgleda.. i taka nataka
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 00:13 ---
John 20:17 - I ascend to My Father and to your Father, My God and to your God.
znaci i nas tatko e, i nie sme sinovi na bog?!
kazi mi logicen odgovor na ova te molam da rascistime so ova.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom