Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Не сум баш сигурен, но колку што знам Исус (нека е Божјиот мир над него) е воздигнат кај Бога во моментот кога е ставен на крст. И наместо него е ставен Јуда и Бог направил да тој им се причини на луѓето дека е Исус. И ова е поради фактот дека Бога никогаш, никогаш не остава неговите најверни и најсакани слуги (пророците) да паднат толку ниско пред луѓето.
Христос се претставува како Бог, негирањето на ова всушност е навреда.
Смртта Христова не е ниска работа, туку израз за безусловната, неизмерна Љубов на Бог кон човекот, Кој со својата жртва еднаш за секогаш го реши проблемот на Созданието, а тоа е да му обезбеди Вечно постоење.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 17:52 ---
Пријателе ќе бидам краток.

Пријателе, Коранот е јасен, учењата на Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) се многу јасни. Оџите низ целиот свет учат за мир. Но има и такви кои се манипулирани и се по екстремни. Рушење верски, па и други објекти во кои живеат цивили е забрането, масакрирањето истотака и за тоа се одговара пред Бога, бидејќи тоа е грев. А кој ги манипулира мислиманите тоа не знам точно, но сигурен сум дека ова е сценарио. Светот немаше проблеми со Исламот до пред 30 години. Како од еднаш почнаа овие работи? Можда некој се плаши бидејќи Исламот веќе привлекува многу луѓе, особено во Запад.

И за на крај, тероризам не постои во Исламот, тоа не се зима во предвид во никој случај, а тероризам во име на Исламот тоа да, како што може да има тероризам во име на христијанството (како Брејвик) и други видови на тероризам.



ПОздрав
Ме интересира дали официјалната ИВЗ, јавно се оградува од Тероризмот и дали имаш информации кои го потврдуваат тоа.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Христос се претставува како Бог, негирањето на ова всушност е навреда.
Смртта Христова не е ниска работа, туку израз за безусловната, неизмерна Љубов на Бог кон човекот, Кој со својата жртва еднаш за секогаш го реши проблемот на Созданието, а тоа е да му обезбеди Вечно постоење.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 17:52 ---


Ме интересира дали официјалната ИВЗ, јавно се оградува од Тероризмот и дали имаш информации кои го потврдуваат тоа.


Здраво!

Пријателе, само едно треба да знаеш дека и ние исто како и вас го сакаме Исус (нека е Божјиот мир над него). Ако еден Муслиман го негира Исус (нека е Божјиот мир над него) како избраник Божји - Пророк тогаш тој автоматски излегува од Исламот т.е. не е муслиман. Истото важи и за сите пророци (нека е Божјиот мир над нив). А да не зборуваме дека Исус (нека е Божјиот мир над него) е еден од петте пророци со највисок статус кај Бога:
1. Ноа
2. Аврам
3. Мојсеј
4. Исус
5. Мухаммед

Е сега кај вас е навреда да се рече дека Исус (нека е Божјиот мир над него) не бил распнат во крст и дека тој не е син Божји, кај нас е спротивното, ние веруваме дека тој (нека е Божјиот мир над него) не бил распнат и дека е воздигнат од Бога и ќе се врати, бидејќи тој е нашиот Месија, кој ќе не спаси од Деџалот (Антихриста). Тој ќе го продолжи животот во Земјата, меѓу луѓето и во светот ќе преовладува мир се до неговата смрт.


Името на Исус (нека е Божјиот мир над него) е спомнат 25 пати во Коран
потоа 11 пати е спомнат како Месија и 23 пати како Синот на Марија тотално 59 пати

Дева Марија е спомната 34 пати и е единствената женска личност спомната по име и таа претставува жената со најголем авторитет од сите жени кај Бога

Јован Крстителот 5 пати
Мухаммед 4 пати.
Аврам е спомнат 69 пати
Мојсеј е спомнат 136 пати
Ноа 43 пати

итн.....

Прочитај за Исус (нека е Божјиот мир над него) и за Марија (нека е Божјиот мир над неа) и ќе видиш каков статус имаат тие кај нас.

Разликата меѓу нас и вас е само една тенка линија, но сепак есенцијална бидејќи директно се поврзува со тоа дали е Бог еден или не.

Кажи: Он е Бог, Еден е!
Бог - Засолниште.
Не роди и не е роден,
и никој не Му е рамен!

Коран, Сура Ихлас (Искреност), 1-4


Не само ИВЗ, туку и сите муслимани во Македонија се оградиле од тероризмот, јавно.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/ivz-se-ograduva-od-videoto-za-osama-bin-laden

И во протестите сите муслимани, и кај Чомовски на емисија беше еден оџа и го осудија строго злосторството врз невините млади деца кај Смилковкото Езеро.

Ајде поздрав
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Да занемариме се (иако е се погрешно во куранот), ако алах живее над сите 7 неба, тоа значи дека живее надвор од овој универзум, т.е. надвор од време-простор континиумот. А штом живее надвор од време-простор континиумот, тогаш е бесмислено да се зборува за време.
Оттука, како е можно ден за бог да биде 1000 години за нас?

vikas see e pogresno a.ti vo internet osven Facebook sto znaes drugo si go cital ti kuranot pa da sudis pred vreme.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Христос се претставува како Бог,
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 17:52 ---
siguren si deka se prestavil kako bog? ili toa sie samo vase veruvanje.
dali ima jasen dokaz za toa sto vie zboruvate ?, dali hristos se prestavil deka e bog , dali histos bes nikakva dilema im se prestavil na apostolite deka e toj bog?dali moze da se najde vo biblijata tekst kade isus veli jas sum bog .?
 
С

Само Човек

Гостин
siguren si deka se prestavil kako bog? ili toa sie samo vase veruvanje.
dali ima jasen dokaz za toa sto vie zboruvate ?, dali hristos se prestavil deka e bog , dali histos bes nikakva dilema im se prestavil na apostolite deka e toj bog?dali moze da se najde vo biblijata tekst kade isus veli jas sum bog .?
Да ги земеме на пример зборовите на Исус во Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“ На прв поглед тое не изгледа така, како Исус да кажува дека е Бог. Но ајде да видиме како возвраќаат јудејците на тоа Негово тврдење: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство – зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.“ (Јован 10:33) Јудејците го прифаќаат тоа искажување на Исус како тврдење, дека Тој е Бог. И во следните стихови Исус не ги поправа јудејците и не им кажува: „Јас не сум рекол дека сум Бог.“ Тоа покажува дека Исус навистина имал во предвид точно тоа, дека е Бог со зборовите: „Јас и Тако Ми едно сме.“ (Јован 10:30) Јован 8:58 е друг пример. Исус кажува: „Вистина, вистина ви велам: Јас сум пред да се роди Авраам.“ И повторно во одговор на Неговите зборови јудејците повторно земаат камени и сакаат да Го убијат. (Јован 8:59) Зошто јудејците сакаа да Го убијат Исуса со камења ако тие не мислеа дека Тој кажува нешто богохулно, а именно – дека е Бог?

Во Јован 1:1 се кажува дека: „Словото беше Бог.“ Во Јован 1:14 пишува: „Словото стана тело...“ Во Дела 20:28 се кажува: „Внимавајте... за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв.“ Кој ја придобил црквата со својата собствена крв? Исус Христос. Дела 20:28 кажува дека Бог ја откупил Црквата со Својата крв. Тоа значи дека Исус Христос е Бог!
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
siguren si deka se prestavil kako bog? ili toa sie samo vase veruvanje.
dali ima jasen dokaz za toa sto vie zboruvate ?, dali hristos se prestavil deka e bog , dali histos bes nikakva dilema im se prestavil na apostolite deka e toj bog?dali moze da se najde vo biblijata tekst kade isus veli jas sum bog .?
aposlotuno nikade vo biblata nemozes da najdes kade sto isus vika; obozavajte me jas sum bog, jas sum semokjen. ili slicno
i ne e logicno gospod da bide povekje eden.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Да ги земеме на пример зборовите на Исус во Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“ На прв поглед тое не изгледа така, како Исус да кажува дека е Бог. Но ајде да видиме како возвраќаат јудејците на тоа Негово тврдење: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство – зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.“ (Јован 10:33) Јудејците го прифаќаат тоа искажување на Исус како тврдење, дека Тој е Бог. И во следните стихови Исус не ги поправа јудејците и не им кажува: „Јас не сум рекол дека сум Бог.“ Тоа покажува дека Исус навистина имал во предвид точно тоа, дека е Бог со зборовите: „Јас и Тако Ми едно сме.“ (Јован 10:30) Јован 8:58 е друг пример. Исус кажува: „Вистина, вистина ви велам: Јас сум пред да се роди Авраам.“ И повторно во одговор на Неговите зборови јудејците повторно земаат камени и сакаат да Го убијат. (Јован 8:59) Зошто јудејците сакаа да Го убијат Исуса со камења ако тие не мислеа дека Тој кажува нешто богохулно, а именно – дека е Бог?

Во Јован 1:1 се кажува дека: „Словото беше Бог.“ Во Јован 1:14 пишува: „Словото стана тело...“ Во Дела 20:28 се кажува: „Внимавајте... за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв.“ Кој ја придобил црквата со својата собствена крв? Исус Христос. Дела 20:28 кажува дека Бог ја откупил Црквата со Својата крв. Тоа значи дека Исус Христос е Бог!
nelogicno e nekoj da ima tolkuuu mokjen tatko, i na krajot da bide macen tolku kako sto bese Isus.
aj ti kazi mi kako ova go prifakjas dali e logicno spored tebe da bide macen sinot bozji?
sekoj pameten covek toa ne go prifakja kako logicno.
primer si slusnal nekoj hodza da preminuva vo hristijanstvo, toa sto se slucuva so nekoi svestenici i poznati lugje sto preminuvaat vo islamot?
si se prasuval nekogas sebesi zosto e toa taka?!
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 23:31 ---
Наполеон Бонапарта како што е цитирано во Cherfils, "Бонапарта et исламот", Париз, Франција, стр 105, 125. "Мојсеј го откри постоењето на Бог на неговиот народ. Исус Христос за да на светот Роман, Мухамед на стариот континент ... "Арабија беше идолски кога, шест векови по Исус, Мухамед воведе обожавање на Бог на Авраам, на Исмаил, на Мојсеј, i Исус. На Ariyans и некои други секти го нарушил мирот на исток со агитирајќи прашањето за природата на Отецот, Синот и Светиот Дух. Мухамед изјави дека немаше туку еден Бог кој немал татко, не син и дека тројството увезени идејата на идолатрија ... "Се надевам дека времето не е далеку, кога ќе бидам во можност да ги обедини сите мудри и образовани луѓе од сите земји и да се воспостави единствен режим врз основа на принципите на Куранот кои сами по себе се вистинити, а кои сами по себе може да доведе луѓето дo среќа. "
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 23:32 ---
Зошто да не е логично да има повеќе богови?
dali e logicno da imas povekje tatkovci?
 
В

влијателен

Гостин
dali e logicno da imas povekje tatkovci?
Од кога почнавте да употребувате логика во религиски работи?
Дали е логично Алах да те направи со кожичка на пенисот, а после да рече дека најдобро ќе е ако ја сечеш?

Од каде спореди бог со татко, па сега?
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
Од кога почнавте да употребувате логика во религиски работи?
Дали е логично Алах да те направи со кожичка на пенисот, а после да рече дека најдобро ќе е ако ја сечеш?

Од каде спореди бог со татко, па сега?
zal mi e no i vie pocnavte da se secate.. i vie kazuvate deka bog ima sin!
vie gospod go pravite tatko!
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 23:39 ---
Then Napoleon Bonaparte also said:
“Religions are always based on miracles, on such things than nobody listens to like Trinity. Yesus called himself the son of God and he was a descendant of David. I prefer the religion of Muhammad. It has less ridiculous things than ours; the turks also call us idolaters.”
Then:
“Surely, I have told you on different occations and I have intimated to you by various discourses that I am a Unitarian Musselman and I glorify the prophet Muhammad and that I love the Musselmans.”
In the end, he said:
“In the name of God the Merciful, the Compassionate. There is no god but God, He has no son and He reigns without a partner.”
Napoleon Bonaparte admire AlQur’an after comparing it with his Holy Bible. Then he found many strong point of AlQur’an than Bible, and all story behind it.
 
С

Само Човек

Гостин
nelogicno e nekoj da ima tolkuuu mokjen tatko, i na krajot da bide macen tolku kako sto bese Isus.
aj ti kazi mi kako ova go prifakjas dali e logicno spored tebe da bide macen sinot bozji?
sekoj pameten covek toa ne go prifakja kako logicno.
primer si slusnal nekoj hodza da preminuva vo hristijanstvo, toa sto se slucuva so nekoi svestenici i poznati lugje sto preminuvaat vo islamot?
si se prasuval nekogas sebesi zosto e toa taka?!
исус мораше да се мачи да умре за да ја победи смртта и за гревовите од адам па навака...
15 Јас ќе поставам непријателство помеѓу тебе и жената, помеѓу твоето семе и Нејзиното Семе: Тој ќе ти ја сотрува главата, а ти ќе Му ја сотруваш петицата.”
еве уште од ева се знаело,, незнам што е нелогично тука....
ај баш стави видео паќе ти каже мод. зошто е тоа така ебати пропагандата
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Да ги земеме на пример зборовите на Исус во Јован 10:30: „Јас и Тако Ми едно сме.“ На прв поглед тое не изгледа така, како Исус да кажува дека е Бог. Но ајде да видиме како возвраќаат јудејците на тоа Негово тврдење: „Не Те каменуваме заради добро дело, туку заради богохулство – зашто Ти, бидејќи човек, се правиш Бог.“ (Јован 10:33) Јудејците го прифаќаат тоа искажување на Исус како тврдење, дека Тој е Бог. И во следните стихови Исус не ги поправа јудејците и не им кажува: „Јас не сум рекол дека сум Бог.“ Тоа покажува дека Исус навистина имал во предвид точно тоа, дека е Бог со зборовите: „Јас и Тако Ми едно сме.“ (Јован 10:30) Јован 8:58 е друг пример. Исус кажува: „Вистина, вистина ви велам: Јас сум пред да се роди Авраам.“ И повторно во одговор на Неговите зборови јудејците повторно земаат камени и сакаат да Го убијат. (Јован 8:59) Зошто јудејците сакаа да Го убијат Исуса со камења ако тие не мислеа дека Тој кажува нешто богохулно, а именно – дека е Бог?

Во Јован 1:1 се кажува дека: „Словото беше Бог.“ Во Јован 1:14 пишува: „Словото стана тело...“ Во Дела 20:28 се кажува: „Внимавајте... за да ја пасете Божјата Црква, која Тој ја придоби со Својата крв.“ Кој ја придобил црквата со својата собствена крв? Исус Христос. Дела 20:28 кажува дека Бог ја откупил Црквата со Својата крв. Тоа значи дека Исус Христос е Бог!
Пријателе, Исус (нека е Божјиот мир над него) никогаш не бил претставен како Бог или син Божји. Евреите не го убија бидејќи тој се претставил како син Божји, туку поради тоа дека тоа дека тој им се претстави како Пророк Божји и ги повикуваше да се вратат во патот Божји.

Еве како се претставил Исус пред Израелците:

John 20:17 - I ascend to My Father and to your Father, My God and to your God.

Новиот Завет е напишан во стилот Татко (Бог) и син (човекот), а горенаведениот стих го докажува тоа. Мој Бог и твој Бог. Богот на Исус (нека е Божјиот мир над него) е и наш Бог.

А сега види што кажува Бога во Коран во врска со тоа како Израелците се однесуваа со Исус (нека е Божјиот мир над него):
  1. Сето тоа дојде заради нивното кршење на договорот нивни, и неверувањето нивно во ајетите Аллахови и убивањето на пророците бесправно, и зборувањето нивно: “Срцата наши се замрачени.” Но не! Аллах нив ги запечати со неверувањето нивно. Па, само малкумина веруваа,
  2. и заради неверувањето нивно, зборувањето нивно и клеветите големи за Марија,
  3. и заради изјавата нивна: “Да, ние, навистина, го убивме Христа,” Иса, синот на Марија, Аллаховиот пророк. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини. А оние кои, навистина, не се согласија во тоа, во сомненевање се: ништо не знаеја за него, само се сомневаа... Не го убија сигурно,
  4. туку Аллах го дигна кон Себе. Аллах е Силен и Мудар!
  5. И никој од Следбениците на Книгата нема сигурно да не поверува во тоа пред смртта своја; на Денот суден ќе биде сведок против нив. (Ниса, 155-159)
Кога Аллах рече: “О Иса, навистина, ќе те земам и ќе те воздигнам кон Мене, и ќе те очистам од оние кои не веруваат и ќе определам оние кои те следат да бидат над оние кои не веруваат, на Денот суден. Потоа Мене ќе ми се вратите па ќе ви пресудам за она за што станавте деленици! (Али Имран, 55)


Поздрав!:)
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
исус мораше да се мачи да умре за да ја победи смртта и за гревовите од адам па навака...
15 Јас ќе поставам непријателство помеѓу тебе и жената, помеѓу твоето семе и Нејзиното Семе: Тој ќе ти ја сотрува главата, а ти ќе Му ја сотруваш петицата.”
еве уште од ева се знаело,, незнам што е нелогично тука....
ај баш стави видео паќе ти каже мод. зошто е тоа така ебати пропагандата
kako be morase ? tatko ti da e semokjen, a ti da bides macen?
e*ati tatkoto togas sto go imas..
i koi grevovi, zna4i i siluvacot i kradci i ubijcii site grevovi im se prosteni ? ne za dzabe Napoleon Bonaparta rekol smesni raboti ima vo hristijanstvoto. zatoa i ne veruval.
 
O

Orion.

Гостин
siguren si deka se prestavil kako bog? ili toa sie samo vase veruvanje.
dali ima jasen dokaz za toa sto vie zboruvate ?, dali hristos se prestavil deka e bog , dali histos bes nikakva dilema im se prestavil na apostolite deka e toj bog?dali moze da se najde vo biblijata tekst kade isus veli jas sum bog .?
Не еден туку многу цитати во библијата. Еве еден во кои Исус изречно вели дека е Господ


"Вие Ме викате Мене Учител и Господ, и право велите, зашто тоа Сум."
(Исус Христос во евангелие по Јован 13:13)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom