PayPal (официјална тема)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.710
Поени од реакции
27.676
не верувам дека ќе можеш со истата картица повторно да креираш нов акаунт.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
2000 евра
не беше плаќање за стоки,услуги туку само трансфер(пријател, фамилија) ако ви значи и тоа нешто
Голема сума на пари е, веројатно им е и сомнително. И мене не ми се верува дека ќе можеш да се регистрираш пак со таа картица.
Ги прими ли барем парите човекот? Да не ти отидат у курац? Е тоа би било ептен лошо :вонзем:
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.204
Поени од реакции
14.529
Може грешам ама ајде вака:
Неверификувани акаунти како нашите имаат лимит од 2500 евра на годишно ниво.
Доколку надминеш 1800 тогаш ти стига ова, меѓутоа ова не е тотално блокирање на акаунтот провери убаво, 90% сум сигурен дека можеш да го "потрошиш" и останатиот дел од лимитот од 2500 евра.
Доколку си надминал 2500 тогаш да блокиран ти е и освен ако немаш словенски документи (или ако не пробаш да фалсификуваш) толку од пејпал акаунтот.

Мене ми стигна на 1800 опомена дека треба да им испратам документи, единтсвена работа што ми беше блокирана во тој момент беше да неможам да го затворам акаунтот.
Е сеа имав среќа што во тие 90 дена што ми ги дадоа се паѓаше да помине таа година што ја имаат ставено па почекав да дојде тоа и ми се ресетираше све на 0 :)

Види кога ти поминува тебе таа година, кога ќе се ресетира мислам дека нема да имаш никакви проблеми.

И уште нешто, незнам зашто си го искористил пејпал за трансфер од пријател/роднина, нека отвори Moneybookers, ем зимаат провизија од само 50 центи ем немаш никакви лимити. Само да знаеш дека американци неможат да ни плаќаат директно на Moneybookers така да ако пријателот ти е со америчка картица неможе ни ова и ќе треба да идете wire transfer директно.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Може грешам ама ајде вака:
Неверификувани акаунти како нашите имаат лимит од 2500 евра на годишно ниво.
Доколку надминеш 1800 тогаш ти стига ова, меѓутоа ова не е тотално блокирање на акаунтот провери убаво, 90% сум сигурен дека можеш да го "потрошиш" и останатиот дел од лимитот од 2500 евра.
Доколку си надминал 2500 тогаш да блокиран ти е и освен ако немаш словенски документи (или ако не пробаш да фалсификуваш) толку од пејпал акаунтот.

Мене ми стигна на 1800 опомена дека треба да им испратам документи, единтсвена работа што ми беше блокирана во тој момент беше да неможам да го затворам акаунтот.
Е сеа имав среќа што во тие 90 дена што ми ги дадоа се паѓаше да помине таа година што ја имаат ставено па почекав да дојде тоа и ми се ресетираше све на 0 :)

Види кога ти поминува тебе таа година, кога ќе се ресетира мислам дека нема да имаш никакви проблеми.

И уште нешто, незнам зашто си го искористил пејпал за трансфер од пријател/роднина, нека отвори Moneybookers, ем зимаат провизија од само 50 центи ем немаш никакви лимити. Само да знаеш дека американци неможат да ни плаќаат директно на Moneybookers така да ако пријателот ти е со америчка картица неможе ни ова и ќе треба да идете wire transfer директно.
Веќе имав напрравено доста трансакции, сигурно сум надминал 2500. Не знаев за moneybookers, фала на совет.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ќе почекам неколку дена да видам дал ќе го одблокираат ако не го бришам па ќе пишам апдејт
за поголема сума на пари преку PayPal ќе ти бараат верификација (фотокопија од лични документи и сл.), ако не докажеш дека си словенец ќе ти го блокираат акаунтот и ништо повеќе ... крај ...
проблемот е што лажно се преставуваш и ги кршиш правилата ..
Затоа користете си AlertPay или сега Payza можеш комотно да си отвориш МК акаунт ... персонал (кој како и PayPal е лимитиран на одреден износ годишно), бизнис (кој не е лимитиран) и сл ...
Штета шо не е искомерцијализиран, распостранет, како PayPal но е екстра ..
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
за поголема сума на пари преку PayPal ќе ти бараат верификација (фотокопија од лични документи и сл.), ако не докажеш дека си словенец ќе ти го блокираат акаунтот и ништо повеќе ... крај ...
проблемот е што лажно се преставуваш и ги кршиш правилата ..
Затоа користете си AlertPay или сега Payza можеш комотно да си отвориш МК акаунт ... персонал (кој како и PayPal е лимитиран на одреден износ годишно), бизнис (кој не е лимитиран) и сл ...
Штета шо не е искомерцијализиран, распостранет, како PayPal но е екстра ..
Веќе 2-3 години го користам alertpay, сум немал никакви проблеми но сеа искочија некој вести по интернетов бааѓи проблеми луѓе имаат при трансфер на парите, на многу им немаат стигнато...
Имаш во скоро време правено некаков трансфер према дома од кога се смени alertpay vo payza ?
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Има ли друга алтернатива место PayPal? Што би била прифатлива за некој од странство да ти плаќа? ПОшто сите викаат PayPal, полесно, не ми се губи време да правам друг акаунт дрн дрн.....
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе што сте запнале со регистрација во Словенија. Бугарски пасош лесно се вади и имаш легален пејпал.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Има ли друга алтернатива место PayPal? Што би била прифатлива за некој од странство да ти плаќа? ПОшто сите викаат PayPal, полесно, не ми се губи време да правам друг акаунт дрн дрн.....
Moneybookers , alertpay ...може да си отвориш лична сметка како македонец .. а на paypal мора да се пишиш со др држава ..
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Абе што сте запнале со регистрација во Словенија. Бугарски пасош лесно се вади и имаш легален пејпал.
Да станам бугар и утре да ни викаат дека сме бугари ради Пејпал? Ќе најдам друг начин, ама не фала.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
за поголема сума на пари преку PayPal ќе ти бараат верификација (фотокопија од лични документи и сл.), ако не докажеш дека си словенец ќе ти го блокираат акаунтот и ништо повеќе ... крај ...
проблемот е што лажно се преставуваш и ги кршиш правилата ..
Затоа користете си AlertPay или сега Payza можеш комотно да си отвориш МК акаунт ... персонал (кој како и PayPal е лимитиран на одреден износ годишно), бизнис (кој не е лимитиран) и сл ...
Штета шо не е искомерцијализиран, распостранет, како PayPal но е екстра ..
Има големи разлики меѓу Paypal и останатите посебно во однос на прифатеноста и провизијата. Paypal е каде каде понапред од останатите. Јас лично се имам потепано од префрлање пари преку paypal без никаква провизија, доколку ова го правев преку останативе гореспоменати тешко мене а и има многу продавници кои примаат само paypal!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom