Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

M

macgowan

Гостин
Хотелот е фантазија! Ама...
Крит е многу, многу повеќе од луксузните хотели во Елунда и сл. , хотелите од типот `Берта Ви претставува` на нашите телевизии под `Крит`...

Крит е посебна приказна од остатокот од Грција, посебен е од табиетот на луѓето до музиката и до локалните пијалоци(не узо-лозова ракија), да не зборувам за разноврсноста на теренот и природните убавини од секакви врсти плажи, планини, лагуни, кањони, археолошки локалитети од `Минојско` и што уште што не. Едноставно голем е и има за секој по нешто, само треба да се има предвид дека запознавањето на (барем)дел од островот подразбира поактивен одмор. Јас видов само мал дел за време на мојот престој и дефинитивно ќе му се вратам пак некогаш.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
Охрид знам сега ке викате што бараш таму ова она ама кога ке отидеш со правилно друштво ке си поминеш најубав одмор
Србинки и сл. се цепат како луди плус да ги фатам журките еротика
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Појма немам каде ќе одам годинава, лани бев во Ксамил и си поминав феноменално.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Хотелот е фантазија! Ама...
Крит е многу, многу повеќе од луксузните хотели во Елунда и сл. , хотелите од типот `Берта Ви претставува` на нашите телевизии под `Крит`...

Крит е посебна приказна од остатокот од Грција, посебен е од табиетот на луѓето до музиката и до локалните пијалоци(не узо-лозова ракија), да не зборувам за разноврсноста на теренот и природните убавини од секакви врсти плажи, планини, лагуни, кањони, археолошки локалитети од `Минојско` и што уште што не. Едноставно голем е и има за секој по нешто, само треба да се има предвид дека запознавањето на (барем)дел од островот подразбира поактивен одмор. Јас видов само мал дел за време на мојот престој и дефинитивно ќе му се вратам пак некогаш.
Јас сеуште не сум била, ама планирам во најскоро време...Еве веќе подолг период го разгледувам..Само да ми се укаже шанса и одам :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ми треба помош. Ја гледам оваа понуда. Имам две прашања.

1. Дали некој има искуство со агенцијата No Limit? Какво?

2. Поаѓањето и стигнувањето се во/од Белград. Тоа мислам дека е проблем. Може ли некој да ми каже најдобар начин за пат до Белград? Автобус/воз? За колку време се стига? Колку е цена?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ми треба помош. Ја гледам оваа понуда. Имам две прашања.

1. Дали некој има искуство со агенцијата No Limit? Какво?

2. Поаѓањето и стигнувањето се во/од Белград. Тоа мислам дека е проблем. Може ли некој да ми каже најдобар начин за пат до Белград? Автобус/воз? За колку време се стига? Колку е цена?
1.Кога веќе леташ преку Белград, зошто да не резервираш преку нивна агенција? Би те чинело поевтино :pipi:
2.До белград повратна автобуска карта е 2000 денари, а со воз мислам 1900 ама не сум сигурна.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
1.Кога веќе леташ преку Белград, зошто да не резервираш преку нивна агенција? Би те чинело поевтино :pipi:
2.До белград повратна автобуска карта е 2000 денари, а со воз мислам 1900 ама не сум сигурна.
Фала.

А има некој сајт на кој би можела да се информирам за понудите на агенциите во БелграД?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Вчера падна договорот за одмор, со тројца другари идеме у Палма Де Мајорка од 30 Јули, 10 ноќи, идеме преку белградска агенција кој има цени у просек од 250 до 300 евра пониски одколку што се по нашиве агенции како Орфеј, Тера Травел и остали кои имаат аранжмани за Палма.
Еве линк од страната, http://belvi.rs/, ги немам разгледано цените за другите дестинации, ама гледам дека имаат бааги богата понуда.
дали сум во право ...?

на оваа страна во Србија се дадени цените за смештај и треба плус да додадеш за превоз со авион 205 ЕУР (пишува на почеток на табелата) и ќе ти испадне исто како од овде ... распрашај се дали е така ...

CENA PO OSOBI: 3.000 rsd (dete 0-12g - 2.000 rsd) + CENA SMEŠTAJA U TABELI U EUR
+ CENA PREVOZA AVIONOM U TABELI U EUR
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вчера падна договорот за одмор, со тројца другари идеме у Палма Де Мајорка од 30 Јули, 10 ноќи, идеме преку белградска агенција кој има цени у просек од 250 до 300 евра пониски одколку што се по нашиве агенции како Орфеј, Тера Травел и остали кои имаат аранжмани за Палма.
Еве линк од страната, http://belvi.rs/, ги немам разгледано цените за другите дестинации, ама гледам дека имаат бааги богата понуда.
Иди прашај во агенцијата до Custom Pub не ми текнува името како и беше. Лани преку нив бевме, аранжманот со полупансион и авион чинеше околу 500евра. Леташ од Скопје што е најважно не се малтретираш до Белград.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Иди прашај во агенцијата до Custom Pub не ми текнува името како и беше. Лани преку нив бевме, аранжманот со полупансион и авион чинеше околу 500евра. Леташ од Скопје што е најважно не се малтретираш до Белград.
Војаџер се вика :D
http://www.voyager.com.mk/images/stories/mallorca__cenovnik__gotovi_ceni__ok_2012.pdf еве ја понудата за Мајорка 2012
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Појма немам каде ќе одам годинава, лани бев во Ксамил и си поминав феноменално.
Те молам, ако сакаш поопширно да го споделиш искуството од Ксамил затоа што јас сакам да одам а немам информации.
Ме интересира
како е подобро преку агенција или таму да си барам смештај
како се движат цените за смештај и храна Јас планирам да одам само со дечко ми значи сме само двајца?
колку потроши вкупно за целиот одмор ?
кои плажи се најубави
и ако имаш некој контакт од таму да ми дадеш
фала однапред
 
Член од
4 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво Ајде требами мала помош не можам да се одлучам за која дестинација во грција на касандра или лефкада на која плажа од овие две места ? Фала :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
дали сум во право ...?

на оваа страна во Србија се дадени цените за смештај и треба плус да додадеш за превоз со авион 205 ЕУР (пишува на почеток на табелата) и ќе ти испадне исто како од овде ... распрашај се дали е така ...
У право си.

Еве што ни пишаа прво на мејл,

Postovani g-dine,

shodno Vasem upitu, stvari stoje ovako:
*hotel SAMOS i hotel DON JUAN su slobodni za prodaju i sto se cene tice, situacija je sledeca:
TERMIN 30.07.2012. - 09.08.2012. 10noci/11dana
CENA SMESTAJA 549eur x 2 = 1098eur
DODATNI LEZAJ 419eur = 419eur
DINARSKI DEO 3.000,00 x 3 = 9.000,00 (75eur) Dinarski deo je obavezan, ja sam Vam pretvorila u evre i taj deo je podlozan promeni prema kursu na dan uplate
AVIO TAXE 38.28eur x 3 = 115eur
YQ TAXE ZA POSKUPLJENJE GORIVA 10eur x 3 = 30eur WTF:eek: (незнам што им е ова )
TRANSFER OD AERODROMA DO HOTELA I NAZAD 19eur x 3 = 57eur

TOTAL 1719 EUR

Ako ste zainteresovani za rezervciju, molila bi Vas da nam posaljete Vase kompletne podatke (ime, prezime, datum i godina rodjenja, adresa stanovanja, kontakt telefon), kako bi mogla rezervacija da se uradi u sistemu i kako bi Vam koleginica poslala deviznu fakturu. Ako zelite aranzman da uplatite putem advokatske firme, onda pored ostalih podataka morate da nam dostavite i podatke vezane za firmu.

za sva dodatna pitanja, slobodno se obratite.

Srdacan pozdrav,
Jelena
Belvi travel


Според ова погоре севкупно 1719 евра ни на крај памет дека треба да се доплати плус 205 евра за авион на таа цена.
Плус еве што им пишува на странат:

CENA AVIO ARANŽMANA OBUHVATA:
- avio - čarter let na relaciji Beograd - Palma De Mallorca - Beograd
- izabrane pansionske usluge (10 ili 11 noćenja) u hotelu prema tabeli
- servis predstavnika agencije i troškove organizacije programa.
CENA AVIO ARANŽMANA NE OBUHVATA:
- troškove zdravstvenog osiguranja (za kompletno putovanje) - 118 rsd dnevno (odrasla osoba), 83 rsd za decu od 0-18g., 295 rsd za starije od 65g.
- troškove transfera aerodrom - hotel - aerodrom u iznosu od 19€ po osobi (ne plaćaju deca od 0-2 god.).
- aerodromsku i drugu taksu u Beogradu i u Španiji. Očekivan iznos oko 28€ (ne plaćaju deca od 0-2 god.). Plaćanje u agenciji. Taksu određuje avio prevoznik 10 dana pre početka putovanja.
- taksu za poskupljenje goriva. Plaćanje u agenciji. Taksu određuje avio prevoznik 10 dana pre početka putovanja.

За да после два три дена од кога се јавивме за да се договориме за плаќање/оставање капар на жиро сметка ни кажат дека авионот не е вклучен у цената, али заради ова погоре не ни обрнавме внимание на делот што го постираше ти.
 
M

macgowan

Гостин
Здраво Ајде требами мала помош не можам да се одлучам за која дестинација во грција на касандра или лефкада на која плажа од овие две места ? Фала :)
Lefkas...поубаво е, остров си е остров.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Ми треба анражмани за Зрче/Паг Хрватска да не знаете некоја туристичка агенција да има ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom