Економски факултет (reloaded)

Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Колеги ако може малце помош за прашањево по меѓународна економија:
-Што е основната разлика помеѓу ГАТТ од 1947 година и мултилатералните трговски спогодби склучени во периодот меѓу двете светски војни?
---- На кои мултилатерални спогодби се мисли?:confused:
Да, чудно е поставено прашањето, да не се мисли на светска и меѓународна трговска организација и ГАТТ од 94?? некои други прашања имаш одговорено?
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.028
Поени од реакции
2.034
Колеги ај споделете какви задачи имаше на испитот Финансиски менаџмент?
Јас имав за нето-профитна маржа, Цена/Добивка, ануитет на почеток на период, потоа да пресметам камата на втората рата на некој кредит... толку мислам беа...
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Токму така, и јас ја спроведов оваа постапка, испратив CV на имејл, по една недела ме викнаа на разговор, па бев и на тоа, потоа потпишав договор (притоа носејќи потврда за редовен студент) и сега веќе втора недела сум на пракса во една банка. Ама цело ова време, тие не ми побараа упатница, па јас не ни земав од факултет. Дали таа е толку потребна и дали нејзе ќе ни бараат следната година, или пак тоа си е повеќе за нив самите, отколку за нас.
Ако не ти побарале упатница нема потреба да носиш, тоа си зависи од процедурата на самата компанија. И на мене лани не ми бараа таму кај што бев. Оваа година аплицирав на друго место и ми требаше.
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
29
Поени од реакции
2
Дали има некој овде што полагал Деловно комуницирање на испит во јануари?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Да не знае некој да не има Англиски 2 оцени на нет ?
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
ekonomika kolku vreme treba spored vas da se spremi ispitot? :P
 
O

onlya

Гостин
ekonomika kolku vreme treba spored vas da se spremi ispitot? :P
многу :D се зезам ако добро памтиш за неколку дена но ако си слаб/а со памтењето ќе се мачиш ко мене година дена :D
Туку и ја да прашам нешто. Некои од прва година што бил/a на испит статистика кај Калина, да не ги памти прашањата случајно? :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
многу :D се зезам ако добро памтиш за неколку дена но ако си слаб/а со памтењето ќе се мачиш ко мене година дена :D
Туку и ја да прашам нешто. Некои од прва година што бил/a на испит статистика кај Калина, да не ги памти прашањата случајно? :)
hahaha, pa dobro me sluzi pamtenjeto :tapp: ( da cuknam u drvo ) hahahahah

jas ne sum kaj kalina.... taka da pojma neam, ali mozes da prasas vo grupana Colleagues na FB ako si clen, ako ne si kazi kako ti e fb, ke te addnam :)

da ne imas ti inace nekoi prasanja ekonomika? :)
 
O

onlya

Гостин
hahaha, pa dobro me sluzi pamtenjeto :tapp: ( da cuknam u drvo ) hahahahah

jas ne sum kaj kalina.... taka da pojma neam, ali mozes da prasas vo grupana Colleagues na FB ako si clen, ako ne si kazi kako ti e fb, ke te addnam :)

da ne imas ti inace nekoi prasanja ekonomika? :)
Лелее фала богу се најде некој да ме додаде таму, :) а за економика имам, тие од либро и зоки што се, ако сакаш ќе ги скенирам и ќе ти ги пратам
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги да не знаете кога има приемно време проф. Зорица Б. Лзаревска и дали е тогаш присутна???Кои денови можам да ја најдам на факс?:icon_lol:
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Здраво!Заинтересиран сум да се запишам на Економски факултет.Е сега се мислам помеѓу американ колеџ или на државен на битпазар.Ова на Битпазар ми е малку подалеку,а американ колеџов ми е доста блиску.

Е сега ме интересира како е со пичиња на овој американ колеџ.Има ли по некоја или тапа џонсон.Да не испадне да се запишам и после да не можам да избегам:).

Исто така ме интересира што документи се потребни за на државниот економски.Завршив минатата година,па оваа година планирам да се запишувам.Веќе бев и се распрашував,но не добив информација дали сведителствата треба да се заверени на нотар.Исто така видов на конкурсот кој излезе во весник дека упис на државниот универзитет св.Кирил и методиј ќе има упис на 27.08.
Ме интересира дали сега може да се поднесе барање за упис или мора да се чека до тогаш.Исто така ме интересира ако може некој да ми каже кога точно ќе се полага државна матура.Не бев во Македонија последниве 3 месеци,па не сум во тек што се случува.Благодарам однапред...
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Колеги ве молам за помош, кои се мултилатерални трговски спогодби склучени во периодот меѓу двете дветски војни (мегународна, надворешна?
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Да не знае некој да не има Англиски 2 оцени на нет ?
Мислам дека нема оцени знам имаш резултати на FB во таа групата Collegues влези во photos ќе најдеш и од колквиум и од испит мислам дека тие листовите што се сликани има професорката скала за оцени ставено пиши ми ПП ако не си член на групата ке те аднам;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom