Хорор филмови

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Кој го нема гледано му го препорачувам The Orphan и Exorcism of Emily Rose (y)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
^Знам дека за вкус демек не се расправа, ама и двата филма се катастрофа. Не можам да кажам кој од двата е полош, ама можам да кажам дека се ефтини. Под „ефтини“ не мислам на мал буџет, туку на глупостите во дејствата. The Orphan на крај има еден „пресврт“ кој кога го видов се утепав од смеење. Кој би рекол?! Никој! Затоа е и глупост. А за Emily Rose, уште еден обичен филм кој се обидува да го искористи успехот на The Exorcist.
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
VLJ
Знам за кој пресврт збориш ама кај мене не предизвика смеа туку некое чуство на изнервираност но и моментално заглупување бидејки не ми се веруваше што моментално гледам. А Emily Rose не ми е гледан но ми го препорачуваше и фалеше бајаги еден другар којшто досега ми нема згрешено со препораки за филмови така да за тој не знам. Треба самиот да го изгледам.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
^Пресвртот беше, во најмала рака, малоумен. За оние кои веќе сакаат да гледат филм на оваа тема, мистериозен филм, без ефтини jump-scare техники, со одлична глума и атмосфера, еве алтернатива: The Orphanage.

A The Exorcism of Emily Rose и мене многу луѓе ми го фалеа, ама потоа им кажав дека немаат вкус за хорори. Филмот уствари ми личеше на crossover помеѓу глуп хорор и Law & Order.
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Иако ми се допаднал The Orphanage повеќе на срце ми легнал The Devil's Backbone oд Дел Торо. Го изгледав 2003 негде и сеуште кога ке се присетев на филмот ме полазуваа морници по грбот, не дека филмот бил страшен премногу но бидејки ми се има допаднато. Не знам како да се објаснам, може глупо звучи. Го гледав повторно пред некое време и сеуште истото чуство на морничавост го имав како и првиот пат кога го гледав. А за Дел Торо ми е криво што му го угасија проектот Аt the Mountain of Madness што требаше да биде снимено по делото на Лавкрафт. Следев постојано по сајтови најнови информации поврзани со филмот и кога разбрав дека е cancelled бајаги се разочарав. Човекот е како створен да сними нешто од Лавкрафт. Сега правел филм инспириран од Јапонските со Годзила и слични на него филм. Не сум сигурен за тој, не ми се нешто по мерак тие филмови. Единствено нешто слично на тоа, BlackZilla со Dave Chappelle ми се допаднало :LOL: .
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Тоа дека The Devil's Backbone е подобар од El Orphanato е точно. Еве, тука јавно за оние кои го немаат гледано филмот една препорака, бидејќи навистина вреди да се гледа, а и не е многу познат.
The Devil's Backbone.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
Ах Дел Торо љут сум му уште што го заеба Хелбој серијалот со вториот дел, го однесе у безвезе правец
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
Ах Дел Торо љут сум му уште што го заеба Хелбој серијалот со вториот дел, го однесе у безвезе правец
И мене повеќе ми се има допаднато првиот од вториот ама пак "младичот"* од првиот дел го нема. И како мислиш во безвезе правец? Ако мислиш за крајот, до негде го прати стрипот, Хелбој го знае цел свет, си излегува од BPRD и така.


*Младичот, главниот јунак кој е паметен, убав, учтив е кон вегетаријанци и ја посетува баба си постојано. Служи за поистоветување на гледачката публика со филмот и карактерот. Обично испаѓа да не го бива и публиката да навива за споредниот лик. Во Hellboy младичот е овој;
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
И мене повеќе ми се има допаднато првиот од вториот ама пак "младичот"* од првиот дел го нема. И како мислиш во безвезе правец? Ако мислиш за крајот, до негде го прати стрипот, Хелбој го знае цел свет, си излегува од BPRD и така.
спојлер за Хелбој 2
Ја напумпа на ЛИз (непотребно измислена љубовна врска која не постои у стрипот али вметната поради публиката исто како младичот), и што ќе гледам у 3ката - Хелбој како си ги шета децата у парк :P... сцената на почетокот у 2ката со Хелбој као копиљ не функционираше (како у стрипот), а тек ова ??

Двојката беше како од некој друг режисер, слаба приказна, ефтиниот цртан, никакви односи помеѓу Хелбој и останатите, и глуп хумор на пр. тоа суштеството кога вика - "ja не сум бебе, ја сум тумор" :facepalm:
 
Член од
23 декември 2011
Мислења
980
Поени од реакции
1.365
спојлер за Хелбој 2
Ја напумпа на ЛИз (непотребно измислена љубовна врска која не постои у стрипот али вметната поради публиката исто како младичот), и што ќе гледам у 3ката - Хелбој како си ги шета децата у парк :P... сцената на почетокот у 2ката со Хелбој као копиљ не функционираше (како у стрипот), а тек ова ??
СПОЈЛЕР АЛЕРТ !






Чекај ако не ме греши сеќавањето, нели Хелбој и Лиз си се шмекаа во стрипот? Не беше ептен алудирано на тоа ама знам дека постоеше тоа. И кога Хелбој си замина да шпарта по светот да го бара Екскалибур или што и да беше, она тагуваше по него и на крај замина да го бара(после откако ги нападнаа жабите на бродот(додека сме кај нив што му е на Мајк Мињола преокупираноста со нив. И во Конан Варваринот од Dark Horse што имаше пишувано еден број ги има вметнато) На крај останаа капетанот со лузните на лице, големот и рибата. Сега не ме држи до збор не ми текнува многу, многу.
А даааа. Колку беше непотребна и вештачка таа сцената на почетокот кога Хелбој е копиљ. Го гледав филмот со женско друштво и се испоикинаа од смеење

спојлер за Хелбој 2

Двојката беше како од некој друг режисер, слаба приказна, ефтиниот цртан, никакви односи помеѓу Хелбој и останатите, и глуп хумор на пр. тоа суштеството кога вика - "ja не сум бебе, ја сум тумор" :facepalm:
Што знам, мене ми се допадна. Аgain, не беше првиот дел ама сепак имаше квалитети. Јохан Краус беше подобар од неговата верзија во стрипот, Лук Гос беше добар како Нуада и сцените со маркетот беа добри. Ама еве ако има 3 дел се надевам подобар ке биде.


--- надополнето: 15 мај 2012 во 03:45 ---


"ja не сум бебе, ја сум тумор" :facepalm:
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Препорака до љубителите на шутерзомби филмови... (знам дека се бројат на една рака :P )
War of the death..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom