Графички карти

Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Korun doesn't use Wikipedia.

Wikipedia uses Korun :)

Ама факт е дека Ати имаат тиње драјвери,ради нив не ми се пушташе Crysis : Warhead.
Eeeeee kjuti ne mi gi spominjaj drajverite. 8.7 raboti, 8.8 i 8.9 ne rabotat, 8.10 raboti ali treba 2-3 pati da go restartiram posle instalacija. Inace mi vika no ati hardware detected lol. Gi stavam grafickite 1 po 1 si rabotat normalno, gi stavam u crossfire, nejkjat. Ali dobro eve sea si raboti so 8.10.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ова е најглупиот пост што сум го прочитал во последно време, можеш дури и на тим4е да му парираш.
Како прво се работи за две сосема спротивни архитектури и пристапи на правење на GPU, тоа што го зборуваш за shader процесори нема врска со реалноста.
Напротив Nvidia е познато дека оди на brute force, нивниот нов GPU има големина од 500мм2, а Ati има иновативен дизајн и напредна скалабилна архитектура и големина на GPU од 260мм2.

Read before you post!
Гуглај друже
25 години имаш, треба да знаеш дека пракса и книга, не е исто. :helou:

Многу брзо проценуваш (да не речам, подценуваш), и да те потсетам, 25 години имаш.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Не те подценувам само ти велам дека мешаш баби и жаби.
Dont take it personal.Баш имам позитивно мислење за тебе, ама сега си утнал.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Различна е архитектурата и начинот на работа. Што толку има да се мозга тука?:toe:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Eeeeee kjuti ne mi gi spominjaj drajverite. 8.7 raboti, 8.8 i 8.9 ne rabotat, 8.10 raboti ali treba 2-3 pati da go restartiram posle instalacija. Inace mi vika no ati hardware detected lol. Gi stavam grafickite 1 po 1 si rabotat normalno, gi stavam u crossfire, nejkjat. Ali dobro eve sea si raboti so 8.10.
А нвидиа подобри да не се :pos:

Кога имав 6600,ставам 54.88,CS Source иде со 40 fp/s на бенчмарк тест.
Ставам 6x.xx (ваљда овие беа бројките :|),оди со 35 fp/s,истиот бенчмарк.

А коа ќе ги твикнат драјверите за да вадат подобри резултати на 3DMark,е тоа е веќе возбуда ^-^
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
А нвидиа подобри да не се :pos:

Кога имав 6600,ставам 54.88,CS Source иде со 40 fp/s на бенчмарк тест.
Ставам 6x.xx (ваљда овие беа бројките :|),оди со 35 fp/s,истиот бенчмарк.

А коа ќе ги твикнат драјверите за да вадат подобри резултати на 3DMark,е тоа е веќе возбуда ^-^
Другар ај дај линк или пишиго програмов и да си го симнам да видам ова fp/s :uvo:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Добро де, ке се истепате за едни драјвери. И тие и тие драјвери се катастрофа. Ама тоа е тоа, се трудат колку можат.
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
Eeeeee kjuti ne mi gi spominjaj drajverite. 8.7 raboti, 8.8 i 8.9 ne rabotat, 8.10 raboti ali treba 2-3 pati da go restartiram posle instalacija. Inace mi vika no ati hardware detected lol. Gi stavam grafickite 1 po 1 si rabotat normalno, gi stavam u crossfire, nejkjat. Ali dobro eve sea si raboti so 8.10.
Зошто викаш дека 8.8 не работи...еве ја фурам на тој само иам некој проблем со детекција на ТВ...т.е. уопште не детектира...некој фикс за ова?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Графичкава колку пари е ?
Кај нас ја донесоа пред малку и ја имам видено само во Сет али е само 9800gtx+ а мојата е фабрички оверклокувана. Во Сет таа беше околу 17500, а јас оваа ја земав од Америка околу 210-220 долари.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
25 години имаш, треба да знаеш дека пракса и книга, не е исто. :helou:

Многу брзо проценуваш (да не речам, подценуваш), и да те потсетам, 25 години имаш.

Иако обично си во право, овојпат „малиот“ има право. Претходниот пост воопшто не ти држи вода.
Плус, што има врска дека има 25 години?!? Интелигенцијата и знаењето немаат многу врска со годините, нели? :nenene:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Различна е архитектурата и начинот на работа. Што толку има да се мозга тука?:toe:
Абе знам дека е различна архитектура, многу логично. Ама гледај вака:
(значи пример земам)

Едниве имаат 800 другиве 128 stream процесори (ако не исти, слични се сигурно овие и по архитектура и по све, значи СЛИЧНИ)

Не е логично 7 ПАТИ ПОВЕЌЕ процесори, да даваат 0.2 пати подобри перформанси.

Ова е тоа кон што целам.

Како да споредиш: Bugati Vayron (1001 hp), со Аudi A4 (250 hp) и да искочи дека вејронот развива 100 за 2 секунди, а аудито за 2.1 секунда (логика пичку матер)

Иако обично си во право, овојпат „малиот“ има право. Претходниот пост воопшто не ти држи вода.
Плус, што има врска дека има 25 години?!? Интелигенцијата и знаењето немаат многу врска со годините, нели? :nenene:
Не си ме сватил за ова, али батали.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.143
Абе знам дека е различна архитектура, многу логично. Ама гледај вака:
(значи пример земам)

Едниве имаат 800 другиве 128 stream процесори (ако не исти, слични се сигурно овие и по архитектура и по све, значи СЛИЧНИ)

Не е логично 7 ПАТИ ПОВЕЌЕ процесори, да даваат 0.2 пати подобри перформанси.

Ова е тоа кон што целам.

Како да споредиш: Bugati Vayron (1001 hp), со Аudi A4 (250 hp) и да искочи дека вејронот развива 100 за 2 секунди, а аудито за 2.1 секунда (логика пичку матер)



Не си ме сватил за ова, али батали.

Не се расправаме воопшто туку само појаснуваме некои работи, ево ти пример:
Nvidia има 128 процесори и замисли ги како 128 Core 2 Duo кои работат заедно.Ati користи 800 Celeron процесори за истата цел.128 Core 2 Duo производствено коштаат 400$ поради специфичниот производствен процес, а 800 Целерони коштаат 300$, а ја постигнуваат истата работа.
Е со ова сликовито се надевам ти објаснив, значи пак ке потенцирам не се споредуваат графичките карти како да споредуваш коли според кубикажа или штоазнам што...

EDIT:Шедер процесорите не се слични по архитектура, користат различен пристап кон внатрешна и надворешна меморија и кон другите компоненти на еден GPU.

EDIT2:Излезе SAW5 :smir:
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
54
Поени од реакции
0
Ако погрешно сум сватил, се извинувам.
Што се однесува до stream процесори, само на име се исти, сосема се различно изведени кај двете компании. Ако одиме според таа логика, тогаш чипот на АТИ треба да биде 7 пати поголем( ај не 7 бидејќи не се само stream процесорите во чипот, ама така е зборот), а во суштина е 2 пати помал. Дури и кога nVidia ќе направи G200 чип во 55nm технологија пак ќе биде значајно поголем од тој на ATI.
Ме мрзи да барам линкови за разликите на архитектурите, ама можат лесно да се најдат на Tom's Hardware или на Anandtech( или слични сајтови).
Поздрав :smir:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom