Графички карти

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
цена за таа првата да не знаеш колку е???
Сите се измеѓу 450 и 500 евра за онлајн купување, намерно ги поништив линковите кон продавницата за да не биде рекламирање.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
А да не порачувате ништо од овие горе? Летото би требало nVidia да ги пушти во продажба GeForce GTX 2xx серијата.

With just one month until their release, the GT200-powered GeForce GTX 280 and 260 have finally let us into their hearts and minds for a closer look at what makes them tick. The things seen reveal the highest-end board, the GTX 280 as being a product with a 512-bit interface, 1024 MB of GDDR3 memory, SLI and PCI-Express 2.0 (but no tri-SLI), DirectX 10 and OpenGL 2.1 support, PhysX readiness which is yet to be demonstrated and a GPU with no less than 240 working Stream Processors. This beast will be cooled by this and should cost over $500.

The more affordable GT200 card, the GTX 260 has 'only' 192 Stream Processors, a 448-bit memory interface and 896 MB of GDDR3 memory. Expect the GTX 260 to be about $100 cheaper than the GTX 280. Both card will be officially introduced around June 18.

Спецификациите засега се само спекулации...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Која е критичната температура на GPU на 8800GT 512 TOP?????
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
за јадро не иди над 80, али може да иде и до 105.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
за јадро не иди над 80, али може да иде и до 105.
Епа вчера играв Race Driver: GRID, и кога ја исклучив играта отидов да проверам температура и ми беше 83 C степени
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
не е страшно, crisys идеше до 90 кај мене.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
На ECS GeForce 9600GT GDDR3 512MB 256bit колку би била нормална, а коклу при игри?
Со пасивно ладење е, па некако страв ми е:)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На ECS GeForce 9600GT GDDR3 512MB 256bit колку би била нормална, а коклу при игри?
Со пасивно ладење е, па некако страв ми е:)
Не им се нешто многу јаки процесорите на графичката, не одат далеку со мегахерци, а и се е истестирано, што значи не се грижи многу.

Али сепак би ти предложил ако можеш да го извадиш левиот капак од куќиштето и така да ти биде, отворено. Или ако неможеш, земи си кулер за на куќиштето да ти стои за да имаш подобра циркулација на воздух, и се ќе биде повеќе од добро :)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Абе зошто прашувате за температури за секоја графичка посебно??? За сите важи истото правило: 45-60 idle, 60-100 load, над 110 се гаси 3Д акцелерацијата на јадрото и ако си играл игра те шиба на десктоп, над 140 умира графичката. ОВА ВАЖИ ЗА БИЛО КОЈ БРЕНД И БИЛО КОЈ МОДЕЛ.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Не им се нешто многу јаки процесорите на графичката, не одат далеку со мегахерци, а и се е истестирано, што значи не се грижи многу.

Али сепак би ти предложил ако можеш да го извадиш левиот капак од куќиштето и така да ти биде, отворено. Или ако неможеш, земи си кулер за на куќиштето да ти стои за да имаш подобра циркулација на воздух, и се ќе биде повеќе од добро :)
А може ем капакот да го отвори ем и кулер да си стави така ќе биде одлично...:wink:
А зашто мене стално температурата ми е 68-69? Капакот е отворен стално, да ставам и кулер?:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А може ем капакот да го отвори ем и кулер да си стави така ќе биде одлично...:wink:
А зашто мене стално температурата ми е 68-69? Капакот е отворен стално, да ставам и кулер?:toe:
Ако ти е стално оваа температура тогаш си супер. И на што би стаил кулер????? (освен ако графичката ти е со пасивно ладење, ама така не би имало потреба од кулер)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Ако ти е стално оваа температура тогаш си супер. И на што би стаил кулер????? (освен ако графичката ти е со пасивно ладење, ама така не би имало потреба од кулер)
Па немам никаков кулер на графичката само капакот ми е отворен и толку..А за брзината мелце сум загрижен пошто денеска прв пат да летне 85-86....Ама сам сум си крив, така ми прави одкако инсталирав Виста Трансформатион Пак 8...:toe: :pos2:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Па немам никаков кулер на графичката само капакот ми е отворен и толку..А за брзината мелце сум загрижен пошто денеска прв пат да летне 85-86....Ама сам сум си крив, така ми прави одкако инсталирав Виста Трансформатион Пак 8...:toe: :pos2:
Епа купи си кулер за графичката ако има, или па намонтирај си сам некој кулер. Или пошо ти е отворен капакот, стај му вентилатор нека му дува :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Епа купи си кулер за графичката ако има, или па намонтирај си сам некој кулер. Или пошо ти е отворен капакот, стај му вентилатор нека му дува :)
HEHE Лани летото му ставав вентилатор по цел ден му дуваше ама изгоре вентилаторот.:toe: :pos2: :pos2:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А може ем капакот да го отвори ем и кулер да си стави така ќе биде одлично...:wink:
А зашто мене стално температурата ми е 68-69? Капакот е отворен стално, да ставам и кулер?:toe:
Несакам да ставам кулер. Т.е. веќе имам пасивен кулер, пасивно ладење. Намерно земав таков зашто не е обично пасивно ладење и си лади супер. Го земав поради бучавата. Нема што да бучи кај овој кулер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom