#SpreadTheTruth, секој ден, 21 часот

Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
конечно една искрена и објективна статија за состојбата во Македонија:

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=A11F6B96407AA94B8041E7DC603E3704
Ова го пишува во твојота објективна статија значи цитирам:
"
И додека ми е мило за апсењата, мило ми е и за неуспехот: неуспехот на тие што учествуваа во овие убиства да предизвикаат жесток судир и етнички конфликт меѓу Македонците и македонските Албанци. Додека жалам за убиството на петтемина невини граѓани, среќен сум што гледам дека Македонците не се фатија во замката и не реагираа на начинот што го планираа убијците. Наместо тоа, со исклучок на неколку изолирани инциденти, Македонците останаа мирни. Тоа е вистинскиот начин да се реагира и иако с` уште постои огромна болка и тага поради случувањата, реагирањето на тие провокации само ќе ги влошеше работите. А Македонците го сфатија тоа."
Што сакал да каже писателот е следново сега парафразирам:
Значи жал му е што биле убиени 5 МАКЕДОНЦИ но се радува што македонците не раегирале! ПАЗИ НЕ РЕАГИРАЛЕ! ОСТАНАЛЕ МИРНИ! ПОСТОИ ГОЛЕМА БОЛКА И ТАГА НО НЕ ТРЕБА ДА СЕ РАЕГИРА НА ПРОВОКАЦИИТЕ (провокација ти е ако некој нешто ти пререче или те навреди или недај боже те плукне нели како во случајов...)! Она што ние го научивме како македончиња е дека провокации трпиме...е сеа за посериозни работи можда и ќе реагираме ако недај боже се работи за УБИЕНИ МАКЕДОНЦИ!
НЕ НИЕ НЕ ОДИМЕ НА ПРОТЕСТИ НИЕ ТВИТАМЕ НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!!
СЕКОЈА ЧЕСТ македончиња секоја чест....
--- надополнето: 11 мај 2012 во 01:49 ---
Тоа дека ти ги знаеш неправдите е благодарение на тие кои ги документирале! Тоа дека си го знаеш минатото, треба да е поука за тоа како да постапиш во сегашноста. Тој гнев да го канализираш кон тоа да ги анимираш луѓето во едно заедништво, една кохезија и да придонесеш да не се повторуваш во грешките, за ние да мора да ги документираме тие грешки, веројатно едни од последните, и твоите правнуци да мораат да учат за нив, преку скриени канали, во некоја друга држава.
Најмногу од се ме нервира дека уште егоистички пристап имаш, па затоа што ти избришале пост убиваш нешто благородно, навредуваш луѓе кои и во твое име седат со вечери и пишуваат. ДА, пишуваат. The pen is mightier than the sword. Имај малку почит и разбирање. Натерани сме на рововска битка, а фронтот се медиумите. Додека можеме, треба да ги поддржуваме институциите, а паралелно и да агитираме. Протестот е пукање во сопственото колено.
Ги правиме истите грешки друже тоа е проблемот! Не кажуваме доста беше, не се организираме, не се обединуваме, оставаме на другите да решаваат за нашата судбина! Прашањето е кога и како треба да реагираме кога ќе убијат 10, 20, 100, 200 ај кажи ми кога ќе рагираме? Кога ќе биде некој што го познаваме некој наш близок кога нас ќе не боли? Тогаш ли?
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
Човекот сака да шири некоја пропаганда ама не му иде некако со кафето ја заеба работата ама со оној со легнал да спие до крај ја усра :tapp:

Тоа се тактиќите на радикални исламисти. Жените нивни , можно е и Дарданиа да е еден од нив пошо ставовите се натака му одат. Прво беше монтиран случајот откако сведокот пропеа дека лично ѓи возел убијците до местото на злосторот и после тоа...сега се фатија за кафето и дремката на полицаецот.......

Заборави да спомне за кучето кое и ги мирисаше гаќите на домаќинката....:facepalm: пошо нели имаше едно видео во перална/сушална со кучето како душка...
 
I

Iblis

Гостин
Ова го пишува во твојота објективна статија значи цитирам:
"
И додека ми е мило за апсењата, мило ми е и за неуспехот: неуспехот на тие што учествуваа во овие убиства да предизвикаат жесток судир и етнички конфликт меѓу Македонците и македонските Албанци. Додека жалам за убиството на петтемина невини граѓани, среќен сум што гледам дека Македонците не се фатија во замката и не реагираа на начинот што го планираа убијците. Наместо тоа, со исклучок на неколку изолирани инциденти, Македонците останаа мирни. Тоа е вистинскиот начин да се реагира и иако с` уште постои огромна болка и тага поради случувањата, реагирањето на тие провокации само ќе ги влошеше работите. А Македонците го сфатија тоа."
Што сакал да каже писателот е следново сега парафразирам:
Значи жал му е што биле убиени 5 МАКЕДОНЦИ но се радува што македонците не раегирале! ПАЗИ НЕ РЕАГИРАЛЕ! ОСТАНАЛЕ МИРНИ! ПОСТОИ ГОЛЕМА БОЛКА И ТАГА НО НЕ ТРЕБА ДА СЕ РАЕГИРА НА ПРОВОКАЦИИТЕ (провокација ти е ако некој нешто ти пререче или те навреди или недај боже те плукне нели како во случајов...)! Она што ние го научивме како македончиња е дека провокации трпиме...е сеа за посериозни работи можда и ќе реагираме ако недај боже се работи за УБИЕНИ МАКЕДОНЦИ!
НЕ НИЕ НЕ ОДИМЕ НА ПРОТЕСТИ НИЕ ТВИТАМЕ НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!!
СЕКОЈА ЧЕСТ македончиња секоја чест....
--- надополнето: 11 мај 2012 во 01:49 ---
Шо беше муабетот за провокации? Нешто некој за објективност коментираше?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.779
Поени од реакции
8.235
Ги правиме истите грешки друже тоа е проблемот! Не кажуваме доста беше, не се организираме, не се обединуваме, оставаме на другите да решаваат за нашата судбина! Прашањето е кога и како треба да реагираме кога ќе убијат 10, 20, 100, 200 ај кажи ми кога ќе рагираме? Кога ќе биде некој што го познаваме некој наш близок кога нас ќе не боли? Тогаш ли?
Пишуваш со емоции, те разбирам, и мене ми се случува. Периодов итекако. Јасен ни е гневот оти и сами го имаме.
Гневот не иницира да правиме се што можеме за да помогнеме да се прекине овој маѓепсан круг во кој Македонецот е секогаш жртвено јагне.
Разумот, од друга страна, не води на тоа да реагираме трезвено. Секој ден овде пишуваме заради тие убиени деца и тој човек. Во нивно име и за нивен спомен. Овде сме да не дозволиме да ги онечистат, да придонесеме во борбата убијците и нивните поддржувачи да бидат осудени. Едните од судот, а другите од светот. Таа свест на која ти алудираш е иста со нашата, само агресијата мораме да ја оставиме на крај. Јас и ти со протест нема да спречиме некој од нив повторно да убие. Напротив. Можеме само да иницираме да се убива во име на воен конфликт.

И уште еднаш те молам за разбирање. Остави ја темава. Јас нема повеќе да ти реплицирам.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
Ова го пишува во твојота објективна статија значи цитирам:
"
И додека ми е мило за апсењата, мило ми е и за неуспехот: неуспехот на тие што учествуваа во овие убиства да предизвикаат жесток судир и етнички конфликт меѓу Македонците и македонските Албанци. Додека жалам за убиството на петтемина невини граѓани, среќен сум што гледам дека Македонците не се фатија во замката и не реагираа на начинот што го планираа убијците. Наместо тоа, со исклучок на неколку изолирани инциденти, Македонците останаа мирни. Тоа е вистинскиот начин да се реагира и иако с` уште постои огромна болка и тага поради случувањата, реагирањето на тие провокации само ќе ги влошеше работите. А Македонците го сфатија тоа."
Што сакал да каже писателот е следново сега парафразирам:
Значи жал му е што биле убиени 5 МАКЕДОНЦИ но се радува што македонците не раегирале! ПАЗИ НЕ РЕАГИРАЛЕ! ОСТАНАЛЕ МИРНИ! ПОСТОИ ГОЛЕМА БОЛКА И ТАГА НО НЕ ТРЕБА ДА СЕ РАЕГИРА НА ПРОВОКАЦИИТЕ (провокација ти е ако некој нешто ти пререче или те навреди или недај боже те плукне нели како во случајов...)! Она што ние го научивме како македончиња е дека провокации трпиме...е сеа за посериозни работи можда и ќе реагираме ако недај боже се работи за УБИЕНИ МАКЕДОНЦИ!
НЕ НИЕ НЕ ОДИМЕ НА ПРОТЕСТИ НИЕ ТВИТАМЕ НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!!
СЕКОЈА ЧЕСТ македончиња секоја чест....
--- надополнето: 11 мај 2012 во 01:49 ---

Ги правиме истите грешки друже тоа е проблемот! Не кажуваме доста беше, не се организираме, не се обединуваме, оставаме на другите да решаваат за нашата судбина! Прашањето е кога и како треба да реагираме кога ќе убијат 10, 20, 100, 200 ај кажи ми кога ќе рагираме? Кога ќе биде некој што го познаваме некој наш близок кога нас ќе не боли? Тогаш ли?

Брат крајната цел на ова се што се прави е ова, слушај внимателно:


Многу ме боли за убиството ако не ми се ништо децава (не ми се роднини) освен мој народ, плачев, бев гневен, пцував, сакав да иам моќ да ги сотрам убијците сите до еден...но не сум сигурен дека сега со протест ќе помогнам.
 
Член од
6 мај 2012
Мислења
116
Поени од реакции
62
Ова го пишува во твојота објективна статија значи цитирам:
"
И додека ми е мило за апсењата, мило ми е и за неуспехот: неуспехот на тие што учествуваа во овие убиства да предизвикаат жесток судир и етнички конфликт меѓу Македонците и македонските Албанци. Додека жалам за убиството на петтемина невини граѓани, среќен сум што гледам дека Македонците не се фатија во замката и не реагираа на начинот што го планираа убијците. Наместо тоа, со исклучок на неколку изолирани инциденти, Македонците останаа мирни. Тоа е вистинскиот начин да се реагира и иако с` уште постои огромна болка и тага поради случувањата, реагирањето на тие провокации само ќе ги влошеше работите. А Македонците го сфатија тоа."
Што сакал да каже писателот е следново сега парафразирам:
Значи жал му е што биле убиени 5 МАКЕДОНЦИ но се радува што македонците не раегирале! ПАЗИ НЕ РЕАГИРАЛЕ! ОСТАНАЛЕ МИРНИ! ПОСТОИ ГОЛЕМА БОЛКА И ТАГА НО НЕ ТРЕБА ДА СЕ РАЕГИРА НА ПРОВОКАЦИИТЕ (провокација ти е ако некој нешто ти пререче или те навреди или недај боже те плукне нели како во случајов...)! Она што ние го научивме како македончиња е дека провокации трпиме...е сеа за посериозни работи можда и ќе реагираме ако недај боже се работи за УБИЕНИ МАКЕДОНЦИ!
НЕ НИЕ НЕ ОДИМЕ НА ПРОТЕСТИ НИЕ ТВИТАМЕ НИЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ!!!!
СЕКОЈА ЧЕСТ македончиња секоја чест....
--- надополнето: 11 мај 2012 во 01:49 ---

Ги правиме истите грешки друже тоа е проблемот! Не кажуваме доста беше, не се организираме, не се обединуваме, оставаме на другите да решаваат за нашата судбина! Прашањето е кога и како треба да реагираме кога ќе убијат 10, 20, 100, 200 ај кажи ми кога ќе рагираме? Кога ќе биде некој што го познаваме некој наш близок кога нас ќе не боли? Тогаш ли?
druze saka da kaze deka ne sme podlegnale na provokaciite i ne doslo do megjuetnicki tenzii i incidenti sto im bilo i namera na ubijcite za destabiliziranje na Makedonija
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Не сум во тек со утрешниот протест , претпоставувам :
Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
Проклет да бидам, каков е тој син "привиден", сад га видиш, сад га невидиш?
Другарче, не само што не си во тек со протестите, туки и со работата на специјалните единици. Тие не пијат кафе, само густи сок пијат кога се на должност. :facepalm:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Тоа се тактиќите на радикални исламисти. Жените нивни , можно е и Дарданиа да е еден од нив пошо ставовите се натака му одат. Прво беше монтиран случајот откако сведокот пропеа дека лично ѓи возел убијците до местото на злосторот и после тоа...сега се фатија за кафето и дремката на полицаецот.......

Заборави да спомне за кучето кое и ги мирисаше гаќите на домаќинката....:facepalm: пошо нели имаше едно видео во перална/сушална со кучето како душка...
Какви само не верзии ке извадат и секогаш да жени и деца се во првите редови , а како прво нив некој им наредил а тој што им наредил небирекол дека ее човек со чист разум и чиста свест , тоа може само да го напраи радикален исламист и никој друг ....
 
B

Black Guard

Гостин
Мене многу ме интересира, против кого ќе протестираат? Против нивните сограѓани?
И шо? Да не ги протераат случајно?

Зачекајте ебаго, ако судот биде фин према нив, тогаш ќе протестираме. Ама едно е против СУД да протестираш, сосема друго е против некаква група која ниту се знае колку луѓе брои, ниту може точно да се дефинира што сака, ниту пак е можен евентуален прогон на тие ликови или таа организација.

Го правите истото со кое браќава си направија сопка. Ќе сфатите дека НЕ Е ВРЕМЕ. Се надевам не прекасно.
Правно за терористи не важи женевска конвенција бидејќи не се војници па оттука тие немаат ниту човечки права,се разбира ако судот ги осуди би требало да им ги подариме на америте во гвантанамо за да пропеат погласно.

И за крај нема потреба од протест кој може да биде само контрапродуктивен и кога се случи убиството напишав почекајте,полека МВР ќе ги открие а сега останува на Судот да си ја заврши работата и да сигурен сум дека ќе бидат осудени за тероризам бидејќи не за џабе се уапсени,не за џабе доказите ја доведоа полицијата кај нив.

Со протест нема ништо да се реши туку само ќе се влоши кредибилитетот на институциите,безбедносната ситуација и недај боже може да дојде до инциденти.

Ладна глава подобро размислува.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.063
Поени од реакции
2.924
Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
Заборави да кажеше и дека силувале едно неродено бебе
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Не сум во тек со утрешниот протест , претпоставувам :

Се протестира да се покаже сложност и да се даде порака дека сеуште не веруваат во институциите на оваа држава , односно дека не е сменета навиката од минатото , да се казнат граѓаните со монтирани процеси.
Се протестира заради начинот на кој беше изведена акцијата , при што насилно , со кршење на домовите и со уплашување на семејствата , беа уапсени жени и стари лица ... кои потоа беа ослободени (две од жените тотално невини).

Дали би се сложил ти, да ти влезат дома 50 специалци , лом да ти ја направат куќата , бремената жена да ја тероризираат ... а после 2 дена да ти речат , пардон , не си ни бил потребен.

Во меѓувреме да те прикажат пред 2 милиона народ , како радикален христијанин кој убил 5 млади момци , да те влечат како партал.

Јас заради ова би протестирал , ако искочам утре.

Треба да се почитува угледот на човекот , да не се осудува однапред.

Има и многу работи што би ги набројал.

Ме иритираше и една работа : Специјалците во домот на еден од уапсените од неговата мајка барале кафе да им направи , додека нејзиниот син бил привиден , а еден од полицајците легнал да спие.
Во ред ли ти изгледа ова ?
Како бре тотално невини неможам да разберам зошто не отиде во МВР таа невина и не каже во мојот дом има оружје и за фоките од сад а мажот ми ме тера да молчам а јас сум лојална на Македонија е ова се вика невиност и честност ! ти би искочил зашто така налага твој муфтија не оти ти многу сакаш :) И мене ме иритира пишување на лектира на грбот на мавровските работници јаките мажи од учк нападнале работници ејјјј како немаат грам мозок нити правила на војување тој човек работи за парче леб ти одново го пишуваш куранот на грбот .... леле
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Наводно со домаќинката/стопанката влегол под туш, сеуште чекаме на потврда од Дарданија.
Не е точно, немале вода дома!
Инаку, немале кафе па нарачале чај од блиската чајџилница.Едниот чај бил појак, да го расонат заспаниот полицаец.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А фактички, андреј се согласува со нас. Ама дека е толку образуван , не прави разлика. Леандра напукај го овој горанзоран со казнени и ќе се банира сам. Не можам јас од телефон сум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom