Нарекувајте го исламот "ислам"

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
Има еден добар филм затемава
My name is Khan - Се викам Кхан
препорачувам да го погледнете
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
А зашто си се мачел да ги читаш ако не веруваш ни ништо?? Еве јас неам намера да читам за Дарвин бидејќи не верувам во тие глупости..

Само немој да пишеш ради радозналост,информираност. Немаше боље книга до тебе па си рече дај Куранот и Библијата ќе ги читам??
И јас не верувам во Дарвин и немам намера да го читам, и сега што?
Ти веруваш во црвенкапа? Зошто си ја прочитал? И да не редам натаму....... Не морам да верувам во нештото па истото да биде прочитно.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Во Куранот постојат реченици, цитирани овдека многупати каде се наведува потребата да го снема неверникот.
Без разлика, ако некој муслиман убие десетина Израелци или Американци, тој веднаш станува херој кај муслиманите и веднаш го слават.
Додека, доколку некој нацрта карикатури, запали некоја книга, веднаш цел исламски свет се крева на нозе и извикува заканувачки и навредливи пароли. Тоа самото по себе е доволен доказ колку исламот е насилен.
Се работи за класична манипулација, без која религиите не би се конфронтирале.:)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Значи од Муслиман до Муслиман постојат големи разлики, како ден и ноќ ............... не секој еден човек кој се смета и се декларира себеси како Муслиман живее 100% онака како што му налага верата и не секој човек-Муслиман мора да биде терориста, да пука, тепа, коли(отсекува глави), силува... невини мажи, старци, деца, девојки, жени .......... не секој Муслиман врзува бомби околу појас и се разнесува во метро или во жел./автоб. станица !
Инаку познавам мал-милион на Муслимани т.е. лица кои така себеси си се нарекуваат/декларираат, без разлика на националната припадност(Албанци, Турци, Бошњаци, Торбеши и.т.н.) кои можам да кажам дека немаат благе везе со Исламот и неговите учења ........... еве ако сака нека ми реплицира некој член Муслиман и нека ми го објасни тоа како може некој кој се декларира како Муслиман да биде истовремено и чест конзуматор на Алкохол, или пак Наркоман, како може некој кој се декларира како Муслиман истовремено секојдневно да се коцка(кладилници, казина), како може некој кој се декларира како Муслиман истовремено да биде неморална личност, да врши прељуби и обљуби, или пак да биде хомосексуалец, да врши кражби/криминали/рекет/шверц, да води нередовен и неморален живот, да врши насилство(тепање/убивање) и тоа врз невини лица, да навредува и.т.н. и.т.н. Нели тоа Куранот го забранува, нели Куранот строго забранува како што знам насилство врз невини лица, криминали/кражби, пиење алкохол, коцкање, дроги, прељуби и обљуби и.т.н. ?!
Исто така како може некоја девојка/жена да се декларира како Муслиманка, а истовремено да живее по модерен Европски и Американски начин на живот и да се облекува исто така на модерен Европски и Американски начин ............... нели Муслиманката(според Куранот)треба да оди покриена со шамија, капут... нели несмее да менува партнери, нели несмее да има секс пред прва брачна ноќ, нели и таа исто како и мажот Муслиман не смее да пие Алкохол, да води неморален и несреден живот и.т.н. и.т.н. ?!
 
В

влијателен

Гостин
Значи од Муслиман до Муслиман постојат големи разлики, како ден и ноќ...
Тоа кога некој за да ги избегне критиките кон целата група ги зголемува критериумите за припадноста во истата се вика No True Scotsman fallacy. Прочитај повеќе за тоа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа кога некој за да ги избегне критиките кон целата група ги зголемува критериумите за припадноста во истата се вика No True Scotsman fallacy. Прочитај повеќе за тоа.
Види јас како прво сум претежно Атеиста, инаку Македонец секако и како што има разлики помеѓу Христијанин и Христијанин, исто така има разлики и помеѓу Муслиман и Муслиман ........... во животот сум запознал и сум се дружел со Муслимани, со неколкумина сум бил и близок пријател, сум бил кај нив дома, они кај мене, сме јаделе, пиеле, шетале, разговарале за милион работи и затоа никогаш никој не може да ме убеди дека секој што е Муслиман е ист !
Како прво постојат и голем број како Муслимани што се декларираат како такви, но во пракса немаат везе со Исламот и со неговите учења ........... претежно сме слични иако сум јас Христијанин(деклар.), ама Атеист т.е. не се занимавам со религии такви работи, исто така и они се Муслимани(деклар.), но всушност не се занимаваат и тие со такви работи религии ................... значи има разлика во работите, од човек до човек .................... верник(без разлика дали е Христијанин или Муслиман)доколку не верува во Господ како прво и доколку не се придржува на оние верски учења(во зависност од верската припадност), обичаи и сл. таквата личност неможе да биде верник, може да се декларира, но во пракса не е верник ......... а познавам многу такви Муслимани(деклар.) !
А и никој како прво нема право да генерализира, ниту по нација, ниту по религија, ниту по пол, раса, изглед, возраст, политичко-идеолошка припадност, класа, професија и.т.н.
 
В

влијателен

Гостин
Види јас како прво сум претежно Атеиста, инаку Македонец секако и како што има разлики помеѓу Христијанин и Христијанин, исто така има разлики и помеѓу Муслиман и Муслиман ........... во животот сум запознал и сум се дружел со Муслимани, со неколкумина сум бил и близок пријател, сум бил кај нив дома, они кај мене, сме јаделе, пиеле, шетале, разговарале за милион работи и затоа никогаш никој не може да ме убеди дека секој што е Муслиман е ист !
Како прво постојат и голем број како Муслимани што се декларираат како такви, но во пракса немаат везе со Исламот и со неговите учења ........... претежно сме слични иако сум јас Христијанин(деклар.), ама Атеист т.е. не се занимавам со религии такви работи, исто така и они се Муслимани(деклар.), но всушност не се занимаваат и тие со такви работи религии ................... значи има разлика во работите, од човек до човек .................... верник(без разлика дали е Христијанин или Муслиман)доколку не верува во Господ како прво и доколку не се придржува на оние верски учења(во зависност од верската припадност), обичаи и сл. таквата личност неможе да биде верник, може да се декларира, но во пракса не е верник ......... а познавам многу такви Муслимани(деклар.) !
А и никој како прво нема право да генерализира, ниту по нација, ниту по религија, ниту по пол, раса, изглед, возраст, политичко-идеолошка припадност, класа, професија и.т.н.
Кои според тебе се минимум критериуми за некој да може да се декларира како Муслиман?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Кои според тебе се минимум критериуми за некој да може да се декларира како Муслиман?
Уфффффффффффф друже касно е веќе, ќе заспијам на тастатурава во секој миг, за тоа подобро прочепкај и прочитај по нетов, има и на МК и на Српско-Хрватски и на Англиски пишува се што те интересира за било која религија, не мора да е баш за својата религија, јас доста имам читано на пр. за Исламот како втора религија по големина/бројност во светов, а исто така и втора по бројност во државава, онака чисто информативно ме интересирало и затоа тврдам дека постојат огромни разлики како ден и ноќ помеѓу еден и друг Муслиман, исто како што постојат разлики помеѓу еден и друг Христијанин, Евреин и.т.н.
П.С. Најбоље фати си го да го проучуваш Шинтото Јапонско ! ;)
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
...

Покрај доктрината на Куранот тука е и животот на историската личност Мухамед кој повеќе од се би требало да ги претставува принципите на исламот бидејќи нели тој е пророкот на Алах. Како ќе оцените човек кој што лаже, краде, силува и убива како стил на живот? Овој зол човек којшто е идеал во исламскиот свет е никој друг туку Мухамед. Што и да направил и да кажал автоматски се смета за морален стандард бидејќи тој го кажал и тој го направил. 13 години ја ширел неговата религија по мирен пат, од причина што немал моќ! Откако ја добива моќта преку кражби и лаги оформува една банда следбеници која по пат на сила го шири исламот. Така добил "откровение" дека исламот може и треба да биде ширен преку меч/сила и заедно со своите следбеници го почнува првиот џихад на арабискиот полуостров. Од тогаш натака насилството станало начин за ширење на исламот. Денес муслиманите ги користат зборовите од раниот период на Мухамед, оној во кој немал моќ, за да ги придобијат оние што не знаат. За какви мировни пораки зборуваме кога Мухамед станал освојувач?

Во денешно време, базирано на неговите постапки, Мухамед би бил опишан како Радикален Исламист.

...
.

:( .Ах, каква ли само штета крвавиот и лажен кураишки ислам му нанесувал и нанесува на Совршениот Ислам, кој што Единствениот Вистински и Совршен БОГ во Исуса Христа лично ни го покажа и докажа.



п.с. .:( . Исто така со жалење мора да се констатира дека самобендисаните, крвавите и лажни “христијанства“ исто така му нанесувале и му нанесуваат огромна штета на Совршеното Христијанство, онака како што Единствениот Вистински и Совршен БОГ лично ни го покажа во Исус Христос!



За МИЛОСТА БОЖЈА, за ХРИСТА
јас сакам само да знам
За Неговата безкрајна ЉУБОВ
За Неговиот Совршен Ислам!


.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Од Муслиман до Муслиман нема голема разлика..скоро никаква.Муслиманите не живеат во 21 век туку се заглавени негде 17-18 век и затоа неможат да се прилагодат ,колку и да се трудиш да им помогнеш џабе е,со инка немоеш да им ставиш. Околу Куранот што поише да се каже освен дека подржува насилство во екстремни мерки(крв за крв) тоа е дно дна... Јас незнам дали се свесни муслиманите што ги чека,мислам не сега за 5-10 години туку пример за едно 100-тина години од сега дали се свесни од последиците што ќе ги добијат?? Муслиманите почнаат сегде да се мешаат и тоа постепено почнува да иритира,моја генерација и 22-23 години може нема да биде сведок на тоа но следните генерации и те како.Таков хорор кон муслиманите ќе нема видено оваа планета до сега,лично мислам дека ќе ги збришат како популација и религија.Толку земји од светот им се накострешени,пример Срби,Македонци,Бугари,Германци,Грци,Руси,па и Американци(републиканци) што дента кога на западот Муслиманите нема да им бидат корисни и ќе ги баталат за увек, таа сцена што ќе биде гледана ќе биде најголем хорор што може да биде,бетер холокауст бетер све,Хитлер ќе биде за тоа мало дете..бар ја така мислам. Не дај боже да бидеме сведоци на тоа и да не дојде до тоа али како тргнале кога ќе му се качат и на Бога и на сите преку глава тоа има да биде страшно.Не зборам јас за Албанци него за муслимани целосно . Кога ги слушам оние Бил Махер и компанија иако се демократи али знаат што зборат и знаат до кај може да се иде а до каде не.Подобро за муслиманите да го баталат куранот и да фатат права книга да се образуваат и да почнат да ја почитуваат државата во која живеат без разлика дали е Македонија,Србија,Русија,Унгарија или Конго и малце да си стават прст на чело каде одат пошто мислам патот по кој што тргнале нема добро да им заврши кад тад. Малце оф топик али морав да си кажам што мислам .
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Значи од Муслиман до Муслиман постојат големи разлики, како ден и ноќ ............... не секој еден човек кој се смета и се декларира себеси како Муслиман живее 100% онака како што му налага верата и не секој човек-Муслиман мора да биде терориста, да пука, тепа, коли(отсекува глави), силува... невини мажи, старци, деца, девојки, жени .......... не секој Муслиман врзува бомби околу појас и се разнесува во метро или во жел./автоб. станица !
Инаку познавам мал-милион на Муслимани т.е. лица кои така себеси си се нарекуваат/декларираат, без разлика на националната припадност(Албанци, Турци, Бошњаци, Торбеши и.т.н.) кои можам да кажам дека немаат благе везе со Исламот и неговите учења ........... еве ако сака нека ми реплицира некој член Муслиман и нека ми го објасни тоа како може некој кој се декларира како Муслиман да биде истовремено и чест конзуматор на Алкохол, или пак Наркоман, како може некој кој се декларира како Муслиман истовремено секојдневно да се коцка(кладилници, казина), како може некој кој се декларира како Муслиман истовремено да биде неморална личност, да врши прељуби и обљуби, или пак да биде хомосексуалец, да врши кражби/криминали/рекет/шверц, да води нередовен и неморален живот, да врши насилство(тепање/убивање) и тоа врз невини лица, да навредува и.т.н. и.т.н. Нели тоа Куранот го забранува, нели Куранот строго забранува како што знам насилство врз невини лица, криминали/кражби, пиење алкохол, коцкање, дроги, прељуби и обљуби и.т.н. ?!
Исто така како може некоја девојка/жена да се декларира како Муслиманка, а истовремено да живее по модерен Европски и Американски начин на живот и да се облекува исто така на модерен Европски и Американски начин ............... нели Муслиманката(според Куранот)треба да оди покриена со шамија, капут... нели несмее да менува партнери, нели несмее да има секс пред прва брачна ноќ, нели и таа исто како и мажот Муслиман не смее да пие Алкохол, да води неморален и несреден живот и.т.н. и.т.н. ?!
islamot zabraanuva sekakvo nasilstvo ,
nema mesto za ubistva VO ISLAMOT I TOJ STO UBIVA NEVINI LUGE KE ZASLUZI BOZJA KAZNA. VISTINSKIOT VERNIK GO IGNORIRAA TOA.islamot bara od svojot vernik pred se da nauci religiozno da misli da gi svaka i razbira celite i idealite na svojata vera , da svati deka verata samo mu go pokazala patot,a negovo e toj pat da go ureduva i olesnuva, golem broj na luge imaat pogresno mislenje po prasanjeto na pripadnosta vo islamot nekoi smetat deka za da se bide musliman dovolnoe da se ima samo islamsko ime ili nekoj od negovite roditeli da e musliman ,, nemoze istovermeno da bides vernik a od druga stana da se kockas da pravis blud da bides nemoralen ,, tocno taka priatele se sto nabroja e zabraneto vo islamot, , za zal postojat mnogu muslimani koi nemaat dovolno poznavanje od svojata religija ne znat koi se osnovnite islamski sartovi , uslovi ne znaat i ne ja svakaat samata priroda na islamot, islamot e bozja religija koja prestavuva kompletno pokorouvanje i prifakanje na ucenjeto na bog , koe mu go objavil na svojot pratenik na muhamed.a.s , vo koja povikuvale site bozji verovesnici od adam, .a.s pa se do muhamed.a.s neka e bozjiot mir nad niv, da se bide musliman znaci da se prouci i islamizira svojot razum srce oci usi i site organi od svoeto telo da gi stavis vo sluzba na vozviseniot bog,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom