Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Колку е дневна доза?И дали се Омега 3,6 и 9 или само Омега3?
Јас ги пиам по Две, има Омега 3 и 6 ама Омега 3 се покорисни
--- надополнето: 1 мај 2012 во 23:04 ---
едно сабајле а второто навечер
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Јас ги пиам по Две, има Омега 3 и 6 ама Омега 3 се покорисни
--- надополнето: 1 мај 2012 во 23:04 ---
едно сабајле а второто навечер
Омега6 нема потреба да пиеш затоа што нормалниот начин на исхрана е прееебогат со омега6, само омега3 се проблемот.
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Омега6 нема потреба да пиеш затоа што нормалниот начин на исхрана е прееебогат со омега6, само омега3 се проблемот.
Не реков дека пиам омега 6 туку Омега 3 само, 1но сабајле а другото навечер, а како мислиш проблем се Омега 3?
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Не реков дека пиам омега 6 туку Омега 3 само, 1но сабајле а другото навечер, а како мислиш проблем се Омега 3?
Не ги внесуваме ваљда доволно,тоа мислеше..
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Не реков дека пиам омега 6 туку Омега 3 само, 1но сабајле а другото навечер, а како мислиш проблем се Омега 3?
Мисли на недостаток од Омега 3 во храната а со тоа и во телото.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Иде пред спиење,1 чаша млеко и 1 банана ?
Не е препорачливо толку лактоза и фруктоза пред спиење, држи ги јаглехидратите на мимимум пред спиење за подобра работа на хормоните во текот на ноќта.
Подобро е урда, или обезмастено сирење.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Не е препорачливо толку лактоза и фруктоза пред спиење, држи ги јаглехидратите на мимимум пред спиење за подобра работа на хормоните во текот на ноќта.
Подобро е урда, или обезмастено сирење.
Не легнав до сеа,само за да видам што ќе ми одговорат...

а по колку урда да се јаде ? пример едно парче сирење или урда,и 1 чаша јогурт можам..?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не легнав до сеа,само за да видам што ќе ми одговорат...

а по колку урда да се јаде ? пример едно парче сирење или урда,и 1 чаша јогурт можам..?
Пресметај да има 20-30гр протеин.
 
Член од
3 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
6
Ве молам за помош.
3 години тренирав континуирано теретана, пропратена со трчање фудбал и слични активности.
За веќе во Април 2011 год. се здобијам со повреда на Кичмата преку тешко истегнување на еден од мускулите, и еве веќе 1 год.по препорака од докторите и користење на лекарства не вежбав воопшто, за да од пред 2 недели продолжам пак.
Имам проблем со Режимот на исхрана. Еколку дена после повредата се вработив и одтогаш па до пред1 недела баталив и режим на исхрана и се, и се попраив некој си 6-7килограми, кои не ми се проблем да ги симнам меѓутоа незнам што храна би можел да носам на работа, а која ке ми биде лесна за подготовка и ке биде хранлива.
Ве молам дајте ми пимери сто мозе да јадам, од 8 до 4 сум на работа да бапнам бар 2 оброка и некоја ужинка како овошје
Фала Однапред
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Ве молам за помош.
3 години тренирав континуирано теретана, пропратена со трчање фудбал и слични активности.
За веќе во Април 2011 год. се здобијам со повреда на Кичмата преку тешко истегнување на еден од мускулите, и еве веќе 1 год.по препорака од докторите и користење на лекарства не вежбав воопшто, за да од пред 2 недели продолжам пак.
Имам проблем со Режимот на исхрана. Еколку дена после повредата се вработив и одтогаш па до пред1 недела баталив и режим на исхрана и се, и се попраив некој си 6-7килограми, кои не ми се проблем да ги симнам меѓутоа незнам што храна би можел да носам на работа, а која ке ми биде лесна за подготовка и ке биде хранлива.
Ве молам дајте ми пимери сто мозе да јадам, од 8 до 4 сум на работа да бапнам бар 2 оброка и некоја ужинка како овошје
Фала Однапред
Можеш да јадеш чоколадно млеко 0,5,со мусли 1-2 бар

можеш да си носиш јадење,компир варен,ориз,секакво месо,туна...ако си у канцеларија или нешто такво,можеш да си остаиш мусли кутија и да купуваш мали млека,и тоа да јадеш...

јас ова јадам у школо...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Шо мнение имате за пилешките виршли ? ме мрзе сеа да барам состав на храна , калории итн .. знам дека се полни со емулгатори и дека има масти , ама ме интересира протеинскиот состав колку е ? Сакам да ги внесам во исхраната , малку да сменам :)
 
Член од
3 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
6
Можеш да јадеш чоколадно млеко 0,5,со мусли 1-2 бар

можеш да си носиш јадење,компир варен,ориз,секакво месо,туна...ако си у канцеларија или нешто такво,можеш да си остаиш мусли кутија и да купуваш мали млека,и тоа да јадеш...

јас ова јадам у школо...
Тоа и ми е едниот оброк мусли, плус јадам и по 1 банана меѓувреме , али брат 2 метра сум и малце ми е тоа , варени јајца да земам едно 5-6 како допуна, ке биде ли добра варијанта
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Шо мнение имате за пилешките виршли ? ме мрзе сеа да барам состав на храна , калории итн .. знам дека се полни со емулгатори и дека има масти , ама ме интересира протеинскиот состав колку е ? Сакам да ги внесам во исхраната , малку да сменам :)
Процесирана храна е. Не е пилешко. Али нема да умреш ако од време на време ги јадеш. :D Само глеј да не ти се главен извор на протеин.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Процесирана храна е. Не е пилешко. Али нема да умреш ако од време на време ги јадеш. :D Само глеј да не ти се главен извор на протеин.
Далеко дека ми се од главен извор :)

Имам пишувано монгу пати за мојата исхрана тука :) пилешко и млечни производи + BCAA , задоволен сум од тоа. Виршли сакам да јадам , колку да сменам малце. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom