Флешување, декодирање, репарирање, апдејт... се за сервис!

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Не постои XL за CDMA. Јас мислам дека е со променет код од операторот, како што прават и нашиве оператори за HTC - во секој случај, дечкото не не познава торте, нели? :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Не постои XL за CDMA. Јас мислам дека е со променет код од операторот, како што прават и нашиве оператори за HTC - во секој случај, дечкото не не познава торте, нели? :)
Мене ми е сумЉиво тоа дека прошетал и во никоја мобилара не му го декодирале :confused:
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Како што разбрав, имало некоја пломба, не знам што, не можело ни батерија да се промени итн.
Ако знаете кажете локација, да го донесам.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Мене ми е сумЉиво тоа дека прошетал и во никоја мобилара не му го декодирале :confused:
Јас имам Sensation XE Beats audio (кој го продавам) кој беше кодиран на мрежа но еден пријател без никаков проблем ми го декодираше во домашни услови. :) Еве го користам веке 4-5 месеци без проблем. Така да не верувам дека XL-от не може да се декодира.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Јас имам Sensation XE Beats audio (кој го продавам) кој беше кодиран на мрежа но еден пријател без никаков проблем ми го декодираше во домашни услови. :) Еве го користам веке 4-5 месеци без проблем. Така да не верувам дека XL-от не може да се декодира.
Разлика ко јас и ти сме :) И двајцата сме луѓе, од ист бренд Македонци :pos: како прво, Sensation XL има Scorpion 1.5ghz процесор, што значи сите пинаути, целиот алгоритам му е поразличен од било кој телефон до сега произведен - без разлика на оперативниот систем. Втора битна работа, претходните HTC модели со QualCom, SnapDragon итн... се декодираа преку слот за мемориска картичка, со исклучок на WP7 хатеце телефоните кои треба да користиш OTG кабел на усб хостот за да може да влезе во диагностик.
Кај XL-ов е иста приказна како и кај WP7 телефоните само + додади на тоа дека е скорпион процесор.
Како и да е, твоето мислење не беше заклучок туку само претпоставка - да така не те обвинувам за ништо, случајно ако се пронајдеш во моево мислење како навреден.

have a nice day ;)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Разлика ко јас и ти сме :) И двајцата сме луѓе, од ист бренд Македонци :pos: како прво, Sensation XL има Scorpion 1.5ghz процесор, што значи сите пинаути, целиот алгоритам му е поразличен од било кој телефон до сега произведен - без разлика на оперативниот систем. Втора битна работа, претходните HTC модели со QualCom, SnapDragon итн... се декодираа преку слот за мемориска картичка, со исклучок на WP7 хатеце телефоните кои треба да користиш OTG кабел на усб хостот за да може да влезе во диагностик.
Кај XL-ов е иста приказна како и кај WP7 телефоните само + додади на тоа дека е скорпион процесор.
Како и да е, твоето мислење не беше заклучок туку само претпоставка - да така не те обвинувам за ништо, случајно ако се пронајдеш во моево мислење како навреден.

have a nice day ;)
Не, ни малку не се осеќам навреден, нема зошто, само мислев дека ете се работи за Sensation серијата и дека unlock-от на SL ке биде сличен на XE. Ете не сум знаел, фала на инфо. :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Разлика ко јас и ти сме :) И двајцата сме луѓе, од ист бренд Македонци :pos: како прво, Sensation XL има Scorpion 1.5ghz процесор, што значи сите пинаути, целиот алгоритам му е поразличен од било кој телефон до сега произведен - без разлика на оперативниот систем. Втора битна работа, претходните HTC модели со QualCom, SnapDragon итн... се декодираа преку слот за мемориска картичка, со исклучок на WP7 хатеце телефоните кои треба да користиш OTG кабел на усб хостот за да може да влезе во диагностик.
Кај XL-ов е иста приказна како и кај WP7 телефоните само + додади на тоа дека е скорпион процесор.
Како и да е, твоето мислење не беше заклучок туку само претпоставка - да така не те обвинувам за ништо, случајно ако се пронајдеш во моево мислење како навреден.

have a nice day ;)
Значи да го донесам кај вас во салон, можете да го средите?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Да, барем до сега сите што ми дошле - сум ги средил, се надевам нема да ми биде некој опасен предизвик. За повеќе инфо - кликни ми во потпис каде што пишува Алфа Мобил.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
За што кодови? :)
Не ги прават повеќе телефониве како порано со инжињеринг менија, скриени менија, сервис тест опции. Единствен код кој функционира е *#06# и едино хард формат да направите држејќи * i # i Power 5 sekundi na isklucen telefon :D
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
133
Поени од реакции
73
Колку е да декодират samsung sgh t679 ?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Имам HTC Magic, ако може некој да ми каже кој ром е најдобар за да го иснтлаирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom