Се за Армијата и Специјалните единици во Армијата

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Или пак нека направат како во Америка тотална либерализација на пазарот со оружје и да не треба дозволи освен за автоматско оружје и снајпери и би сакал да видам која држава би сакала да си има работа со нас.
кој рече дека не сме опремени ?!;)
секоја куќа под полна опрема:pos:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Какви 300 милиони, денари или евра. Не верувам. Да имаше армијата 300 милиони ако мислиш на евра, сеа немаше да носат регрутите и офицерите искинати униформи и да немаат барем 3 пара комплет униформи, да штедат на муниција и проектили за време на вежба и храна за војската, секој на пушките ќе имаше електронски нишан, итн. Оние америчките woodland униформи што ги носат офицерите и генералите се донација од депоата на резервите на Америчката и Турската војска, нешто купено од Миле Драгич од Србија, хамерите и џиповите, се америчка и турска донација, тенковите исто донација од Грција итн. Малце информирај се. Буџетот на АРМ е едвај 10 милиони евра, како што ми имааткажано. Полицијата има неколку пати поголем буџет од армијата, затоа има нови возила (набрзо и нови службени коли), службени и борбени униформи ( со дигитална шара), најмодерни пиштоли и остало најмодерно оружје и воена опрема за специјалните полициски единици, дигитални токи воки (дигитален ТЕТРА систем за кој само тој чини неколку милиони евра), најмодерна опрема за прислушкување и пратење, за безбедносните служби итн.

Го побарав баш буџетот на Р.М за 2011 да видам точно колку е буџетот на Министерството за Одбрана и вакви се бројките.

Годишен буџет им е 5 671 376 000 денари или нешто помалце од 100 милиони евра.

Имаат 8069 вработени ( не знам сега дали е ова само министерството за одбрана или и за АРМ заедно ) и испаѓа некаде 610 000 денари годишен расход по вработен ( со 610 000 расход по вработен како што е напишано на страната мислам дека е со се АРМ )

Од нив скоро 200 се на мисии во странство од кој 23 се од министерството за одрабан а останатите се од АРМ.

Е сега тие 610 000 не се баш точни по човек дека има и неколку илјади доброволци секоја година и искрено ако се земе по 20 000 да е просечна плата навистина војската има колку за плата,храна и можеби на секој 3,4 години да купи униформа нова.

И тука се навраќаме пак на изворот кој од кој сите ги добија тие 300 милиони а тоа е Нова Македонија која кога ќе видам се што друго напишале секоја втора информација им е лажна.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Сосема таман ни е армијата .. според НАТО стандардите се гледа според број на жители , територија и сл и на нас армија од 7-8 илјади ни е таман ... така да според мене нема потреба за зголемување на армијата единствена реформа е да се изедначи бројот според рамковниот договор што значи да не бидат над 30% шконтари како сега туку да бидат 20% како што треба ...
И САМО ТОА А?

Не може да се изнапише се, што и фали на нашата армија, ЗАШТО СЕ И ФАЛИ!
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
И САМО ТОА А?

Не може да се изнапише се, што и фали на нашата армија, ЗАШТО СЕ И ФАЛИ!
Во контекс на составот на војската и бројноста богами само тоа
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Нула сме ние за во светски рамки..Незнам дали некој слушнал за Marron Beretes едни од најдобрите во светот,еве Турците какви сили имаат и какви вежби се прават.Гледајте го тоа коа пука преку баџаци


Едно е сигурно неможеме со ваквите држави од типот на Турција да се споредуваме или да гледаме да правиме некој дел од армијата како нив ... оти проблемот е еден НЕМАМЕ ПАРИ !:(
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Во контекс на составот на војската и бројноста богами само тоа
Бројноста може да се зголеми за некои 1.000 регрути! Инаку на Македонија и треба и те како и една добра преселекција за да се утврди кој за кај е, бидејки не знам колку си запознаен со структурите во АРМ, ама како што се сега не водат до никаде! Да не зборам за модернизација, на се баш горе долу на сè.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Во контекс на составот на војската и бројноста богами само тоа
И опремесноста на армијата, ...од типот на оклопни возила,тенкови итн ...тоа да не се изоставе, оти пред се ни треба да купиме некое ново оклопно возило ... вакви требаше да има (барем така викаше дека ќе биде Зоран Коњановски ама овој новиот шпонец ништо не направи)
http://www.militaryparitet.com/editor/assets/t-175_Patria_AMV[1].jpg
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Едно е сигурно неможеме со ваквите држави од типот на Турција да се споредуваме или да гледаме да правиме некој дел од армијата како нив ... оти проблемот е еден НЕМАМЕ ПАРИ !:(
Епа добро е тоа што се сфати, бидејки некои уште мислат дека 3-ти сме во светот на специјални единици!
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Добар ден на сите. Прво тенковите веке са аут, особено т-72 и кај нас и кај вас. Второ - за секи кој е бил во тенковите части, знае дека стрелба из т-72 на место=не добра обука или да не ради стабилизатора на орудието?! Па со т-55 да стрелаш од место е ок, ама овде - не е нормално. Трето - на Балканот има нацрт да само Турциа, Грциа и Румуниа да имат могучност да провеждат читава војна операциа. За Мак, Буг, Срб, Босна, Алба - само паради и мало такве ствари. Америка зна, а Русиа се согласила - во сите земли, во кои има могучност за етник клонфликт=да нема снага и наоружание да си ги решат проблемните сами. То е то, ке гледаме и шо ке става оттука натаму.
Инак вакви вежби и Во Мк и во Бг са само бледа сенка на армијска вежба, ама шо да праим...
Дечко, само македонски јазик на форумот... бугарскиот не би требало да го употребуваш (на ваш форум тоа ) ОК ?!;)
--- надополнето: 22 април 2012 во 15:58 ---
Епа добро е тоа што се свати, бидејки некои уште мислат дека 3-ти сме во светот на специјални единици!
А специјалните единици сами по себе и по својата техника си се друга работа, за нив веќе и точно е тоа дека според техниката имаме 5-та најдобра специјална единица во европа , тоа се ВОЛЦИТЕ !;)
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
И опремесноста на армијата, ...од типот на оклопни возила,тенкови итн ...тоа да не се изоставе, оти пред се ни треба да купиме некое ново оклопно возило ... вакви требаше да има (барем така викаше дека ќе биде Зоран Коњановски ама овој новиот шпонец ништо не направи)
http://www.militaryparitet.com/editor/assets/t-175_Patria_AMV[1].jpg
Па не ми беше тоа муабетот .. само за бројноста и за етничката структура ми беше
Бројноста може да се зголеми за некои 1.000 регрути! Инаку на Македонија и треба и те како и една добра преселекција за да се утврди кој за кај е, бидејки не знам колку си запознаен со структурите во АРМ, ама како што се сега не водат до никаде! Да не зборам за модернизација, на се баш горе долу на сè.
па тоа е работата ќе влезе шконтарот што за к** не го бива а нема да влезе македонецот што е роден за војник да биде ....или македонецот со врски и сл ....
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Па не ми беше тоа муабетот .. само за бројноста и за етничката структура ми беше
па тоа е работата ќе влезе шконтарот што за к** не го бива а нема да влезе македонецот што е роден за војник да биде ....или македонецот со врски и сл ....
ТОА Е СОСЕМА ДРУГА И ТАЖНА ПРИКАЗНА!

Дечко, само македонски јазик на форумот... бугарскиот не би требало да го употребуваш (на ваш форум тоа ) ОК ?!;)
--- надополнето: 22 април 2012 во 15:58 ---

А специјалните единици сами по себе и по својата техника си се друга работа, за нив веќе и точно е тоа дека според техниката имаме 5-та најдобра специјална единица во европа , тоа се ВОЛЦИТЕ !;)
Ејј ај не си прави филм! Не знам од кај го ископа ова? Сaмо не ми кажувај за натпреварот во Русија кај што биле пред Англиските SAS пошто благе веза нема тоа - ПРОВЕРЕНО!

П.С Баш ме интересира кои се првите 4?
 
M

.:makedonec:.

Гостин
ТОА Е СОСЕМА ДРУГА И ТАЖНА ПРИКАЗНА!



Ејј ај не си прави филм! Не знам од кај го ископа ова? Смо не ми кажувај за натпреварот во Русија кај што биле пред Англиските SAS пошто благе веза нема тоа - ПРОВЕРЕНО!

Абе остај ти тоа што си слушал од некој песимисти... точен е тој натпревар ,нашите 5-ти завршиле, е сеа незнам дали тоа снајперистите завршиле пети или имало некој други показни вежби каде што учествувала цела единица ...:unsure:
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
Абе остај ти тоа што си слушал од некој песимисти... точен е тој натпревар ,нашите 5-ти завршиле, е сеа незнам дали тоа снајперистите завршиле пети или имало некој други показни вежби ...:unsure:
Не сум слушнал од никој сам си знам, инаку натпреварот се оддржа во Будимпешта т.с натпеварот Sniper World Cup во 2009 година каде што припадник на полициската единицата ЕСЗ позната како "Тигри", освои 3-то место.
Ама пријателе тоа е натпревар така не се мери кој е најдобар и така не се прави ранг листа за најдобри специјални единици!

П.С Инаку оваа година на натпреварот Sniper World Cup 1ви се Кинезите, 2-ри Чешка, 3-ти Австрија!
А и нашите учествуваа!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да супер идеја ајде ќе влечкаме секој што сака и несака по 1 година во војска зошто некој не знае да си го воспита детето.Да не ни почнувам за ај сите да плаќаме зошто некој не знае да си го воспита детето.
Да баш заради тоа.Има некои родители што не знаат има некои што не се во можност и трети кои едноставно ги разгалуваат.
Денес е хаотично време и во трката родителите да им обезбедат се за нормален живот на децата тие несакајќи ги запоставуваат самите нив.
И не знам зошто викаш да ги влечкаме.
Верувај една година дисциплина нема лошо да му дојде на никој многу млади кои не знаат што да прават со животот па земаат се пијанчат и дрогираат ќе ги врати на вистинскиот пат исто така и тие кои се физички неподготвени за една година ќе се средат и после тоа сами ќе продолжат по тој тек.

Искрено јас со одење во војска не гледам негативни последици.
Најлошо што може да ти се случи е да ти се погоди некој сељак командант што ќе се издерава без потреба што во споредба со сите позитивни работи што ќе се случат е незначајно.
Еве ако знаеш нешто што лошо би влијаело на мене(и на сите што би оделе во војска) кажи ми што би било тоа јас искрено не можам да го согледам пошто од твојот пост некако си негативно настроен кон војската.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Не сум слушнал од никој сам си знам, инаку натпреварот се оддржа во Будимпешта т.с натпеварот Sniper World Cup во 2009 година каде што припадник на полициската единицата ЕСЗ позната како "Тигри", освои 3-то место.
Ама пријателе тоа е натпревар така не се мери кој е најдобар и така не се прави ранг листа за најдобри специјални единици!

П.С Инаку оваа година на натпреварот Sniper World Cup 1ви се Кинезите, 2-ри Чешка, 3-ти Австрија!
А и нашите учествуваа!

Па добро али у секој случај тоа е добар глас и за нашата армија ... да знае светот дека и ние колку толку одиме ''напред'' , не дека сме онаа пост-социјалистичка република од 91-92 (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom