Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
можеш и помалку саркастичен да бидеш... и да не претеруваш со температурата 26-27 во простории за печурки чување има... на таа температура јас пуштам клима да ми разлади низ дома......
Пак се зафркаваш.....:D
26-27 степени си е потаман температура за комотно седење по дома лесно облечен (долен веш и тренерка )... тоа ти се 10 степени помалку од температурата на телото односно тоа е идеалната температура на околината за човечкото тело...

топлификација мора да почне да работи 24/7 т.е. ако веке професионално и етички работи со контрола, да почне со испорака на топлинска енергија од 24 часа на ден...
Така и беше до пред некоја деценија.... ама на некој паметен му текна оваа новотарија со ноќното гасење... демек поздраво било спиењето во ладна просторија или некој сакаше да ги заштити јорганџиите од изумирање на занаетот.

Друго... кој ја измисли онаа фамозна табела... степен-ден... нек гори у пеколот.. па и оние правила за максимална надворешна температура при која го исклучуваат греењето во текот на грејната сезона... пример се случува во февруари дење да стигне и до 21-22 степени.. одма ти гасат парно надвор е топло но внатре е фрижидер нарочито ако станот ти е ориентиран северно..
.... а ако случајно е завршена грејната сезона ....по 14 април, или ако се уште не е почната......моли му се на господ да надвор не паднат температурите... не важат табелите...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Пак се зафркаваш.....:D
26-27 степени си е потаман температура за комотно седење по дома лесно облечен (долен веш и тренерка )... тоа ти се 10 степени помалку од температурата на телото односно тоа е идеалната температура на околината за човечкото тело...
тоа е висока температура бе... на 24 низ дома по гаки шетам и кратки ракави... на 27 има да рокнам.. ке се стопам... сериозен сум кога ти велам дека на 27 пуштам клима да ми разлади... само ти, еден клиент од драчево и едни типки клиентки исто од центар сум ги начекал видел (а од тебе слушнал) дека сакаат такви температури... бев да им испуштам воздух од радијатори на почеток на грејна сезона, да се дополни инсталација ово оно и се соблеков по прерамки ебате... ми звре главата.. која е бре таа температура од 27 за седење “комотно“... кое е тоа комотно? тоа да ме ставиш во таква соба 2-3 саата полу сварен ке излезам... за сипаници вадење е тоа...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
тоа е висока температура бе... на 24 низ дома по гаки шетам и кратки ракави... на 27 има да рокнам.. ке се стопам... сериозен сум кога ти велам дека на 27 пуштам клима да ми разлади... само ти, еден клиент од драчево и едни типки клиентки исто од центар сум ги начекал видел (а од тебе слушнал) дека сакаат такви температури... бев да им испуштам воздух од радијатори на почеток на грејна сезона, да се дополни инсталација ово оно и се соблеков по прерамки ебате... ми звре главата.. која е бре таа температура од 27 за седење “комотно“... кое е тоа комотно? тоа да ме ставиш во таква соба 2-3 саата полу сварен ке излезам... за сипаници вадење е тоа...
Па ако си налетал на некои запечени навои и по гаќи има да соблечеш...
За типкине... јасно ми е зошто си зоврел, ама за клиентот..стануваш сомнителен...:D

....тоа комотно е... да можеш дома да си лешкариш и грч ладно пивце да си пијуцкаш
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Па ако си налетал на некои запечени навои и по гаќи има да соблечеш...
За типкине... јасно ми е зошто си зоврел, ама за клиентот..стануваш сомнителен...:D

....тоа комотно е... да можеш дома да си лешкариш и грч ладно пивце да си пијуцкаш
е што реков јас погоре а....? значи, некој со пиво се лади а некој со клима... среде зимо на -20 надвор он ке седи дома со пиво и ке пиуцка комотно да му било... иди бре, џапај кувана ракија и не ти треба греење тогаш... не 27, ами на 17 ке викаш ЖЕНО ГАСИ ГРЕЕЊЕТО ЗОВРЕВ ЕБ*ТЕ...:D

ај доста офф топик... не ми ги плаши лугето тука... 27 степени е премногу...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
и пред да продолжите да ме напаѓате да знаете дека дискутирате со еден од иницијаторите на жалбата до уставен суд кога уствари и падна тој монопол на топлификација со 50% наплата...
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:58 ---
Напротив, никогаш не сум имал намера да те напаѓам... Постојано сум имал со тебе интересни дискусии . За последнава дискусија цело време мислев дека намерно ме провоцираш за да видиш колку сум одлучен во моето спротивставување на 50%.
Еве ја одлуката на Уставниот суд со кој се укинати поранешните 50%:
02/04/2009 148/2008-0-1 О Д Л У К А
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
тоа е висока температура бе... на 24 низ дома по гаки шетам и кратки ракави... на 27 има да рокнам.. ке се стопам... сериозен сум кога ти велам дека на 27 пуштам клима да ми разлади... само ти, еден клиент од драчево и едни типки клиентки исто од центар сум ги начекал видел (а од тебе слушнал) дека сакаат такви температури... бев да им испуштам воздух од радијатори на почеток на грејна сезона, да се дополни инсталација ово оно и се соблеков по прерамки ебате... ми звре главата.. која е бре таа температура од 27 за седење “комотно“... кое е тоа комотно? тоа да ме ставиш во таква соба 2-3 саата полу сварен ке излезам... за сипаници вадење е тоа...
И кај мене е стандард во зимо 26-28 ступњеви брат не го мислам многу многу , ама кај мене е друга топлификација:pos:.Заебанција у страна зимо се знае како треба да биде топло дома надвор ладно а тоа е кај нас срамота.Значи ако се греам дома и да ми биде ладно поарно да не се греам.Же се облекувам со ѕиври и по дома ли?Вака барем ако е надвор коска дома нека ми биде ТОП топло.Ќебе и ќе се топлиме со нозете.Ако плаќам за 21 степен ќе додадам уште нешто и ќе се шетам дома по кратки ракави.Јас сум зиме лете не го шмирглам ТОПЛО само да е..Две зима давам за едно лето.Како циганите.Ама секој има различно тело да акумулирање на топлина.Познавам многу што навистина им е топло кога се кај мене,значи се е различно.Па понекогаш и во зимо ја отварам вратата да влезе свеж воздух а не ако се испрдам да ми овенат цвеќињата.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не само во Софија, речиси секаде, за разлика од Скопје, греењето работи нон-стоп. Тие прекини на работа се само начин да скопска топлификација подкраднува од граѓаните.
Уште ме интересира дали си чул да некој во Софија да се спротивставува на плаќање на тие 15%?
Ако входа има парно греене нема како да се откажеш да плакjaш заради цевките, но можно е да не плакjaш, ако на заедничкото собрание на входа решите да запрете да се отоплувате со парно греене. Тогава не плакjaте ништо.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Со фактот дека секој може слободно да се исклучи од системот на Топлификација напавен е голем благодет за граѓаните.
Ќе дадам пример: Еден мој Пријател, порано плаќаше цела година 4800 на Топлификација и околу 2000 за струја секој месец, Сега плаќа за струја, само три месеци по 4000 а останатите месеци по 2000. ( децата му се возрасни и одселени, а тој со сопругата штеди и затоплува само една соба )
За многу семејства ова е премија. Наместо да се богатат директорите на Топлификација, сега со тие пари тој може да си купи нешто за јадење или да ги помогне своите деца.
Но еве за жал, Топлификација, преку Регулаторната комисија, пак сака да наметне плаќање на 50 %.
Ние секако дека ќе се спротивставиме на ова, но и тие се ќе направаат да повторно тоа го наметнат и да не попречат. Еве, сега забранија понатамошни исклучувања од Топлификација. А Регулаторната комисија го одложи објавувањето на тој правилник со 50% до септември, од единствена причина за да не можеме веднаш да се жалиме, туку дури во септември кога ќе го објават ќе можеме да се жалиме.
Тие се водени од алчност и лакомост и никакви аргументи не можат да ги одвратат од нивната намера да збираат профити. Во изминатите денови ова наметнување го осуди Народниот правобранител, правната јавност и граѓаните. Но тоа ништи не помогна, лакомоста е многу силана.
Имам една идеја што во овој момент може да се спроведе и сакам да се консултирам со Вас.
Идејата ми е од слична и потекнува од идејата за Летечкиот Монструм од Шпагети.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
Идејата е: да поднесеме барање до Регулаторната комисија да стави во тој правилник: тие што не користат греење од Летечкиот Монструм од Шпагети, да плаќаат по 5000 долари годишно на Неговата Светост Летечкиот Монструм од Шпагети. Образложение би било, ако Регулаторите донесат одлука да плаќаме на Топлификација, зашто да не донесат одлука за плаќање кон Летечкиот Монструм од Шпагети, бидејќи сите учесници на пазарот се рамноправни.
Ме интресира Ваше мислење или надополнување на оваа идеја.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Со фактот дека секој може слободно да се исклучи од системот на Топлификација напавен е голем благодет за граѓаните.
Ќе дадам пример: Еден мој Пријател, порано плаќаше цела година 4800 на Топлификација и околу 2000 за струја секој месец, Сега плаќа за струја, само три месеци по 4000 а останатите месеци по 2000. ( децата му се возрасни и одселени, а тој со сопругата штеди и затоплува само една соба )
За многу семејства ова е премија. Наместо да се богатат директорите на Топлификација, сега со тие пари тој може да си купи нешто за јадење или да ги помогне своите деца.
Но еве за жал, Топлификација, преку Регулаторната комисија, пак сака да наметне плаќање на 50 %.
Ние секако дека ќе се спротивставиме на ова, но и тие се ќе направаат да повторно тоа го наметнат и да не попречат. Еве, сега забранија понатамошни исклучувања од Топлификација. А Регулаторната комисија го одложи објавувањето на тој правилник со 50% до септември, од единствена причина за да не можеме веднаш да се жалиме, туку дури во септември кога ќе го објават ќе можеме да се жалиме.
Тие се водени од алчност и лакомост и никакви аргументи не можат да ги одвратат од нивната намера да збираат профити. Во изминатите денови ова наметнување го осуди Народниот правобранител, правната јавност и граѓаните. Но тоа ништи не помогна, лакомоста е многу силана.
Имам една идеја што во овој момент може да се спроведе и сакам да се консултирам со Вас.
Идејата ми е од слична и потекнува од идејата за Летечкиот Монструм од Шпагети.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
Идејата е: да поднесеме барање до Регулаторната комисија да стави во тој правилник: тие што не користат греење од Летечкиот Монструм од Шпагети, да плаќаат по 5000 долари годишно на Неговата Светост Летечкиот Монструм од Шпагети. Образложение би било, ако Регулаторите донесат одлука да плаќаме на Топлификација, зашто да не донесат одлука за плаќање кон Летечкиот Монструм од Шпагети, бидејќи сите учесници на пазарот се рамноправни.
Ме интресира Ваше мислење или надополнување на оваа идеја.
Идејата ти е добра ама зошто да не направат како со телевизијата.Гледаш не гледаш плаќаш,радиодифузија.Па ова нека биде закон за топлофизија.Ем граѓаните задоволни помалку ќе ги колат ем топлификациските свињи ќе бидат наранети добро.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како и да ја вртиш...нездрава работа е ова со 50%, во просек имаш да 6 месеци во годината третина просечна плата (онаа статистичката:D) им ја даваш на топлификација.

А оние што се грејат 6 месеци фрлаат по 2 третини од таа просечна плата или 1 третина 12 месеци.. што е многу многу е...
Има ли негде излезено податок колку оваа година топлификација ќе дели на име дивиденти?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На интернет страницата на скопска Топлификација е објавен текст како да се надминат проблемите со скапите енергенти подпишан од Директорот.
Во тој текст, нема обновливи и домашни извори на енергија. Само да се воведе мерење и на тој начин да заработат повеќе. А тоа мерење, кое всушност е „ мерење “ ( подобро кажано - „ зимање мерка “ ) е една од причините за енормно високите сметки.
Ако немате попаметна работа, погледнете:
http://toplif.com.mk/Tekstovi/Aktivnosti za nadminuvawe na problemite na skapite energenski vo toplifikacionite sistemi 2.pdf
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ima bolni lugje vo drzavata neka ni e gospod na pomos so tirani mora da se borime

Со фактот дека секој може слободно да се исклучи од системот на Топлификација напавен е голем благодет за граѓаните.
Ќе дадам пример: Еден мој Пријател, порано плаќаше цела година 4800 на Топлификација и околу 2000 за струја секој месец, Сега плаќа за струја, само три месеци по 4000 а останатите месеци по 2000. ( децата му се возрасни и одселени, а тој со сопругата штеди и затоплува само една соба )
За многу семејства ова е премија. Наместо да се богатат директорите на Топлификација, сега со тие пари тој може да си купи нешто за јадење или да ги помогне своите деца.
Но еве за жал, Топлификација, преку Регулаторната комисија, пак сака да наметне плаќање на 50 %.
Ние секако дека ќе се спротивставиме на ова, но и тие се ќе направаат да повторно тоа го наметнат и да не попречат. Еве, сега забранија понатамошни исклучувања од Топлификација. А Регулаторната комисија го одложи објавувањето на тој правилник со 50% до септември, од единствена причина за да не можеме веднаш да се жалиме, туку дури во септември кога ќе го објават ќе можеме да се жалиме.
Тие се водени од алчност и лакомост и никакви аргументи не можат да ги одвратат од нивната намера да збираат профити. Во изминатите денови ова наметнување го осуди Народниот правобранител, правната јавност и граѓаните. Но тоа ништи не помогна, лакомоста е многу силана.
Имам една идеја што во овој момент може да се спроведе и сакам да се консултирам со Вас.
Идејата ми е од слична и потекнува од идејата за Летечкиот Монструм од Шпагети.
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
Идејата е: да поднесеме барање до Регулаторната комисија да стави во тој правилник: тие што не користат греење од Летечкиот Монструм од Шпагети, да плаќаат по 5000 долари годишно на Неговата Светост Летечкиот Монструм од Шпагети. Образложение би било, ако Регулаторите донесат одлука да плаќаме на Топлификација, зашто да не донесат одлука за плаќање кон Летечкиот Монструм од Шпагети, бидејќи сите учесници на пазарот се рамноправни.
Ме интресира Ваше мислење или надополнување на оваа идеја.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Читам
Во денешен Утрински има напис, што им се случува на тие што се исклучуваат:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3A5D12781D9D2746B7B015E62592EBCE
Читам и не можам да се начудам на нечовечноста и идиотизамот.
Види вака имам една идеја па пробајте реализирајте ја................
Значи може да се направи жалба и да се продолжи исплаќање на оваа последна фактура.
Соберете се цело Скопје и вработете си еден адвокат ама СО ГОЛЕМИ МУДА и поднесете
жалба .Така да нека оди напреде со судот
жалба по жалба и само жалби.Значи ако не ја платите фактурата ќе дојде извршител,меѓутоа ако имате поднесено жалба ќе ви бричат јајцата.Така да бирокрација е најзаебана работа,само треба борба.Они фактури вие жалби а и тужби пуштајте на топлификација.Ако може да ме тужи топлификација дека не сум платил тогаш можам и јас да ја тужам нејзе.Ме крадат пари,не е вистина дека толку кошта било каков начин да биде прифатена тужбата.
НАЈДЕТЕ НАЧИН ДА ГИ ЕБЕТЕ ВИЕ А НЕ ОНИ ВАС
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
.Значи ако не ја платите фактурата ќе дојде извршител,меѓутоа ако имате поднесено жалба ќе ви бричат јајцата.
"Жалбата на ова решение не го стопира неговото извршување"...секогаш на секое извршно решение стои нешто во овој стил.Така да секогаш народот бричи јајца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom