Топлификација и нејзиниот штетен и патетичен бизнис план [општа дискусија]

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
во бугарија плаќале 15%.... ма ни тие не треба...
Системот во БГ е многу комплициран. Како прво не се плакja цела година парното,а само зимата.Прво секо греjно тело има топломер, па целата стамбена сграда има абонатска станциja.Плакja се за това што си конзумирал+за обштите простории и загубите по цевките. Плакjaт и тези,кои не се греjaт, но цевките преминуват през нивните простории. Тамо работата е друга-топлификациja гледа колко топлина е подадена за целата сграда, вадат за секи топломер податоците, а што остане се разфрлува на сите,кои не користат парно.
Убавото е -можеш да користиш малце, да грееш една соба, две соби, три и така натаму..., плакjaш колкото си изкористил.
Лошото е за тези, кои не се греjaт на парно, но живеjaт во истата сграда- тиja плакjaт заштото цефтике преминуват преку нив и това ги грее.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Системот во БГ е многу комплициран.
Дали си во можност да ни кажеш колку чини еден KWh топлинска енергија во Бугарија, добиен од локалната Топлификација, добиен од елетрична енергија и добиен од огревно дрво.
Во Скопје,
еден KWh, скопска Топлификација го наплатува 6, 66 и повеќе денари.
Електрична енергија чини просечно 4, 5 денари за KWh ( скапа 6, а ефтна 3 денари )
Просторен метар огревно дрво чини околу 2500, денари, што значи дека еден KWh чини 1, 1 денар,
.Секоја држава е суверена и води своја политика на цени. Но интересно би било да споредиме.
( за цените за енергија од дрво, јаглен и слично, доволно е да не известиш колку чини кубик или тон, а од тоа лесно се пресметува цена за KWh )
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Системот во БГ е многу комплициран. Како прво не се плакja цела година парното,а само зимата.Прво секо греjно тело има топломер, па целата стамбена сграда има абонатска станциja.Плакja се за това што си конзумирал+за обштите простории и загубите по цевките. Плакjaт и тези,кои не се греjaт, но цевките преминуват през нивните простории. Тамо работата е друга-топлификациja гледа колко топлина е подадена за целата сграда, вадат за секи топломер податоците, а што остане се разфрлува на сите,кои не користат парно.
Убавото е -можеш да користиш малце, да грееш една соба, две соби, три и така натаму..., плакjaш колкото си изкористил.
Лошото е за тези, кои не се греjaт на парно, но живеjaт во истата сграда- тиja плакjaт заштото цефтике преминуват преку нив и това ги грее.
е тоа е систем на наплата што би бил реален. се разбира доколку не се манипулира и со него... да, цевките проаѓаат низ станот и да, ослободуваат некоја топллина и факт е дека се троши нешто, иако тоа е многу минимално. во прашање се од 2 до 4 % од енергијата... секој стан исклучен од градски греење во вакви услови би добивал сметки од 100 до 150 денари
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дали си во можност да ни кажеш колку чини еден KWh топлинска енергија во Бугарија, добиен од локалната Топлификација, добиен од елетрична енергија и добиен од огревно дрво.
Во Скопје,
еден KWh, скопска Топлификација го наплатува 6, 66 и повеќе денари.
Електрична енергија чини просечно 4, 5 денари за KWh ( скапа 6, а ефтна 3 денари )
Просторен метар огревно дрво чини околу 2500, денари, што значи дека еден KWh чини 1, 1 денар,
.Секоја држава е суверена и води своја политика на цени. Но интересно би било да споредиме.
( за цените за енергија од дрво, јаглен и слично, доволно е да не известиш колку чини кубик или тон, а од тоа лесно се пресметува цена за KWh )
Сека топлификациja има различни цени, но ке ти дадам пример за Софиja
1MW/h -53.61 eвро. - оттука за 1KW/h e 0.052 eвро
Струja - пак има неколко фирми за доставка на струja. За Софиja - 2 цени (за 1KW/h струja - дневна/нокна - 0,0811 евро/ 0,0440 евро)
Дрва - за 1 кубен метар е различно во зависност от горското стопанство и дали са нарезани и нацепени. Ако са нарежани и нацепени са около 35-40евро
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
е тоа е систем на наплата што би бил реален. се разбира доколку не се манипулира и со него... да, цевките проаѓаат низ станот и да, ослободуваат некоја топллина и факт е дека се троши нешто, иако тоа е многу минимално. во прашање се од 2 до 4 % од енергијата... секој стан исклучен од градски греење во вакви услови би добивал сметки од 100 до 150 денари
Не се согласувам. За да плаќаш нешто, треба да постои облогационен однос. Eдната страна бара од другата да, даде, направи, трпи или се воздржи од нешто (dare, facere, non facere ) За облигационен однос се потребни три работи: изрази на волја, предмет и основ на облигациониот однос.
Ако цевките поминуваат низ нечии стан кој не се грее, тоа значи дека на становите кои се греат им е овозможено да се послужат со туѓ имот за да им поминат цевкте кои не се потребни на станот кој не се грее. Тоа се нарекува службеност ( servitutes. ) . Службеноста не може да состои во давање, туку само во трпење и воздржување.
SERVITUS IN FACIENDO CONSISTERE NEQUIT
--- надополнето: 8 април 2012 во 22:23 ---
Сека топлификациja има различни цени, но ке ти дадам пример за Софиja
1MW/h -53.61 eвро. - оттука за 1KW/h e 0.052 eвро
Струja - пак има неколко фирми за доставка на струja. За Софиja - 2 цени (за 1KW/h струja - дневна/нокна - 0,0811 евро/ 0,0440 евро)
Дрва - за 1 кубен метар е различно во зависност от горското стопанство и дали са нарезани и нацепени. Ако са нарежани и нацепени са около 35-40евро
Ти благодарам што исцрпно не извести. Сите цени се нешто пониски одколку кај нас. Сепак цените на топлификација, иако се двојно пониски од колку во Скопје, се многу високи и веројатно и таму постои бегање од топлификација. За да цените на топлификација бидат конкурентни треба да се 3 до 4 пати пониски од цените на електричната енергија.
Уште нешто ме интересира. Дали тамошната топлификација ги загрева заедничките простории во зградите ( ходници, скали, влезови и сл. ) , бидејќи тоа може да биде правен основ за наплата на 15 % на тие што се потполно исклучени ?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Не се согласувам. За да плаќаш нешто, треба да постои облогационен однос. Eдната страна бара од другата да, даде, направи, трпи или се воздржи од нешто (dare, facere, non facere ) За облигационен однос се потребни три работи: изрази на волја, предмет и основ на облигациониот однос.
Ако цевките поминуваат низ нечии стан кој не се грее, тоа значи дека на становите кои се греат им е овозможено да се послужат со туѓ имот за да им поминат цевкте кои не се потребни на станот кој не се грее. Тоа се нарекува службеност ( servitutes. ) . Службеноста не може да состои во давање, туку само во трпење и воздржување.
не се согласувам со тебе. ке ти појаснам малку.. од терминологијата кај топлификација 50% наплата за становите односно 30% наплата за нај горниот и нај долниот стан, сегде се пресметките на цевките 2%... и тоа е точно... една од работите кога купуваш стан е дека цевките ти проаѓаат дома или во ходник и тоа си свесен го знаеш и знаеш дека е така... точно е дека ако станот по д тебе се грее и ти добиваш на топлина.. топлина за која не сиплатила ма ај имаш...

да се вратиме на цевките... 2-3% од трошокот е изразен преку енергијата дадена од цевките... и тоа како тѕрошок треба се прерачуна.. значи да имаш цевки дома (или во ходник) во зграда приклучена на топлификација ти е еднакво како да мораш да застанеш на црвено секогаш кога возиш... значи многу работи не ги сакаме поединачно ама што е факт, факт е... и јас кога ми се брза негде а ке ме спопадне малер со 10 црвени семафори пиздам ама тоа е тоа, нема бегање... така и со цевкиве е... факт е дека ти проаѓаат низ дома, ти ако сакаш извади ги надвор ама пак трошиш и добиваш енергија од соседите... енергија која ти ја користиш а соседот ја плаќа...

тоа е факт... јас сум термичар и токму тоа го работам... имам ДЕБЕЛО искуство и знаење...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
не се согласувам со тебе. ке ти појаснам малку.. од терминологијата кај топлификација 50% наплата за становите односно 30% наплата за нај горниот и нај долниот стан, сегде се пресметките на цевките 2%... и тоа е точно... една од работите кога купуваш стан е дека цевките ти проаѓаат дома или во ходник и тоа си свесен го знаеш и знаеш дека е така... точно е дека ако станот по д тебе се грее и ти добиваш на топлина.. топлина за која не сиплатила ма ај имаш...

да се вратиме на цевките... 2-3% од трошокот е изразен преку енергијата дадена од цевките... и тоа како тѕрошок треба се прерачуна.. значи да имаш цевки дома (или во ходник) во зграда приклучена на топлификација ти е еднакво како да мораш да застанеш на црвено секогаш кога возиш... значи многу работи не ги сакаме поединачно ама што е факт, факт е... и јас кога ми се брза негде а ке ме спопадне малер со 10 црвени семафори пиздам ама тоа е тоа, нема бегање... така и со цевкиве е... факт е дека ти проаѓаат низ дома, ти ако сакаш извади ги надвор ама пак трошиш и добиваш енергија од соседите... енергија која ти ја користиш а соседот ја плаќа...

тоа е факт... јас сум термичар и токму тоа го работам... имам ДЕБЕЛО искуство и знаење...
Ова твое мислење, потврдува дека премногу логиката може да доведе до погрешен заклучок.
За да нешто добијам и платам треба да сакам тоа да го добијам, односно да изразам волја за такво нешто.
Друга работа, според твоето стручно мислење, ја сум добил нешто од соседите односно тие би можеле да бараат нешто да им платам. Надлежноста на Топлификација е до подстаницата. Што бара сега Топлификација да и платам?
Ако ти купиш бензин во Макпетрол и ме превезеш мене со колата, ти можеш да бараш да ти платам, а не може Макпетрол да бара да му платам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
... така и со цевкиве е... факт е дека ти проаѓаат низ дома, ти ако сакаш извади ги надвор ама пак трошиш и добиваш енергија од соседите... енергија која ти ја користиш а соседот ја плаќа...

тоа е факт... јас сум термичар и токму тоа го работам... имам ДЕБЕЛО искуство и знаење...
... добивам енергија од соседите....не ме зафркавај... па јас не му ја барам...
....нек си ја земе назад...ако треба и кофа и количка ќе му позајмам, само нек си ја носи:D
Е па „термичару“ ај сега фино лепо објасни ми како тоа мене соседот ме грее... тој има 21-23 степени целзусиеви 15-тина саати дневно, а јас имам 24 часа дневно 26-27 степени...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Го гледам имево на темава и си размислувам вака:
Народот не сака да плаќа ниту денар на топлификација.Не можам да го сватам ова со топлификацијава.Абе парнава што ги имате по становите во скопје Топлификација да не ги постави????Значи може пари да ви бара ако ги поставила топлификација,а ако не нека дојде и нека си ги размонтира и нека си ги носи.Ова е смешно а и дискусијава е смешна убаво кажа воне комшијата што се грее што ме топли.А да направат тарифа како за телевизијава па цела Македонија да плаќа за топлификација???Ем Скоје се гради ем цела Македонија плаќа Ем и за греење рекет ќе маваат.Како цела Македонија плаќа за МТВ а никој не гледа така нека биде и за Топлификација и решен проблем.Никој не се грее а сите ќе плаќаме по 200 денара месечно.
Кој е за нека гласа
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
не се согласувам со тебе. ке ти појаснам малку.. од терминологијата кај топлификација 50% наплата за становите односно 30% наплата за нај горниот и нај долниот стан, сегде се пресметките на цевките 2%... и тоа е точно... една од работите кога купуваш стан е дека цевките ти проаѓаат дома или во ходник и тоа си свесен го знаеш и знаеш дека е така... точно е дека ако станот по д тебе се грее и ти добиваш на топлина.. топлина за која не сиплатила ма ај имаш...

да се вратиме на цевките... 2-3% од трошокот е изразен преку енергијата дадена од цевките... и тоа како тѕрошок треба се прерачуна.. значи да имаш цевки дома (или во ходник) во зграда приклучена на топлификација ти е еднакво како да мораш да застанеш на црвено секогаш кога возиш... значи многу работи не ги сакаме поединачно ама што е факт, факт е... и јас кога ми се брза негде а ке ме спопадне малер со 10 црвени семафори пиздам ама тоа е тоа, нема бегање... така и со цевкиве е... факт е дека ти проаѓаат низ дома, ти ако сакаш извади ги надвор ама пак трошиш и добиваш енергија од соседите... енергија која ти ја користиш а соседот ја плаќа...

тоа е факт... јас сум термичар и токму тоа го работам... имам ДЕБЕЛО искуство и знаење...

Поголема глупост не сум прочитал досега на форумов дури ни од Бугарине во Историја.

Треба ли куќа или пониска зграда да и плаќа на повисока одма до неа за сенката што повисокава ја прави преку лето?
Или па бизнис идеја, ќе грмиш музика по цел ден и ќе им наплаќаш на комшиите за музиката. Aма не знам колку е добра идејата оти спрема муабетов твој пред мене пари треба да им побараат музичарите кои ги пуштам и фирмата на звучниците и копјутерот. :icon_lol: А така можам чалгии секоја вечер да викам и да плаќам минимално за нив, оти тие и од комшиите мои ќе земат пари. Јас ги викам кај мене дома мене да ми свират, а комшиите плаќаат за мене :vozbud:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти благодарам што исцрпно не извести. Сите цени се нешто пониски одколку кај нас. Сепак цените на топлификација, иако се двојно пониски од колку во Скопје, се многу високи и веројатно и таму постои бегање од топлификација. За да цените на топлификација бидат конкурентни треба да се 3 до 4 пати пониски од цените на електричната енергија.
Уште нешто ме интересира. Дали тамошната топлификација ги загрева заедничките простории во зградите ( ходници, скали, влезови и сл. ) , бидејќи тоа може да биде правен основ за наплата на 15 % на тие што се потполно исклучени ?
Това зависи дали лугето сакат и са готови да плакjaт да им се грее ходници, скали,вледови и сл. Поне jaс не сум чул некоj да посака-само државните институции, школите,детските градини,болниците,университетите и студенските домови. Не знам како е во Скопje топлификациja, но кога бев во Битола видов,дека нокно време парното запира. Овде е 24/7. Ако сакаш ти да си го запреш - ок, но парно има винаги зимава.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
. Не знам како е во Скопje топлификациja, но кога бев во Битола видов,дека нокно време парното запира. Овде е 24/7. Ако сакаш ти да си го запреш - ок, но парно има винаги зимава.
Не само во Софија, речиси секаде, за разлика од Скопје, греењето работи нон-стоп. Тие прекини на работа се само начин да скопска топлификација подкраднува од граѓаните.
Уште ме интересира дали си чул да некој во Софија да се спротивставува на плаќање на тие 15%?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ова твое мислење, потврдува дека премногу логиката може да доведе до погрешен заклучок.
За да нешто добијам и платам треба да сакам тоа да го добијам, односно да изразам волја за такво нешто.
Друга работа, според твоето стручно мислење, ја сум добил нешто од соседите односно тие би можеле да бараат нешто да им платам. Надлежноста на Топлификација е до подстаницата. Што бара сега Топлификација да и платам?
Ако ти купиш бензин во Макпетрол и ме превезеш мене со колата, ти можеш да бараш да ти платам, а не може Макпетрол да бара да му платам.
сосема си во право... за се што пиша си во право... јас само појаснив како изгледа логиката... јас кога се исклучив од топлификација во 2002 година (тогаш беше 50% ОБАВЕЗНО), ги имав истиве натегања со топлификација... они мене ми објаснуваат се ова што го пишав погоре и јас го викам баш истово што ти го пишуваш, цело време викајки им ДА ВО ПРАВО СТЕ, ТАКА Е, ама јас тоа не го барам, не го сакам и не го плаќам... и на крај последното прашање мое беше , дали ке ми платат они на мене разлика што ги греам комшиите од 22 нокеска до 06 наутро, пошто јас се греам 24 часа на ден? и пред да продолжите да ме напаѓате да знаете дека дискутирате со еден од иницијаторите на жалбата до уставен суд кога уствари и падна тој монопол на топлификација со 50% наплата...
--- надополнето: 9 април 2012 во 22:58 ---
... добивам енергија од соседите....не ме зафркавај... па јас не му ја барам...
....нек си ја земе назад...ако треба и кофа и количка ќе му позајмам, само нек си ја носи:D
Е па „термичару“ ај сега фино лепо објасни ми како тоа мене соседот ме грее... тој има 21-23 степени целзусиеви 15-тина саати дневно, а јас имам 24 часа дневно 26-27 степени...
можеш и помалку саркастичен да бидеш... и да не претеруваш со температурата 26-27 во простории за печурки чување има... на таа температура јас пуштам клима да ми разлади низ дома... ај и да речеме дека 26-27 стварно држиш дома... да речеме дека трошиш 100 киловати на ден (за 24 часа) за да го постигнеш тоа што го имаш и бараш. комшијата рече дека просечни 22 има? е па зидот со комшијата е една цигла, обична, без изолација... замисли таа да е надвор или во нај мала рака до тебе да е стан што не се грее... прво ке почне да ти кндензира зидот... тоа е прво, авторо, ке потрошиш барем уште 30% повеке ако комшијата не се грее, зашто во таа ситуација ти ке го грееш него, т.е. ке му одржуваш некоја температура, која би била далеку подоле доколку и ти не грееш...

ти пишав погоре дека јас сум противник и дека не се согласувам со наплатата од 50%... не ми бутајте во уста и мисли нешто што и јас не го поддржувам. ако се изгласа овој закон јас ке кренам раце од бизнисот, барем со работење во скопје и по станови... зашто само на тој начин ке докаже државата и власта дека мава рекет на секој можен начин на штета на граѓанинот, да се клатат големи пари во гигантски фирми...

ако се јас прашувам, топлификација треба да си инсталира калолиметри за секој стан и да си наплаќа според потрошеното, па секој кој сака може да се грее како и колку сака... ама има и уште еден услов... топлификација мора да почне да работи 24/7 т.е. ако веке професионално и етички работи со контрола, да почне со испорака на топлинска енергија од 24 часа на ден...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom