Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
This! Уште потрагично е што луѓево не се свесни дека се само пиуни во нечија игра. И неверојатно лесни за манипулација.
Па тоа ме нервира најмногу! Што се слепи да сватат дека со реакции како онаа вчера, им прават услуга и им даваат изговор на оние кој стојат позади сето ова! На оние кон кое е насочена таа омраза!
Македонија ќе ја бранеле!? И тоа како? Со кршење и демолирање на битпазар и во чаир?! :tapp:
Сигурен сум дека оние кој го пратиле ултиматумот до владата итекако им се сега благодарни за добро изработениот дел! Им дадоа каков таков изговор!
Кога ќе размилиш, тоа и го заслужуваат такви празни глави! До вчера кукаа и плукаа по Македонија, и бараа начин да заминат некаде од овде, сега преку ноќ станаа патриоти и борци! :гомце:
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Како прво не станува збор за никаков фронт туку тоа е некоја екстремистичка организација позната и во европа,во случајов ние немаме никаков конфликт со косово и албанија така да...
Епа треба тука мвр да реагира на овие внатрешно што ги имаме некој притисок ли било што неможе секој кој сака да дојде закани да праѓа што сме ние пустина па кој сака да се шета мора стоп да се каже
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Момак, се е у врска со темава, па дури и одвикувањето на протестите.

http://www.plusinfo.mk/vest/40337/-Izvesna-Armija-za-osloboduvanje-na-okupiranite-albanski-zemji-so-ultimatum-do-Vladata-na-Gruevski

Се чудиш што има тука необично што повикувам да се баталат сите протести?! Вакво нешто веќе се има случено во светот, читај:

http://en.wikipedia.org/wiki/1953_Iranian_coup_d'état

http://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_of_Tonkin_incident

http://en.wikipedia.org/wiki/Reichstag_fire

Znachi, vo sive incidenti koi gi postirav, a koi denes se opshto poznati fakti, se raboti za izscenirani incidenti koi dovele do nesakani posledici, samo poradi toa shto Narodnite Masi koi se na nekoj nachin zameshani vo tie incidenti, ne pokazhale dovolno strplivost i mudrost, ne bile sposobni da se odnesuvaat kako razumni sushtestva, tuku potpadnale na lagite na razni debili, koi bile samo bedni slugi...

Incidentot od Tonkin dovede do vojnata vo Vietnam i ushte nekolku drugi konflikti. Brojot na zhrtvite e ogromen.
Incidentot vo Iran, dovede do nekolku podocnezhni konflikti, vkluchuvakji gi i poslednite dve vojni vo Irak, a e povrzan i so nekoi drugi konflikti vo regionot. Brojot na zhrtvite e ogromen.

Incidentot od Rajhstagot, dovede do Vtorata Svetska Vojna...
Pak ti brisi mi postovi da te vidam ...
Се е тоа во ред, имаш тема наменета за собирите и протестите. Пишувај таму.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Дали у ставри некој тука сака да не насмее, со тоа што тврди дека Албанците и нивната унифицарана уби-каура политика, некој заткулисен играч сака да ја искористи во своја полза, па сеа ние заради тоа не треба да им се љутиме?:tapp:
Биле искористени....:pos:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Јас во поголемиот дел од мојот живот сум опкружена со албанско население и можам да кажам дека сите оние што велат дека има културни албанци се во право, но таквите ги има во многу мал број. Едноставно неможе човек да не биде револтиран кога сите девојчиња се плашат да се движат пешки по улиците и во сред бел ден бидејќи ќе добијат шамари по задникот и понуди за сексуални односи од албанци на возраст од 10 па се до 50 години, машките пак се плашат да се прошетаат со женска по улица затоа што ќе добијат милион провокации и на крај ќе бидат натепани еден против 10 (дури и кога нема да паднат на провокациите). Сум била сведок на многу вакви настани и искрено се згрозувам од ваквата нецивилизираност. Во една демократска земја не треба никој да се качува во автобус со страв дека можеби ќе биде натепан затоа што наводно погледнал некого накриво. Во училиштата пак албанците заслужуваат петка со самото тоа што се запишани, сите петки ако се појавуваат во школо и ја реметат наставата за време на часовите. Дивоградби, неплаќање данок, неисполнување на работни обврски се нелегални само за македонското население. И потоа се прашуваат зошто сите нив ги обвинуваат за петкратното убиство? Можеби затоа што и они ако се сограѓани треба да бидат револтирани од ваквиот чин и членовите од нивните политички партии треба да изразат сочувство? Но, наместо тоа тие ќе плачат и ќе се жалат затоа што некој наместо албанци ги нарекол Албанци и ќе бараат правда на суд за хејт спич, негледајќи се себеси и нивната штета. Решение? Сигурно не е да искочат 10 македонци и да претепаат еден ниту крив ни должен. Не е ниту да одат да искршат прозорци на објекти. Решение е со мирен протест нашата влада да се натера да ги размисли сите овие постапки на албанците и да престане да им гледа низ прсти. Бидејќи ние сме тие кои го дозволиле ова. Ние сме им дозволиле да поминуваат неказнето за своите злодела. А доколку им враќаме на истиот начин ќе постигнеме само уништување на нашата држава и ваквите немири ќе немаат крај. Како што албанците можат да се жалат и да протестираат, така можеме и ние, бидејќи реално ние имаме неспоредливо многу повеќе причини.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.327
Поени од реакции
65.313
Ипсисимус, види во блиското минато, кога СИТЕ Албанци, застанаа зад оние кои го направија тоа што им го направија на мавровските работници (се надевам дека знаеш што точно им направија). Јас да направам такво нешто, па мајка ми прва ќе излезе да ме убие, а не цел македонски народ да застане зад мене.
Зошто сега би било поинаку?
Да, не се сите Албанци одговорни, ама причекај кога ќе ги фатат (ако воопшто смее тоа да се случи). Ќе го видиш овој лицемерен албански хор како ќе ја смени песната. Така беше така ќе биде пак.
Никој не повикува на линч, но зошто да имам симпатии кон тие што го бранат злосторникот, само затоа што тепал такви како мене.
Респект ...

Би додал, не очекувам да ги фатат живи, сигурно ке пружат "oтпор" и ке добијат куршум в чело, и широката јавност задоволна, и одмаздата послужена ...

За мир во куќа ...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
како да искажам револт на поианков начин а? да земам и јас пушка и да пукам како вас? ама извини мојот IQ е довонло голем да разберам што е грешно а што не. Ако одев да истепам некој албанец ке бев приведен и сите телевизии одма леле тепаат одмазда ова она без да ја знаат целата приказна а вие тепате во автобуси палите знамиња кршите се макеонско пред вас пеете погрдни песни кон Тоше КОЈ ВЕ ПОШТОВАШЕ и целиот македонски народ и шо треба да ви аплаудирам браво вие сте ептен мирољубив народ и сакате соживот
:facepalm: Кој сме тоа ние бре, гревче пусто? Каква врска имам јас со тепање во автобус?! Ти арен ли си?
а шо нација си ти и кое сценарио ни се припрема те молам кажи ми оти изгледа ти си учен чоек и знајш се?
Јас сум вонземјанин, и ќе има инвазија од вселената! :vozbud:
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Што мислите, ако нема ниеден Албанец во Македонија, само Македонци да останат, сите проблеми ќе ни се решат и ќе живееме мирно и среќно?

НЕ.

Зошто? Бидејќи и сега има мал милион поделби меѓу нас Македонците: СДСМовци и ВМРОовци, Скопјани и провинцијалци, сељаци и интелектуалци, за МЗТ и за Работнички, за Вардар и за Пелистер, Бугараши и Србомани, предавници и патриоти... И секоја од овие групи има доста непријателски и закрвени ставови кон опонентите. И секоја од овие групи извршувала насилство кон опонентите.

И кај Македонците и кај Албанците има:
- криминалци
- хулигани
- екстремни политичари.

И кај нив и кај нас има:
- нормални луѓе кои си ја гледаат живејачката и интелектуалци
- нормални политичари кои не се обидуваат да дојдат или останат на власт преку потпалување на национализмот

Решение за проблемот е како овие вторите да надвладеат врз првите и да ги изолираат.

Но, на Балканот тоа оди МНОГУ тешко. Незнам точно зошто - дали затоа што сме глупави, или затоа што сме мали па големите си играат со нас, или...

А на тинејџерите жедни за тепачки и војни, им препорачувам да гледаат помалку Американски филмови, а повеќе документарни филмови на Youtube за страдањата од војните во поранешна Југославија.
 
Член од
15 април 2012
Мислења
341
Поени од реакции
642
Јас во поголемиот дел од мојот живот сум опкружена со албанско население и можам да кажам дека сите оние што велат дека има културни албанци се во право, но таквите ги има во многу мал број. Едноставно неможе човек да не биде револтиран кога сите девојчиња се плашат да се движат пешки по улиците и во сред бел ден бидејќи ќе добијат шамари по задникот и понуди за сексуални односи од албанци на возраст од 10 па се до 50 години, машките пак се плашат да се прошетаат со женска по улица затоа што ќе добијат милион провокации и на крај ќе бидат натепани еден против 10 (дури и кога нема да паднат на провокациите). Сум била сведок на многу вакви настани и искрено се згрозувам од ваквата нецивилизираност. Во една демократска земја не треба никој да се качува во автобус со страв дека можеби ќе биде натепан затоа што наводно погледнал некого накриво. Во училиштата пак албанците заслужуваат петка со самото тоа што се запишани, сите петки ако се појавуваат во школо и ја реметат наставата за време на часовите. Дивоградби, неплаќање данок, неисполнување на работни обврски се нелегални само за македонското население. И потоа се прашуваат зошто сите нив ги обвинуваат за петкратното убиство? Можеби затоа што и они ако се сограѓани треба да бидат револтирани од ваквиот чин и членовите од нивните политички партии треба да изразат сочувство? Но, наместо тоа тие ќе плачат и ќе се жалат затоа што некој наместо албанци ги нарекол Албанци и ќе бараат правда на суд за хејт спич, негледајќи се себеси и нивната штета. Решение? Сигурно не е да искочат 10 македонци и да претепаат еден ниту крив ни должен. Не е ниту да одат да искршат прозорци на објекти. Решение е со мирен протест нашата влада да се натера да ги размисли сите овие постапки на албанците и да престане да им гледа низ прсти. Бидејќи ние сме тие кои го дозволиле ова. Ние сме им дозволиле да поминуваат неказнето за своите злодела. А доколку им враќаме на истиот начин ќе постигнеме само уништување на нашата држава и ваквите немири ќе немаат крај. Како што албанците можат да се жалат и да протестираат, така можеме и ние, бидејќи реално ние имаме неспоредливо многу повеќе причини.
Eј Миличка, слушај браво за ова, истово го зборуваме неколку души тука. Сега ќе ти кажат дека чим го мислиш ова, некоја си „игра на креаторот„ успеала и си била „лесна за манипулација„
Значи, ние од „нашите„ си патиме. До тој степен да не можеш да ги користиш правата.. и тоа забрана од нашите (еве космопоити, мвр)
Браво инаку, да си жива и
здрава
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
немате ли грам срам бе..
Немаат ни срам ни образ, нити некогаш се замислиле, како би било да се они сега на местото на братот, таткото... на егзекутираните.
Битно е да бидеш либерален космополит, па макар и врз грбот на децата кои се претепуваат секојдневно од албанските ловечки дружини, макар и врз грбот на петте егзекутирани....
Битно е албанецот да те потапша по рамо. Тоа што ти се смее позади истото тоа рамо, нема везе. Утре пак ќе претепаат некое каурче, колку нормата да им се испуни, може ќе скинат уште некој, али нема везе важно ние сме отворено општество. Отворено за отстрел на каури.

И не, нема да ги видиме живи убијците.
Нема никогаш да кажат кои се. IMO
--- надополнето: 17 април 2012 во 15:50 ---
:facepalm: Кој сме тоа ние бре, гревче пусто? Каква врска имам јас со тепање во автобус?! Ти арен ли си?
Ако си Албанец, може немаш, ама штом ги подржуваш нападите тогаш, според мене имаш.
Ако не си Албанец, е тогаш повози се малку (знаеш каде) и ќе праиме муабет после.
Све дур мене лично не ми напраат ништо, кур ме боли :tapp:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сите сте на место со мислењата, нормално е да не се соглаусвате едни со други и да дискутирате.
Ама потрудете се да не се вреѓате додека дебатирате во темава.
Ништо нема да докажете така.
Имајте обѕир дека несоодветните комнтари се бришат и притоа немојте да прашувате зошто ви го нема мислењето.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.479
Десетина приведени на протестите: Скршени прозорци од објектот на владата, демолиран Крајслер, нападнати граѓани!
Без претходна најава, освен неформалните најави и повици преку социјалните мрежи, околу 17 часот пред владата се собра група од околу илјада млади лица за да изрази незадоволство од петкратното убиство. Групата не пријавила во полиција дека ќе се собира.
Во официјално соопштение МВР информира дека протестот продолжил со викање и фрлање камења и тврди предмети кон објектот на владата, при што се скршени 3-4 стакла.
Од таму групата се упатила во правец кон Бит Пазар, по што во непосредна близина на АД „Македонска пошта“, повеќе лица оштетиле автомобил „Крајслер“ сопственост на МВР, при што го скршиле ветробранското стакло и направени се вдлабнатини по целото возило. На групата со употреба на средства за присилба не и е дозволено да се движи во насока кон Бит Пазар, што што се упатила кон мостот Гоце Делчев, а оттаму кон Камениот Мост и плоштадот Македонија, за да на крајот стигне до Собранието каде во помали групи се расделила низ централното градско подрачје.
- Во текот на движењето своето незадоволство го искажуваа со викање и со фрлање камења и тврди предмети при што се оштетени два билборди на улица Теодосиј Гологанов и на улица Македонија, а лесно се повредени двајца полициски службеници, додека три други лица пријавиле дека биле физички нападнати од засега непознати причини и сторители, стои во официјалното соопштение од МВР.
Во врска со нарушувањето се приведени десетина лица, од кои пет се деца. Со приведените сè уште се разговара и по целосно документирање на случајот ќе следат соодветни пријави. Се бараат и останатите инволвирани во нарушувањето на јавниот ред и мир. МС

Bez komentar!!!
Дали тие кои демолираа во Гостивар после протестите се гонат кривично?I don't think so.
 
Член од
29 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
32
Јас сум МАКЕДОНЕЦ а нема да протестирам и да тепам никого. Зашто? Ако стварно ве интересира, прочитајте до крај

Е вака сега. Неколку дена по настанот, дел од работите се одвиваат токму како што и можеа дури и дел од членовиве на форумот да претпостават. Тоа значи, дека работите се одвиваат онака како што и претпоставиле (а веројатно и сакале) и напаѓачите, но не и МВР.

Што е до МВР (читај до Власта и Про владините медиуми), најдобро би било да им се даде рок од еве на пример 100 дена. Како на нова влада. Во тие 100 дена они да може да размислат што да ни кажат, да имаат време да направат пауза за викенд, да направат и измени во законот за сушење гаќи и тоа според рамковен. Не иде сега ние да обесиме на тераса по 5 пара гаќи а шипциве што неносат нема што да обесат. Па после 100 дена да излезат во релаксирана меѓуетничка атмосвера и да ни најават корекција на цената на јајцата.

Поентата ми е следнава - МВР (власт и медиуми) се ТАПА. Лејки. Поима немаат што им се случува. Како странци без познавање на јазикот и обичаите на земјата во која претстојуваат, несакајќи ќе упаднат на некој локален маскембал и незнаат како да се однесуваат ни што да превземат. Можат дури и да ги натераа да се испосерат и да го изедат тоа што си го сервирале, а они потоа ќе бидат убедени дека со тој ритуал се прочистиле и дека животот им тргнал на подобро. Можат они да се прават што сакаат ама доволно и нас не убедуваат дека - така требало. Доволно говна конзумиравме 20 години и веќе научиме дека тоа не е за јадење. СТОП до тука беше. Крај за вас. А вие од СДСМ не се радувајте. За вас никогаш повеќе ќе нема нов почеток. Вие имате толку многу оставено позади вас (а и уште секојдневно се серете) што ќе имате за конзумирање и во следните 10 години.

Да ви кажам што јас мислам. НЕ ТРЕБА ние Македонците да излегуваме и да протестираме, да кршиме и да уништуваме. НЕ ТРЕБА да го влошуваме меѓуетничкиот соживот. НЕ ТРЕБА ние да ги тепаме и да ги убиваме Албанците, србите, бугарите, грците или кои и да се други што посегнуваат по Македонците или по Македонската земја.
ТОА ТРЕБА ДА ГО ПРАВИ ДРЖАВАТА.
Тоа требаше да го направи Бранко, Љубчо, Грујо. Тоа мора и СЕГА да се направи. За подобра иднина.
ДА СЕ СОЗДАДЕ МАКЕДОНСКА ПАРАВОЈСКА.
Затоа што секоја земја има таква војска. Составена од дел од одбрани професионални сили од полицијата и армијата. Значи, обучени професионални патриоти кои како цивили кога не се на примарна должност, повторно ќе добиваат наредба од државата. Кои ќе бидат потпомогнати од институциите со комплетна логистика. Кои нема да прашуваат туку само ќе извршуваат. Кои ќе направат превентивно чистење или многу страшен одговор на претходен напад врз нас. Потоа ќе испратат писмо до медиумите со потпис Македонска Обединета Фаланга (или како и да било) и ќе ја превземат одговорноста. Освен тоа ќе, се заканат (а задолжително и ќе исполнат) дека ако некој повторно крене глас или рака, дека ќе они повторно ќе вратат и тоа двапати посилно. Трипати посилно. Или според реципроцитет - кој сака да биде 1/4 на него четири пати посилно.
Власта, нормално ќе се огради и ќе каже дека ги бара сторителите. Дека е тоа паравојска како што се и УЧК и АНА и било која друга само што оваа е Македонска паравојска и дека најтешко ќе биде да се разоткрие затоа што најверојатно има широка поддршка од населението во МАТИЧНАТА земја.
Сите кои треба да се плашат, има да се испосерат од страв затоа што знаат дека какви и глупости да направат ќе им се врати многу посилно и тоа со амин и тајна поддршка од државата. Тоа се вика јавна тајна.

Е тоа е она што нас на Македонците ни фали. Не јас, ти или било кој друг да се организираме по форуми за да одиме и да тепаме по улици. Не сме ние професионални тепачи и убијци. Исто како што кога сте болни грижата за вас ја превзема докторот кој е професионален и знае како треба да постапи, така и овие Професионалци знаат како треба "паравојска" да дејствува. Затоа нема јас да се правам посилен и постручен од оние кој навистина си ја знаат работата.
Е другари мој Македонци, ова не е измислување топла вода. Ова го знаат сите што треба да го знаат. Зашто не го спроведуваат? Одговорете Вие.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Немаат ни срам ни образ, нити некогаш се замислиле, како би било да се они сега на местото на братот, таткото... на егзекутираните.
Битно е да бидеш либерален космополит, па макар и врз грбот на децата кои се претепуваат секојдневно од албанските ловечки дружини, макар и врз грбот на петте егзекутирани....
Битно е албанецот да те потапша по рамо. Тоа што ти се смее позади истото тоа рамо, нема везе. Утре пак ќе претепаат некое каурче, колку нормата да им се испуни, може ќе скинат уште некој, али нема везе важно ние сме отворено општество. Отворено за отстрел на каури.

И не, нема да ги видиме живи убијците.
Нема никогаш да кажат кои се. IMO
--- надополнето: 17 април 2012 во 15:50 ---

Ако си Албанец, може немаш, ама штом ги подржуваш нападите тогаш, според мене имаш.
Ако не си Албанец, е тогаш повози се малку (знаеш каде) и ќе праиме муабет после.
Све дур мене лично не ми напраат ништо, кур ме боли :tapp:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Цел свет е игра, секој е пиун секаде, не го менува фактот дека сите животи се во опасност, тука и СЕГА, во 2012 година, ДОМА. Само заради тоа што си Македонец (ако си).
А ако мислиш дека НЕ Е ТАКА, ќе те прошетаме малку низ Гостивар, Тетово и Струга, ете дечкото пишуваше пред 2-3 страници, кажа како стојат работите..


Биди искрен, ако е возможно да бидеш, и кажи дали ако имаше дадено жртва твојата фамилија вака, истово ќе го збореше?
Лесни за манипулација.. цц, немате ли срам бе?
Абе тука се гледа кој пишува од што стварно, стварно го боли срце за дечкиве, а кој не,
немате ли грам срам бе..
Македонка сум пријателе ич не се секирај. Исто така не бери гајле точно сум видела што носи војна и тоа на човечко тело и на фамилијата негова. Повеќето сакате да ја искористите трагедијава да фрлите оган во масло. Ни сторител познат, ни мотиви, гледате дека отворено ви кажуваат на ТВ дека има сомнежи за инфилтрација на одредени сили со цел дестабилизација, ама вие битно ќе спроведувате етничко чистење.

Тебе како не ти е срам да лупаш зелени. Јас не сакам да се видам себе во крвава земја, нити татко ми и брат ми да ги видам масакрирани зашто некој диригент од страна решил да си игра играчки со нас.

Јас искористивте маката на пет фамилии да кроите етнички чистења. Сакаш да пукне? Многу е лесно за тоа. Да видиш како боли да гинеш за туѓа кауза. Македонизмот нема врска со тоа. Ако сакаат надворешни фактори ќе го потопат. Прашај ги сите оние што се бореа во 2001, ако имаш некој таков при тебе ќе ти објасни неколку работи. Во суштина никој од вас не видел војна и нема поим што значи таа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom