Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
B92 напиша:
Pored pronađenog automobila marke ”opel”, starije proizvodnje, ostavljenog desetak kilometara severno od mesta zločina, na veštačenju je i jedan džip zatečen nadomak graničnog prelaza Blace - Đeneral Janković. Pretpostavlja se da su ta vozila koristile ubice u bekstvu, najverovatnije preko granice prema Kosmetu, posle zločina. Inspektori MUP-a Makedonije proveravaju mogući pravac bekstva ubica, koji su, kako je potvrdila Jankulovska, ”ostavili dosta tragova”.

Има потврда за информацијава ?
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Седете мирни полицијата ја има ситуацијата под контрола, на рибарење или слични активности оружје да не носете со себе заради лична самоодбрана затоа што има закон пет години затвор се лежи за тоа.
Не е проблем одредите на смртта ако те егзекутираат по јужноамерички стил на егзекуција а тебе ти е лишено основното човеково и божјо право на самоодбрана, затоа што како што одеше рекламата ако носиш пиштол не си фраер.

И на крај крајева, па што да се секирате/ам, убаво ќе ве отпеат вас или децата мои во црква, у маало свеќи ќе ви запалат сите, ќе ви ги смират мајките и татковците, дека што и да се прави сега, животите не можа да се вратат. Војната е страшна, седете си мадро.... Македонче, кажи НЕ на насилството!
 
Член од
16 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
29
И ти се зачлени во форумов за да го кажеш ова, е бравос, алал да ти е (n).
Во меѓувреме се трудиме таквите неедуцирани фаци како тебе да ги смириме, тоа е работа за Јанкуловска, за тоа зема плата, и ти па ако си толку сигурен дека се албанци јави се на 192 или оди до најблиската полициска станица и кажи што знаеш, расчисти го случајов.;)
Верувам дека никој во државава не сака војна освен тие како тебе, маалски деца,(и тие со ниско IQ) кои не ни знаат што носи војната.
Сфатете дека војната не е убава работа, криви се тие што го напраија CS зошто денешниве деца се палат кога ке им спомнеш кантер или пушка.
И за крај би ве замолил да не пишувате "ти реков ми рече" туку да пишете нешто квалитетно кое вреди да се чита. Have a nice day(y)
Жити се, на се што напишав , ова ти е одговорот? Навреди? Неедуцирани фаци, ниско АЈКЈУ ? Зошто сум се регистрирал е моја работа, ме болело сум си напишал, затоа служи форум. Твое е да коментираш ако сакаш, или да не читаш пошто не мораш, ама што те заболе толку само јас не знам. Ако нешто не ти е јасно да ти појаснам, сепак се само мои теории. А пошто ко што гледаш еве веќе се спремаат да ни се осветат пошто ни ги утепаа децата, сакал нејќел ти војна може веќе ти е спремна. некоја си таму нова организација спремна да ослободува албански територии и да одмаздува албанци. Им требало само причина. И ОП, одеднаш петоструко убиство пред велигден. Можеби и самите се надевале дека Македонците ке изреагираат многу пожестоко од ова. Но што е тука е, и каков тајминг, искача соопштение од некоја нова албанска војска, за која како и секогаш актуелните политичари и челници на албанците се предавници. Сакаш да кажеш дека и пред 10 години имавме избор дали ќе имаме војна или не ? Не праша некој? Само што тогаш бараа права а војуваа за територии, а сега апла ти вика, куќата ти ја сакам со се двор. Кој е овде со ниско IQ? Прво помислив дека си албанската адвокатска служа, ама сега се ми изгледаш на оние македонски феминизирани кукавици кои што сакаат да ја пикнат главата во песок
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Мислев да не се мешам во муабетов, ама ај да ја сумираме работата за тоа што го знаеме до сега.

5 убиства на Велики Петок, мексикански стил. Секако се знае дека извршители се Албанци или барем Муслимани, така да другари шиптарчиња што сте на форумов, помирете се со тоа и да продолжиме.

Факт - Децата се таму пречекани во заседа. Значи не фаќале риба па некој да ги заробил. Трските и сендвичите им останале во кола, вратите од колите отворени. Значи излетување со оружје од заседа, искачајте од кола.. Тогаш помислив прво дека убијците се од Арачиново на пример, или во близина, пошто за таква акција мора да го познаваш теренот и ситуацијата, да знаеш дека овде луѓе идат по риба навечер после 8, а за тоа да го знаеш некој од локалните што таму оди по риба мора да ти ги посочил. Си викам гарант некои од тие со брадите задоени од нивната прекрасна мирољубива вера во која се вели дека на неверниците треба да им се сечат главите. Во тој момент и јас бев прилично збеснат и бев спремен да тргнам по албански куќи.... на боза.

Е сега, искача дека убијците се профсионалци, имале план за бегство, спремна кола со лажни таблици, јако наоружување, ладни глави, прецизна рака. Значи нарачано и планирано за да се постигне некоја цел. Што може да е целта ако не одговор од македонска страна врз Албанци. Албанците секако би возвратиле, бидејќи за ова никој не презема одговорност, и они уште се лажат сами себе дека може не се Албанци извршители, што значи дека тие ќе бидат невино обвинети и автоматски пак се жртви. Сеуште сум убеден дека се некои косовари со локална подршка, ама теоријата дека можеби се странски тајни служби, првично српската и грчката некако ми се гледаат интересни, иако на почеток им се смеев на тие што ги изнесоа ко да се луди. Уште повеќе ради тоа што кога јас лично би сакал да дестабилизирам некоја земја со затегнати меѓуетнички односи, би го направил баш ова. Би удрил по најмилото и најболното во најдобар можен тајминг, верски празник.

Мотиви- За грчкиот не треба ни да се расправа. Иде самит на НАТО, тие живи усрани дека може да не пробуткаат со референтно име. Дестабилизирај тука да биде ко во Босна ' 95, да видиме кој ке прими земја во таква ситуација. Српска причина, да се одврати внимание од северно Косово, како би можеле да се наметнат полесно таму, и да се демонизираат Албанците. Ама ова ми се некои крими роман теории, малце веројатни. Ама ми прават огромна разлика во тоа што би ми биле наредните постапки. Бидејќи, ако некој до толку се намачил по секоја цена да ја дестабилизира Македонија, најлошото нешто што можеме да го направиме е да му ја оствариме желбата. Колку и да сакам да ги ставам вред малце шиптариве, да видат кај се наоѓаат и со кого си играат, толку и нејќам некој да ме прави турска серија во умот и да ме манипулира да играм по негово. Е сега тука интересен момент, секако виден безброј пати од страна на македонските Албанци, да не речам Албанци затоа што тоа ги вреѓа, ама факт е дека секој Албанец може да бира дали ќе биде албанец или не, јас не можам да го направам тоа и да сакам ако не се направи тој самиот. Значи фала, ама не фала на таквите изрази на сочуство завиткани со презир и тивка подршка на убијците поради тоа што се знае дека се муслимани. И не зборам за овие што се тука на форумот, пошто сите знаеме дека на секој форум, весник, телевизија и медиум, има по еден или двајца нивни адвокати кои научиле малце подобро македонски за да изгледаат цивилизирано,што ќе кажат дека не се сите такви, па зошто генерализирате итн итн. Па после како исламот е мирољубива религија и дека исламот учел ако убиеш невин човек како да си го убил човештвото, ако спасиш човек ко да си го спасил човештвото и тие срања, и намерно заборава да каже дека исламот исто така учи и дека треба да им се сечат главите на неверниците, а ако не си муслиман и не се рачунаш баш за човек, така да ако скинеш 5 неверници, шо има врска, супер си направил. Е сега и да не се Албанци криви за убиствата, со тоа што си го амнестирате газот по дефаулт, ги омаловажуваат македонските изливи на гнев(протестите), кои што , верувајте, се многу многу воздржани, од друга страна по дефаулт напаѓајки го полицаецот во гостиварскиот настан, како тие другите невино го тепале пред ќерка му. Еден Албанец да не рече, Па што, и мене да ме нападнеле така или да ми чепнат дете , ќе ги испукам без око да ми трепне. а знаеме дека сите Албанци би направиле така и за помалце, автоматски си го влечете гневот врз вас самите и мора да разберете дека НИКОЈ НЕ ВИ Е КРИВ кога после ќе ве третираат како Албанци а вие сакате да бидете Албанци. Да ви беше искрено жал самите ќе искочевте на протести со барање да се најдат одговорните за убиствата бидејќи ви го оцрнуваат и срамат и вашиот народ, и вашата религија. Дури и Хашим Тачи во својата телеграма со сочуство, повеќе изгледаше како порака да не го чепкаат овдека неговото племе, одошто искрена телеграма со сочуство. Да сакав јас да изразам искрено сочуство ќе пишев и дека се надевам дека сторителите ќе бидат откриени што побрзо, и ако се има некакви индикации дека тие се на територија на мојата република на која сум премиер, ние ви стоиме на располагање со нашата човечка сила, техника и институции, да помогнеме во истрагата. А не вака, Многу ми е жал што умреле тие твоите. ама не ги тепај овие моиве, еј.. ако?

Исто ко пред десетина години кога едни шиптарчиња ми го украдоа кучето. Им го најдов дома, идам да си го земам, стариот шпон ми вика, Абе децата го земале рекле си им го дал, ама ти види, сеа, немој да земеш утре да го тепаш него, ако?. Па што да му правам бе ко ти одма го браниш место да го испердашиш што крадел уште пред мене, ко што би ми направил мене татко ми во иста ситуација, лопов смрден, да му купам сладолед?

Е со такви постапки се поткопувате сами себе и веќе сте ми преку да не речам што. Порано викав дека не се сите исти, ама сега за сега (и додека не се убедам во спротивно) сите сте исти. Додека не видам искрен Албанец кој ќе рече "Неко овде није наш" или "Нешто смрди во нашите редови, и не е од чорапите" , наместо тоа читам славење по фб пред србите "Видовте што им направивме на Македонците?" , до тогаш за мене сте обични подмукли Албанци.
Српската причина е тоа што сака Македонија да ја земе убедувајќи го македонскиот народ дека само заедно со нас (србите) ќе бидете посилни и посигурни, истовремено да ги прикаже албанците како нестабилен фактор во балканот во очите на меѓуз.
--- надополнето: 17 април 2012 во 13:27 ---
пазете сега, убијците досега минимално употребиле две коли, првата е пронајдена и знаеме дека не е баш евтина, на пазар се врти меѓу 3 - 5 илјади евра и другата кола сигурна е нова силна кола и таа да кошта 3 - 5000 евра, доаѓаме до сума горе доле 10000 евра ( + гориво, оружје, ) потрошени пари, голема е сумата за обичните хулигани кои класично се сиромави, невработени....
Да е крадена омегата сигурно ќе се знаеше....
со ова јасно е дека убијците не може да бидат обични хулигани, вообичаено обичниот хулиган/и е сиромав и не е во состојба да купува коли....тој/тие не трошат....
сигурно станува збор за професиооналци кои можеби и намерно правале “грешки“, за да се оневозможи нивното фаќање....
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Sto e smesno be ???? Sto loso ti kaza deckoto ???Povekje od jasni se rabotite vie tashak si prvite od rabotata.
Шо е јасно бе? Дека мајка му на пазар рекла дека ги нема Албанците? И од тоа следува дека они се спремале за нешто? Стварно сте малоумни.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Пак ЕБР се вратија на терен денес... 21ви век мора полицијата да ти гарантира безбедност преку ден. (n)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Медиумиве се катастрофа. Филтрирајте ги малку вестите и гледајте од кој извор превземате информации, сериозно вие немате П од ПРОФЕСИОНАЛНОСТ. Вие од српските медиуми не се повикувајте на вести и шпекулации од форумов, престанете да фингирате вести и да ја пумпате ситуацијава сподоби едни.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Вистина е ова дека некоја терористичка организација му пратила ултиматум на Груевски ?
 
Член од
16 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
29
Српската причина е тоа што сака Македонија да ја земе убедувајќи го македонскиот народ дека само заедно со нас (србите) ќе бидете посилни и посигурни, истовремено да ги прикаже албанците како нестабилен фактор во балканот во очите на меѓуз.
--- надополнето: 17 април 2012 во 13:27 ---
пазете сега, убијците досега минимално употребиле две коли, првата е пронајдена и знаеме дека не е баш евтина, на пазар се врти меѓу 3 - 5 илјади евра и другата кола сигурна е нова силна кола и таа да кошта 3 - 5000 евра, доаѓаме до сума горе доле 10000 евра ( + гориво, оружје, ) потрошени пари, голема е сумата за обичните хулигани кои класично се сиромави, невработени....
Да е крадена омегата сигурно ќе се знаеше....
со ова јасно е дека убијците не може да бидат обични хулигани, вообичаено обичниот хулиган/и е сиромав и не е во состојба да купува коли....тој/тие не трошат....
сигурно станува збор за професиооналци кои можеби и намерно правале “грешки“, за да се оневозможи нивното фаќање....
Така е, тоа и јас сакав да спомнам, ама пошто само српски медиуми објавија за џипот мислев не е точно. Иначе мај поинт егзакли, Никој од неорганизирана аматерска албанска маса не жртвува две возила за да направи ваков тежок криминал, пошто и тие немаат пари до толку. Ова е план разработен од А до Ш, да имаш 2 гетавеј коли, за некој да не ја пријави првата додека се сеуште во земјава. И друго што не спомав. Сведокот изјави дека слушнал најмалку 8 истрели од пиштол, а во телата има 20-30 прострелни рани. Мислиш ќе ме зачуди ако е пукано со придушувач, а се докрајчени со пиштол.
 
B

Bonux

Гостин
Медиумиве се катастрофа. Филтрирајте ги малку вестите и гледајте од кој извор превземате информации, сериозно вие немате П од ПРОФЕСИОНАЛНОСТ. Вие од српските медиуми не се повикувајте на вести и шпекулации од форумов, престанете да фингирате вести и да ја пумпате ситуацијава сподоби едни.
дај кажи некои "независни" медиуми ако има такви па да читаме и слушаме вести од таму
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Жити се, на се што напишав , ова ти е одговорот? Навреди? Неедуцирани фаци, ниско АЈКЈУ ? Зошто сум се регистрирал е моја работа, ме болело сум си напишал, затоа служи форум. Твое е да коментираш ако сакаш, или да не читаш пошто не мораш, ама што те заболе толку само јас не знам. Ако нешто не ти е јасно да ти појаснам, сепак се само мои теории. А пошто ко што гледаш еве веќе се спремаат да ни се осветат пошто ни ги утепаа децата, сакал нејќел ти војна може веќе ти е спремна. некоја си таму нова организација спремна да ослободува албански територии и да одмаздува албанци. Им требало само причина. И ОП, одеднаш петоструко убиство пред велигден. Можеби и самите се надевале дека Македонците ке изреагираат многу пожестоко од ова. Но што е тука е, и каков тајминг, искача соопштение од некоја нова албанска војска, за која како и секогаш актуелните политичари и челници на албанците се предавници. Сакаш да кажеш дека и пред 10 години имавме избор дали ќе имаме војна или не ? Не праша некој? Само што тогаш бараа права а војуваа за територии, а сега апла ти вика, куќата ти ја сакам со се двор. Кој е овде со ниско IQ? Прво помислив дека си албанската адвокатска служа, ама сега се ми изгледаш на оние македонски феминизирани кукавици кои што сакаат да ја пикнат главата во песок
ОК ти си во право, смирен си сега :P
Јас сакав да кажам само дека 21 век сме и не е толку лесно војна да се спрема, ако си ти од тије што сакаат војна ок, ама не се сите ко тебе, не сите ја сакаат војната.
А тоа за ослободувањето на територии е еден од тие муабети "ти реков ми рече" кои не сакам да ги слушнам :D
Ти олабави малце не се нервирај има кој да мисли и за тебе, не си ти тој што одлучува со ке биде туку тие на кои им го даде кеугчето (гласот). Have a freaking nice day !!!
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Шо е јасно бе? Дека мајка му на пазар рекла дека ги нема Албанците? И од тоа следува дека они се спремале за нешто? Стварно сте малоумни.
;) i na 11.09.2001 koga padnaa bliznackite site evrei ne bea na rabota ;) .... ali treba malku logika za covek da razbere kako nas ne ebat.
 
Член од
11 декември 2010
Мислења
408
Поени од реакции
210
СЕ Е ПОЛИТИКА И ПОЛИТИЧКИ ИГРИ!
 
Член од
16 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
29
Jas sum Albanec, no WTF koj e ova armija za osloboduvanje na teritorii? Nikogas za nejze ne sum slusnal... a siguren sum deka toa organizacija ne ni postoi... sigurno se detista kako ovie na forumov, sto sekoj den samo za vojna zboruvat i izigravat internet patrioti. Gledam sea i na albanskite forumi/stranici im se smeat...
Ќе ми простиш ако го примам твојов коментар со доза на сомнеж дека си од албанската адвокатска служба за односи со јавност. Најискрено се надевам дека си во право, стварно, без навреда. Но уште ми се свежи сеќавањата кога некојси таму Али Ахмети од Зајас се самопрогласи за лидер на некоја си таму ОНА, а ние врска немавме ни дека постои таков човек и сите му се смееја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom