Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Мислев да не се мешам во муабетов, ама ај да ја сумираме работата за тоа што го знаеме до сега.

5 убиства на Велики Петок, мексикански стил. Секако се знае дека извршители се Албанци или барем Муслимани, така да другари шиптарчиња што сте на форумов, помирете се со тоа и да продолжиме.

Факт - Децата се таму пречекани во заседа. Значи не фаќале риба па некој да ги заробил. Трските и сендвичите им останале во кола, вратите од колите отворени. Значи излетување со оружје од заседа, искачајте од кола.. Тогаш помислив прво дека убијците се од Арачиново на пример, или во близина, пошто за таква акција мора да го познаваш теренот и ситуацијата, да знаеш дека овде луѓе идат по риба навечер после 8, а за тоа да го знаеш некој од локалните што таму оди по риба мора да ти ги посочил. Си викам гарант некои од тие со брадите задоени од нивната прекрасна мирољубива вера во која се вели дека на неверниците треба да им се сечат главите. Во тој момент и јас бев прилично збеснат и бев спремен да тргнам по албански куќи.... на боза.

Е сега, искача дека убијците се профсионалци, имале план за бегство, спремна кола со лажни таблици, јако наоружување, ладни глави, прецизна рака. Значи нарачано и планирано за да се постигне некоја цел. Што може да е целта ако не одговор од македонска страна врз Албанци. Албанците секако би возвратиле, бидејќи за ова никој не презема одговорност, и они уште се лажат сами себе дека може не се Албанци извршители, што значи дека тие ќе бидат невино обвинети и автоматски пак се жртви. Сеуште сум убеден дека се некои косовари со локална подршка, ама теоријата дека можеби се странски тајни служби, првично српската и грчката некако ми се гледаат интересни, иако на почеток им се смеев на тие што ги изнесоа ко да се луди. Уште повеќе ради тоа што кога јас лично би сакал да дестабилизирам некоја земја со затегнати меѓуетнички односи, би го направил баш ова. Би удрил по најмилото и најболното во најдобар можен тајминг, верски празник.

Мотиви- За грчкиот не треба ни да се расправа. Иде самит на НАТО, тие живи усрани дека може да не пробуткаат со референтно име. Дестабилизирај тука да биде ко во Босна ' 95, да видиме кој ке прими земја во таква ситуација. Српска причина, да се одврати внимание од северно Косово, како би можеле да се наметнат полесно таму, и да се демонизираат Албанците. Ама ова ми се некои крими роман теории, малце веројатни. Ама ми прават огромна разлика во тоа што би ми биле наредните постапки. Бидејќи, ако некој до толку се намачил по секоја цена да ја дестабилизира Македонија, најлошото нешто што можеме да го направиме е да му ја оствариме желбата. Колку и да сакам да ги ставам вред малце шиптариве, да видат кај се наоѓаат и со кого си играат, толку и нејќам некој да ме прави турска серија во умот и да ме манипулира да играм по негово. Е сега тука интересен момент, секако виден безброј пати од страна на македонските Албанци, да не речам Албанци затоа што тоа ги вреѓа, ама факт е дека секој Албанец може да бира дали ќе биде албанец или не, јас не можам да го направам тоа и да сакам ако не се направи тој самиот. Значи фала, ама не фала на таквите изрази на сочуство завиткани со презир и тивка подршка на убијците поради тоа што се знае дека се муслимани. И не зборам за овие што се тука на форумот, пошто сите знаеме дека на секој форум, весник, телевизија и медиум, има по еден или двајца нивни адвокати кои научиле малце подобро македонски за да изгледаат цивилизирано,што ќе кажат дека не се сите такви, па зошто генерализирате итн итн. Па после како исламот е мирољубива религија и дека исламот учел ако убиеш невин човек како да си го убил човештвото, ако спасиш човек ко да си го спасил човештвото и тие срања, и намерно заборава да каже дека исламот исто така учи и дека треба да им се сечат главите на неверниците, а ако не си муслиман и не се рачунаш баш за човек, така да ако скинеш 5 неверници, шо има врска, супер си направил. Е сега и да не се Албанци криви за убиствата, со тоа што си го амнестирате газот по дефаулт, ги омаловажуваат македонските изливи на гнев(протестите), кои што , верувајте, се многу многу воздржани, од друга страна по дефаулт напаѓајки го полицаецот во гостиварскиот настан, како тие другите невино го тепале пред ќерка му. Еден Албанец да не рече, Па што, и мене да ме нападнеле така или да ми чепнат дете , ќе ги испукам без око да ми трепне. а знаеме дека сите Албанци би направиле така и за помалце, автоматски си го влечете гневот врз вас самите и мора да разберете дека НИКОЈ НЕ ВИ Е КРИВ кога после ќе ве третираат како Албанци а вие сакате да бидете Албанци. Да ви беше искрено жал самите ќе искочевте на протести со барање да се најдат одговорните за убиствата бидејќи ви го оцрнуваат и срамат и вашиот народ, и вашата религија. Дури и Хашим Тачи во својата телеграма со сочуство, повеќе изгледаше како порака да не го чепкаат овдека неговото племе, одошто искрена телеграма со сочуство. Да сакав јас да изразам искрено сочуство ќе пишев и дека се надевам дека сторителите ќе бидат откриени што побрзо, и ако се има некакви индикации дека тие се на територија на мојата република на која сум премиер, ние ви стоиме на располагање со нашата човечка сила, техника и институции, да помогнеме во истрагата. А не вака, Многу ми е жал што умреле тие твоите. ама не ги тепај овие моиве, еј.. ако?

Исто ко пред десетина години кога едни шиптарчиња ми го украдоа кучето. Им го најдов дома, идам да си го земам, стариот шпон ми вика, Абе децата го земале рекле си им го дал, ама ти види, сеа, немој да земеш утре да го тепаш него, ако?. Па што да му правам бе ко ти одма го браниш место да го испердашиш што крадел уште пред мене, ко што би ми направил мене татко ми во иста ситуација, лопов смрден, да му купам сладолед?

Е со такви постапки се поткопувате сами себе и веќе сте ми преку да не речам што. Порано викав дека не се сите исти, ама сега за сега (и додека не се убедам во спротивно) сите сте исти. Додека не видам искрен Албанец кој ќе рече "Неко овде није наш" или "Нешто смрди во нашите редови, и не е од чорапите" , наместо тоа читам славење по фб пред србите "Видовте што им направивме на Македонците?" , до тогаш за мене сте обични подмукли Албанци.
И ти се зачлени во форумов за да го кажеш ова, е бравос, алал да ти е (n).
Во меѓувреме се трудиме таквите неедуцирани фаци како тебе да ги смириме, тоа е работа за Јанкуловска, за тоа зема плата, и ти па ако си толку сигурен дека се албанци јави се на 192 или оди до најблиската полициска станица и кажи што знаеш, расчисти го случајов.;)
Верувам дека никој во државава не сака војна освен тие како тебе, маалски деца,(и тие со ниско IQ) кои не ни знаат што носи војната.
Сфатете дека војната не е убава работа, криви се тие што го напраија CS зошто денешниве деца се палат кога ке им спомнеш кантер или пушка.
И за крај би ве замолил да не пишувате "ти реков ми рече" туку да пишете нешто квалитетно кое вреди да се чита. Have a nice day(y)
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
http://5fm.mk/вести/централни-вести/205-непозната-„армија-за-oслободување-на-oкупираните-aлбански-земји“-им-се-заканува-на-владата-и-груевски

Прво убија пет луѓе сега се закануваат на државата ,абе да не се Љочки
--- надополнето: 17 април 2012 во 12:43 ---

Што к!р им е на овие како може они да се угнетувани леле прост народ ајде сега Шпанците што се на форумов јачете се
4 ministervsta...odbrana,finansii,pravda,trud i socijalna politika vrhovni ministri Albanci a za drugite funkcii da ne zborime...i oni obespraveni posle?!?!....dzaba sve ,luge oni sakaat teritorija i nisto vise
Celoto Kosovsko scenario ni se slucuva,mnogu dobro go znam toa zatoa sto majka mi e Srbinka od Kosovo,,sve mi e ova Deja Vu i sve se odviva na staropoznato dobro odraboteno scenario.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
22
Според ова можеме да заклучиме дека полека но сигурно им се остварува целта на тие што стојат зад убиството на 5-мината кај Смиљковско езеро,а тоа е дестабилизација на ионака дестабилизираната состојба во мк и повторување на наредите од 2001-ва година или погрубо кажано започнување на нова војна од етничка природа.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
И јас истото го викам. Да сакаат Албанциве војна, ќе не сотрат сите до еден. Зашто они се сите заедно, ние се делиме на СДСМ, ВМРО, Скопје, Битола, Комити, Пирати и си ги вадиме очите меѓусебно. Оние 100 деца што излегле на улица и што пееле песни и што барале војна се само набуцкани од некого. Ако има војна, сигурно тие со 15 години нема да одат да се борат. А сигурно ни пола од татковците на тие нема да отидат и ќе се кријат. Како што било секогаш. Немаат памет што бараат. Сопствениот град си го демолираа, сопствениот народ си го истепаа. Идиоти!
Тие што беа вчера на протести се набуцкани од тие што извршија масакр, и избегаа за Косово. Може не се тие албанци, може се канаѓани или мексиканци? Ај Ве молам не тресете глупости!!! Место да излезевте на улица , да укажете дека ви значат животите на сожителите, немора пред влада, можевте да запалите свеќа во најблиската црква. Дали тоа треба да му се случи тоа на ваш роднина, пријател, познаник за да се свестите?
 
Член од
29 март 2012
Мислења
32
Поени од реакции
16
Jas sum Albanec, no WTF koj e ova armija za osloboduvanje na teritorii? Nikogas za nejze ne sum slusnal... a siguren sum deka toa organizacija ne ni postoi... sigurno se detista kako ovie na forumov, sto sekoj den samo za vojna zboruvat i izigravat internet patrioti. Gledam sea i na albanskite forumi/stranici im se smeat...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Ama taka kako sto gledam kako megunarodnata zaednica si brka u zadnica i se prave na luda.Kako sto gledam kako ovie si davaat sloboda.Menduh taci pred 2 godini se zakani deka ako ima vojna kurban kje bilo so nas.Teuta arifi i onaa si sonuvaat za golema albanija, 1 mesec ne mlatea posle toa ubija 4 deca i sega ultimatum od 2 nedeli za site da se trgnat dobrovolno od zapadna MK i ?????Kade e celiot svet ??? Kade e nekoj osven srbite da zastanat na nasa straan protiv albancive ??? Sto ne gi osudat site tie raboti evropskite kurvi a ??? Epa brakja ovoj pat sme ostaveni sami na sebe.Nemoj da se jacate demek amerika nemalo da gi pomogne shipovite.Vidovme kako vo 2001 najdovme tamo instruktori.Ovoj pat kje bidat uste po lukavi i prefrigani istite tie igraci amerite im se zad grb.Ne znam kako moze otvoreno da se povikuva na vojna koga Bond Stil e ene go kade.NATO kontrolira sve vo kosovo a ne kontroiraat edna voena formacija koja se zakanuva so vojna na 3 drrzavi.Ma ti se molam be ....
Jasno e ... ostaveni sme sami na sebe, so politicari kurvi koi ne prodadoa, i sega ocekuvaat nie da pocneme vojna i oficijalno da se pojavat duri togas evro americkite kurvi i da kazat DA VO PRAVO SE SHIPOVITE morate da se delete .....
A naj zalnoto e sto ovoj pat nema da ima vojna.Odnapred se gleda deka nekoj si go skroil planot, samo sto pasivnosta na makedonecot ne im e od polza i toa gi nervira.Arno ama pak i pasiven da si celo vreme ne biva ... kje ni go turat vo usta..... vekje ni go turija taka kako sto gledam.Molcenjeto na megunarodnata zaednica si go kazuva svoeto.Povekje od jasno e ...
Edno golemo blagodaram do politickite garnituri koi kako kurvi molcea celovo vreme .... rabotea za Albancite, ni gi stavija vo vlada i sega ..... e sega pak na nas grb sve da ide.Na nas mladite.Kje pocne vojna ama secudam koj kje regrutirat .... ova e stvarno pateticno sto ni go pravat i cel svet si trae ..... navistina golemo blagodaram na site.
--- надополнето: 17 април 2012 во 13:04 ---
Jas sum Albanec, no WTF koj e ova armija za osloboduvanje na teritorii? Nikogas za nejze ne sum slusnal... a siguren sum deka toa organizacija ne ni postoi... sigurno se detista kako ovie na forumov, sto sekoj den samo za vojna zboruvat i izigravat internet patrioti. Gledam sea i na albanskite forumi/stranici im se smeat...
Nema potreba brat da se smeete.Evropa takvi organizacii pravi za pomalku od 1 cas, dava orzuzje za polovin cas i za minuta pocnuva vojna.Ne se smejte ;) ... toa e mokjta na denesnata belosvetska demokratija ;)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Седете мирни полицијата ја има ситуацијата под контрола, на рибарење или слични активности оружје да не носете со себе заради лична самоодбрана затоа што има закон пет години затвор се лежи за тоа.
Не е проблем одредите на смртта ако те егзекутираат по јужноамерички стил на егзекуција а тебе ти е лишено основното човеково и божјо право на самоодбрана, затоа што како што одеше рекламата ако носиш пиштол не си фраер.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
32
Поени од реакции
16
Nema potreba brat da se smeete.Evropa takvi organizacii pravi za pomalku od 1 cas, dava orzuzje za polovin cas i za minuta pocnuva vojna.Ne se smejte ;) ... toa e mokjta na denesnata belosvetska demokratija ;)
A be neka im dava kolku saka oruzje, samata zakana e smeshna... Im se zakanuvat na 3 drzavi sto nema teoretska sansa napadite da se slucuvat bidejki ke bidat eliminirani od samite albanci.
 
B

Bonux

Гостин
Jas sum Albanec, no WTF koj e ova armija za osloboduvanje na teritorii? Nikogas za nejze ne sum slusnal... a siguren sum deka toa organizacija ne ni postoi... sigurno se detista kako ovie na forumov, sto sekoj den samo za vojna zboruvat i izigravat internet patrioti. Gledam sea i na albanskite forumi/stranici im se smeat...
манипулација брате исто како оние шампиони како се викаа со двогледи и униформи македонски сили or something
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
63.774
Неколку дена пред 5-кратното убиство, во еден лаичен муабет со мајка ми, која често пазари на Кумановскиот зелен пазар, ми спомна,
-Чудна работа, ги нема Албанциве по пазар, ниту еден.... се спремаат за нешто ...

Дури сега се сетив на муабетов ....
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Неколку дена пред 5-кратното убиство, во еден лаичен муабет со мајка ми, која често пазари на Кумановскиот зелен пазар, ми спомна,
-Чудна работа, ги нема Албанциве по пазар, ниту еден.... се спремаат за нешто ...

Дури сега се сетив на муабетов ....
Мхм, и јас прекинав да одам на факултет, се спремам. За ебана колоквиумска недела се спремам, е за тоа се спремам.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
22
Неколку дена пред 5-кратното убиство, во еден лаичен муабет со мајка ми, која често пазари на Кумановскиот зелен пазар, ми спомна,
-Чудна работа, ги нема Албанциве по пазар, ниту еден.... се спремаат за нешто ...

Дури сега се сетив на муабетов ....
За бегство??оти мене само таа мисла ми паѓа на ум во моментов,исплашени се па од тука не гледам друга причина зошто би ги немало.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Мхм, и јас прекинав да одам на факултет, се спремам. За ебана колоквиумска недела се спремам, е за тоа се спремам.
Sto e smesno be ???? Sto loso ti kaza deckoto ???Povekje od jasni se rabotite vie tashak si prvite od rabotata.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Sto e smesno be ???? Sto loso ti kaza deckoto ???Povekje od jasni se rabotite vie tashak si prvite od rabotata.
Дете ај олади малку молим те. Ко прво не гледам дека нешто му е смешно на дечкото. А овде најмалку се знае како стојат работите. Ако не да идам да ѕирнам кај мене на пазар да ги пребројам албанците што продаваат на пазар дали се сите тука, за да ви пишам дали нешто се спрема.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Преведено со Google translate.
Извор:
еден албански сајт
втор албански сајт

Ме интересира дали некој има пренагласена смисла за хумор, или се некои ептен глупи детишта?
Ептен глупи се. :facepalm: Ама до даска глупи. Поглуп муабет не сум чула... :facepalm: Треба некој да ги повлече за уши. Компјутер за секој кретен не е. Ќе ослободувале територии...:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom