Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Додека не го пикнат во затвор за клевети.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ЗА ЖРТВИТЕ, МАНИПУЛАЦИЈАТА И НЕОДГОВОРНОСТА


На фејсбук се јавија дежурните подбуцнувачи и плукачи против се што е надвор од власт и бранители на се што е на кормилото на власта (Janko Ilkovski, 22 hours ago, Утре ќе имало протести, така разбрав, по повод убиството на петмината кај Радишани. Простестот ќе бил пред влада. Зошто? Владата не ги уби? Ако е за така простест треба пред американска амбасада, германската, британската, француската, пред седиштетот на ЕУ, пред амбасадите на меѓународниот фактор, пред седиштето на Сорос, пред седишатата на сите партии и НВО-а кои се фактори на стабилизација или уште повеќе, дестабилизација на земјава. Ова е чиста политичка некрофилија, срамота, некој сака од ова политички да профитра. Ако сметате дека владата не чини, бујрум, избори, ионака секоја година се организираат, па нека одлучи народот!).
Се појавија и политичарите кои ја држат власта во свои раце ( Претседателот Иванов, Премиерот Груевски, претседателот на Собранието Вељаноски) и ни соопштија дека веруваат дека институциите ќе си ја завршатработата и убијците ќе бидат казнети од законот и од Бога (ама, ова последново само ако веруваат во Бог).
Во што се состои манипулацијата?
1. Претседателот на државата, Премиерот и Претседателот на Собранието се институциите кои треба да ја завршатработата. А, ниту еден од гореспомнатите не кажа: јас, во рамките на моите надлежности ќе направам се што можам да помогнам во откривање и казнување на убијците. Ниту еден од нив не рече: јас како дел од власта ќе ја вложам сета моја енергија, знаење и ќе ги употребам сите ингеренции да се направи што е можно побрза, подобра и посеопфатна истрага која ќе овозможи расветлување на злосторството и изведување на сторителите пред суд.
Претседателот на државата е врховен командант на вооружените сили и е претседател на Советот за безбедност. Тоа значи дека Иванов не чека што ќе направат институциите туку самиот превзема дејствија кои се во рамките на неговите надлежности и ја користи мрежата од институции со кои самиот командува.
Премиерот е на чело на Владата во рамките на која се наоѓа и МВР. Како претседател на Владата тој има можност и ингеренции директно да бара, поставува задачи и да насочува било што што се случува во релевантните министерства. Тоа значи дека Груевски не чека што ќе направат институциите туку ги предводи институциите во активностите кои треба да ги превземат.
Претседателот на Собранието може да ја активира надлежноста на Собранието која се однесува на контролата над сите јавни функции што се одговорни пред Собранието и да побара нивно екстремно големо ангажирање во решавањето на овој случај, може да формира посебна комисија за истражување на случајот, може да свика посебна седница на која ќе се расправа и за случајот и за последиците кои следат од перцепциите на граѓаните за случајот. Тоа значи дека Вељановски не чека што ќе направат институциите туку како преседател на највисоката институција во државата превзема и соодветни активности.
И во сета ова институционална конфузија која се обидуваат да ја наметнат кецарошите кои моментално ги држат дизгините на ова државиче, ги снема истражниот судија и јавниот обвинител.
2. Манипулацијата продолжува со дезинформациите на задолжените за правење магла и прашина (како Јанко јадачот на гурабии, Латас и остатокот од за тоа платената багра). Според нив одговорноста за она што се случува во државата не лежи во тие кои се на власт, кои ја имаат организацијата и оружјето и информациите и можноста за делување и кои се платени за тоа со парите на граѓаните, туку на граѓанските здруженија кои не ни примирисале до управувачките функции, а камоли да ги допрат дизгините на власта.
Доколку навистина странските амбасади и здруженијата на граѓани се тие кои ја имаат власта во државата, тогаш воопшто и немаме држава. И тогаш навистина нема зошто да се протестира пред Владата бидејки таа и не постои. Тогаш едноставно тие кои живеат на грбачата на овој шутрачки народец и кои глумат власт треба да се збришат и на нивно место да се постават луѓе кои знаат што треба да прават и како да го прават тоа, кои ги знаат одговорностите кои ги превзеле во моментот на изборот/именувањето и кои знаат како да го употребат државниот апарт во функција на заштита на интересите на граѓаните.
Како граѓанин на оваа држава барам секој од носителите на власта да направи се што е во неговата надлежност да се открие сторителот или сторителите на петократното убиство. Да се соберат доволно докази за да може да бидат изведени пред суд и соодветно казнети. Да се казнат сите оние кои иницираат меѓуетничка омраза и нетрпение и да се спречат насилства и линчувања резултирани од овие иницијативаи.
И барам, доколку оние кои се на власт не знаат што да прават, не знаат што можат да прават и не знаат како да прават, што е можно побрзо да се тргнат од власта.

http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/2012/04/17/za-zhrtvite-manipulacijata-i-neodgovornosta/
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Кога се идеше во Литванија, извадија луѓе од авион? Извадија ... ама нема врска сега тоа, бидејќи не е тема на разговор. Поентата ми беше дека ние Македонците многу се делиме. Да, точно е тоа дека ПАРТИСКИТЕ бои не делат ама и ние си наоѓаме по уште нешто. Брат ми сигурно нема да измисли за тоа што слушнал. Можеби тоа биле некои дечишта кои извикувале дека сакаат војна, не биле сите ама пак имало и такви. Е тоа ме нервира. Тоа што децава ни се без мозок. Се возам во двојка и сум видела се. Ама баш се. Од наши до нивни. И седеле заедно и се карале и се тепале. И во Автокоманда на проаѓање кога се, ме закачале. Баш зимава кога имаше снег ме маваа со топки. Ама и во Карпош ме маваа наши деца. Значи не може сите во еден кош да ги ставам, ни нашите, ни нивните. Имам и другар албанец кој не е ни налик на тоа што вие мислите за нив. Јас не сум за војна, зашто имам трауми од 2001, зашто татко ми го немаше два месеци дома, зашто он беше таму да ја брани државата. А сите оние што сега сакаат војна тогаш се криеја. Тоа најмногу ме боли. Ме боли што секој си зема за право да бара нешто. Не заслужуваат некој да се бори за нив, а најмалку да гине за нив.
tatko ti bil 2 meseca, ja sum bil 7 meseci i sto,
--- надополнето: 17 април 2012 во 12:23 ---
Порталот на албански јазик „Порталб“, објави дека извесна „Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји“ – АООЗ, во Митровица одржала итен состанок на Генералниот штаб и излегла со ултиматум за владата во Скопје на која наводно и дале рок од 2 недели да се повлече од „окупираните и колонизирани албански земји“, инаку ќе ги нападнеле славомакедонските плициски и воени структури.

Во соопштението, од како што се нарекува АООЗ, пренесено на „Порталб“, во ултиматумот од наводниот Генерален штаб се вели: Во БЈРМ секој ден се кршат правата на Албанците. Просрпската влада на Груевски распределува антиалбанска идеологија и инсценира напади кон невини Албанци. Се блокираат повеќе албански села од страна на славомакедоците и никој од корумпираните политичари во етничката Албанија не реагира, затоа што сите се продадени души и предавници на татковината.
Оваа досега во Македонија непозната „организација“ во ултиматумот што го пратила до медиумите вели: Ние нема да седиме со вкрстени раце туку ќе го вратиме огнот со оган, ќе се одмаздиме за нашите браќа, око за око, рака за рака. Доста молчевме, сега овој молк е завршен.

На крајот на ултиматумот извесната АООЗ предупредува: Ја предупредуваме просрпската влада на Никола Груевски дека има рок од 2 недели да се повлече од окупираните Албански земји инаку ќе има напади кон славомакедонските плициски и воени структури.


Извор: Плусинфо
a sto mislat oni deka i sega amerika kegi brani, neka bidat srekni sto gi branese amerika inace ke gi snemase od balkanot milosevic ke gi istrebese
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
А шо ако има вистина во ова? Малце е фрик знам ама shithappens
Што ако е вистина... Човекот не може да најде чиви биле табличките од возилото, но има извори за тоа дека дечкиве биле во кладилница во 18:20 и дека убијците се некои од полицијата. Кој кого овде е*е, не знам што му е проблемот на човеков.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
21
Поени од реакции
35
Кога многумина направија сценарија и верзии, еве ги профилите на вошките и мотивите според мене. Ова е само мое мислење и верзија што, како и зошто се случило и што ќе се случи.

4-5 лица. штрумфови, се разбира. 3 или 4 лица на возраст од 17,18-19 години па затоа и има малку траги од нив, бидејќи немаат сеуште оставено отпечатоци во базата на ме-ве-ре и тие најверојатно биле во главна улога и најверојатно тие пукале во децата. Едно или две лица до 45 години повозрасни и поискусни со оружје (терористи од 2001), како логистика ако нешто тргне наопаку (тие го ликвидирале човекот од Црешево). Грди у фаците и најверојатно еден или двајца со дегенски тела и фаци како резултат на спарување во блиско крвно сродство. Го мразат секој Македонец, способни и мало бебе да убијат без да трепнат. Такви се 92,9% од нив. Останатите 7,1% не се добрите! Тие се по болници, инвалиди и на некој друг начин, против нивна волја, оневозможени да пукаат, бодат или тепаат, ама пак го мислат истото.

Наспроти тврдењето од министерката дека се интелигентни и професионални убијци, тие се неинтелигентни, глупи. Тие според мене сеуште се во група зашто само така може да функционираат заедно и да планираат што сега понатаму, но како поединци ако се разделат колку и да имаат помош од јатаци брзо ќе бидат откриени, бидејќи како што реков ама баш се мутави. Оваа изјава дека се професионалци е дадена само за да се опуштат малку и да мислат дека се тешко достижни и ептен бистри. Професионалци беа наречени само поради тоа што секој куршум ја погодил целта. И деген да пука од 30-50 цм близина од мета нема да промаши. Им дигнаа акции на ѓубрињата.

Мотивот е едноставен и јасен. Да се повреди и убие Македонец. Било каде! Во автобус, школски двор, паркинг... А 5 Македонци, безопасни и мирни, и тоа како лесна мета. Плус за Велигден, испадна и повеќе од добро за нив. Шетале покрај брегот на езерото само за да направат инцидент. Ги начекале и имале само малку време да уживаат во тепање и да се изживуваат на нив поради близината на патот. Што значи дека се плашеле и решиле побрзо да ја завршат работата. По масакрот се вратиле назад во некое од селата и по неколку часа, според мене решиле да избегаат на Косово, бидејќи не биле спремни за вакво големо убиство. Ама сеуште се во Македонија бидејќи за идејата за бегство дознал некој од нивните вошки-главешини па им дал само еден совет бидејќи не сакал многу да се меша во случајот. Им забранил да одат на Косово за да не го инволвираат Косово во овој случај. Имаат и уште 1-2 шпона како поддршка кои им помогнале да ја остават омегата да изгледа дека се пребегани во Косово. Преку некоја повлијателна вошка барале најверојатно и поддршка од некој внатре во полицијата за тоа како оди истрагата, па нашите сигурно го имале и ова во предвид па го оневозможиле ова.

За фаќање ќе бидат фатени. Или самите ќе се предадат ама не на македонската полиција. Освен ако нашите не бидат побрзи и ги изненадат. Нашите полицајци (не оние жгољави уличарски клошари и стомаклии, туку правите Македонски полицајци) ќе ги ликвидираат при пружање на вооружен отпор. Исто како гнидата што го уби полицаецот кај бензиската пумпа на Макпетрол во Автокоманда.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
29
Мислев да не се мешам во муабетов, ама ај да ја сумираме работата за тоа што го знаеме до сега.

5 убиства на Велики Петок, мексикански стил. Секако се знае дека извршители се Албанци или барем Муслимани, така да другари шиптарчиња што сте на форумов, помирете се со тоа и да продолжиме.

Факт - Децата се таму пречекани во заседа. Значи не фаќале риба па некој да ги заробил. Трските и сендвичите им останале во кола, вратите од колите отворени. Значи излетување со оружје од заседа, искачајте од кола.. Тогаш помислив прво дека убијците се од Арачиново на пример, или во близина, пошто за таква акција мора да го познаваш теренот и ситуацијата, да знаеш дека овде луѓе идат по риба навечер после 8, а за тоа да го знаеш некој од локалните што таму оди по риба мора да ти ги посочил. Си викам гарант некои од тие со брадите задоени од нивната прекрасна мирољубива вера во која се вели дека на неверниците треба да им се сечат главите. Во тој момент и јас бев прилично збеснат и бев спремен да тргнам по албански куќи.... на боза.

Е сега, искача дека убијците се профсионалци, имале план за бегство, спремна кола со лажни таблици, јако наоружување, ладни глави, прецизна рака. Значи нарачано и планирано за да се постигне некоја цел. Што може да е целта ако не одговор од македонска страна врз Албанци. Албанците секако би возвратиле, бидејќи за ова никој не презема одговорност, и они уште се лажат сами себе дека може не се Албанци извршители, што значи дека тие ќе бидат невино обвинети и автоматски пак се жртви. Сеуште сум убеден дека се некои косовари со локална подршка, ама теоријата дека можеби се странски тајни служби, првично српската и грчката некако ми се гледаат интересни, иако на почеток им се смеев на тие што ги изнесоа ко да се луди. Уште повеќе ради тоа што кога јас лично би сакал да дестабилизирам некоја земја со затегнати меѓуетнички односи, би го направил баш ова. Би удрил по најмилото и најболното во најдобар можен тајминг, верски празник.

Мотиви- За грчкиот не треба ни да се расправа. Иде самит на НАТО, тие живи усрани дека може да не пробуткаат со референтно име. Дестабилизирај тука да биде ко во Босна ' 95, да видиме кој ке прими земја во таква ситуација. Српска причина, да се одврати внимание од северно Косово, како би можеле да се наметнат полесно таму, и да се демонизираат Албанците. Ама ова ми се некои крими роман теории, малце веројатни. Ама ми прават огромна разлика во тоа што би ми биле наредните постапки. Бидејќи, ако некој до толку се намачил по секоја цена да ја дестабилизира Македонија, најлошото нешто што можеме да го направиме е да му ја оствариме желбата. Колку и да сакам да ги ставам вред малце шиптариве, да видат кај се наоѓаат и со кого си играат, толку и нејќам некој да ме прави турска серија во умот и да ме манипулира да играм по негово. Е сега тука интересен момент, секако виден безброј пати од страна на македонските Албанци, да не речам Албанци затоа што тоа ги вреѓа, ама факт е дека секој Албанец може да бира дали ќе биде албанец или не, јас не можам да го направам тоа и да сакам ако не се направи тој самиот. Значи фала, ама не фала на таквите изрази на сочуство завиткани со презир и тивка подршка на убијците поради тоа што се знае дека се муслимани. И не зборам за овие што се тука на форумот, пошто сите знаеме дека на секој форум, весник, телевизија и медиум, има по еден или двајца нивни адвокати кои научиле малце подобро македонски за да изгледаат цивилизирано,што ќе кажат дека не се сите такви, па зошто генерализирате итн итн. Па после како исламот е мирољубива религија и дека исламот учел ако убиеш невин човек како да си го убил човештвото, ако спасиш човек ко да си го спасил човештвото и тие срања, и намерно заборава да каже дека исламот исто така учи и дека треба да им се сечат главите на неверниците, а ако не си муслиман и не се рачунаш баш за човек, така да ако скинеш 5 неверници, шо има врска, супер си направил. Е сега и да не се Албанци криви за убиствата, со тоа што си го амнестирате газот по дефаулт, ги омаловажуваат македонските изливи на гнев(протестите), кои што , верувајте, се многу многу воздржани, од друга страна по дефаулт напаѓајки го полицаецот во гостиварскиот настан, како тие другите невино го тепале пред ќерка му. Еден Албанец да не рече, Па што, и мене да ме нападнеле така или да ми чепнат дете , ќе ги испукам без око да ми трепне. а знаеме дека сите Албанци би направиле така и за помалце, автоматски си го влечете гневот врз вас самите и мора да разберете дека НИКОЈ НЕ ВИ Е КРИВ кога после ќе ве третираат како Албанци а вие сакате да бидете Албанци. Да ви беше искрено жал самите ќе искочевте на протести со барање да се најдат одговорните за убиствата бидејќи ви го оцрнуваат и срамат и вашиот народ, и вашата религија. Дури и Хашим Тачи во својата телеграма со сочуство, повеќе изгледаше како порака да не го чепкаат овдека неговото племе, одошто искрена телеграма со сочуство. Да сакав јас да изразам искрено сочуство ќе пишев и дека се надевам дека сторителите ќе бидат откриени што побрзо, и ако се има некакви индикации дека тие се на територија на мојата република на која сум премиер, ние ви стоиме на располагање со нашата човечка сила, техника и институции, да помогнеме во истрагата. А не вака, Многу ми е жал што умреле тие твоите. ама не ги тепај овие моиве, еј.. ако?

Исто ко пред десетина години кога едни шиптарчиња ми го украдоа кучето. Им го најдов дома, идам да си го земам, стариот шпон ми вика, Абе децата го земале рекле си им го дал, ама ти види, сеа, немој да земеш утре да го тепаш него, ако?. Па што да му правам бе ко ти одма го браниш место да го испердашиш што крадел уште пред мене, ко што би ми направил мене татко ми во иста ситуација, лопов смрден, да му купам сладолед?

Е со такви постапки се поткопувате сами себе и веќе сте ми преку да не речам што. Порано викав дека не се сите исти, ама сега за сега (и додека не се убедам во спротивно) сите сте исти. Додека не видам искрен Албанец кој ќе рече "Неко овде није наш" или "Нешто смрди во нашите редови, и не е од чорапите" , наместо тоа читам славење по фб пред србите "Видовте што им направивме на Македонците?" , до тогаш за мене сте обични подмукли Албанци.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Бев до ГОБ "8-ми Септември-Скопје" и од таму до назад во Ѓорче Петров се осеќав како да сум во воена зона. На секоја станица имаше специјалци... Можеби очекувале инциденти по школите.:cenzura:
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Кој е крив сега?

Ултиматум до Владата на Груевски од извесна `Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји

ВТОРНИК, 17 АПРИЛ 2012 12:38
`Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји` во Митровица одржала итен состанок на Генералниот штаб и излегла со ултиматум за владата во Скопје, пренесува порталот на албански јазик `Порталб`.
Наводно `Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји` на Владата дала рок од 2 недели да се повлече од `окупираните и колонизирани албански земји` доколку тоа не се случи таа ќе ги нападнеле славомакедонските полициски и воени структури.
Во ултиматумот од наводниот Генерален штаб се вели `Во БЈРМ секој ден се кршат правата на Албанците. Просрпската влада на Груевски распределува антиалбанска идеологија и сценира напади кон невини Албанци` пренесува `Порталб`.
`Организација` која до сега не е позната во Македонија во ултиматумот испратен до медиумите вели `Ние нема да седиме со вкрстени раце туку ќе го вратиме огнот со оган, ќе се одмаздиме за нашите браќа, око за око, рака за рака. Доста молчевме, сега овој молк е завршен`.
http://sky.mk/makedonija/20333.html?task=view
 
Член од
17 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
22
Мотивот е едноставен и јасен. Да се повреди и убие Македонец. Било каде! Во автобус, школски двор, паркинг... .
Би се сложил со поголемиот дел од твојот пост освен со мотивов,оти ако истите тие деца беа убиени било каде поготово на јавно место школски двор,автобус како што ти самиот рече,тогаш веднаш ќе беа фатени,мислам знам што ти е поентата и кон што целиш,но некогаш човек од што премногу сака да каже,од што премногу сака да се докаже и греши.
 

Hej

Член од
16 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
http://5fm.mk/вести/централни-вести/205-непозната-„армија-за-oслободување-на-oкупираните-aлбански-земји“-им-се-заканува-на-владата-и-груевски

Прво убија пет луѓе сега се закануваат на државата ,абе да не се Љочки
--- надополнето: 17 април 2012 во 12:43 ---
Кој е крив сега?

Ултиматум до Владата на Груевски од извесна `Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји

ВТОРНИК, 17 АПРИЛ 2012 12:38
`Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји` во Митровица одржала итен состанок на Генералниот штаб и излегла со ултиматум за владата во Скопје, пренесува порталот на албански јазик `Порталб`.
Наводно `Армија за oслободување на oкупираните aлбански земји` на Владата дала рок од 2 недели да се повлече од `окупираните и колонизирани албански земји` доколку тоа не се случи таа ќе ги нападнеле славомакедонските полициски и воени структури.
Во ултиматумот од наводниот Генерален штаб се вели `Во БЈРМ секој ден се кршат правата на Албанците. Просрпската влада на Груевски распределува антиалбанска идеологија и сценира напади кон невини Албанци` пренесува `Порталб`.
`Организација` која до сега не е позната во Македонија во ултиматумот испратен до медиумите вели `Ние нема да седиме со вкрстени раце туку ќе го вратиме огнот со оган, ќе се одмаздиме за нашите браќа, око за око, рака за рака. Доста молчевме, сега овој молк е завршен`.
http://sky.mk/makedonija/20333.html?task=view
Што к!р им е на овие како може они да се угнетувани леле прост народ ајде сега Шпанците што се на форумов јачете се
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
http://5fm.mk/вести/централни-вести/205-непозната-„армија-за-oслободување-на-oкупираните-aлбански-земји“-им-се-заканува-на-владата-и-груевски

Прво убија пет луѓе сега се закануваат на државата ,абе да не се Љочки
--- надополнето: 17 април 2012 во 12:43 ---

Што к!р им е на овие како може они да се угнетувани леле прост народ ајде сега Шпанците што се на форумов јачете се
Ај ќе почекаме 2 недели да видиме.. чиа мајка црна вуна ќе преде.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ултиматум, Армијата за ослободување на сајтови: 2 недели, во спротивно напад на Срби, Македонци и Грци
Армијата за ослободување на окупираните територии форум - AÇTOSH, развиена во Митровица, по итната седница на Генералштабот и дојде со ултиматум дека дистрибуирани до медиуми цитирајќи официјални извори noa.al од оваа организација која вели дека тоа е добро организирани и вооружени.
Во рок од две недели ултиматум даден на косовската влада да се врати орган во Митровица, во спротивно да интервенира за да го уништи српски паралелни структури.
Исто така дадени две недели да владата во Скопје, која ја води две недели да се повлече од териториите окупирани и колонизирани Албанци, во спротивно ќе има напади врз полицијата и воените структури на словенско-македонски ".
Покрај тоа, на Армијата предупреди на грчката влада "не си игра со судбината на chams и chams или да се соочи напади од наша страна."
Ултиматум
Во ултиматум белешка дека "кога во некои делови на окупираните етничка Албанија се случува Неправдите кон домородните албанското население, кога Албанците беа убиени од страна на терористички акти, албанските политичари се избираат молчење и игнорирање на лицето на овие настани."
Армијата забележува дека еден Албанец бил убиен во северниот дел на Митровица и забележува дека немаше вистински реакција на косовските институции, "Тие хулигани се повикуваат на албанскиот народ да молчи додека нашите браќа се убиени, а нападнати континуирано," - рече Армијата aspra тонови, предупредување: "Трпение конечно дојде, чашата е полна."
Во ултиматум на Генералштабот остави посебно место што е талог во СРЈ (Поранешна Југословенска Република Македонија): "Во нашата земја секој ден повреда на правата на Албанците. Владата на Груевски дистрибуира serbofile идеологија и анти inskenon напаѓа невини Албанци. Многу албански села се блокирани од страна на словенско-Македонци и ниту еден од корумпираните политичари во Албанија Етничките ладен, сите тие се продаваат и предавници на татковината "., Забележува армија.
Друга точка вклучени во ултиматум е ситуацијата со Грција: "грчки шовинисти Закани за Република Албанија се зголемува. Тие забораваат дека тие се колонизатори на албанските земји под Грција. Ние откривме дека објавувањето на нашата последна хартија во јануари 2011 година дека тие се охрабрени грчкиот печат завива против нашата воена структура, кои се, наводно, започна "истраги" на Интерпол.
Сакаме да укажеме дека ние не се плашат од никого и дека истрагите ќе продолжат да работат за ослободување и обединување на Албанија! Наместо тоа, ние знаеме дека нашите претходни комуникација ги одбивајќи во срж и се утврди дека темно ден и ноќ да го прават тоа по ѓаволите. "
Во овој момент на Армијата во ултиматум доставени до медиумите во која се вели: Ние нема да стои настрана, но ќе се врати оган со оган, ќе се подготви на правото на нашите браќа, око за око, рака за рака. Има прилично тивка, сега оваа тишина е завршена, една деценија дека Албанците се чуваат мирот на Балканот, жртвувајќи нашата слобода. Но, тоа наскоро ќе се промени. "
По ултиматум, Генералштабот на Армијата за ослободување на окупираните територии Форум, вели дека "станува збор за негативните состојби во сите етнички албански територии на Албанија, закани за напади рацете на словенско-грчки воени најавува подготвеност за сите во воените структури. "
Армија предупредува дека "Владата има затоа долго две недели до крајот на април 2012 година, да ја преземат контролата во северниот дел на Митровица или на друг начин нема да има напади против српските паралелни структури во Косово."
На крајот на ултиматум, исто така, рече: "предупредуваат на владата на Никола Груевски serbofile кој исто така има 2 недела рок да се повлече од териториите окупирани и колонизирани Албанци, во спротивно ќе има напади врз полицијата и воените структури на словенско-македонски".
"Грчката влада исто така, препорачува да не си играат со судбината на chams и chams или да се соочи напади од наша страна", - заклучи на ултиматум, потпишан од страна на Куштрим Митровица, началникот на Генералштабот на Армијата за ослободување на окупираните територии албански јазик (AÇTOSH) и секретар на Генералштабот, од понеделник Кадриу. e.t / noa.al
Преведено со Google translate.
Извор:
еден албански сајт
втор албански сајт

Ме интересира дали некој има пренагласена смисла за хумор, или се некои ептен глупи детишта?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom