Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

P

Princ

Гостин
Не туку Македонците се 20% у Љуботен -.- и толку дали
И двајца да се, ја уништуваат можноста од тоа да донесеме некаков заклучок ко што ти е тебе лесно да донесеш.
Не се сеќавам кој имаше напишано одамна на форумов, ама велеше нешто у стилу: да ви го имам умот на еден ден, да одморам малку.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кој рече да се батали случајот ?

Само да се има осет што се пишува,за што се пишува,на што се повикува и за што се пуштаат шпекулации.

Сигурно никој од нас на форумов не знае како стои ситуацијата на терен повеќе од надлежните,and yet again секој си зема за право да глуми Шерлок.
А каде беше оваа небитна анонимна личност да пишува кога се кршеа македонски продавници и кога албанците шпекулираа за тоа како се убиени 30 годишните "деца" кои си играле на паркингот?
Каде беше оваа безмозочна партиско-оперирана тастатура борец за соживот тогаш?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Истата колумна како на Латас само напишана на поинаков начин, глупости за потпосечно интелегентини тастатура борци за соживот.
Биди добар и просветли ме со попаетни работи. Ајде, ќе почекам...
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
УаУ како и секогаш сега и Курир против протестот. И Плусинфо и Курир провладини и проопозициони медиуми против протести.
Дефинитивно убиството кај Железарското езерце претставува громорозен чин, дело на психопати, луѓе без вера без религија, чин за кој треба сите гласно и јасно да реагираме, без разлика кој е мотивот. Болот е преголем, го чуствуваме сите. Гневот уште поголем. Меѓутоа сето тоа да се користи за собирање политички поени, да се користат црнилата на неколкуте фамилии, на македонскиот народ, за да се деградира некоја политичка опција, а воедно да се промовира сопствената, е уште погнасен чин, не морален, подол до корен.


Денес несомнено се појавија неколку групи на социјалните мрежи кои повикуваат на протести по повод громорозниот чин и убиството кое ја зацрни Македонија пред најголемиот христијански празник Велигден. Собирањата дефинитивно се легални, потребни и неопходни да покажеме како се чуствуваме, да оддадеме почит на настраданите. Да покажеме дека сме за мир и таа порака масовно да ја споделиме. Да се собереме меѓутоа не да протестираме, туку да маршираме сплотено, мирно, да го изодиме маршот на мирот, за да покажеме каде сакаме да се движиме, во каква иднина, без разлика на националност, вера, пол, без разлика дали сме македонци, албанци, турци, роми...
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/67844-Koj-povikuva-na-protesti

***

Да им кажам на Курир без гајле гласав за ВМРО се уште не сум се одлучил за кого ќе гласам догодина ама идам на протест. А ако се плашите да не дојде Милчин дојдете вие со роднините. А Милчин тешко да дојде(боље за него да не дојде) на места кај што се присутни Комити, Македонска Зора и самосвесни Македонци на кои им е преку к** од притисоци и терор во сопствената држава!
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.482
Не ме нарекувај драга жити мене.:) А јас не се пронајдов никаде. Моето срце, душа и мисли, се многу подобри од повеќето тука. Чак и не се споредува бројот на моите постови со твоите на оваа тема, за да бидам дел од вас.
драга а што им фали на нашите срца, па и души и мисли?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
50
Не ме нарекувај драга жити мене.:) А јас не се пронајдов никаде. Моето срце, душа и мисли, се многу подобри од повеќето тука. Чак и не се споредува бројот на моите постови со твоите на оваа тема, за да бидам дел од вас.
Тоа што си го провела пола живот во форумов не те прави неспоредлива со другите а ни најмалку прави да имаш душа мисли и здрав разум.

Соживот ниту имало ниту ќе има освен ако не седи човек дома по цел ден и да незнае што се случува надвор.
 
Член од
30 март 2011
Мислења
95
Поени од реакции
74
Де бе глуп си или,читај малку ако сакаш.СВЕДОК БИЛ НА УБИСТВАТА
превен не вреѓај не си толку јак колку што мислиш, јас одговорив на друг член кој прашуваше цел да не бил рибарот а децава сведоци, па му дадов официјален линк, и се прашувам зашто рибарот би бил цел..
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
WoW! Кое откритие! Си го шинале гзот од работа еј!
МВР нека си го напика вгз "профилот" на убиецот и нека признаат дека се неспособни и дека поима немаат од ништо освен дека најверојатно се пукало од три оружја поради, пронајдените чаури, а не тука да продаваат муда за бубрези и да ја залажуваат јавноста со некакви профили.
А како ти би ја водел истрагата?

Или прво би ги гранатирал околните Албански села?

Да загинат уште повеќе невини луѓе?

А убијците да се спасат нечепнати?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.143
Поени од реакции
10.928
Возилото Марка ОПЕЛ е пронајдено во Скопски Љуботен. Ова е информација од прва рака од локалните жители. И ве молам да се држиме на темата, за топик за мислење за државата одете на други топици.
значи во право бев кога ги поврзав викањето од кола во радишани дека ке има крвопролевање и тоа дека децата се баш од радишани и дека голема е можноста да се од љубоен или пак танушевци и околните села :)
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.479
Поени од реакции
11.180
значи во право бев кога ги поврзав викањето од кола во радишани дека ке има крвопролевање и тоа дека децата се баш од радишани и дека голема е можноста да се од љубоен или пак танушевци и околните села :)
Мислам дека ти треба да ја водиш истрагата. Ајде гитла на терен.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.991
Моето мислење е дека не се работи само за една група, туку за можеби десетина помали групи, кои имаат логистика во Македонија.
Еден нарачател. Единственото нешто што е битно во моментов според мене. Групи способни за ваква работа, за жал, на Балканов може да се најдат страшно лесно.
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
„Можеби се странски државјани“ изјавата, доаѓа од начинот на убиството, свирепоста. Кажува на особи со воено искуство на Балканот или слични етнички жаришта. Што би барале такви структури во Македонија, и зошто би убиле чисти деца, ако не за да предизвикаат некаква реакција. Нема друго објаснување. Можеби на тие што го извршиле убиството не им е гајле и се анационалисти. Ама целта е јасна, етнички конфликт. (доколку моето сценарио е точно)
Добра ти е поентата.

А за мотивот на убијците - ги има многу: Има многу Косовски криминалци кои лежат во Македонски затвори, а имаат другари на слобода. Има многу Косовски криминалци кои загинале во акции на Македонската полиција, а имаат другари кои се живи и сеуште оперираат.

Значи не мора да ги извршиле убиствата поради желба да предизвикаат инцидент, туку можеби поради желба за освета.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
И двајца да се, ја уништуваат можноста од тоа да донесеме некаков заклучок ко што ти е тебе лесно да донесеш.
Не се сеќавам кој имаше напишано одамна на форумов, ама велеше нешто у стилу: да ви го имам умот на еден ден, да одморам малку.
Да и тие 20% се старци ... што се праиш како да си паднал од марс не ми е јасно o_O ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Добра ти е поентата.

А за мотивот на убијците - ги има многу: Има многу Косовски криминалци кои лежат во Македонски затвори, а имаат другари на слобода. Има многу Косовски криминалци кои загинале во акции на Македонската полиција, а имаат другари кои се живи и сеуште оперираат.

Значи не мора да ги извршиле убиствата поради желба да предизвикаат инцидент, туку можеби поради желба за освета.
Осветата е јасна и гласна.

А доколку се сака инцидент, се цели да биде што е можно повеќе замачкано и конфузно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom