Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.019
Поени од реакции
631
Точно, токму затоа и блоговите на Латас и Јанко беа такви какви што не би очекувал да бидат, смирувачки.
Тешко на оваа држава кога еден Јанко бурек стигна да дели совети.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Абе тие мафијаши веќе виделе 2 коли, АЛООООО. Секоја матна зделка одма би се откажала кога би ги виделе колите кај езерото. Тоа значи дека има луѓе. Тие луѓе се отидени таму да убијат.
Зависи во кој стадиум од зделката ке сватиш дека има сведоци. Од кај знаеш дека на среде зделка не сватиле дека има деца во близина?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не мислам дека ќе застане на овој случај. Ќе има и други провокации. И на крај секако ќе изнудат реакција. Затоа реков вчера, само обичните Албанци во оваа ситуација, можат да ја смират топката. Да ги предатат убијците и да ги кажат сите оперативни сознанија. Доколку продолжат со досегашната солидарност на ѕверовите, реакцијата ќе биде страшна. И тогаш веќе нема враќање.

Ти што ги направи Албанците бе поорганизирани и од Германците и од Јапонците.Они знаат кој ги убил исто колку што знаат и родителите на убиените.Убаво ви напиша некој претходно дека целиот тој регион во околината е пуст.Ова не е убиство меѓу населби па ајде од другата населба знаат кој е туку е во пустелија.

Треба да се остави МВР да си работат ако не се излезе со кој е крив или осомничен за една недела треба да си поднесе министерката отставка поради неспособност.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Inglourious Basterd брат,те молам објасни ми ја твојата теорија за целиот настан.Гледам цело време спомнуваш како Али и ДУИ абер немаат за ова,како некој трет се вмешал итн.Гајле ми е дали текстот ќе ти биде обемен,само те молам постави ја твојата теза со што е можно повеќе детали.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Најлошото е што најверојатно немаат никакви сознанија. Изгледа неверојатно, да, ама...
Не би рекол, тие се кријат во некое село, каде имаат силна логистика. Можеби не знае цело село, ама 1/4 од селото ги знаат. И башка не е едно село.... Но, дел се плашат, дел ги подржуваат, дел се солидаризираат. Тоа е тоа, минатото ни покажува дека е тоа така.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мене се ова ми мириса на добро организирано сценарио, да се разгорат страстите заради самитот на нато што треба да се одржи во мај. Жртвите се случајни, намерно одбрани млади деца за гневот да биде поголем и треба да се дестабилизира државата за да не не примат во нато. Со хашката пресуда неможат да не одбијат, а вака ако има немири и конфликти ќе не прикажат како дестабилизирана држава неспремна да влезе во таа организација, на тој начин си ги перат гзовите. Ако се сака се се може, па се има и сателити и се снима земјата 24/7 мозе да се види кој го направил тоа. Сценарио кој е нарачател и кој се убиците. Се чувствувате ли сигурни додека они слободно шетаат?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
708
Поени од реакции
727
Не можеме да ги земеме сведоштвата на луѓето на погребот за да дојдеме до заклучок дали навистина имало насилство пред да бидат убиени.
На телата им е вршена обдукција, одозгора и се погребани 2 дена после смртта, а тела помодруваат после смртта, посебно ако има прострелни рани.
Зошто да не можеме да ги земеме исказите на сведоците како веродостојни???
Сведокот е доказно средство како и секое друго. Се разбира доколку лицето навистина било присутно на критичното место и ја кажува вистината. Нема зошто да не им се верува на таквите сведоци.
Кому би требало да веруваме, кога никој официјално ништо не кажува.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
.Убаво ви напиша некој претходно дека целиот тој регион во околината е пуст.Ова не е убиство меѓу населби па ајде од другата населба знаат кој е туку е во пустелија.
Аууу, па на неколку стотици метри е Смилковци, подоле е Стајковци, езерото е нон стоп со рибари. Близу е Црешево, Љуботен, Бутел, Радишани. Ти како ти одговара така а?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Првите официјални податоци за пронајдени чаури од повеќе пиштоли, за тоа дека било пукано од непосредна близина, за тоа дека на телата на убиените немало никаква друга трага за насилство, само ги потврдуваат претпоставките дека убијците се добро обучени професионалци.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.991
Inglourious Basterd брат,те молам објасни ми ја твојата теорија за целиот настан.Гледам цело време спомнуваш како Али и ДУИ абер немаат за ова,како некој трет се вмешал итн.Гајле ми е дали текстот ќе ти биде обемен,само те молам постави ја твојата теза со што е можно повеќе детали.
Пишував наназад. Ова ми изгледа како нарачка од надвор. Видов денес некои функционери на ДУИ. Очигледно беа исплашени. Во детали не би навлегувал, затоа што не можам да ги поткрепам и се е во домет на шпекулации.
Не би рекол, тие се кријат во некое село, каде имаат силна логистика. Можеби не знае цело село, ама 1/4 од селото ги знаат. И башка не е едно село.... Но, дел се плашат, дел ги подржуваат, дел се солидаризираат. Тоа е тоа, минатото ни покажува дека е тоа така.
Верувај дека ако се во македонско село со сигурност нашата полиција ќе знаеше. Научивме нешто од 2001.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
Аууу, па на неколку стотици метри е Смилковци, подоле е Стајковци, езерото е нон стоп со рибари. Близу е Црешево, Љуботен, Бутел, Радишани. Ти како ти одговара така а?
Чекан е моментот да има повеќе луѓе на мал простор, зошто ако е нон стоп со рибари нема очевидци? Убиствата се случени сред бел ден.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Зошто да не можеме да ги земеме исказите на сведоците како веродостојни???
Сведокот е доказно средство како и секое друго. Се разбира доколку лицето навистина било присутно на критичното место и ја кажува вистината. Нема зошто да не им се верува на таквите сведоци.
Кому би требало да веруваме, кога никој официјално ништо не кажува.
Затоа што премногу шпекулации и невистине произлегоа од луѓе ‘сведоци‘ и ‘блиски до семејствата на жртвите‘.
Мене ми е најчудно како на телевизија луѓе сведочат како слушнале пукотници, а телата ги нашле четири саата после смртта?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Аууу, па на неколку стотици метри е Смилковци, подоле е Стајковци, езерото е нон стоп со рибари. Близу е Црешево, Љуботен, Бутел, Радишани. Ти како ти одговара така а?
????

И каква има ова поврзаност со твоето тврдење дека локалните Албанци знаат кој се убијците?

Најблиску до местото е обиколницата и може да биде кој сака.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Затоа што премногу шпекулации и невистине произлегоа од луѓе ‘сведоци‘ и ‘блиски до семејствата на жртвите‘.
Мене ми е најчудно како на телевизија луѓе сведочат како слушнале пукотници, а телата ги нашле четири саата после смртта?
Па кажаа мештаните дека постојано слушаат пукотници бидејќи брачата праат прослави со истрели од огнено оружје. И ја да слушам секој втор-трет ден пукотници ќе помислам дека нешо слават.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Зависи во кој стадиум од зделката ке сватиш дека има сведоци. Од кај знаеш дека на среде зделка не сватиле дека има деца во близина?
Абе нема да почнела зделката, дека колата на децата и на типот биле во близина РАЗБИРАШ. јас незнам што треба да ти кажам за да разбереш.
Еве вака јас сум мафијаш и идам да издилам дрога, и одам кај езерото и гледам коли. и продужуем даље. Зошто да ставам здрава нога у трн да си комплицирам и да убивам деца за да издилам дрога? И децата и човекот се јавиле од рибарење околу 18 часот. Значи биле таму и не се пожалиле од нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom