Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Добро ако гледаме така и дома, пред влез во зграда може да наместат бомба и да експлодира. Инаку како што реков и вчера се гледа дека биле повеќе и добро организирале, дека ќе ги најдат верувам.. незнам зошто но оптимист сум тоа што има пиуни и неспособни луѓе на врвот не значи дека и внатре се сите неспособни - верувајте има многу професионалци и искусни луѓе кои ќе ја завршат работата како што треба. Инаку незнам дали Македонија располага со беспилотни летала но ако располага не е лошо да ги пуштаат почесто да следат движења на групи низ критичните региони.. ама што ќе пуштат кога и во Министерството за одбрана ни наличија сега Албанец за кого огромни се шансите и да работи/биде во корист баш на таквите.
Му се дава верски религиски карактер на убиствата, не се ова мафијашки пресметки? не е ова едно или две лица како бомба во автомобил? Пример како ова -
Најмалку 28 луѓе загинаа во три експлозии во нигериските римокатолички цркви на Божик, во насилствата што Ватикан ги осуди како „слеп и апсурден тероризам“, јави Би-Би-Си.



http://makfax.com.mk/_tools/article/274020/view
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.405
За да се прогласи ден на жалост не гледам причина.Обични луѓе се еј,ако се прогласувало ден на жалост за секој кај ќе ни биде крајот.
- ај наброј ми тогаш некои необични луѓе од нашава држава
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
АБЕ ПРЕКИНУВАЈТЕ СО МУЗИКИ И ВЕСЕЛБИ, ДЕН НА ЖАЛОСТ ТРЕБА АЛООООООООООО КОМУ ТРЕБА ДА МУ ЈА ЗАПАЛИМЕ КУЌАТА НА ОВИЕ ОД ВЛАДА ЗА ДА СКОНТААТ????????
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.737
Поени од реакции
9.729
Дечки, не бегајте од темата со Хаг, партии и телевизииве. Сфативме дека не ги бива нашиве телевизии, не мора секој тоа да го каже...
Не бегаме, сето тоа е поврзано со темата. Револтот е преголем и кон владата и кон телевизиите, што е нормално.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Дечки, не бегајте од темата со Хаг, партии и телевизииве. Сфативме дека не ги бива нашиве телевизии, не мора секој тоа да го каже...
 
Член од
9 јули 2010
Мислења
75
Поени од реакции
48
Ситуацијата и дискусиите на форумов го вади на површина сиот социјален садизам во нас и се ме потсетува на суровата реалност на текстот на Vicarious од Tool:


Eye on the the TV
'Cause tragedy thrills me
Whatever flavor it happens to be, like...
"Killed by the husband"
"Drowned by the ocean"
"Shot by his own son"
"She used a poison in his tea, and kissed him goodbye"
That's my kind of story
It's no fun 'til someone dies



Во врска со изјавата на министерката мое мислење е дека се соопшти она што требаше да се соопшти:
- наод од обдукција: убиени од непосредна близина со три различни типа оружје;
- барање информации од лица: проширена листа на испитаници
- апел за помош во истрагата (број 199)
- соработка со соседните држави и анализа на патничките возила
- прибирање докази од местото на злосторот

Не знам што очекувавме да каже министерката. Да извади фотографии од осомничените? Да доведе за уши некој од убијците и да го застрела пред камера?

Али нема везе, ова горните претпоставувам (не сум полициски инспектор да знам точно) се стандардни истражни постапки. За мене битни беа 2 работи од изјавата:
1. МВР ќе ги открие сторителите
2. Највисока можна казна за сторителите

Тоа е она што го очекувам.

Btw, осомничени гарант имаат. Секогаш имаат. И да, моронски е да се каже дека МВР не работи на случајот.

И да го споделам моето чувство: Репетирам и празнам шаржер во уста на копилињата.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Ви гарантирам дека сторителите нема да се фатат,убиствата се професијонално изведени, да биде некој манјак и да ги стрела туку така не верувам затоа што до сега ќе беше фатен или ќе беа фатени ако беа повеќе, а мафија да речиш нема шанси да е бидејки вакви стилови убиства не постои кај нив,, ова е нешто друго,чим полицијата неможе ни трага да најде ни ништо, едноставно овдека се работи или за некои терористи,или за некои разузнавачи од надвор што посакуваат да се дестабилизира Македонија.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Не бегаме, сето тоа е поврзано со темата. Револтот е преголем и кон владата и кон телевизиите, што е нормално.
Да, али не мора се Грујо-Мујо, Бранко-Сранко цело време. Деца умреа, денес погреб им направија, барем денес олабавете со напади кон политичаритеве скапани. Напад на МВР е ок, тие се одговорни сеа за случајот, ама за другото веќе е невкусно.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
За да се прогласи ден на жалост не гледам причина.Обични луѓе се еј,ако се прогласувало ден на жалост за секој кај ќе ни биде крајот.
Па што ако се обични луѓе?
Зборуваме за 4 млади луѓе и еден човек кои беа најсвирепо убиени. Се разбира дека треба да биде прогласен ден на жалост. Пред некое време, се преврти автобус со деца (мислам Швајцарија, не сум сигурна не ми текнува сега во моментов) и без размислување веднаш се прогласи ден на жалост. 77те луѓе што Брејвик, болното говедо ги утепа беа обични деца. Зарем помалце боли ако е некој што не го знаеш?

Цела држава е во тага, оди излези, јас вчера не видов насмеан човек по улиците, сите беа без живот во себе. Зарем мора да ги познавам луѓето или да бидат познати личности за да жали некој по нив???
Зарем само познати и еминентни личности го имаат правото да бидат жалени и да се тагува по нив? Не дечко, овие деца, овој човек, овие фамилии кои засекогаш ќе бидат обвиени во црно треба да ја добијат почитта од државата, од медиумите, од мене, од тебе. И ти си обичен човек и јас сум обичен човек и затоа не треба воопшто да се гледа и да се дели трагедијата на обична и “’необична“.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.960
Поени од реакции
57.698
E од такви размислувања нас ни е влажен дупот. Ќути од лошото има и полошо или па на избори да одбереме од двете зла подоброто :tapp:
Ko ќе се дигне народ да пали и крши да видиш дали некој ќе си игра со судбината на оние кои беа масакрирани, палени. Да видиш дали некој ќе ти каже мора да ги затвориш случаите. НИЕ СМЕ КРИВИ, МАКЕДОНСКИОТ НАРОД.
Ех и јас имав размислување како твоето минатите десетина години, но видов дека нема корист од такво размислување во нашава средина. Кога постојано ќе се противиш некому, но ќе видиш дека нема шанси да успееш, дека никој не те поддржува, ќе се повлечеш, за жал. Се плашам дека ја загубивме и шансата за тоа, дека е предоцна и народот да се крене.

Сега народот има испран мозок, роботизиран е, за патриот се смета оној кој се препуцава со грци на форум и јутуб, а не оној кој навистина ќе се жртвува за државата.

Али забегуваме надвор од темава многу...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
ц ц ц од сабајле џорлев се расвирел со тоа виолоната, на канал 5 концерт од жељко а кога погинаа 6 луѓе во нови сад во дискотеката у србија (лесна им земја) одма прогласија тродневна жалост и немаше ни м од музика ни пак шоу емисии а не тука уште малце оро и чочек да заиграме
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.130
Поени од реакции
64.616
исто како што на Линка му беше пукано во глава, 3 куршуми ...

и го "најдоа" убиецот ...
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.737
Поени од реакции
9.729
Да, али не мора се Грујо-Мујо, Бранко-Сранко цело време. Деца умреа, денес погреб им направија, барем денес олабавете со напади кон политичаритеве скапани. Напад на МВР е ок, тие се одговорни сеа за случајот, ама за другото веќе е невкусно.
Не мора, ама разбирливо е да има, гневот е преголем. Во право си тотално, ама таква е темата.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Нешто ми кажува дека МВр е обврзана да ги штити граѓаните па ако знаеле ќе реагирале т.е не би дозволиле момчињата да бидат убиени.

,затоа што знаеме дека не сме далеку од 2001,никогаш не сме ни биле.



Зошто??

Па болката..она совеста повеќе ќе те јаде ако убиеш еден човек отколку десетици па и стотици.


Друго беше 2001 тогаш не имавме окупација на територија,масакри...ова можеби се екстремисти но членови на паравоена формација не верувам.



Има самит на НАТО а и треба името да се промени демек да се покаже дека НАТО=безбедност и с.л па ајде да го смениме името во северна(без задирање на идентитет и јазик т.е пак да останат македонски). и секако наскоро имаме локални избори.
--- надополнето: 14 април 2012 во 04:17 ---
Според новиве информации си останувам на мојата теорија,дури и се потврдува.Како прво,ако е точно тврдењето дека биле мачени и на дел од нив им било пукано во раце и нозе пред да бидат убиени знаеме дека не е поразлично од масакрите во 2001,во кои прво се мачеше па се убиваше.Како второ,ништо немаат спомнато околу тоа дали се ограбени или неограбени децава,а не ни верувам дека со себе би носле злато или слично одејќи на риболов.МВР е равенка со сите непознати,така да не верувам дека знаеле нешто околу тоа ако имало паравоени групи исто така како што не знаеја и во 2001 и во други вакви случаеви.Не викам дека се сигурно целосни паравоени групи туку дека може и да се помали формации кои се дел од нешто поголемо.Сите учат од минатото,само ние сме тука пак тука,оди види во УСА под кое ниво е безбедноста сега за разлика од 9.11.2001 макар и да не беа тоа терористички напади во Њу Јорк.Инаку,тоа со самитот на НАТО нема врска,се знае што е проблемот за влез,не е дали Албанците сакале или несакале,да не правеше Грција проблем ние веќе ќе бевме внатре,така да веќе е решено дека ние треба да бидеме членка..само кога незнам.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ви гарантирам дека сторителите нема да се фатат,убиствата е професијонално изведени, да биде некој манјак и да ги стрела туку така не верувам затоа што до сега ќе беше фатен или ќе беа фатени ако беа повеќе, а мафија да речиш нема шанси да е бидејки вакви стилови убиства не постои кај нив,, ова е нешто друго,чим полицијата неможе ни трага да најде ни ништо, едноставно овдека се работи или за некои терористи,или за некои разузнавачи од надвор што посакуваат да се дестабилизира Македонија.
И воедно се изживувале врз децата пред тоа.

Верници,колнете ме за навек,ама ај да кажеме ќе поверувам во бог.И ако верувам во него ќе поверувам во демони и ѓаволи.Дали вреди да се спогодам со ѓаволот да ми ги предаде сторителите и да се изживувам врз нив,како и со сите тие кои се поврзани со нив во случајот во замена за мојата душа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom