Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192

Ми се плаче, душа ми се кине за Македонија и македонците... Оваа Македонија не е Македонија што ја пеат и се восхитуваат. ПОЧИВАЈ ВО МИР МАКЕДОНИЈО
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.924
Овие наводни изрази на сочуство од Албанците се добро позната работа, чиј тек ни е веќе познат од други вакви случаи.
Во моментот кога ќе се најдат виновниците, ќе видите како изразите на сочуство ќе преминат во изрази на солидарност и подршка за "невините" Албанци. После ќе следат протести за нивното ослободување....
 
Член од
13 април 2012
Мислења
21
Поени од реакции
35
Ова што се случи на овој голем ден за нас православните е само уште едно искушение и само уште еден знак дека сме поврзани со Бога. Тој пател, патиме и ние. Колку и да убиваат и да тепаат наши луѓе, Македонија секогаш ќе постои и Македонци секогаш ќе има, ќе воскреснуваат. Тоа е дел од нас, со векови покрај крстот на градите да носиме свежа рана. Кога една ќе зарасне доаѓа нова. А лекот за оваа рана, се надевам дека ќе дојде брзо.
Сонцето никогаш не згаснува. Повремено некој облак ќе го засени, но повторно огрева. А под него освен да летаат орлите, ништо друго не му можат. Без разлика на политичка ориентација ние сите сме Македонци и во вакви тешки моменти треба да останеме заедно.
Оние што викаат дека ова не е дело на Штрумфови нека дојдат во близина на Арачиново и некои други нивни села и нека видат или чујат какво славје ќе има вечер во овие села. Гласна музика ќе трешти, а рафали ќе се пукаат без престан.
Пет животи уништија, четири деца гнасите ни убија. Ситете се вошки се напивте Македонска крв!

Бог да ве прости дечки!
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
А, ти си пацифист? Пацифистите се многу погодни за муабет на вакви теми. Јас сум националистка, понекогаш екстремна, во вакви случаи. Ова воопшто не е наивен проблем кој би можел прагматски да се реши. Прагматски се постапува пред нештото да се случи, а не откако ќе се случи. Во изминатиов период имавме многу срање случаи кои не требаше да ни се случат, ама ете ни се случија. Сега нема место за „пацифистите“ кои повикуваат на мирни решенија. Мирни решенија се преземаат само во мирни времиња.

Знаеш зошто ги напаѓам форумскиве пацифисти? Не знаат што се! Кажуваат мислења со кои покажуваат дека се (анти) милитаристи, а не пацифисти. Не се против воен одговор од цивилно население, туку од државните вооружени сили или обратно. Значи во зависност од ситуацијата не/одобруваат акција.

Еве прашање до тебе, ако ова му се случеше на некој кој ти е драг ќе инсистираше се` да се реши по мирен пат
Јас, милитатна националистке, плаќам данок во државава и очекувам државните институции задолжени за редот и мирот совесно да си ја вршат работата. Пет млади луѓе се убиени, огромна трагедија е, и сторителите треба најостро да се казнат, без разлика на националноста.

Колку што се сеќавам, за апсење на криминалците задолжено е Министерството за внатрешни работи. Ако МВР на било кој начин се обиде да заташка нешто , јас прва ќе излезам на протест. Ама немам намера јас да ја вршам работата за која тие се платени, ако не се способни нека си дадат оставки, ќе се најдат поспособни од нив.

А сега кажи ми, што предлагаш ти? Да баталиме и полиција и суд и закони и да фрламе бомби по рандом Албанци? Wait, I have a better idea, да ги собереме сите малцинства во државава, и Турци и Роми и Власи, да ги натовариме во вагони и правац - конц логор.Така се докажува љубовта кон државата.(y)

Не се збунети форумските пацифисти, збунета си ти и останатите форумски националисти. За состојбата во Македонија не сум ти виновна јас, виновна е власта* која континуирано им допушта на Албанците такво однесување. Не потпишав јас рамковен договор, не ставив јас терористи во парламент, не лажирав јас попис, не пикам јас неписмени Албанци во администрација, не ослободувам јас Албанци кои тепаат Македонци на Кале.
Сето ова го направија луѓето кои тогаш беа на власт, и кои исто како тебе, се декларираат како националисти и патриоти. Само што фотелјите им се многу помили од сопствениот народ, тоа е главниот проблем во државата, само ти очигледно не можеш да го согледаш.

*Да не дојде до забуна, под власт мислам на сите партии кои досега беа на власт, не само на владејачката.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Цркнете сви по ред цела влада да скинете. Да се серем на ебаната членска од 2005та што ја имам, мојот глас не го добивате веќе. Удрете по нас пак, ако не можете на Албанците удрете трпи македонче додек не пукне наеднш.
Што е работава? Не разбирам
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Ne mozes da resis problem so istoto nivo na svesta i istiot pristap kako sto e sozdaden problemot ;)
Па не сме пробале, досега пробувавме на мирен начин со простување и очигледно е дека тој начин не иде, сега е на ред да ја испробаме другата страница.
--- надополнето: 13 април 2012 во 18:13 ---
Што е работава? Не разбирам
Ги истепала полицијата Радишанци.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Бог да ги прости убиените и сочуство до семејствата.
Ве читам и гледам дека убаво сте се прилагодиле во лабароторијата како експериментални глувци...резултатите се споредуваат со оние од 2001 ва и сигурно има напредок ....во место.Тоа значи дека тренираните балкански џукели спремни се да се здават по потреба па ако треба и за забава на современиве Борџии..
Една работа да знаете ...ова не е ништо случајно и се вклопува во мозаикот на сликата во регионални рамки која се склопува деновиве...
Не наседнувајте на тие веќе видени трикови на овие простори..
Во превод ..не паѓајте во заблуда за колетивна одговорност на народи..тоа е и целта на едно вакво смислено срање..имајте на ум дека после 2001ва многу мајки останаа во црнила кои ги носат и ден денес и од ДВЕТЕ страни.
Никој и ниедна влада или политичка партија не може да го реши ова иако може да ја усере до даска...ова е испит на зрелоста на глувците кои не научија дека врата од стакленото звоно е со една обична квака низ која треба да се излезе без да се заглави некој на излезот..
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
105
Поени од реакции
94
Па не сме пробале, досега пробувавме на мирен начин со простување и очигледно е дека тој начин не иде, сега е на ред да ја испробаме другата страница.
--- надополнето: 13 април 2012 во 18:13 ---

Ги истепала полицијата Радишанци.
Сериозен си за ова ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.924
Ги истепала полицијата Радишанци.
Нормално.
Затоа пак, оние у Струга и Гостивар несметано, у сред град кршеа и си ставија знаме од Саудијаска Арабија.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Почнато е тоа гнидо, почнато е.... А ти каде ќе одиш кога ќе дојдат по тебе тие што ги браниш.....
Ако е веќе почнато што бараш на форум?
Зошто не си напротест или на одмазди?
Или ти си од тие што се силат на форуми, па кога ќе дојде денот Д, се кријат по роднини, земаат бугарски пасоши итн итн.??
Или сеуште си мал за да можеш да реагираш? Ако е така, остави ги муабетиве на повозрасни лица и иди исфрли го бесот на некоја пуцачка игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom