Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Точно, не знаеме дали е, а и ако е не знам зошто би ми пцуела мене се до трето колено кога јас немам никаква директна или индиректна врска со случајов, освен што сум Албанец. Колективот не може да сноси одговорност за поединецот. Живееме во слободна демократска земја и институциите на системот треба да ја превземат одговорноста за решавање на ваквите случаеви со брзо и ефикасно апсење, и брзо и ефикасно судење. Истот важи за случајот во средното училиште од пред 1 година и случајот во Гостивар (каде убиецот/убијците беа Македонци) и истото важи за овој случај (каде под претпоставка убиецот/убијците би бил/е Албанец/Албанци).
Мојот коментар се однесуваше на сторителите не на Албаниците како колектив, жал ми е ако погрешно ме разбра. Драго ми е што така размислуваш, штета што има и македонци и албанци кои љубат да генерализираат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Ова не е тага што го чуствувам ова е чист бес, немам простор за тага. Принц не те знам ама те почитувам, воздржи се од глупи коментари, колективот не бил крив колективот не е крив ама изгледа колективот треба да го јаде за да си ги прибере овие кучишта што касаат се што ќе стигне.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
105
Поени од реакции
94
Do site makedonci koi imaat problem so nekoj drug makedonec (komshija ili onaka nekoj shto go mrazite), sega e vreme da go ubiete, i mean, why not?? i onaka na kraj sepak bez dokazi i bez nishto vie odma ke znaete deka "shitparite go ubile".

Zatoa zemajte pushki, ubijte se megjusebe, i krivete gi albancite, t.e. Albancite, t.e. plemeto koe e krivo shto ste olku bedni.
не не меѓусебе, него вас... вас ви е редот како у бродец што поминавте така и сега. Ке ви ги шутираме мртвите тела само тоа да знаеш.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
Незнам колку си запознаен со процесот на одделување на Косово, кога Србија стварно немаше поддршка од ниедна од големите сили.

Тоа се случува во такви случаи, не е поддршката така ригидна структура па да не бутаат некој во ЕУ во НАТО или незнам каде. Повеќе е доказ дека не сме им обележани со жолто или црвено на мапа, а ако им станеме - тогаш ќе е лошо.
иако падна србија, падна машки, а не ко нас пич.арски!
ако поддршката на големите сили е за шипојте, тогаш не ни требаат тие големи сили!!!
 
R

Rigel Kent

Гостин
Do site makedonci koi imaat problem so nek oj drug makedonec (komshija ili onaka nekoj shto go mrazite), sega e vreme da go ubiete, i mean, why not?? i onaka na kraj sepak bez dokazi i bez nishto vie odma ke znaete deka "shitparite go ubile".

Zatoa zemajte pushki, ubijte se megjusebe, i krivete gi albancite, t.e. Albancite, t.e. plemeto koe e krivo shto ste olku bedni.

А да изразеше сочувство ?

Ах , не знаеш ти што е тоа.

"Досетките" се твој фазон.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Сеа прочитав еден пост ...... и навистина се согласувам со него (најверојатно постар човек е) ама сосема ја одолови поентата.
Сите на тастатурава јаки сте кал оф дјути пукате рокотите, и сеа пушка ќе фаќате в рака одма за војна сте се фатиле,толку сме ли јаки? Имаме ново оружје што одма ќе ги испечи тоа кромањонците?
Иии да ко беше војната во мојата улица само татко ми го зедоја во војска другите кој со врски кој инвалиди демек, кој се кријаја по тавани... а после ми трубеа за војната... не се чудам можеби и овде е така.. најарно ти пиши друг нека оди нека се сери во чизмите и моча за да не се здрви од страв (n)
Се игра многу Call of Duty, Battlefield 3 и слични на нив, затоа и такви жестоки повици од пред монитор и тастаура од дома или некое интернет кафуле, а незнаат пушка да држат и да ракуваат со неа, ај напалениве клинци, ама ме чудат овие повозрасниве кои биле во војска, мислат дека војната е играчка, ова важи за сите тие што повикуваат на војна и етничко чистење, Националисти, Албанци, Македонци, Срби, Турци, Босанци, Христијани, Муслимани, Евреи, итн.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Do site makedonci koi imaat problem so nekoj drug makedonec (komshija ili onaka nekoj shto go mrazite), sega e vreme da go ubiete, i mean, why not?? i onaka na kraj sepak bez dokazi i bez nishto vie odma ke znaete deka "shitparite go ubile".

Zatoa zemajte pushki, ubijte se megjusebe, i krivete gi albancite, t.e. Albancite, t.e. plemeto koe e krivo shto ste olku bedni.
Да де да.. Вие секогаш не сте кривите.. Вие секогаш сте угнетувани во оваа држава.. МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ВЕ КРИВИ ВАС ЦЕЛО ВРЕМЕ.. Другите народи ве криват вас цело време вие сте една невина нација која е потиснувана од сите..

ДОСТА со вакви постови смачено ми е да ве читам од една страна како невини жртви,а од друга страна вадите знамиња албански плукате по нас и правите инциденти..
 
H

HITCH

Гостин
а не да се плука по пацифистите.
А, ти си пацифист? Пацифистите се многу погодни за муабет на вакви теми. Јас сум националистка, понекогаш екстремна, во вакви случаи. Ова воопшто не е наивен проблем кој би можел прагматски да се реши. Прагматски се постапува пред нештото да се случи, а не откако ќе се случи. Во изминатиов период имавме многу срање случаи кои не требаше да ни се случат, ама ете ни се случија. Сега нема место за „пацифистите“ кои повикуваат на мирни решенија. Мирни решенија се преземаат само во мирни времиња.

Знаеш зошто ги напаѓам форумскиве пацифисти? Не знаат што се! Кажуваат мислења со кои покажуваат дека се (анти) милитаристи, а не пацифисти. Не се против воен одговор од цивилно население, туку од државните вооружени сили или обратно. Значи во зависност од ситуацијата не/одобруваат акција.

Еве прашање до тебе, ако ова му се случеше на некој кој ти е драг ќе инсистираше се` да се реши по мирен пат? Ај, да не се лажеме... големи сме!
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
и да, последното...
странските сили кои "мнооооооооогу не поддржуваат" ни ги донесоа сите овие проблеми и не напраја нов бејрут!
абе ајде...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
не не меѓусебе, него вас... вас ви е редот како у бродец што поминавте така и сега. Ке ви ги шутираме мртвите тела само тоа да знаеш.
Кого си шутирал ти бе ? Дај скенирај ја буквицата,да прочитаме што пишува во неа каде си бил 2001 година ( ако воопшто имаш буквица ) затемни име и презиме,дај покажи што јуначиште си и каде си бил тој период.
Ете да не речеш дека нешто не реално барам јас ке ја скенирам мојата и ке ја поставам јавно на форум,ке ги фотографирам и лузните што ги имам од таа 2001, и местата каде што се познаваат шрапнелите ( имаше прилика една личност од форумов да ги види и да ги допре ) Дај бе мажиште ти и таквите како тебе ставете да видиме кај сте биле 2001
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
Дел од сликите што успеав да ги извлечам од некои поратли што известуваат за настанот, а и како што гледам сега на 24 вести состојбата во Радишани ескалирала во поголеми размери








Auu,јаки сме,јака полиција сме имале..види ти кордони. Баш се мислам сега дали ги гледав и во Струга и Гостивар од пред некое време:cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom