Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Мене ми е смешна една работа...Во вакви ситуации секогаш се плука по пацифистите, космополитите, либералите, оние што не сакаат црква на плоштад...

Епа ја имам една новост за вас - на власт не се
космополитите, на власт е демохристијанска националистичка партија!

Последен пат кога проверив, задолжено за одржување на редот и мирот во државата беше МВР , на чело со министерката! И сега, не е министерката одговорна, туку криви ви се разумните луѓе кои не сакаат да земат калаш во рака и да потепаат се што личи на Албанец ?!

Да беше ова саглам држава, убијците ќе беа уапсени и осудени на доживотна казна затвор. Ама пошо не е, монструмите, нормално, со амин на власта се веќе некаде на Косово или којзнае каде, далеку од рацете на правдата.

А на форумскиве националисти и патриоти, власта ќе им изгради некоја црква во Аеродром, чисто за да им ги замачка очите и да им ја затне устата! Или ќе им презентира уште некое "Божје чудо" !
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Македончињааа, доста се правите чесни, демек не знаеме дека се шиповите тие што ги убиле, доста со тоа да не се зборува кога ништо не се знае. СЕ ЗНАЕ, ЈАСНО Е КОЈ ДЕН кој стои позади ова, немора да се каже дека се они. Еве почнавме со политика и делба на самите себе додека ни ги убиваат децата. За срамота сме, ни се смее цел свет
 
I

Ilindenka

Гостин
Јас и давам право да го каже сето тоа и безрезервно ја поддржувам, знаеш зошто? Затоа што од неписмените „пацифисти“ како тебе што читаат хороскоп во дневни весници и мислат дека, заради прочитаните два реда на ден, имаат грам памет и си земаат право да ги омаловажуваат, навредуваат и повредуваат Македонците ние сега живееме во оваа мизерија.

Ми се гади од таквите неписмени џукели к`о тебе, па уште Илинденка била... Знаеш кое е значењето на твојот ник? Знаеш што е Илинден? Знаеш што значи Илинден за Македонија и Македонците? (Освен религиското значење.) Мрш да прочиташ нешто повеќе за Македонија, па после дојди да ја прашаш дали некој треба да и даде право за кажаното.

Да, тоа што е етничка Македонка ја прави посебна, различна и подобра од останатите. Ја има целата моја поддршка за мислењето и ставот!


П.С. Кога беа убиени двајцата Гостиварчани што не дојде да искараш некого за да не иде на протести?
Хороскоп во дневни весници? И дали знам кое е значењето на мојот ник? Да не бев тажна ќе се насмеев.
Дали ти знаеш кое е значењето на мојот ник. Прочитај ти малку повеќе за Македонија и ќе видиш кој се е вклучен во нерелигиозниот Илинден и дали сите илинденци биле мудри ЧИСТИ Македонци како тебе ? А ако прочиташ малку повеќе за Македонија, ќе видиш дека во минатото од етнички чистења на овој полуостров најмногу настрадале Македонците. Не му го посакувам никому она што не сакам мене да ми се случи или она што тагувам дека веќе ми се случило.

п.с. Кога би знаел нешто повеќе би знаел дека мојот ник има врска со мојот Аватар, а не со Илинденското востание.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Српскиве медиуми први се да измислуваат некакви си нереди со Албанците.
Многу знаат они што се случува, овие Б92 се најманипулативни идиоти од целата српска јавност.
се вратив од простест пред пола саат вистина е дека има искршено неколку албански коли, каменувана куќа запалени некои објекти и автобус искршен
 
T

tinkerbelll

Гостин
згрозена сум... каде живеме аман :place:
сочувство до семејствата на починатите.......
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.304
Поени од реакции
15.538
Убиените не ги нашле рибари, туку таткото на еден од децата.... :(
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Кажете ми се дозна кои се сторителите?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Сакав да пишам нешто и се некако на пцуење се` живо ме тера. Ми се гади од кованиците „најостра осуда“, „искрено сочувство“, „интензивна потрага по сторителите“, па и за потести кои требало да бидат најавени и пријавени некаде за да смее некој (спонтано, разбира се) да „изрази“ незадоволство:confused:. Така нека протестираат евнусите.
Не знам кој ги убил и некако не ми се анализира во моментов. Не сакам да изигрувам Шерлок. Ама најискрено се надевам на следнава разврска на злосторствово: на убијците, по грешка, несакајќи, поради спротивставување, поради било што, некој на убијците да им го истури мозокот.
И ништо помалку искрено, тотално ќе се разочарам во народов и се` поврзано на било кој начин со него, ако ова се заборави. Премногу често забораваме.
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Ние овде што ќе пишиме нема да смени ништо треба да се собериме да излезиме масовно ! Да не види Светот дека со нас нема зафркавање!
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Јас сум од Радишани, и влезот е комплетно блокиран од протести има многу луге кој палат свеки пред влезот и кај обиколницата (каде што се случија убиствата).Се повеке и повеке се собираат изреволтирани грагани од Радишани , Бутел и околните места.
Брату, цела Македонија е сега со мислите во Радишани. Друштвото мое не сме револтирани, ние сме СКРШЕНИ во душата од овој чин. Пет млади луге застрелани на лице место. Мислев дека ова го има само во песните за Ваташа, за Ѓемиџиите... Но, еве и денеска ни се случи токму тоа.... Боли... Мајка ми ги исплака денеска, навистина боли...
 
Член од
13 април 2012
Мислења
88
Поени од реакции
94
се вратив од простест пред пола саат вистина е дека има искршено неколку албански коли, каменувана куќа запалени некои објекти и автобус искршен
Дали на локалниот шериф Фаик му ја дигнале куќата у воздух?
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Не знам како може на ваков трагичен, ужасен ден да заговарате и повикувате на војни! Пола од тие што ги читам на интернетов општо што зборат како “морало да има војна“, ако не дај Боже пукне први ќе избегаат надвор од Македонија.
Војна е НАЈГОЛЕМОТО зло, црна точка во човековото постоење.
Нека не чува Бог од војна, нема ништо поодвратно.
Зарем човештвото ништо не научило до сега?
Наместо да се молиме да нема посериозни насилства, кога гледаме дека млади деца гинат, уште ли е човекот жеден за крв?
Се поставува прашањето, како ти не си научила до сега нешто?
Имаше ли војна 2001?
Технички, строго формално, ригорозно: одговорот е НЕ. Не беше прогласена ни воена состојба, а парламентот непопречено заседаваше.
Па и сега се случува исто: контрола немаш над западна Македонија, да не зборуваме премини накај протекторатот Косово и Алб., кога беше протестот за Јаким, кој се бранеше од ш. кој нападна џандар и ќерќата негова, цел Гостивар беше со транспаренти г. алб. Кршеа Македонски дуќани.
Во Струга, кога беа протестите, се зборуваше за г. алб., нетрпение по етничка основа, итн.
На сите нивни собири, има само алб. знамиња.
Тоа е тивка војна, тивко етничко чистење.
Ти тепаат Македонци во автобуси, никој не ги апси.
Ова се случува *САМО* оваа година, 2012, 4 месеци.

Немојте со такви плитки ставови, како вие сте серазумски, сезнаечки битија, па знаеле што е лошо, што е добро,

Еве, ова е ужас, ужас во Македонија што се случува, никој не превзема ништо, точно се знае дека позади тоа се алб.
И? Единствена комуникација со тој тип на луѓе (дали се луѓе, е битно прашање тука) е насилството. Како што забележал и Hobbes, држава мора да постои, итн.
Државата е само елоквентен назив за т.н. контролирано насилство.
Па тоа МОРА да се случи, не знам што не е јасно.

Ова што се случува е тивка војна, ЕТНИЧКО ЧИСТЕЊЕ. ОБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ТЕРИТОРИИ.
Сите показатели на војна ги има, тоа што одбиваме да игнорираме се вика МАЛОУМНОСТ.


Се наметна една интересна ситуација:
Од модераторот DARK KING:
Dark King напиша:
Абе сељак еден, не ми објаснувам мене, јасно? Јас за тебе сум Џон Стјуард Мил според интелигенција. Прекини да пријавуваш преглупави пријави со причини хомосексуалец или слично, зашто ќе ти стегнам етикета дека си нудел сексуални услуги по машките форумџии па ќе видиш после дали ќе пријавуваш такви мислења.
Ова го добивам како одговор, бидејќи сум пријавил ЛОШО МИСЛЕЊЕ.
Фасцинира глупавоста кај некои луѓе.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Ние овде што ќе пишиме нема да смени ништо треба да се собериме да излезиме масовно ! Да не види Светот дека со нас нема зафркавање!
SHTO ke organizirash? Kazi mi da znam kolku dushi da viknam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom