Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Sakas da kazes deka nema tamu da ni se sudi zaradi delata,nema da ni se pretskaze sto sme napravile.Mislis deka tukutaka bez da ni se objasni zosto ke bideme frleni vo pekolot tamu ke vlezeme ?
Те молам препрочитај што напишав претходно повнимателно, за да не станеме досадни,повторувајки се;) .
Клучно е дали ние луѓето Слободно, како личности го прифаќаме заедничарењето со Бога или пак не.:)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Те молам препрочитај што напишав претходно повнимателно, за да не станеме досадни,повторувајки се;) .
Клучно е дали ние луѓето Слободно, како личности го прифаќаме заедничарењето со Бога или пак не.:)
Te svakam.Kako pripadnik na edna religija,te razbiram. No znam deka,za da ne se bunat ni tamu deka ne pravedno se vo pekolot staveni,ke im se sudi i ke im se kaze na sekoj zosto i za koj grev,koj mislel deka ne e nisto,otisol vo pekolot.
I na ovoj svet e takov principot. Mislis deka dobro si mu storil na nekoj a ustvari si go ostetil i za sekoe delo prvo se sudi za da ti bide jasno sto si napravil.
Koga ke svatis deka navistina si zgresil,togas vo pekolot proska ke baras i ke molis za raj. Dokolku ne ti bide kazano zosto si vo pekolot,gnevot prema Boga ke ti bide pogolem.

Toa vi e dupka vo zakonot,Liberij.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Некако нешто не ми штима во замислената релација пекол-рај...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Te svakam.Kako pripadnik na edna religija,te razbiram. No znam deka,za da ne se bunat ni tamu deka ne pravedno se vo pekolot staveni,ke im se sudi i ke im se kaze na sekoj zosto i za koj grev,koj mislel deka ne e nisto,otisol vo pekolot.
I na ovoj svet e takov principot. Mislis deka dobro si mu storil na nekoj a ustvari si go ostetil i za sekoe delo prvo se sudi za da ti bide jasno sto si napravil.
Koga ke svatis deka navistina si zgresil,togas vo pekolot proska ke baras i ke molis za raj. Dokolku ne ti bide kazano zosto si vo pekolot,gnevot prema Boga ke ti bide pogolem.

Toa vi e dupka vo zakonot,Liberij.
Не кажа за себе кај припаѓаш, но сеедно, во Христијанството, Законот Христос го поништи, откако тој си ја заврши својата функиција во Стариот Завет, и наместо него, Љубовта која е олицетворение на самиот Бог ја објави како Вечен, Егзистенцијален начин на постоење(Новиот Завет).
Оној човек што го прифаќа ова или пак не, Бог во оваа смисла како Судија ќе го препознае.
Не се сомневај дека ќе згреши.
--- надополнето: 6 април 2012 во 20:39 ---
Некако нешто не ми штима во замислената релација пекол-рај...
Што е тоа?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па бар сто пати тоа сум го пишал.....
... ај уште еднаш... од кај ви е идејата дека Луци автоматски се ќе прибере тоа што господинот бог ќе отфрли...
.. јас кога би бил Луци, би му ги оставил таму во рајот..да му ги реметат „избраните“.... и да работат за мојата кауза...
...и стварно од кај ви е идејата дека Луци своите би ги казнувал...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Па бар сто пати тоа сум го пишал.....
... ај уште еднаш... од кај ви е идејата дека Луци автоматски се ќе прибере тоа што господинот бог ќе отфрли...
.. јас кога би бил Луци, би му ги оставил таму во рајот..да му ги реметат „избраните“.... и да работат за мојата кауза...
...и стварно од кај ви е идејата дека Луци своите би ги казнувал...
--- надополнето: 6 април 2012 во 21:01 ---
Христос, според евангелието ќе дојде повторно овде во овој свет, и ќе ги воскресне сите луѓе, од Адам до последниот роден...
Судот не претставува просто задоволување на некаква Правда,нужност во јуридичка смисла, која и самиот Бог е должен да ја спроведува. Напротив Бог слободно не создал, и оние кои слободно го прифатиле и сакаат, ќе бидат во љубовна заедница со Него, а оние кои слободно се откажале од Него, практично самите ќе се осудат на живот без Него(пекол), губејќи ја можноста да се реализираат слободно, како Личности.
Тоа е Православната Есхатологија.
--- надополнето: 6 април 2012 во 20:00 ---

Отецот е изворот на св. Троица од кого се раѓа Синот(а ние луѓето сме поистоветени литургиски, личносно со Синот, Исус Христос, затоа сме синови на Отецот, во Св. Дух кој происходи од Отецот).
Така све е во заедницата на Св. Троица,Една, Неразделна во која Сите зависат од Сите, љубовно, слободно, егзистенцијално...
Знам дека ова не е лесно да се разбере и прифати, но така ни објави, откри Синот(Исус), и ние му веруваме, во тоа е и СЛОБОДАТА.
--- надополнето: 6 април 2012 во 21:04 ---
Па бар сто пати тоа сум го пишал.....
... ај уште еднаш... од кај ви е идејата дека Луци автоматски се ќе прибере тоа што господинот бог ќе отфрли...
.. јас кога би бил Луци, би му ги оставил таму во рајот..да му ги реметат „избраните“.... и да работат за мојата кауза...
...и стварно од кај ви е идејата дека Луци своите би ги казнувал...
Нема што Луци да прифаќа, зашто и тој самиот го има истиот проблем, НЕРЕАЛИЗИРАНА ЛИЧНОСТ.;)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
--- надополнето: 6 април 2012 во 21:01 ---

--- надополнето: 6 април 2012 во 21:04 ---

Нема што Луци да прифаќа, зашто и тој самиот го има истиот проблем, НЕРЕАЛИЗИРАНА ЛИЧНОСТ.;)
Ne me zaebavaj be....
Дај реализирајте го оној што пати од MPS ... веќе 2000 и кусур години е растрганат на три страни...

...туку и нешто друго ми боде очи... од толку силни верници... форумски.... а бе баш ниеден не напиша ни еден збор за тоа што оној крстот на Водно веќе месец ипол, ноќе личи на дирек а не на крст... зар не ви смета тоа ноќно осакатено издание на христијанскиот симбол....
..мене како на атеист ..ете, ми смета ..не ми е убаво да ноќе го гледам во такво осакатено неуредно издание...чисто од естетски аспект.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ne me zaebavaj be....
Дај реализирајте го оној што пати од MPS ... веќе 2000 и кусур години е растрганат на три страни...

...туку и нешто друго ми боде очи... од толку силни верници... форумски.... а бе баш ниеден не напиша ни еден збор за тоа што оној крстот на Водно веќе месец ипол, ноќе личи на дирек а не на крст... зар не ви смета тоа ноќно осакатено издание на христијанскиот симбол....
..мене како на атеист ..ете, ми смета ..не ми е убаво да ноќе го гледам во такво осакатено неуредно издание...чисто од естетски аспект.
:cuc:,
чисто од естетски аспект
Ете од тој аспект можеш да помогнеш.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
:cuc:,

Ете од тој аспект можеш да помогнеш.
A... не... тоа си е ваш проблем.. не би да се мешам....кога веќе поповите неќат да си го одрешат кесето јас само би можел да донирам некој денар за да купите сијалици и да ја платите струјата, а тоа на некој начин веќе и го правам преку плаќањето за јавно осветлување...
... гледам и ти колку си загрижен верник, од целиот изнесен проблем ги коментираш т.е. се заебаваш само за последните три збора... не бива верници од такви како тебе...
..гарант у шести круг влегуеш...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
A... не... тоа си е ваш проблем.. не би да се мешам....кога веќе поповите неќат да си го одрешат кесето јас само би можел да донирам некој денар за да купите сијалици и да ја платите струјата, а тоа на некој начин веќе и го правам преку плаќањето за јавно осветлување...
... гледам и ти колку си загрижен верник, од целиот изнесен проблем ги коментираш т.е. се заебаваш само за последните три збора... не бива верници од такви како тебе...
..гарант у шести круг влегуеш...
Полека, значи без лутење:mad:. Ова што од почеток го пишувам, бидејќи сме на Христијанска тема, е наменето повеќе за еклисијалниот круг на луѓе, затоа зборувам од една есхатолошко, евхаристиска... перспектива(тријадологијата на кападокиските отци, синтезата на св. Максим Исповедник....), која претпоставувам дека за нецрковните луѓе е само еден досаден, стереотипен, теолошки бла, бла пиетизам.
Верувај, знам што зборувам, не е така.
Овие дискусии во Црквата се многу актуелни, исклучиво важни за современата состојба на Истата, и јас како и моите браќа во Христа, нормално, се обидуваме да дадеме допринос за многу отворени проблеми кои прават големи штети за верниот народ, пред се од Литургиски карактер...
Фала му на Бога, Црквата е отворена за "сите кои сакаат, да врват по Мене"(Христос), така да и дијалогот е отворен за сите, но заради христијанскиот дискурс, Ве молам да нема лутење, и за конкретни проблеми, дилеми може конкретно да зборуваме,
( пр., прашањето за смртта, за кое велиш дека ја прифаќаш!?, или поентата е да се победи стравот како страв од смртта, да се живее без него, но сепак да се умре!?.:( па и Хајдегер е егзистенцијалист, бара одговори преку своите "категоријали"( што е?) и "егзистенцијали"( кој е?), доживувањето на "ништото"(смртта) е искуство, за разлика од Хегел кој вели дека е спеклуација итн.).
Што се однесува до бушидо кодексот, асоцира на еден многу, многу актуелен проблем во Црквата, кој е поставен како онтологија или етика?;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кој е оној свет!?, Исус првиот пат дојде како Спасител, а вториот ќе дојде како Судија, ако е тоа прашањето.
Чекај сега.....нели секој има потенцијал да стане едно со Христос, да се соедини со него, од каде сега Судија го направи?!:) Ќе си суди самиот на себе?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Чекај сега.....нели секој има потенцијал да стане едно со Христос, да се соедини со него, од каде сега Судија го направи?!:) Ќе си суди самиот на себе?
Христос, според евангелието ќе дојде повторно овде во овој свет, како Судија и ќе ги воскресне сите луѓе, од Адам до последниот роден...
Судот не претставува просто задоволување на некаква Правда,нужност во јуридичка смисла, која и самиот Бог е должен да ја спроведува. Напротив Бог слободно не создал, и оние кои слободно го прифатиле и сакаат, ќе бидат во љубовна заедница со Него, а оние кои слободно се откажале од Него, практично самите ќе се осудат на живот без Него(пекол), губејќи ја можноста да се реализираат слободно, како Личности.
На ова судење се мисли, т.е. не заборавај дека слободно се соединуваме и за Вечноста има потреба да се разграничат оние кои се со Него и оние кои не се.
Тоа е Православната Есхатологија.
Ако не сум јасен препрашај.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Христос, според евангелието ќе дојде повторно овде во овој свет, како Судија и ќе ги воскресне сите луѓе, од Адам до последниот роден...
Судот не претставува просто задоволување на некаква Правда,нужност во јуридичка смисла, која и самиот Бог е должен да ја спроведува. Напротив Бог слободно не создал, и оние кои слободно го прифатиле и сакаат, ќе бидат во љубовна заедница со Него, а оние кои слободно се откажале од Него, практично самите ќе се осудат на живот без Него(пекол), губејќи ја можноста да се реализираат слободно, како Личности.
На ова судење се мисли, т.е. не заборавај дека слободно се соединуваме и за Вечноста има потреба да се разграничат оние кои се со Него и оние кои не се.
Тоа е Православната Есхатологија.
Ако не сум јасен препрашај.
Ако ова што го напиша го мислиш во буквална смисла, тогаш не само што не си јасен, туку си и крајно апсурден...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ако ова што го напиша го мислиш во буквална смисла, тогаш не само што не си јасен, туку си и крајно апсурден...
А која е твоето разбирање за есхатологијата?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А која е твоето разбирање за есхатологијата?
Пантеистичко е моето разбирање, а според одговорите кои ги понуди за соединување на индивидуалните битија во ена целина (Христос), добив впечаток дека и кај тебе тоа е случај. Но очигледно дека не се разбираме.

Сценариото за буквално воскреснување на сите луѓе кој биле живи, не само што е неизводливо и неможно, туку е и смешно......
На планетава се родиле и умреле стотици илјади милијарди луѓе....и ти веруваш дека сите тие ќе се појават во физичка форма, за некој да им суди?! :vozbud:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom