Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
E ти немаш врска:) Ако не го сакам бившиот, нема што да ми смета во понатамошните врски. Полошо е ако девојката е постојано заљубена во некој кој го немала, подолг период, а почнува врска со нов. Новиот не знае за догогодишната љубов и не знае со што да се бори. Вака, знае.
Лабилна жена, ке го сака секој, паралелно со бившиот. Стабилна жена, ќе си ги среди чувствата и ке знае што и треба. И да, јас сум 25+, минус:)
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
2
Normalno li e posle se, da imas i nova vrska i da si srekjen .. povtorno i povtorno da mislish na bivshiot, a da znaesh deka on tebe saka da te zaboravi ama ushte NE MOZHE da go stori toa .. ( posle 7 meseci ) :/
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
2.255
Поени од реакции
116
Normalno li e posle se, da imas i nova vrska i da si srekjen .. povtorno i povtorno da mislish na bivshiot, a da znaesh deka on tebe saka da te zaboravi ama ushte NE MOZHE da go stori toa .. ( posle 7 meseci ) :/
Нормално е да не можеш уште да го заборавиш, ќе треба уште време ама ќе помине.

А не е нормално да влетуваш во нова врска со друг, се додена не си чиста со мислите. Најубаво е да се забавуваш без обврски, за на крај другиот да не испадне повреден кога ќе дознае.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.709
Поени од реакции
19.804
Normalno li e posle se, da imas i nova vrska i da si srekjen .. povtorno i povtorno da mislish na bivshiot, a da znaesh deka on tebe saka da te zaboravi ama ushte NE MOZHE da go stori toa .. ( posle 7 meseci ) :/
А нормално ли е додека сакаш друг да си во врска со трет?
Застани прво на тло, расчистиси со мислите, кога ќе станеш сабајле да можеш во огледало да се погледнеш, тогаш влези во нова врска, ова не се чорапи па менувај по три пати на ден, знаете ли што се чувства, што е тоа вистински да сакаш некој, или само сте прочитале некаде на нет а?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Pa vaka postoi devojka koja navistina mi znaci nesto vo zivotot no ne sme tolku bliski ,odnosno praime ponekogas glupi muabeti na fb I se gledame slucajno u grad samo na pominuvanje. Od damna I imam kazano deka nesto mi znaci no mislese deka toa go mislam na sala ,no me gleda mene samo kao friend .E sega spomnavme deka nekoj den koga ke bide ubavo vremeto da ideme nekade da setneme ,no se plasam deka me gleda kako prijatel I deka nema da bide nisto poveke od toa...
Nekoj predlog od vasa strana ke bide dobredojden ;)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
Pa vaka postoi devojka koja navistina mi znaci nesto vo zivotot no ne sme tolku bliski ,odnosno praime ponekogas glupi muabeti na fb I se gledame slucajno u grad samo na pominuvanje. Od damna I imam kazano deka nesto mi znaci no mislese deka toa go mislam na sala ,no me gleda mene samo kao friend .E sega spomnavme deka nekoj den koga ke bide ubavo vremeto da ideme nekade da setneme ,no se plasam deka me gleda kako prijatel I deka nema da bide nisto poveke od toa...
Nekoj predlog od vasa strana ke bide dobredojden ;)
Па кажи и го тоа вистински , да го свати во вистинска смисла. Еве сега баш кога ке се сретнете е погоден момент да и го кажеш тоа. :)
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Pa vaka postoi devojka koja navistina mi znaci nesto vo zivotot no ne sme tolku bliski ,odnosno praime ponekogas glupi muabeti na fb I se gledame slucajno u grad samo na pominuvanje. Od damna I imam kazano deka nesto mi znaci no mislese deka toa go mislam na sala ,no me gleda mene samo kao friend .E sega spomnavme deka nekoj den koga ke bide ubavo vremeto da ideme nekade da setneme ,no se plasam deka me gleda kako prijatel I deka nema da bide nisto poveke od toa...
Nekoj predlog od vasa strana ke bide dobredojden ;)
Зафркнато е ова кога несакајки или со неки наши постапки некои не сметат за пријател,али да не навлегуваме во тоа што може од старт си влегол во френ зона, тешко е враќанјето назад или излез
Али за конкретниов случај пробај кога ке идете на кафе , прошетка подари и комплимент ех , баш си секси , ми годи твоето присуство , би сакал пак ова да го повториме.Но нека биде онака не нападно али сепак на некој начин да и ставиш до знаење дека ти се допага. еве уште ова ми текна ..баш синока те сонував ..... и спомни и некој приказна во која учествувате и двајцата, Али се ова мораш да го сториш не нападно мора да леташ под радар за да се извлечечш од френд зона, за да почне и таа да размислува и да гледа на тебе со други очи.Поз и со срека;)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Pa vaka postoi devojka koja navistina mi znaci nesto vo zivotot no ne sme tolku bliski ,odnosno praime ponekogas glupi muabeti na fb I se gledame slucajno u grad samo na pominuvanje. Od damna I imam kazano deka nesto mi znaci no mislese deka toa go mislam na sala ,no me gleda mene samo kao friend .E sega spomnavme deka nekoj den koga ke bide ubavo vremeto da ideme nekade da setneme ,no se plasam deka me gleda kako prijatel I deka nema da bide nisto poveke od toa...
Nekoj predlog od vasa strana ke bide dobredojden ;)
Залапај ја или задрапај ја. Ќе сфати. Потоа, или ќе те отера во три *ЦЕНЗУРИ* *ЦЕНЗУРИРАНИ* или ќе одговори соодветно. Во секој случај, ако те отера, ќе знаеш дека јасно си ѝ дал до знаење како се чувствуваш во врска со неа и дека едноставно не сака да е со тебе. А ако се согласи, ќе си имаш девојка што ја посакуваш и сите среќни.

Поздрав и со лесно.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Залапај ја или задрапај ја. Ќе сфати. Потоа, или ќе те отера во три *ЦЕНЗУРИ* *ЦЕНЗУРИРАНИ* или ќе одговори соодветно. Во секој случај, ако те отера, ќе знаеш дека јасно си ѝ дал до знаење како се чувствуваш во врска со неа и дека едноставно не сака да е со тебе. А ако се согласи, ќе си имаш девојка што ја посакуваш и сите среќни.

Поздрав и со лесно.
хаха и јас сум размислувал на тој начин ама мислам дека тој не е вистинскиот дека така ке направам само полошо да биде и дека ке ме отера во цензура 90% ако најдам некој подобар начин ке го употребам ако Не ке се обидам и со овој ама чисто се сомневам затоа што не е некоја Дива .
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
хаха и јас сум размислувал на тој начин ама мислам дека тој не е вистинскиот дека така ке направам само полошо да биде и дека ке ме отера во цензура 90% ако најдам некој подобар начин ке го употребам ако Не ке се обидам и со овој ама чисто се сомневам затоа што не е некоја Дива .
Имај го ова на ум: секоја девојка *сака* да биде лапана, драпана и сексана, само зависи од кого и кога. Со други зборови, ако сега не сака ти да ја лапаш, драпаш и сексаш, постои некој којшто таа *сака* тоа да ѝ го прави. И таа исто така го бара тој човек.

Ако ѝ настапиш директно, таа ќе знае какви се твоите искрени намери кон неа. Ако не, сосема е веројатно дека таа ќе го најде тој човек што ќе ја лапа, драпа и секса, а тоа нема да бидеш ти. А бидејќи си ѝ другар, таа ќе очекува дека ти немаш проблем да бидеш во нејзина близина додека таа се лапа (веројатно не и дури се драпа и секса) со другиот. А ако имаш проблем, таа ќе си мисли: „па тој никогаш не ми кажал како се чувствува и не сум јас виновна што не реагирал кога требало“ (ова од лично искуство).

Значи, ако сакаш да ризикуваш да бидеш само нем набљудувач додека таа се лапа, драпа и секса со друг, барај „други начини“. Вака, ако ти ја насочиш натаму и дури и да те одбие, таа ќе се сети дека некогаш ти си сакал да си со неа. И тоа ќе остане како знаење дека можеби баш ти си тој човек со кого таа сака тоа да го прави. И можеби ќе сака да продолжи и понатаму.

Од твоја страна, штом ти си развил чувства кон неа, таа е веќе способна да возврати (жените побргу влегуваат во пубертет од мажите и побргу созреваат). Со други зборови, ако таа те одбие, ти *не си* човекот за неа, барем не во овој момент, и таа тоа свесно го бира. Затоа реагирај со време, за да не изреагира некој друг пред тебе.


Со лесно.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
348
Поени од реакции
151
eve vaka;deckoto i devojkata mnogu se sakaat,ama taa e od tuka a toj od stranstvo ..i doagja tuka ednas ili dva pati godisno za da bide so nea ..tie mnoguu se sakaat i taka izdrzaa 2 ipol god. ama vrskata dojde do eden moment koga dalecinata pocna da si go rpai svoeto , i taa ocajnicnki toj da dojde za vreme na letniot raspust za da go resat glavnoto prasanje dali da ostanat zaedno ? Tie 4 meseci veke ne se vo vrska ( raskinati ) ama seuste mnogu se sakaat kako porano ii im e mnogu tesko i na dvajcata da se zaboravat eden so drug ii posle 4 meseci tie se seuste se sakaat kako na pocetokot na nivnata ljubov ( premnogu ) ii neznaat sto da pravat , dali da raskinat ednas za sekogas ili povtorno da bidat zaedno bidejki ljubov kako nivnata i po pola godina nemoze da se zaboravi .. znak prasanje e dali e toa taa vistinska ljubov ?! Sto mislite vie ?! sto da pravat - dali taa da go ceka da dojde tuka za vreme na letniot raspust ili ?! Sto da pravi ?! Unapred Falla ! I cekam komentari ! :))) :DD
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
eve vaka;deckoto i devojkata mnogu se sakaat,ama taa e od tuka a toj od stranstvo ..i doagja tuka ednas ili dva pati godisno za da bide so nea ..tie mnoguu se sakaat i taka izdrzaa 2 ipol god. ama vrskata dojde do eden moment koga dalecinata pocna da si go rpai svoeto , i taa ocajnicnki toj da dojde za vreme na letniot raspust za da go resat glavnoto prasanje dali da ostanat zaedno ? Tie 4 meseci veke ne se vo vrska ( raskinati ) ama seuste mnogu se sakaat kako porano ii im e mnogu tesko i na dvajcata da se zaboravat eden so drug ii posle 4 meseci tie se seuste se sakaat kako na pocetokot na nivnata ljubov ( premnogu ) ii neznaat sto da pravat , dali da raskinat ednas za sekogas ili povtorno da bidat zaedno bidejki ljubov kako nivnata i po pola godina nemoze da se zaboravi .. znak prasanje e dali e toa taa vistinska ljubov ?! Sto mislite vie ?! sto da pravat - dali taa da go ceka da dojde tuka za vreme na letniot raspust ili ?! Sto da pravi ?! Unapred Falla ! I cekam komentari ! :))) :DD
Сакаат да го решат прашањето дали да останат заедно или се веќе раскинати? Малку е нејасно...

Ако се раскинати, типката нека се сексне со друг, а типот со друга и пак нека се сакаат еден со друг. Само по себе ќе им дојде да се оддалечат и емотивно, кога се веќе оддалечени физички.

Врска на далечина *не бива*. Точка. Нека не се замараат и двајцата и нека си најдат некој со кого ќе бидат блиску секој ден. Секс два пати годишно? Да не веруеш.

Поздрав и до двајцата. Со лесно нека им е раскинувањето и со среќа наоѓањето на нови соодветни партнери.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Точно една недела од кога се случи оној состанок меѓу мене и меѓу јавната личност...Ете ми го постот две-три страни претходно...И сега кога топката се смири малку јас можам да го констатирам следново:
-тој мене ме стави на тотален ИГНОР...Значи ниту здраво ми нема кажано од тогаш, ниту фб, ниту ништо...Мене лично ова од една страна ми одговара затоа што ако продолжевме да се гледаме работата меѓу нас ќе отидеше мноогу далеку, а од друга страна кога ќе се сетам на него и на филингот дури бев со него- сакам ненормално многу да бидам со него...
Е сеа...Зашто сум јас ставена на ИГНОР...? -Затоа што типот најверојатно погрешно ме процени и очекуваше дека цело време ќе муабетам за шопинг, шминка, провод и дека сум можеби промискуитетна особа која веднаш ќе му се џитне во прегратки...Јбг сеа - можеби со надворешниот изглед му оставив таков впечаток и кога почнав да му зборам за тематики од мојата професија, потоа за филмови, готвење, фотографија итн, тој делуваше шокирано и ми рече дека нешто не му штимало тука, демек не можел да вооспостави баланс помеѓу она што го гледа на мене и она што го слуша од мене...Ете уште едне добар разлог дека луѓето не се ценат според надворешниот изглед...Дури и се доведов во ситуација вечерта да се правдам зашто фустанчето што го носам било провокативно, а сеуште е дење и не е вечерно излегување...Епа братко јас тоа фустанче не го облекувам прв пат и на мене стои така, а на друга некоја може ќе стои поинаку...Демек работава - јас дојдов да го заведувам него со таков провокативен изглед, а му зборам некои досадни тематики тука за глобално затоплување и нарушување на рамнотежата на еко-системите...
Како и да е - џабе везам...
Него изгледа му одговараат празноглави љубовџики со кои ќе си го прави ќеифот меѓу два службени состаноци во сообрание или кај Хорхе на Водно...
Криво ми е најискрено...
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Точно една недела од кога се случи оној состанок меѓу мене и меѓу јавната личност...Ете ми го постот две-три страни претходно...И сега кога топката се смири малку јас можам да го констатирам следново:
-тој мене ме стави на тотален ИГНОР...Значи ниту здраво ми нема кажано од тогаш, ниту фб, ниту ништо...Мене лично ова од една страна ми одговара затоа што ако продолжевме да се гледаме работата меѓу нас ќе отидеше мноогу далеку, а од друга страна кога ќе се сетам на него и на филингот дури бев со него- сакам ненормално многу да бидам со него...
Е сеа...Зашто сум јас ставена на ИГНОР...? -Затоа што типот најверојатно погрешно ме процени и очекуваше дека цело време ќе муабетам за шопинг, шминка, провод и дека сум можеби промискуитетна особа која веднаш ќе му се џитне во прегратки...Јбг сеа - можеби со надворешниот изглед му оставив таков впечаток и кога почнав да му зборам за тематики од мојата професија, потоа за филмови, готвење, фотографија итн, тој делуваше шокирано и ми рече дека нешто не му штимало тука, демек не можел да вооспостави баланс помеѓу она што го гледа на мене и она што го слуша од мене...Ете уште едне добар разлог дека луѓето не се ценат според надворешниот изглед...Дури и се доведов во ситуација вечерта да се правдам зашто фустанчето што го носам било провокативно, а сеуште е дење и не е вечерно излегување...Епа братко јас тоа фустанче не го облекувам прв пат и на мене стои така, а на друга некоја може ќе стои поинаку...Демек работава - јас дојдов да го заведувам него со таков провокативен изглед, а му зборам некои досадни тематики тука за глобално затоплување и нарушување на рамнотежата на еко-системите...
Како и да е - џабе везам...
Него изгледа му одговараат празноглави љубовџики со кои ќе си го прави ќеифот меѓу два службени состаноци во сообрание или кај Хорхе на Водно...
Криво ми е најискрено...
Зашто ти е криво? Затоа што не успеа да те однесе во кревет? Не размислувај на него... јасно е за каков тип станува збор и која му била целта. Јас да сум на твое место ни секунда нема да потрошам мислејќи на него.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Е сеа...Зашто сум јас ставена на ИГНОР...? -Затоа што типот најверојатно погрешно ме процени и очекуваше дека цело време ќе муабетам за шопинг, шминка, провод и дека сум можеби промискуитетна особа која веднаш ќе му се џитне во прегратки...Јбг сеа - можеби со надворешниот изглед му оставив таков впечаток и кога почнав да му зборам за тематики од мојата професија, потоа за филмови, готвење, фотографија итн, тој делуваше шокирано и ми рече дека нешто не му штимало тука, демек не можел да вооспостави баланс помеѓу она што го гледа на мене и она што го слуша од мене...Ете уште едне добар разлог дека луѓето не се ценат според надворешниот изглед...Дури и се доведов во ситуација вечерта да се правдам зашто фустанчето што го носам било провокативно, а сеуште е дење и не е вечерно излегување...Епа братко јас тоа фустанче не го облекувам прв пат и на мене стои така, а на друга некоја може ќе стои поинаку...Демек работава - јас дојдов да го заведувам него со таков провокативен изглед, а му зборам некои досадни тематики тука за глобално затоплување и нарушување на рамнотежата на еко-системите...
Како и да е - џабе везам...
Него изгледа му одговараат празноглави љубовџики со кои ќе си го прави ќеифот меѓу два службени состаноци во сообрание или кај Хорхе на Водно...
Криво ми е најискрено...
Случајно се запознаваш со некоја личност, која ти е интересна, симпатична, харизматична и еве да речеме е јавна личност (при тоа мислам јавна личност во права смисла на зборот, а не заради правење скандали, циркуси и сл. туку по интелектуални дела, јавна функција итн...) Значи личност со репутација...

Све што бараш од еден маж се наоѓа точно до тебе и те гледа во очи...Каков стил на понашање, на комуникација, речник, имиџ оригинален, харизма невидена и пред све - вистински џентлмен...
И кога ќе ти подели комплименти му викаш резервирано благодарам, а во себе ти иде да полеташ во вселената...
Не ти е лесно девојко, ама ич.
Ем ти иска ем ти стиска. Ако не те стаа на игнор, зашо не те стаа...ако те стаа зашо те стаа. Греота
 

Kajgana Shop

На врв Bottom