Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
не си ме разбрал, нек ми роди - јас и давам 150 евра и после мој проблем е бебето.
Јас не сакам така :) Кога ќе си родам, ќе бидам најпосветена мајка. Затоа, превентивно, не раѓам, додека не бидам подготвена за таква жртва ;)
 
I

Iblis

Гостин
Јас (лично, субјективно) раѓање на дете денес, го сметам за губење на животот (односно на речиси сите мои желби).
Желбите со времето се минуваат, животот продолжува, сепак изборот му припаѓа на човекот :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Желбите со времето се минуваат, животот продолжува, сепак изборот му припаѓа на човекот :)
Точно така, јас не го оспорувам тоа.
Имам 21 година, желбите ми се далеку од такви, кои значат обврска за цел живот.
На 30, верувам дека ќе ми бидат обратно, желби за потомство ќе бидат :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Твое тело имаш право да правиш што сакаш. Остај го Лурц. Само трола.
Никој не спори кој што сака да прави...ти ако сакаш раѓај, не раѓај, мене ништо не ми значи. Муабетот ако го следеше овие неколку страни е дека само оние кои имаат доволно пари треба да имаат дете. Па ме интересира колку пари се потребни за дете, бебе...сеедно. Она што се врти муабет за средства за живот/егзистенција директно се коси со твојот став -твое тело имаш право да правиш што сакаш.
Едно бебе:P

Три пати памперс по 1000 денари, разно разни павловичеви, купки и слично, плус кашички се собираат отприлика толку:P
ако земеш предвид дека веќе пресметале дека четиричлено семејство само за храна и основни потреби чини (чинеше лани, сега се качени цените) околу 500 евра, негде ќе да се повеќе. Тоа значи според муабетите што ги читам наназад, секој што има приходи под 500 или 400 евра не смее да има деца. Според ова излегува дека со 15-25000 плата колку што е отприлика просек во Македонија (Скопје, останатите малку понизок) ниедна фамилија не би требало да има дете/деца. Тоа е в ред?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Никој не спори кој што сака да прави...ти ако сакаш дуби на глава. Муабетот ако го следеше овие десетина страни е дека само оние кои имаат доволно пари треба да имаат дете. Па ме интересира колку пари се потребни за дете, бебе...сеедно. Она што се врти муабет за средства за живот/егзистенција директно се коси со твојот став -твое тело имаш право да правиш што сакаш.

ако земеш предвид дека веќе пресметале дека четиричлено семејство само за храна и основни потреби чини (чинеше лани, сега се качени цените) околу 500 евра, негде ќе да се повеќе. Тоа значи според муабетите што ги читам наназад, секој што има приходи под 500 или 400 евра не смее да има деца. Според ова излегува дека со 15-25000 плата колку што е отприлика просек во Македонија (Скопје, останатите малку понизок) ниедна фамилија не би требало да има дете/деца. Тоа е в ред?
Луртз, немој да шириш дезинформации!!!
Јас кажав дека не смееме да навлегуваме во пресметките на никого, не смееме да се мешаме! И исто така, реков дека ако забраниме на жена која е во брак и со добри приходи да абортира, треба да забраниме и на оние сиромашните да раѓаат - и исто така потенцирав, дека овие две, се еднакво недемократски.
А да, реков дека мене, значи МЕНЕ ЛИЧНО ми требаат пари и од пресудно значење ми се за имање на деца, не реков дали треба или не треба некој да раѓа.
И ако си толку убеден, во тоа што сум го рекла повели посочи цитат, наместо да тролаш само.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
ако земеш предвид дека веќе пресметале дека четиричлено семејство само за храна и основни потреби чини (чинеше лани, сега се качени цените) околу 500 евра, негде ќе да се повеќе. Тоа значи според муабетите што ги читам наназад, секој што има приходи под 500 или 400 евра не смее да има деца. Според ова излегува дека со 15-25000 плата колку што е отприлика просек во Македонија (Скопје, останатите малку понизок) ниедна фамилија не би требало да има дете/деца. Тоа е в ред?
Не знам Лурц. Секој си знае како му е по дома. Секој знае од што оскудева за да ги подмири останатите работи. Не навлагам у дискусија. Премногу е субјективно прашањево.

Зависи што сакаш да им понудиш на тие деца, понатака во животот.
Што знам јас сепак сметам дека не е доволно само да ги донесеш на свет, туку треба малку да се потрудиме и да ги поттурнеме понатака во животот.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Јас (лично, субјективно) раѓање на дете денес, го сметам за губење на животот (односно на речиси сите мои желби).
Ако истото ова го мислеле и твоите..ти си сигурно промашен случај
 
Член од
19 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Искрено а и лично мое мислење .... Не сум против Абортус, секој ќе си размисли добро како да го реши тој таканаречен проблем , но ако дојдам јас лично до тој момент би направил СЕ тоа бебе да го види светот !!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Искрено а и лично мое мислење .... Не сум против Абортус, секој ќе си размисли добро како да го реши тој таканаречен проблем , но ако дојдам јас лично до тој момент би направил СЕ тоа бебе да го види светот !!
Што е тоа се? Како ќе ја натераш девојката да роди, ако не сака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom