Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Луртз... Инсинуирање на ,,ти знаеш ;) јас сум манга, те провалив, види каква форумска фаца сум,, не ти проаѓа кај мене. Ич не ми е гајле што си постар, а имам навика да почитувам постари. Ти не заслужуваш.
Ич не ми е гајле како им е на приватните фирми, јавниот сектор, или на рударите, кога станува збор за моето тело, и мојот живот.
Денес би абортирала, да, затоа што немам пари, а едно бебе (4 месечно) најмалку е 100 евра месечно (и ова да, го знам, имам бебе во блиско семејство).
Дете од во школо, треба плаќање хранарина (кај сестра ми е 2500 месечно, само тоа) а каде се храна, облека, книги, тетратки, викенд, одмор, родендени...... хм?

Може ќе абортирам и на 35 години, кога ќе имам работа, и ќе имам пари. Ако не сакам да имам уште едно дете.
Никој не ме интересира, и никој нема да може да ме разубеди или да ми забрани.


Освен срцепарателни лигавења, не прочитав ништо друго од пролајферите.
Колку кур ме боли, од тебе бедно дете не ни барам почит...За јадење онаквија си има други теми, драга кајгана, чда...таму ќе го практицираш тоа. Овде ме боли таквото за твоето неваспитање
Денес би абортирала, да, затоа што немам пари, а едно бебе (4 месечно) најмалку е 100 евра месечно (и ова да, го знам, имам бебе во блиско семејство).
Дете од во школо, треба плаќање хранарина (кај сестра ми е 2500 месечно, само тоа) а каде се храна, облека, книги, тетратки, викенд, одмор, родендени...... хм?
Врска немаш,све на памет од баби, тетки, стрини, дедовци...
Може ќе абортирам и на 35 години, кога ќе имам работа, и ќе имам пари. Ако не сакам да имам уште едно дете.
Никој не ме интересира, и никој нема да може да ме разубеди или да ми забрани.
после вакви муабети, штета тебе не те абортирале. Одвратна си донемајкаде со ваков однос кон луѓето.
Ако можеш, имаш некој силен, неоспорлив доказ, аргумент, зошто не абортус, повели изнеси го.
Ако не, не замарај.
Така што, ти можеш да филозофираш од другата страна на светот за економската состојба во РМ, ама темава е абортус.
Кој замараше за економска состојбата на родителот бе. Кој спомињаше сиромашни? 20 страни те читам ако некој бил сиромав требало да абортира, не му требале деца...па ебати аргументот дека само богатите треба да имаат деца. Незрела безобразна, себична особа ќе збори кој да абортирал, кој не...знаела колку треба за бебе,...жими џими ти знаеш нешто за бебе...све од комшиката, од тетката, од блиско семејство, од бабата... гледала пилот у авион, знаела како да вози авион...бегај бе таму.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Колку кур ме боли, од тебе бедно дете не ни барам почит...За јадење онаквија си има други теми, драга кајгана, чда...таму ќе го практицираш тоа. Овде ме боли таквото за твоето неваспитање
Врска немаш,све на памет од баби, тетки, стрини, дедовци...
после вакви муабети, штета тебе не те абортирале. Одвратна си донемајкаде со ваков однос кон луѓето.

Кој замараше за економска состојбата на родителот бе. Кој спомињаше сиромашни? 20 страни те читам ако некој бил сиромав требало да абортира, не му требале деца...па ебати аргументот дека само богатите треба да имаат деца. Незрела безобразна, себична особа ќе збори кој да абортирал, кој не...знаела колку треба за бебе,...жими џими ти знаеш нешто за бебе...све од комшиката, од тетката, од блиско семејство, од бабата... гледала пилот у авион, знаела како да вози авион...бегај бе таму.
Внимавај на јазикот. Мислењето ти е пријавено.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе у суштина економската состојба и те како има улога во однос на бројот на деца што ќе ги има една фамилија. Сосема е јасно дека детето ќе израсне и со многу пари и со малку пари, па и како оние што ги влечкаат по семафори.

ТУка веќе се надвиснува проблемот на квалитет на живот.

Но нејсе во најголем број случаи паровите си го планираат семејството, така да до случајно забременување е мошне потешко да дојде.

И доколку дојде таква ситуација и станува збор за второ или трето дете, во секоја фамилија не верувам дека ќе се одлучат на абортус.

Значи како превентива на абортусот е сепак планирањето на бројот на членови на една фамилија, според економската состојба на парот.

Е сега доколку зборуваме за екстремни случаи на абортус, од силувања, од немање можност да му се пружи добар и квалитетен живот на тоа дете, јас сепак би гласал да се дозволи одлуката да ја донесе пред се мајката, која би имала и најмногу сенс што е најдобро да стори за она нешто што 9 месеци би го носела под своето срце.

Се е индивидуално, и не би требало да има ниту осуда, ниту пак пропагирање. Секоја абортус е веројатно приказна сам по себе, така да јас лично не би се осудил да заземам страна.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Луртз... Инсинуирање на ,,ти знаеш ;) јас сум манга, те провалив, види каква форумска фаца сум,, не ти проаѓа кај мене. Ич не ми е гајле што си постар, а имам навика да почитувам постари. Ти не заслужуваш.
Ич не ми е гајле како им е на приватните фирми, јавниот сектор, или на рударите, кога станува збор за моето тело, и мојот живот.
Денес би абортирала, да, затоа што немам пари, а едно бебе (4 месечно) најмалку е 100 евра месечно (и ова да, го знам, имам бебе во блиско семејство).
Дете од во школо, треба плаќање хранарина (кај сестра ми е 2500 месечно, само тоа) а каде се храна, облека, книги, тетратки, викенд, одмор, родендени...... хм?

Може ќе абортирам и на 35 години, кога ќе имам работа, и ќе имам пари. Ако не сакам да имам уште едно дете.
Никој не ме интересира, и никој нема да може да ме разубеди или да ми забрани.

Така што, ти можеш да филозофираш од другата страна на светот за економската состојба во РМ, ама темава е абортус.
Освен срцепарателни лигавења, не прочитав ништо друго од пролајферите.
Ако можеш, имаш некој силен, неоспорлив доказ, аргумент, зошто не абортус, повели изнеси го.
Ако не, не замарај.
Твое тело имаш право да правиш што сакаш. Остај го Лурц. Само трола.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Внимавај на јазикот. Мислењето ти е пријавено.
Големи јајца, самиот ќе се пријавев ама ...Неместо да зборат за тема и да одговорат, тролаат со лични навреди. Ќе те пуијавуам ...преку глава ми е од себични безобразни размазени деца како тебе кои ќе ги изедат онаквите па после ќе те пријавуваат...така ве учат, ништо чудно. Ако имаш нешто за темата, кажи...ако не, откачи ми се.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Големи јајца, самиот ќе се пријавев ама барем ми бидна кејфот за вакви како тебе. Преку глава ми е од себични безобразни размазени деца како тебе кои ќе ги изедат онаквите па после ќе те пријавуваат...така ве учат, ништо чудно
Ако знаеш да дискутираш, јас не бегам. Ама немам намера да ја сведам дискусијата на лично ниво. Еднаш, несакајќи ти дадов пример, каде што реков ,,замисли твоите деца,, и ти веднаш ме поправи дека ти пречи.
Од тогаш не сум ти дала таков пример. А не е дека не сум сакала.
Внимавај на речникот, јас не сум тука за да лечам туѓи фрустрации и тоа што тебе ти било преку глава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Имаш ли ти аргументи за цена на чинење на фамилија со едно, две или три деца кои ги верглаш веќе десет страни или ќе збориш вон тема колку да ме банираат?

Велиш не си сретнала пример семејство да осиромаши...како кога тоа ти е работа, со социјални случаи? одговори полека, без нервирање и лични спомнувања. Секое лично споменување ќе го сметам за домашно невоспитување и пореметувања.

Друга работа -Едно дете чини 100 евра? Ти тоа го тврдиш?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Пума, дете си ама срамота е да лажеш...кој спомиња лични почитувања и заслуги, јас?

Имаш ли ти аргументи за цена на чинење на фамилија со едно, две или три деца кои ги верглаш веќе десет страни или ќе си играш курташак, ќе верглаш вон тема колку да ме банираат?

Едно дете чини 100 евра? Ти тоа го тврдиш?
Едно бебе:P

Три пати памперс по 1000 денари, разно разни павловичеви, купки и слично, плус кашички се собираат отприлика толку:P
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Пума, дете си ама срамота е да лажеш...кој спомиња лични почитувања и заслуги, јас?

Имаш ли ти аргументи за цена на чинење на фамилија со едно, две или три деца кои ги верглаш веќе десет страни или ќе си играш курташак, ќе верглаш вон тема колку да ме банираат?

Едно дете чини 100 евра? Ти тоа го тврдиш?
Смири живци чичко не и се понашај си кажа фино културно мислење ти се почна со лични напади. Ти треба еден бан малку да оладиш глава.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Пума, дете си ама срамота е да лажеш...кој спомиња лични почитувања и заслуги, јас?

Имаш ли ти аргументи за цена на чинење на фамилија со едно, две или три деца кои ги верглаш веќе десет страни или ќе си играш курташак, ќе верглаш вон тема колку да ме банираат?

Едно дете чини 100 евра? Ти тоа го тврдиш?
Јас тврдам дека издржување на дете, во овие услови, е тешко. Мене би ми било. Не сум вработена, едно бебе кошта најмалку 100 евра, без разболувања и болници.
И не можам јас да ти бидам тебе крива ако те банираат, јас си ги наведов моите лични причини зошто не би си дозволила да раѓам деца, а дали ти ме сметаш за себична, или не, нема никаква врска со темата.
Јас на минатите страни, последни, баш за нешто друго зборев, ама кој да прочита.
И Луртз, јас кон тебе не упатив лична навреда, туку ти кон мене. Има разлика.
И да, да се однесуваше коректно, веројатно многу повеќе ќе внимавав во изразувањето, ама не. Се однесуваш како пубертетлија кој прв пат видел форум. И уште оправдание ти е дека ти било преку глава.
Твојата глава не е мој проблем, и твоето изразување е твој проблем.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Јас тврдам дека издржување на дете, во овие услови, е тешко. Мене би ми било. Не сум вработена, едно бебе кошта најмалку 100 евра, без разболувања и болници.
Роди ќе ти дам 150 евра!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Едно бебе:P

Три пати памперс по 1000 денари, разно разни павловичеви, купки и слично, плус кашички се собираат отприлика толку:P
место памперс - пелени кои се перат, кашичките се пасиран зеленчук кој го имаш на пазар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom