Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.218
Поени од реакции
7.277
Ти си лицемерен/лицемерна.
Зошто плодот од силување, инцест, вештачко оплодување(каде што се вметнува еден зигот во матката, а другите 5-6 се уништуваат), да се убие, а да не се убие оној создаден од доброволен сексуален однос помеѓу две единки кои не се роднински поврзани?
Што ми е мене гајле, да судам некому, секој си има свои причини.
тогаш ти си крајно неморална и себична личност.
не суди никому, зборувај за себе! ако без една од овие причини или слична ја прекиниш бременоста според мене ти си себична личност и твојот живот е ориентиран само кон себе а ни малку кон оние околу тебе. барем јас не би и простил на девојка ми.
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:36 ---
Абе Пума после милион страни испишани нели просто човек може да заклучи дека на дел од луѓево им е побитно да не се изврши „убиство“ , а потоа што ќе се случи со тој фетус или плод ич не е битно, па и макар да го остават детето во дом и никого гајле да не му е што ќе му се деси на тоа дете во иднина, се додека така размислуваме тешко нам сите, јас кажав и ќе кажам поубаво да го абортира со време, него после тоа цел живот тоа дете да се кае зошто е родено.
а ако детето живее во дом за сираци нема да се смее? нема да ужива во животот?
како тоа да се кае зошто е родено? од кај знам дека некој не се кае шо е роден при живи и здрави родители?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
тогаш ти си крајно неморална и себична личност.
не суди никому, зборувај за себе! ако без една од овие причини или слична ја прекиниш бременоста според мене ти си себична личност и твојот живот е ориентиран само кон себе а ни малку кон оние околу тебе. барем јас не би и простил на девојка ми.
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:36 ---

а ако детето живее во дом за сираци нема да се смее? нема да ужива во животот?
Јас сум себична, ама барем не сум лицемерна.
И детето што би живеело во дом, ќе прави се, освен што ќе се смее и ќе ужива во животот.
Можеби во твојата планета децата се среќни во домовите, ама ај трк оди да ги видиш во нашиот свет како живеат. Деца од 5 години не знаат да зборуваат, сеуште не знаат каде треба да извршат нужда, а да не зборувам какви трауми имаат поради недостаток на родители. Малку од нив се среќни, да бидат посвоени веднаш по 1 роденден. Повеќето, се се, освен среќни луѓе.

И најважно прашање до тебе:
Зошто зиготот, плод на инцест, силување, епрувета, смее да се уништи, а оној другиот не смее?!
Што згрешил првиот, за да биде лишен од живот?!

Не е ли и тогаш мајката себична?!
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:49 ---
Ова видео веќе беше поставено на темата, пред околу 20 страници, но повеќе не може да се гледа.
Јас пак ќе го поставам, бидејќи ми доловува многу добра поента:

И омилениот дел:
Why, why, why, why is it that most of the people who are against abortion are people you wouldn't want to fuck in the first place, huh? Boy, these conservatives are really something, aren't they? They're all in favor of the unborn. They will do anything for the unborn. But once you're born, you're on your own. Pro-life conservatives are obsessed with the fetus from conception to nine months. After that, they don't want to know about you. They don't want to hear from you. No nothing. No neonatal care, no day care, no head start, no school lunch, no food stamps, no welfare, no nothing. If you're preborn, you're fine; if you're preschool, you're fucked.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.218
Поени од реакции
7.277
Јас сум себична, ама барем не сум лицемерна.
И детето што би живеело во дом, ќе прави се, освен што ќе се смее и ќе ужива во животот.
Можеби во твојата планета децата се среќни во домовите, ама ај трк оди да ги видиш во нашиот свет како живеат. Деца од 5 години не знаат да зборуваат, сеуште не знаат каде треба да извршат нужда, а да не зборувам какви трауми имаат поради недостаток на родители. Малку од нив се среќни, да бидат посвоени веднаш по 1 роденден. Повеќето, се се, освен среќни луѓе.

И најважно прашање до тебе:
Зошто зиготот, плод на инцест, силување, епрувета, смее да се уништи, а оној другиот не смее?!
Што згрешил првиот, за да биде лишен од живот?!

Не е ли и тогаш мајката себична?!
ако прајме муабет за условите на домовите, да зборуваме и за „болниците“ кај шо се вршат абортусите, ако земиш во обзир дека 90% се решаваат на нелегален абортус, во импровизирани „амбуланти“ и 50% од жените остануваат стерилни после тоа..
и да, најлесно е да се речи не го подобро да не живее одколку во дом. па ајде заедно да се залагаме за подобар живот во домовите за сираци..
ова тебе трик прашање ти е? на секој втор му го поставуваш на темава? ти го одговорив прашањето во претходниот пост.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.806
Поени од реакции
20.160
тогаш ти си крајно неморална и себична личност.
не суди никому, зборувај за себе! ако без една од овие причини или слична ја прекиниш бременоста според мене ти си себична личност и твојот живот е ориентиран само кон себе а ни малку кон оние околу тебе. барем јас не би и простил на девојка ми.
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:36 ---

а ако детето живее во дом за сираци нема да се смее? нема да ужива во животот?
како тоа да се кае зошто е родено? од кај знам дека некој не се кае шо е роден при живи и здрави родители?
Си ги посетил некогаш тие деца или доенчињата во Битола?
Дали знаеш што му е потребно на едно дете за да израсне како здрава индивидуа?
Ако било така ќе сме се потпреле на примарниот животински инстикт како и животните ќе го родиш и ќе го оставиш ако преживее арно, ако не здравје другото можеби и ќе успее така нели..
Јас сум во состојба да му отикнам врат на човек за мојте деца, мене неможеш да ми кажуваш што претставува мајчината љубов за едно дете и која потпората, доста пати сум чула за агресивноста кај дечиња и ќе речат „не го гушкала мајка му затоа е вакво или нема мајка и татко“, кога еден ден ќе имаш свои деца, ќе ја видиш суштината што се треба да жртвуваш ( а ќе жртвуваш се) за сопственото чедо, и ако ти можеш да издржиш да го видиш гладно и босо и да не можеш да му одоволиш, но најбитно е тоа што не сте го убиле односно не го абортирала мајка му, јас не би можела ќе изгорам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
But let's get back to this abortion shit. Now, is a fetus a human being? This seems to be the central question. Well, if a fetus is a human being, how come the census doesn't count them? If a fetus is a human being, how come when there's a miscarriage they don't have a funeral? If a fetus is a human being, how come people say "we have two children and one on the way" instead of saying "we have three children?"
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:54 ---
ако прајме муабет за условите на домовите, да зборуваме и за „болниците“ кај шо се вршат абортусите, ако земиш во обзир дека 90% се решаваат на нелегален абортус, во импровизирани „амбуланти“ и 50% од жените остануваат стерилни после тоа..
и да, најлесно е да се речи не го подобро да не живее одколку во дом. па ајде заедно да се залагаме за подобар живот во домовите за сираци..
ова тебе трик прашање ти е? на секој втор му го поставуваш на темава? ти го одговорив прашањето во претходниот пост.
Абе ајде, болниците какви биле, 50 посто стерилни останале :facepalm: Се читаш ли ти?!
Луѓе прават операции на срце, слепо црево, дебело црево, бели дробови, и живи се после тоа, од абортусот туку така стерилни останувале? Што нема да прочитам, еј.

И не, не ми одговори на прашањето. Кружиш како киша око Крагујевца, и бегаш од одговорот. Просто прашање, дај прост одговор, или признај дека не си ги средил/а мислите по тоа прашање.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.218
Поени од реакции
7.277
дај бе не ми вади цитати од овај гнасава, то му е работа, да се гази сам себе за да ги насмеј и да извај пари.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
So you know what I tell these anti-abortion people? I say "Hey. Hey. If you think a fetus is more important that a woman, try getting a fetus to wash the shit stains out of your underwear. For no pay and no pension." I tell them "Think of an abortion as term limits. That's all it is. Bioligical term limits.
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:57 ---
дај бе не ми вади цитати од овај гнасава, то му е работа, да се гази сам себе за да ги насмеј и да извај пари.
Гнаста, кажа доста паметни работи, кои се трагикомични. Вистината боли, јебига.
--- надополнето: 16 март 2012 во 15:58 ---
Си ги посетил некогаш тие деца или доенчињата во Битола?
Дали знаеш што му е потребно на едно дете за да израсне како здрава индивидуа?
Ако било така ќе сме се потпреле на примарниот животински инстикт како и животните ќе го родиш и ќе го оставиш ако преживее арно, ако не здравје другото можеби и ќе успее така нели..
Јас сум во состојба да му отикнам врат на човек за мојте деца, мене неможеш да ми кажуваш што претставува мајчината љубов за едно дете и која потпората, доста пати сум чула за агресивноста кај дечиња и ќе речат „не го гушкала мајка му затоа е вакво или нема мајка и татко“, кога еден ден ќе имаш свои деца, ќе ја видиш суштината што се треба да жртвуваш ( а ќе жртвуваш се) за сопственото чедо, и ако ти можеш да издржиш да го видиш гладно и босо и да не можеш да му одоволиш, но најбитно е тоа што не сте го убиле односно не го абортирала мајка му, јас не би можела ќе изгорам.
Абе ова пролајфериве, мислат така е тоа, урда пет банки.
Да имам дете, и да не можам да му обезбедам основни услови за живот, во кои ја сместувам и мојата посветеност како мајка, моето добро расположение и емпатија, моето време, за да ги воспитувам, да ги слушам, да им читам приказни пред спиење.... Ако не успеам да го обезбедам ова, подобро никогаш деца да немам, никој не заслужува мизерен живот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
Дури ме мрзи да ти го дочитам постот.
Кој ти дал тебе диплома, само кога би знаела.

Ти, жено, си неспособна да направиш разлика помеѓу живо човечко битие, што јаде, пие, се смее, плаче, љуби, и грутка клетки. Не допираш до реалниот свет, можеби премногу си гледала ,,Дивиот Ангел,, само таму од слугинка стануваш внука на аристократ. Во реалниот живот, не е така.
И едно е да фрлиш дете, сосема друго да абортираш.
Седни, и научи, за прв пат во твојот живот.
Па и немој да ме читаш бидејки никогаш не можеш да сфатиш ... ако немаш пари би го абортирала своето дете???Е девојко седни и размисли дека во животот не е се подмачкано ,,,те жалам
--- надополнето: 16 март 2012 во 17:18 ---
dzulija so nejzinite iljada-i-edna-nok-bajki.
Денес ако си сиромав, утре можеби нафта ќе најдеш у дворот позади! Денес ако си сиромав, утре струја ќе немаш дома, ало!

Секој може да вергла за љубов и ефтин морал. У секој случај, ако не планираш со твоите фиктивни финансиски средства кои наивно ги очекуваш од ведро небо, да го гледаш детево ми, незнам како уопште те тангира тоа. Како тоа судиш, не беше религиозно заќоравена или слично?
Па ништо немора да значи ...според вас само оние кои имаат пари треба ли да живеат???Па парите се стекнуваат во животот ...никогаш не викам дека од ведро небо ќе чекам ,само оние кои се кукавици така размислуваат,ќе се бориш за тоа дете и ќе му овозможиш ,можеби не во луксуз да живее но за еден нормален живот секој може освен ,мрзливите.
--- надополнето: 16 март 2012 во 17:23 ---
тогаш ти си крајно неморална и себична личност.
не суди никому, зборувај за себе! ако без една од овие причини или слична ја прекиниш бременоста според мене ти си себична личност и твојот живот е ориентиран само кон себе а ни малку кон оние околу тебе. барем јас не би и простил на девојка ми.


Еве паметен дечко кои размислува добро...се восхитувам на ваквите особи
--- надополнето: 16 март 2012 во 17:30 ---
Џули, ти си фикус кој лажно се претставува на форумов како човечко битие. Не ни помислувај дека можеш да ме разбереш.
Фикус знаете ли што е ?:pos:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
A

AnFem

Гостин
Парите не се проблем, доаѓаат и си одат. Прашање е колку си способен да одгледаш и воспиташ дете? Од размножување ради реда и традиција, човекот стана најголем вирус на планетава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Абе ова пролајфериве, мислат така е тоа, урда пет банки.
Да имам дете, и да не можам да му обезбедам основни услови за живот, во кои ја сместувам и мојата посветеност како мајка, моето добро расположение и емпатија, моето време, за да ги воспитувам, да ги слушам, да им читам приказни пред спиење.... Ако не успеам да го обезбедам ова, подобро никогаш деца да немам, никој не заслужува мизерен живот.
А што ако меѓувреме паднеш финансиски? И што со над милион жители во Македонија кои реално се сиромашни према повеќето европски показатели...дали само 2-5% смеат да имаат дете во Македонија? Не зезај, тезава не држи воопшто... :notworthy:
--- надополнето: 16 март 2012 во 18:21 ---
Парите не се проблем, доаѓаат и си одат. Прашање е колку си способен да одгледаш и воспиташ дете? Од размножување ради реда и традиција, човекот стана најголем вирус на планетава.
а така, тоа е суштината...но од друга страна пак тоа е ствар на низа фактори.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
И што со над милион жители во Македонија кои реално се сиромашни према повеќето европски показатели...дали само 2-5% смеат да имаат дете во Македонија?
--- надополнето: 16 март 2012 во 18:21 ---
а така, тоа е суштината...но од друга страна пак тоа е ствар на низа фактори.
Имам пишано на слична тема претходно, ама Џонатан Свифт и неговиот нималку непристоен, ами Скромен предлог ми се премногу омилени за да се воздржам и да не ги спомнам пак. Нема потреба од абортуси и бесполезно уништување човечки ресурси (колку одвратно звучи ова со ресурсиве, како да сме безвреден потрошен материјал). Се` може да се искористи и секој може да придонесе на свој начин за благосостојбата на општеството, баш како што предлагал и предвидел Свифт пред некој век. Како што тргнало човештвово да се „развива“, се` може да се случи. Нека не ве збунува фактот дека текстов е доста стар и дека не е наменет за нашата напатена земја, туку за некоја друга.
Еве два линка, на два јазика: првиот е на англиски - A Modest Proposal , вториот Jedan skroman predlog е на српски (затоа што никој од Македонијава не му текнало да го преведе.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
А што ако меѓувреме паднеш финансиски? И што со над милион жители во Македонија кои реално се сиромашни према повеќето европски показатели...дали само 2-5% смеат да имаат дете во Македонија? Не зезај, тезава не држи воопшто... :notworthy:
--- надополнето: 16 март 2012 во 18:21 ---
а така, тоа е суштината...но од друга страна пак тоа е ствар на низа фактори.
Тогаш ќе барам начин да излезам од лајната. Само што, не сум приметила некој така лесно да пропаднал, не познавам некој што има толку многу, за наеднаш да снема се, и да не може да преживее.
Но, вака, превентивно би делувала со нераѓање.
--- надополнето: 17 март 2012 во 03:50 ---
Па и немој да ме читаш бидејки никогаш не можеш да сфатиш ... ако немаш пари би го абортирала своето дете???Е девојко седни и размисли дека во животот не е се подмачкано ,,,те жалам
--- надополнето: 16 март 2012 во 17:18 ---

Па ништо немора да значи ...според вас само оние кои имаат пари треба ли да живеат???Па парите се стекнуваат во животот ...никогаш не викам дека од ведро небо ќе чекам ,само оние кои се кукавици така размислуваат,ќе се бориш за тоа дете и ќе му овозможиш ,можеби не во луксуз да живее но за еден нормален живот секој може освен ,мрзливите.
--- надополнето: 16 март 2012 во 17:23 ---

--- надополнето: 16 март 2012 во 17:30 ---

Фикус знаете ли што е ?:pos:
Џули, баш зошто не е подмачкано, постои абортусот. Или ти, отруена од абортусне.орг мислиш дека таму журка се спрема за секој ембрион, после го прават супа?!
Без оглед што мислам дека си срам за сите психолози на планетата Земја, нема да те оставам да ЛАЖЕШ. Само семоќниот Ејсид ќе ме спречи ;)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
„Право на абортус“ е една толку несреќна и оксиморонска формулација.... а и лицемерна за сите пари....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Тогаш ќе барам начин да излезам од лајната. Само што, не сум приметила некој така лесно да пропаднал, не познавам некој што има толку многу, за наеднаш да снема се, и да не може да преживее.
Но, вака, превентивно би делувала со нераѓање.
Епа скоро секој знае, само ти не знаеш, а и ти би требало ако велиш работиш со социјални случаи. Колку е паднат стандардот, чудо како замижуваш пред тој факт. Едино државна администрација (тоа добро го знаеш) или фирми блиски до неа како така е донекаде обезбедена, повеќето во приватните фирми е кошмар. Тезата веќе со тоа дека имал толку многу па немал ти е веќе толку нелогична да не е ни за коментар, како да ги слушам Костовски или Камчев...ама ако веќе постојано ја спомињаш колку е тоа многу за да се има дете? Одреди некоја сума ако веќе на 10 страни пишуваш вакви приказни. Колку пари месечно се потребни за дете, семејство...
--- надополнето: 17 март 2012 во 07:16 ---
Имам пишано на слична тема претходно, ама Џонатан Свифт и неговиот нималку непристоен, ами Скромен предлог ми се премногу омилени за да се воздржам и да не ги спомнам пак. Нема потреба од абортуси и бесполезно уништување човечки ресурси (колку одвратно звучи ова со ресурсиве, како да сме безвреден потрошен материјал). Се` може да се искористи и секој може да придонесе на свој начин за благосостојбата на општеството, баш како што предлагал и предвидел Свифт пред некој век. Како што тргнало човештвово да се „развива“, се` може да се случи. Нека не ве збунува фактот дека текстов е доста стар и дека не е наменет за нашата напатена земја, туку за некоја друга.
Еве два линка, на два јазика: првиот е на англиски - A Modest Proposal , вториот Jedan skroman predlog е на српски (затоа што никој од Македонијава не му текнало да го преведе.
Језиво, ова првпат го читам. Се ме потсеќа на дискусиите на претходните неколку страни- корист, добивка, терет, математика, пресметки.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Епа скоро секој знае, само ти не знаеш, а и ти би требало ако велиш работиш со социјални случаи. Колку е паднат стандардот, чудо како замижуваш пред тој факт. Едино државна администрација (тоа добро го знаеш) или фирми блиски до неа како така е донекаде обезбедена, повеќето во приватните фирми е кошмар. Тезата веќе со тоа дека имал толку многу па немал ти е веќе толку нелогична да не е ни за коментар, како да ги слушам Костовски или Камчев...ама ако веќе постојано ја спомињаш колку е тоа многу за да се има дете? Одреди некоја сума ако веќе на 10 страни пишуваш вакви приказни. Колку пари месечно се потребни за дете, семејство...
--- надополнето: 17 март 2012 во 07:16 ---

Језиво, ова првпат го читам. Се ме потсеќа на дискусиите на претходните неколку страни- корист, добивка, терет, математика, пресметки.
Луртз... Инсинуирање на ,,ти знаеш ;) јас сум манга, те провалив, види каква форумска фаца сум,, не ти проаѓа кај мене. Ич не ми е гајле што си постар, а имам навика да почитувам постари. Ти не заслужуваш.
Ич не ми е гајле како им е на приватните фирми, јавниот сектор, или на рударите, кога станува збор за моето тело, и мојот живот.
Денес би абортирала, да, затоа што немам пари, а едно бебе (4 месечно) најмалку е 100 евра месечно (и ова да, го знам, имам бебе во блиско семејство).
Дете од во школо, треба плаќање хранарина (кај сестра ми е 2500 месечно, само тоа) а каде се храна, облека, книги, тетратки, викенд, одмор, родендени...... хм?

Може ќе абортирам и на 35 години, кога ќе имам работа, и ќе имам пари. Ако не сакам да имам уште едно дете.
Никој не ме интересира, и никој нема да може да ме разубеди или да ми забрани.

Така што, ти можеш да филозофираш од другата страна на светот за економската состојба во РМ, ама темава е абортус.
Освен срцепарателни лигавења, не прочитав ништо друго од пролајферите.
Ако можеш, имаш некој силен, неоспорлив доказ, аргумент, зошто не абортус, повели изнеси го.
Ако не, не замарај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom