Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Лани коа бев во Италија литар бензин члинеше околу 1,7 евра кај нас 1,4.Разлика во стандардот огромна.Така и ни треба.
Тоа е тоа..цената е таа џабе дизаме џева..стандардот е лош,тоа е проблемот.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Што има везе цената на бензин во Италија со Македонија?
Поентата ми беше дека цената е горе-долу иста а стандардот драстично различен.Тогаш ти влета,ничим изазван,со коментарот за бензинот во Венецуела.
Доволно јасно или да ти нацртам???
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.136
Поени од реакции
797
Ни досега не сум знаел колку е литар бензин а ни одсега ќе се замарам. Колку ќе речат на пумпата - толку ќе плаќам
Нек му се мислат пролетерите
Е гледаш Let3,вака размислуваа и оние наши македонци кои го трпеа турското ропство цели 5 века,и тие си велеа,ни досега не сум знаел за поарно а ни одсега ќе се замарам.Колку ќе речат да плаќам арач - толку ќе плаќам.Само што денес модерните поробувачи се светската нафтена мафија,а поробената раја сите ние кои вадиме калкулатор за да пресметаме колку ќе не кошта прошетка со кола до соседниот град.
Е Let3,навистина ме разочара,мислам како можеш вака летаргично да размислуваш,стварно не знам.Па вакво размислување им одговара најмногу на нафтените олигарси и шеиците т.е. оние кои и ги прават овие заврзлами со нафтата,ова е тотално легално дерење на сите граѓани на планетата Земја.Кога барел нафта беше 20 долари имавме мега-богати шеици и нафтени олигарси,замислете како печалат сега со 120 долари барел нафта.А не оти се смени нешто на светов па да рипне толку барелот,туку тие видоа дека скоро 75% од светската популација размислува баш како ти што си напишал погоре Let3-ко,затоа и така не дупат.Следниот пат кога ќе отидеш на бензинска да наточиш гориво,части ги бензинџиите од мене по една десетка со кромид и по еден Heineken,та нели ти не прашуваш за цени и сл.глупости,поздрав! (y)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Поентата ми беше дека цената е горе-долу иста а стандардот драстично различен.Тогаш ти влета,ничим изазван,со коментарот за бензинот во Венецуела.
Доволно јасно или да ти нацртам???
Јас малку да развеселам замисли да си во Венецуела. Сонце, Палми, Пун Резервар, Чавез држи говор на радио а ти шибаш и ти е гајле за ОКТА. Тииии ама си.:)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Мене ме интересира зошто акцизата на бензинот е 22 а на дизелот 11 денари.
Според мене треба да се исто.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Мене ме интересира зошто акцизата на бензинот е 22 а на дизелот 11 денари.
Според мене треба да се исто.
Не ги провоцирај ќе ја дигнат и акцизата на дизелот на 22 ден.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Формирање на цената на горивата
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
35денари по литар наточен безнин иде за државата? ни орани ни копани.
Значи на еден резервоар од 60литри идат 2100 ден. без никаков трошок за нив да има државата. Чисти пари.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
35денари по литар наточен безнин иде за државата? ни орани ни копани.
Значи на еден резервоар од 60литри идат 2100 ден. без никаков трошок за нив да има државата. Чисти пари.
Добро утро. Држава ти е најголема мафија. Да удриш есап сигурно 50-60% од парите ти одат во државни давачки и даноци. ДДВ, Данок на проход, Социјално, Пензиско, Здравствено, Данок на Имот, Инфлација (државата троши со печатени пари а ти плаќаш поскапи производи и тоа е данок).
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Добро утро. Држава ти е најголема мафија. Да удриш есап сигурно 50-60% од парите ти одат во државни давачки и даноци. ДДВ, Данок на проход, Социјално, Пензиско, Здравствено, Данок на Имот, Инфлација (државата троши со печатени пари а ти плаќаш поскапи производи и тоа е данок).
Мал офтопик, значи од гориво земаат страшни вртоглави пари, улиците се крш, а оваа недела почна да се проширува Првомајска со следниве пари:
Во проектот за „Првомајска“ Градот ќе вложи околу 4 милиони евра, пари обезбедени од Европската банка и од градската каса.

кај се парите :D
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Мал офтопик, значи од гориво земаат страшни вртоглави пари, улиците се крш, а оваа недела почна да се проширува Првомајска со следниве пари:
Во проектот за „Првомајска“ Градот ќе вложи околу 4 милиони евра, пари обезбедени од Европската банка и од градската каса.

кај се парите :D
Држава само од давачки на горива годишно збира окулу 500 милиони евра. И Џе су паре? Не питај буџет е црна дупка.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Сум се збунил 88 денари ефтиниот 86 :icon_lol:.

Дај бе бранот поскапувања сега што ќе биде има да биде премногу за повеќето луѓе тука, па скоро за сите освен за тој фамозен еден процент.

И ќе дојде да рече оти вака така, нема вака така јас не сум ничиј слуга ничиј роб и ќе биде по мое затоа што сум слободен човек под небото :icon_lol:....
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
73
Поени од реакции
14
здраво! мислам дека треба да почне да се протестира околу овој настан.Сепак јас сеуште невозам кола , но според мене ова е претеризам. Цените на бензинот ги следам уште од многу мал ,ми делува како хоби.
Се сеќавам дедо ми уште кога стави плин на шкода фелиција пред 5 години , плинот чинеше 23.5 ден. од литар, сега е приближно до 50.
бензинот беше околу 56/7 ,а дизелот за 11 денари помалце 45/6.
како проаѓа времето,доаѓа и смрта за колите.Еден ден ќе рипне ценава на 2 евра од литар, ќе си еб*ме мат*р.:confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom