Како да си направите вебстрана?

Г

Грејвдигер

Гостин
За тие во другите фолдери стави ../име.css, или стави директна адреса со .css фајлот... Двете точки и „/“ ти означуваат ниво поназад.

Пример 1:
Во фолдер strana1 имаш фајл index.html... Тогаш адресата до ime.css(ако се наоѓа во рут фолдерот) ќе биде ../ime.css.

Пример 2:
Ако во strana1 имаш уште еден фолдер strana2 (значи strana1/strana2) и во него nekojsi.html -> Тогаш адресата до ime.css ќе ти биде ../../ime.css.

Или можеш и директна адреса до .css фајлот да ставиш, но не е препорачливо поради неколку причини.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
За тие во другите фолдери стави ../име.css, или стави директна адреса со .css фајлот... Двете точки и „/“ ти означуваат ниво поназад.

Пример 1:
Во фолдер strana1 имаш фајл index.html... Тогаш адресата до ime.css(ако се наоѓа во рут фолдерот) ќе биде ../ime.css.

Пример 2:
Ако во strana1 имаш уште еден фолдер strana2 (значи strana1/strana2) и во него nekojsi.html -> Тогаш адресата до ime.css ќе ти биде ../../ime.css.

Или можеш и директна адреса до .css фајлот да ставиш, но не е препорачливо поради неколку причини.
<link rel="stylesheet" href="../css/ace.css">( go napraviv na vakov nacin bidejki vo root folderot imav folder css a vo nego mi bese css fajlot i raboti. Fala mnogu, mnogu mi pomogna epten imav zapnato na ova. Pozdrav :)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
39
Поени од реакции
7
kazete mi nekoj site builder kako REPTILE poso go napravija da se plaka a najlesen bese za rabota.......nekoj free kazete mi thx....pozz
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
aj edno prasanje !!!

imam baner .swf! osven so WRAPER! drugo so sto mozam da go vmetnam ??

i ako veke nemoze so drugo , dali mora toj fail .swf , da bide pred se! posto koa mi e postaven gore , nad nego imam nadolno meni i koa ke se otvori meniot , doaga pozadi banerot , se nadevam deka nekoj me sfati i deka ke mi odgovori!
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
aj edno prasanje !!!

imam baner .swf! osven so WRAPER! drugo so sto mozam da go vmetnam ??

i ako veke nemoze so drugo , dali mora toj fail .swf , da bide pred se! posto koa mi e postaven gore , nad nego imam nadolno meni i koa ke se otvori meniot , doaga pozadi banerot , se nadevam deka nekoj me sfati i deka ke mi odgovori!
Најдобро ти е да го ставис во wrapper, а за тоа што ти се појавува, на менито/под-менито стави му z-index: 5 (односно која сакаш бројка) во CSS -от
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Da ve prasham sakam da napram web site nisto posebno nekolku sliki i ke si stavam radio online
znaci ne mi treba kapacitet bla bla.. se komplet domain host za kolku pari mozam da najdam ?
eden drugar za 10 dolari/evra ne sum siguren komplet kupil pred 2 god .. 1 god ja koristel
no od kade sto kupil ne postoi veke toa ... Fala :)
 
Член од
4 август 2011
Мислења
35
Поени од реакции
14
Дали некој може да ми поможи да направам веб страна ...Страната сакам да биди за серии,сакам да ги прикачувам епизоди со превод..можеби досаѓам ама голема ми е желбата :)
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Како да ти поможи бе Летрак? Дај 200-300 евра и ќе ти помогнам. Ако сакаш страната и за серии и за сериски убијци ќе биде, немај галје(y)
--- надополнето: 20 март 2012 во 20:42 ---
Или пак ако не ти се дава пари научиси HTML и CSS еве овде имаш http://www.w3schools.com/.
Или пак најди си готов темплејт па преведи го на македонски.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Колку си спремен да платиш?
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Дали некој може да ми поможи да направам веб страна ...Страната сакам да биди за серии,сакам да ги прикачувам епизоди со превод..можеби досаѓам ама голема ми е желбата :)
За оваа желба ти треба и доста солиден сервер, а тоа не е баш ефтино
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
таква страна да направис и не е толку тешко!
ама серверот е порблем :d ти треба добар и тоа како добар сервер! :D :D :D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ај некој помош малце помош ми треба .. со оваа jQuery што е .. вака сега :
сакам да ставам како слајдшоу неколку слики .. на веб страната и најдов кодовите .. линк е сега сите чекори што ми се овде ги правам ама не се појавуваат како слајд шоу кога ке ги прегледувам преку интернет како да го направам ке ми каже некој ? фала од напред .
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Пишуваш точна локацаија до JS фајловите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom