Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Скоро еден месец имам проблеми со интернетот. Често пага, еве баш сега брзината е само 1 мегабит а имам 10 мегабитна конекција.
Рутерот е стар подржува само 6 само во последно време ретко и 4... Пријавив дефект пред 1 недела ги нема сеуште..
Телефонот ми е исклучен во 2 правци а сметките се платени, се јавувам неколку дена ми викаат кај нас јавува дека е во ред пуштена е линијата а мене телефонот ми е исклучен веќе трет ден.
Пред 6-7 дена ми се јавуваат и ми нудат продолживање, нај љубезно ке помислиш дека те молат...

И што треба да правам сега? Да чекам вака 20 дена додека не заврши договорот? А да го продолжам нема никаква шанса...
Јави се на 171
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Јави се на 171
Се јавив, ми рекоа дека кај нив е се во ред и би требало телеонот да биде уклучен. Вчера се јавиви повторно ми го рекоа истото и дека ке средат а еве и денес цел ден телефонот ми е исклучен во 2 правци.. само ме чуди како имам интернет а телефонот е исклучен.

Се јавив на 080012345 за интернетот пријавиви дефект и тоа не помогна.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Се јавив, ми рекоа дека кај нив е се во ред и би требало телеонот да биде уклучен. Вчера се јавиви повторно ми го рекоа истото и дека ке средат а еве и денес цел ден телефонот ми е исклучен во 2 правци.. само ме чуди како имам интернет а телефонот е исклучен.

Се јавив на 080012345 за интернетот пријавиви дефект и тоа не помогна.
Јави се и речи дека сакаш да се префрлиш на новата платформа, ќе дојдат ќе ти донесат од новите рутери и ќе ти поврзат све на ново.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Јави се и речи дека сакаш да се префрлиш на новата платформа, ќе дојдат ќе ти донесат од новите рутери и ќе ти поврзат све на ново.
Договорот ми завршува за 20 дена, ако ми дадат рутер ке побараат и продолжување на договорот?
Сакам да се префрлам на Оне гледам има многу подобри пакети..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.704
Поени од реакции
27.660
Види во network connections кои днс адреси ги имаш наместено ? Ако се тие од т-хоме можно е да има некој проблем со нив така да намести ги оние од гугл (8.8.8.8 & 8.8.8.4)
ги утна малце али нема везе
8.8.8.8
8.8.4.4
Договорот ми завршува за 20 дена, ако ми дадат рутер ке побараат и продолжување на договорот?
Сакам да се префрлам на Оне гледам има многу подобри пакети..
ондак не се замарај и не ги замарај, издржи уште тие 20 дена и стај си one
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Пред малку свртев на 171 и прашав до кога ми е договор и ќе има ли нешто ново во врска со пакетите, вика што ново, телеком секогаш има нешто ново, па викам поголеми брзини повеќе гб, вика па и сега имаш само поскапи се пакетите. Аха, прашав кога треба да пријавам раскинување на договор и што се треба да однесам од опрема. Вика најави ти 15дена порано, па од 2-7дена ќе пројдат од телеком ќе си соберат опрема.
Ете колку се секираат телеком за народот, тоест за себе да задржат муштерии, пола Македонија им побегна во оне и близу, а они не мрдаат од место.:tapp: Кретени.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Пред малку свртев на 171 и прашав до кога ми е договор и ќе има ли нешто ново во врска со пакетите, вика што ново, телеком секогаш има нешто ново, па викам поголеми брзини повеќе гб, вика па и сега имаш само поскапи се пакетите. Аха, прашав кога треба да пријавам раскинување на договор и што се треба да однесам од опрема. Вика најави ти 15дена порано, па од 2-7дена ќе пројдат од телеком ќе си соберат опрема.
Ете колку се секираат телеком за народот, тоест за себе да задржат муштерии, пола Македонија им побегна во оне и близу, а они не мрдаат од место.:tapp: Кретени.
Е ова е веќе претеризам...
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Mене па ми се јавија вчера да ме убедат да земам 3 макс на 18 месеци договор...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Хаха, и мене ме барале да ми понуделе нешто а јас бев во телеком да раскинам, и сега види им памет: На 171 вика иди 15 дена порано и за 2-5дена ќе ти раскинат и ќе дојдат ќе ја земат опремата, во телеком во салон ти вика дојди на 25 па следните 5 дена ќе ти раскинат, што значи секако ти ќе си ги истераш 12месеци договор до крај до последниот ден. Значи нудат 3макс, аха:
http://www.maxtv.mk/mk/211/Paketi/3_Max/3_Max_Basic.html
15гб, фиксен и макств за 1500ден? Мизерија, нека фала, само на телефон ќе им кажам ќе си умрете со вашето ограничување полека полека.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Mене па ми се јавија вчера да ме убедат да земам 3 макс на 18 месеци договор...
И мене преска ми се јавуваат, али уште од старт си кажав нема потреба од понуди, чекам уште 15 дена за да ми истече договорот при што ќе го раскинам, и секако дека веќе имам склучено нов со Близу, интересно изгледа имаат многу корисници што им истекуваат договорите овој период, бидејќи пред 1 години токму во март пуштија поголеми пакети, па имале голем број приклучоци и обновувања на пакети и сеа вртат цело време по корисници...
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Едно прашање, дали може да земам интернет АДСЛ, а телефонскиот број да ми остане на ОНЕ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom