Кајгана психолог

Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Па всушност јас си го знам проблемот..ама еве нека се разгледа и од други перспективи..мислам дека сум воздржана на сметка на културно однесување..а тоа ме прави не доволно ,,кул'' . На пример многу соученички си се однесуваат лабаво со машките и седат на сечиј скут, мене тоа не ми е ок. Отворена сум за контакти,љубезна а незнам зошто тоа не го забележува спротивниот пол. Кога разговарам со некого секогаш се обидувам да му биде пријатно, не го осудувам не го навредувам итн..Водам сметка за изгледот колку што ми се можностите..Не одам валкана и немиена..Дали проблемот е тоа што мојата коса не е пеглана? Себе си се сметам за убава. Знам дека има и многу поатрактивни девојки но за себе сум убава и пријатно ми е во моја кожа. Знам да се шалам. Но немам големо друштво, ама со тие што се дружам ми вредат. Немам доволно контакти и изгледа треба повеќе да им се ''пикам'' на фаците! Не сум најнашетана ама затоа сум начитана..и што мислите?
Според мене ги исполнуваш сите критериуми на супер девојка, али ете очигледно фали уште нешто. Не да им се пикаш на фаците :) Ама не знам, да не не си доволно комуникативна? Понекогаш треба и сама да превземеш нешто за да тргнат работите. Не знам дали ова ти е општо за момците или има некој конкретен што не те забележува, ама бидејќи не го спомна претпоставувам нема некој таков. Не знам, кога ќе најдеш некој што ќе ти се допадне направи нешто. Можеби да си супер не е доволно за да те забележат. Пробај да си прошириш контакти, да се дружиш со повеќе луѓе, верувам дека ќе дојдат тие што ќе видат колку си супер. Само ти викам, пробај малце да ги бутнеш работите, зошто ако не си комуникативна нема како да им покажеш каква си, не им даваш шанса да те запознаат па да можат да те проценат :)
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
Комуникативна сум. И знам да направам муабет. Ама наидувам на резервирани луѓе, или некои што имаат друштво и што немаат интерес да запознаваат други луѓе или едноставно не сум по нивните критериуми. Жал ми е што само за мене се лепат машки кои повеќе ја играат женската улога во флертувањето. Имам храброст да пристапам прва, сум пристапила, ама некако работата не сака да тргне...Единствено мислам дека или тоа што некогаш бев срамежлива, остава таков впечаток кај останатите . Мислам дека пропуст сум направила со тоа што кога се наоѓам во нова околина првин чекам да видам што ќе превземат другите. На пример на почеток на средно јас да сум ги викала другарите и другарките на кафе чисто да се запознаеме или да сум иницирала некакво излегување ќе сум воспоставела поблиски односи, а не само колку за во школо.И да направам така тоа не сум јас и ќе се осети. И некако не сум тој тип што веднаш почнува со освојување на територијата. Во таа смисла сум пасивна. За понатаму мислам дека тоа треба да го сменам..
п.с Добра е вака да се разглобат работите зошто во секојдневните навики и природни реакци најдобро може да се види какви сме всушност :) :) ..и несакам да пишувам долги постови зошто знам дека се досадни за читање ама се внесов :)
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
Сфаќам дека ти е тешко ако си сама, ама не си навела ни една околност како можна причина зошто е тоа така. Темава е отворена со цел ако му е тешко на некој да каже што е проблемот, ама да ги опише и околностите во кои се наоѓа за оние што би сакале да му помогнат, да имаат од каде да тргнат. Ако сакаше само да кажеш дека ти е тешко, и со тоа да добиеш сочувство, верувај ќе си го добиела само и ако си пишела на оваа тема... Кајгана психолог е отворена со цел решавање на проблемите и добивање совети од другите членови... Ако ти треба совет ќе мораш да ни дадеш повеќе информации.



Не си, те уверувам. Али и на тебе сакам да ти го посочам истото што и го пишав и на Емотивно Луда, ако ова го сметаш за проблем и тежнееш кон негово решавање, дај ни нешто повеќе.



Јас со мои 19 години односно наскоро 20 се чувствувам изживеано. Запознавањето со луѓето ме нервира. Сакам се одеднаш да е на свое место. На пример одеднаш да имам најверен пријател или одеднаш да имам брак од бајките. Не сакам да се мачам да запознавам никого бидејќи од премногу луѓе кои ги запознав се разочарав. Имам еуфорија во главата дека тоа што јас го мислам дека другите го мислат за мене е точно. Прост пример: мислам дека мајка ми не ме сака или дека соучениците никогаш не би излегле на едно сокче со мене. Секогаш ми работи мозокот и мислам мислам мислам.
Комуникацијата со луѓето на работа и дома добро оди но и не зборувам премногу бидејќи сите рани ќе излезат на површина и ќе се расплакам а за тоа немам желба. Немам дечко една година веќе. Немам шо се вика ни куче ни маче. Почнувам на работа во 9 сабајле во 15 часот до 18 имам пауза па од 18 до 22 пак на работа. Двата слободни дена ги минам пред AppleTv Youtube македонски народни приказни. Немам едноставно желба за ништо. И во школо ако некој ми се допадне многу брзо се откажувам од тоа да го запознаам.

Доволно е??
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
Јас со мои 19 години односно наскоро 20 се чувствувам изживеано. Запознавањето со луѓето ме нервира. Сакам се одеднаш да е на свое место. На пример одеднаш да имам најверен пријател или одеднаш да имам брак од бајките. Не сакам да се мачам да запознавам никого бидејќи од премногу луѓе кои ги запознав се разочарав. Имам еуфорија во главата дека тоа што јас го мислам дека другите го мислат за мене е точно. Прост пример: мислам дека мајка ми не ме сака или дека соучениците никогаш не би излегле на едно сокче со мене. Секогаш ми работи мозокот и мислам мислам мислам.
Комуникацијата со луѓето на работа и дома добро оди но и не зборувам премногу бидејќи сите рани ќе излезат на површина и ќе се расплакам а за тоа немам желба. Немам дечко една година веќе. Немам шо се вика ни куче ни маче. Почнувам на работа во 9 сабајле во 15 часот до 18 имам пауза па од 18 до 22 пак на работа. Двата слободни дена ги минам пред AppleTv Youtube македонски народни приказни. Немам едноставно желба за ништо. И во школо ако некој ми се допадне многу брзо се откажувам од тоа да го запознаам.

Доволно е??
Доволно е. :) Затоа и само си кажав дека ми е тешко..онакак зошто тоа ми беше во мислите деновиве..Несакам да се жалам зошто знам дека на многумина им е и полошо ..ама веќе кога сум го споделила милсењето на ,, погрешна ,, тема , ги дадов и околностите. Јас многу пати си мислам дека јас најубаво си знам ,ете гледам дека и другите слично го процениле мојот проблем :)..сите луѓе имаат проблеми и тоа знам, ама на секој својот му е најтежок. Фала што ме утеши :))
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Јас со мои 19 години односно наскоро 20 се чувствувам изживеано. Запознавањето со луѓето ме нервира. Сакам се одеднаш да е на свое место. На пример одеднаш да имам најверен пријател или одеднаш да имам брак од бајките. Не сакам да се мачам да запознавам никого бидејќи од премногу луѓе кои ги запознав се разочарав. Имам еуфорија во главата дека тоа што јас го мислам дека другите го мислат за мене е точно. Прост пример: мислам дека мајка ми не ме сака или дека соучениците никогаш не би излегле на едно сокче со мене. Секогаш ми работи мозокот и мислам мислам мислам.
Комуникацијата со луѓето на работа и дома добро оди но и не зборувам премногу бидејќи сите рани ќе излезат на површина и ќе се расплакам а за тоа немам желба. Немам дечко една година веќе. Немам шо се вика ни куче ни маче. Почнувам на работа во 9 сабајле во 15 часот до 18 имам пауза па од 18 до 22 пак на работа. Двата слободни дена ги минам пред AppleTv Youtube македонски народни приказни. Немам едноставно желба за ништо. И во школо ако некој ми се допадне многу брзо се откажувам од тоа да го запознаам.

Доволно е??
Вака, сакам прво неколку прашања да ти поставам, што не ми се јасни од приказнава. Викаш, дека немаш ни куче ни маче, а претходно спомна, мислиш дека мајка ти не те сака. Од твојот претходен пост имав чувство некако дека живееш сама, ама сега кога ја спомна мајка ти, ми доаѓа контекст дека си со твоите. Како стоите? Имаш брат/сестра? Викаш дека работиш цел ден, со пауза од 3 до 6, а одиш во школо. Како е можно?
Викаш дека се чувствуваш изживеано, дека те нервира запознавањето со луѓе, дека сакаш се одеднаш да се случи. Ако си имала прилика да запознаваш луѓе, и те разочарале, значи до сега најверојатно имаш оформено некој механизам за побрзо проценување на луѓето, што верувам дека во наредните нови искуства со луѓе би ти било олеснителна околност при нивното запознавање. Најверојатно си креирала некои критериуми за оценување на луѓето и нивно сместување во некои категории, значи овој проблем би требало олеснет да ти е. Велиш дека постојано ти работи мозокот, и мислиш цело време. Значи ги анализираш луѓето. Еве ти уште една работа што не би требало да ти претставува проблем при запознавање нови луѓе. Значи брзо можеш да оформиш некое задоволително мислење за некого. А сепак, од друга страна, од твоето досегашно искуство би требало да знаеш дека ако сакаш некои работи да ги имаш, пред се треба самата да ги заслужиш, а и да се потрудиш околу нив. Значи запознавање и стекнување најдобар пријател преку ноќ, нема. Ако тоа ти се случувало во минатото можеби тоа е една причина што си се разочарала во луѓето, не си ги познавала доволно кога си почнала да им веруваш.
Зошто брзо се откажуваш кога ќе ти се допадне некој? Зошто викендите ги поминуваш дома пред телевизор? Зошто немаш желба за зборување за проблемите? Зошто мислиш дека мајка ти не те сака, или дека соучениците не би излегле со тебе? Зошто немаш желба за ништо? Имаш ли блиски пријатели, луѓе за излегување?
Ако целиот проблем е твоето трпение при градење однос со луѓето, можеби на тоа треба да поработиш. Можеби само треба да се опуштиш и до решение на сево ова ќе дојдеш многу лесно. Не си единствена, тоа е сигурно. Само треба да имаш желба за запознавање нови луѓе, дружење, излегување. Обиди се ти твојот чекор да го направиш. Да бидеме реални, ако немаше желба за сево ова, ако ти беше убаво да седиш дома пред компјутер и телевизор, немаше ни да се помачиш овде да го напишеш постот за да ни кажеш дека нешто не е во ред. Значи и самата сакаш да го средиш ова, само можеби немаш мотивација моментално. Еве ти мотивација, ако малку само се потрудиш, верувам дека ќе ти биде супер, ќе успееш да си средиш се.
А зошто на пример, да не дојдеш на собиранката во Сабота? Ќе дојдат многу луѓе, ќе се запознаеме, еве ти шанса за нови луѓе. Рече дека не сакаш, ама како што реков, ако не го сакаше тоа немаше ни да пишеш овде. :) Затоа ајде, активирај се малку, play some nice music, keep your head up, and everything's gonna be just fine :)
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
Вака, сакам прво неколку прашања да ти поставам, што не ми се јасни од приказнава. Викаш, дека немаш ни куче ни маче, а претходно спомна, мислиш дека мајка ти не те сака. Од твојот претходен пост имав чувство некако дека живееш сама, ама сега кога ја спомна мајка ти, ми доаѓа контекст дека си со твоите. Како стоите? Имаш брат/сестра? Викаш дека работиш цел ден, со пауза од 3 до 6, а одиш во школо. Како е можно?
Викаш дека се чувствуваш изживеано, дека те нервира запознавањето со луѓе, дека сакаш се одеднаш да се случи. Ако си имала прилика да запознаваш луѓе, и те разочарале, значи до сега најверојатно имаш оформено некој механизам за побрзо проценување на луѓето, што верувам дека во наредните нови искуства со луѓе би ти било олеснителна околност при нивното запознавање. Најверојатно си креирала некои критериуми за оценување на луѓето и нивно сместување во некои категории, значи овој проблем би требало олеснет да ти е. Велиш дека постојано ти работи мозокот, и мислиш цело време. Значи ги анализираш луѓето. Еве ти уште една работа што не би требало да ти претставува проблем при запознавање нови луѓе. Значи брзо можеш да оформиш некое задоволително мислење за некого. А сепак, од друга страна, од твоето досегашно искуство би требало да знаеш дека ако сакаш некои работи да ги имаш, пред се треба самата да ги заслужиш, а и да се потрудиш околу нив. Значи запознавање и стекнување најдобар пријател преку ноќ, нема. Ако тоа ти се случувало во минатото можеби тоа е една причина што си се разочарала во луѓето, не си ги познавала доволно кога си почнала да им веруваш.
Зошто брзо се откажуваш кога ќе ти се допадне некој? Зошто викендите ги поминуваш дома пред телевизор? Зошто немаш желба за зборување за проблемите? Зошто мислиш дека мајка ти не те сака, или дека соучениците не би излегле со тебе? Зошто немаш желба за ништо? Имаш ли блиски пријатели, луѓе за излегување?
Ако целиот проблем е твоето трпение при градење однос со луѓето, можеби на тоа треба да поработиш. Можеби само треба да се опуштиш и до решение на сево ова ќе дојдеш многу лесно. Не си единствена, тоа е сигурно. Само треба да имаш желба за запознавање нови луѓе, дружење, излегување. Обиди се ти твојот чекор да го направиш. Да бидеме реални, ако немаше желба за сево ова, ако ти беше убаво да седиш дома пред компјутер и телевизор, немаше ни да се помачиш овде да го напишеш постот за да ни кажеш дека нешто не е во ред. Значи и самата сакаш да го средиш ова, само можеби немаш мотивација моментално. Еве ти мотивација, ако малку само се потрудиш, верувам дека ќе ти биде супер, ќе успееш да си средиш се.
А зошто на пример, да не дојдеш на собиранката во Сабота? Ќе дојдат многу луѓе, ќе се запознаеме, еве ти шанса за нови луѓе. Рече дека не сакаш, ама како што реков, ако не го сакаше тоа немаше ни да пишеш овде. :) Затоа ајде, активирај се малку, play some nice music, keep your head up, and everything's gonna be just fine :)


Јас живеам во Белгија. Овде се се оди во школо и се оди на работа и за работата односно кај нас во Македонија праксата се добива некои пари не многу.
Мајка ми и мажот и живеат во куќа а и јас исто со нив. Во хотелот кај што работам имам соба за мене за таму да спијам кога треба до 23 или покасно да останам на работа. Учам за кувар и во ресторант келнер. И тоа три години. А сега сум во прва година.

на Сите твои прашања ќе речам сето минато ме прогонува и треба да работам на мене. Во понеделник имам термин кај психијатар,а уште повеќе ме разочараа луѓето во Македонија кои откако го поздравив другар ми Мартин на интернет почнаа да ме критикуваат. А јас сум емотивна и ме повреди.

Откако го извадив видеото двајца го додале.

Пријателство меѓу девојче и момче постои.

Ова е само одговор зошто се разочарав во луѓето

ете ти линк па види

http://www.youtube.com/watch?v=QP4b6KfyxCM

http://www.youtube.com/watch?v=loReQNv5L5k

А утре ќе идам на масажа :))))

Поздрав и благодарам !
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Јас живеам во Белгија. Овде се се оди во школо и се оди на работа и за работата односно кај нас во Македонија праксата се добива некои пари не многу.
Мајка ми и мажот и живеат во куќа а и јас исто со нив. Во хотелот кај што работам имам соба за мене за таму да спијам кога треба до 23 или покасно да останам на работа. Учам за кувар и во ресторант келнер. И тоа три години. А сега сум во прва година.

на Сите твои прашања ќе речам сето минато ме прогонува и треба да работам на мене. Во понеделник имам термин кај психијатар,а уште повеќе ме разочараа луѓето во Македонија кои откако го поздравив другар ми Мартин на интернет почнаа да ме критикуваат. А јас сум емотивна и ме повреди.

Откако го извадив видеото двајца го додале.

Пријателство меѓу девојче и момче постои.

Ова е само одговор зошто се разочарав во луѓето

ете ти линк па види

http://www.youtube.com/watch?v=QP4b6KfyxCM

http://www.youtube.com/watch?v=loReQNv5L5k

А утре ќе идам на масажа :))))

Поздрав и благодарам !
А како тие двајцата што го додале видеото стигнале до него? Ти му го прати само на Мартин, приватно? И тој, што направи со него? Што всушност се случило? Се скаравте? Не ми објасни ништо околу ситуацијата со него...
А околу тоа дома, школо, работа, од прилика јасно ми е у какава ситуација се наоѓаш. Како што кажав, не се откажувај, потруди се да оствариш некои нови познанства, излези со луѓе, запознавај. Претходното разочарување нека не ти биде демотиватор, напротив, гледај го како поттик да најдеш подобри искуства. Животот не е лош ако си поставиш правила и ги почитуваш. Се е до тоа како ќе ги наредиш работите и како гледаш на нив. Малце повеќе самодоверба и оптимизам, и ќе бидеш добра. :)
Одлично, утре ќе се опуштиш... Уживај :)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Фала ви на подршката..сепак не мислев да го поминам Валентин плачејќи..ама криво ми е што има многу глупави, разгалени и секакви што ќе доживеат прекрасни љубовни моменти а за нас нормалните се чини нема правда..Едноставно чувствуам дека ми е потребна љубов за да биде се избалансирано..Имам од се по малку и вистина го ценам тоа.:гик:
dushicke, ne se opteretuvaj, posveti si go praznikot na sebe... ti si prekrasna i si vredna za ljubov za kakva shto sonuvash nema potreba da taguvash...
zamisli, mozebi ovoj valentin e posleden shto ke go pominesh sama... proslavi ja svojata ubavina i uzivaj vo toa shto si, zatoa shto imash mnogu vo sebe... toj den podari si neshto, napravi neshto shto te usrekuva...
batali ja povrshnosta na tvoite vrsnici, tie mozebi ke imaat deckovci okolu sebe, no ne znaci deka ke imaat ljubov... mozebi se zabelezitelni i glavni faci... ama toa ke potrae ushte malku, a podocna istite tebe ke ti zaviduvaat.
jas sum ubedena deka ti ke najdesh ljubov kakva shto zasluzuvash i deka do sebe ke imash nekoj koj ke znae da te ceni i razbira...
razmisli... podobro e da si sama odkolku so nekoj koj ke te gleda povrshno.
eden den seto ova ke go nadminesh i nema da ti bide vazno, zatoa ne si go troshi vremeto na solzi... glavata gore i uzivaj vo site kvaliteti shto gi imash
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 00:52 ---
Јас живеам во Белгија. Овде се се оди во школо и се оди на работа и за работата односно кај нас во Македонија праксата се добива некои пари не многу.
Мајка ми и мажот и живеат во куќа а и јас исто со нив. Во хотелот кај што работам имам соба за мене за таму да спијам кога треба до 23 или покасно да останам на работа. Учам за кувар и во ресторант келнер. И тоа три години. А сега сум во прва година.

на Сите твои прашања ќе речам сето минато ме прогонува и треба да работам на мене. Во понеделник имам термин кај психијатар,а уште повеќе ме разочараа луѓето во Македонија кои откако го поздравив другар ми Мартин на интернет почнаа да ме критикуваат. А јас сум емотивна и ме повреди.

Откако го извадив видеото двајца го додале.

Пријателство меѓу девојче и момче постои.

Ова е само одговор зошто се разочарав во луѓето

ете ти линк па види

http://www.youtube.com/watch?v=QP4b6KfyxCM

http://www.youtube.com/watch?v=loReQNv5L5k

А утре ќе идам на масажа :))))

Поздрав и благодарам !
mislam deka si premnogu emotivna... nasekade gi rasfrlash cuvstvata, pa potoa te boli koga drgite gazat vrz niv...
ne deka emotivnosta ne e dobra osobina, spored mene e , ama do nekade... treba da porabotish malku na samokntrola, isto taka i na samopocitta i samodoverbata
no ne te obvinuvam... kako shto mozev da zabelezam premnogu promeni ti se slucile, mozebi zatoa cuvstvuvash kako da si izziveala se, ke potrae dodeka da se adaptirash i dodeka da se sozemesh, ubavo e toa shto si pobarala pomosh i od strucno lice... se gleda deka si go priznavash problemot, a toa e najvazno...
zoshto za pocetok ne probash da se zblizish so tvojata majka...
znam deka decata na tvoja vozrast se plashat ili stamat od roditelite, megutoa taa te rodila, te saka bez somnenie, ako i dadesh shansa nema da pogreshish... duri i da mislish deka ne te razbira, duri i navistina da ne te razbira, imaj trpenie, dozvolii da te zapoznae, da vidi koja si ti vsushnost i se ke ti bide polesno
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Комуникативна сум. И знам да направам муабет. Ама наидувам на резервирани луѓе, или некои што имаат друштво и што немаат интерес да запознаваат други луѓе или едноставно не сум по нивните критериуми. Жал ми е што само за мене се лепат машки кои повеќе ја играат женската улога во флертувањето. Имам храброст да пристапам прва, сум пристапила, ама некако работата не сака да тргне...Единствено мислам дека или тоа што некогаш бев срамежлива, остава таков впечаток кај останатите . Мислам дека пропуст сум направила со тоа што кога се наоѓам во нова околина првин чекам да видам што ќе превземат другите. На пример на почеток на средно јас да сум ги викала другарите и другарките на кафе чисто да се запознаеме или да сум иницирала некакво излегување ќе сум воспоставела поблиски односи, а не само колку за во школо.И да направам така тоа не сум јас и ќе се осети. И некако не сум тој тип што веднаш почнува со освојување на територијата. Во таа смисла сум пасивна. За понатаму мислам дека тоа треба да го сменам..
п.с Добра е вака да се разглобат работите зошто во секојдневните навики и природни реакци најдобро може да се види какви сме всушност :) :) ..и несакам да пишувам долги постови зошто знам дека се досадни за читање ама се внесов :)
А зашто се замараш што другите мислат за тебе,секоја девојка е родена за љубов и за бакнување и мазење.Прво нешто што ќе ти кажам е дека се потценуваш себеси,но сеуште си млада и во тек си на животот.Откриј се која си што сакаш од личности од другари,семејство од љубовта пронајди се себе во нешто и ќе видиш како животот ќе ти тече како мед и млеко.Но искрено од друга страна таа срамежливост е од твоето минато,те третирале луѓето околу тебе на лош начин и единствена одбрана ти е да се тргнеш.Епа во животот не функционира така треба секогаш на луѓето да им кажеш што мислиш и да им возвраќаш со цврст став кон тоа,зашто секој може да те прочита ако немаш некакво мислење за себе и за тоа што посакуваш да биде твое.
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 01:16 ---
Јас живеам во Белгија. Овде се се оди во школо и се оди на работа и за работата односно кај нас во Македонија праксата се добива некои пари не многу.
Мајка ми и мажот и живеат во куќа а и јас исто со нив. Во хотелот кај што работам имам соба за мене за таму да спијам кога треба до 23 или покасно да останам на работа. Учам за кувар и во ресторант келнер. И тоа три години. А сега сум во прва година.

на Сите твои прашања ќе речам сето минато ме прогонува и треба да работам на мене. Во понеделник имам термин кај психијатар,а уште повеќе ме разочараа луѓето во Македонија кои откако го поздравив другар ми Мартин на интернет почнаа да ме критикуваат. А јас сум емотивна и ме повреди.

Откако го извадив видеото двајца го додале.

Пријателство меѓу девојче и момче постои.

Ова е само одговор зошто се разочарав во луѓето

ете ти линк па види

http://www.youtube.com/watch?v=QP4b6KfyxCM

http://www.youtube.com/watch?v=loReQNv5L5k

А утре ќе идам на масажа :))))

Поздрав и благодарам !
If your heart is a volcano, how shall you expect flowers to bloom?

Ако твоето срце е вулкан како очекуваш твоите цвеќиња да пораснат?
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
А како тие двајцата што го додале видеото стигнале до него? Ти му го прати само на Мартин, приватно? И тој, што направи со него? Што всушност се случило? Се скаравте? Не ми објасни ништо околу ситуацијата со него...
А околу тоа дома, школо, работа, од прилика јасно ми е у какава ситуација се наоѓаш. Како што кажав, не се откажувај, потруди се да оствариш некои нови познанства, излези со луѓе, запознавај. Претходното разочарување нека не ти биде демотиватор, напротив, гледај го како поттик да најдеш подобри искуства. Животот не е лош ако си поставиш правила и ги почитуваш. Се е до тоа како ќе ги наредиш работите и како гледаш на нив. Малце повеќе самодоверба и оптимизам, и ќе бидеш добра. :)
Одлично, утре ќе се опуштиш... Уживај :)

Јас го додадов јавно на јутуб и од почеток го виде Мартин и тој рече само едно големо благодарам. Но бидејќи имаше и видеа каде јас пеам некоја девојка го објавила на фејсбук и така го најдоа видеото од мартин и одтогаш лом со коментари на видеото. Откако видов што се случило добив и писмо во кое Мартин сакаше да го заврши пријателството кое толку го градевме и ми рече збогум.

Таа вечер се сруши се за мене. Злобните јазици на луѓето ми го уништија пријателството, си помислив.

Потоа откако го направив приватно немав мир и го избришав а за тоа време неколку од нив го украле и го додале пак,Дури и на мотика го имаше.
А овде имаше исто тема на која неколку корисници од овде ме пратеа и на фб се што објавувам.

Очајна ги прашав родителите за помош и ми рекоа да направам видео во кое објаснувам дека јас Мартин само го сакам како пријател и дека сакав да го поздравам.

Го сторив и тоа но уште полошо минав

Добив коментар : Ееее и Северина откако направи порнич не се срамеше туку стоеше зад тоа.

И тоа ме докрајчи некои глупаци кои не излегле надвор од своето село, не велам дека и јас не бев иста порано, и не сакам да те навредам тебе , си дозволуваат да ми пишуваат такви работи.

Изблокирав акаунтот на јутуб а Мартин се извини и ми рече дека не било така мислено и ми прости.

Сега ветивме ќе оставиме се да се заборави и нема да објавуваме на ѕид ништо еден на друг за да не почнат пак глуфците.

А дека знам да пеам тоа го знаат сите само злите јазици ќе ме мразат.
И тоа е тоа.

Поздрав до тебе :)
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Јас го додадов јавно на јутуб и од почеток го виде Мартин и тој рече само едно големо благодарам. Но бидејќи имаше и видеа каде јас пеам некоја девојка го објавила на фејсбук и така го најдоа видеото од мартин и одтогаш лом со коментари на видеото. Откако видов што се случило добив и писмо во кое Мартин сакаше да го заврши пријателството кое толку го градевме и ми рече збогум.

Таа вечер се сруши се за мене. Злобните јазици на луѓето ми го уништија пријателството, си помислив.

Потоа откако го направив приватно немав мир и го избришав а за тоа време неколку од нив го украле и го додале пак,Дури и на мотика го имаше.
А овде имаше исто тема на која неколку корисници од овде ме пратеа и на фб се што објавувам.

Очајна ги прашав родителите за помош и ми рекоа да направам видео во кое објаснувам дека јас Мартин само го сакам како пријател и дека сакав да го поздравам.

Го сторив и тоа но уште полошо минав

Добив коментар : Ееее и Северина откако направи порнич не се срамеше туку стоеше зад тоа.

И тоа ме докрајчи некои глупаци кои не излегле надвор од своето село, не велам дека и јас не бев иста порано, и не сакам да те навредам тебе , си дозволуваат да ми пишуваат такви работи.

Изблокирав акаунтот на јутуб а Мартин се извини и ми рече дека не било така мислено и ми прости.

Сега ветивме ќе оставиме се да се заборави и нема да објавуваме на ѕид ништо еден на друг за да не почнат пак глуфците.

А дека знам да пеам тоа го знаат сите само злите јазици ќе ме мразат.
И тоа е тоа.

Поздрав до тебе :)
А тие што те зезале за видеата, пријатели му се на Мартин? Не само на фејсбук, дали му се стварно пријатели? Со него контактирате уште?
Мене детево ми изгледа прилично воздржано во целава приказна. Ти како да се бориш за вашето пријателство, да поправиш што и да се случило, и тука се вмешуваат тие некои си, а типов, ништо. Како да не му е толку гајле. Зашто воопшто вашето пријателство е тема на муабет некому? Што ги засега нив што имате ти и Мартин?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.390
Поени од реакции
25.192
Јас го додадов јавно на јутуб и од почеток го виде Мартин и тој рече само едно големо благодарам. Но бидејќи имаше и видеа каде јас пеам некоја девојка го објавила на фејсбук и така го најдоа видеото од мартин и одтогаш лом со коментари на видеото. Откако видов што се случило добив и писмо во кое Мартин сакаше да го заврши пријателството кое толку го градевме и ми рече збогум.

Таа вечер се сруши се за мене. Злобните јазици на луѓето ми го уништија пријателството, си помислив.

Потоа откако го направив приватно немав мир и го избришав а за тоа време неколку од нив го украле и го додале пак,Дури и на мотика го имаше.
А овде имаше исто тема на која неколку корисници од овде ме пратеа и на фб се што објавувам.

Очајна ги прашав родителите за помош и ми рекоа да направам видео во кое објаснувам дека јас Мартин само го сакам како пријател и дека сакав да го поздравам.

Го сторив и тоа но уште полошо минав

Добив коментар : Ееее и Северина откако направи порнич не се срамеше туку стоеше зад тоа.

И тоа ме докрајчи некои глупаци кои не излегле надвор од своето село, не велам дека и јас не бев иста порано, и не сакам да те навредам тебе , си дозволуваат да ми пишуваат такви работи.

Изблокирав акаунтот на јутуб а Мартин се извини и ми рече дека не било така мислено и ми прости.

Сега ветивме ќе оставиме се да се заборави и нема да објавуваме на ѕид ништо еден на друг за да не почнат пак глуфците.

А дека знам да пеам тоа го знаат сите само злите јазици ќе ме мразат.
И тоа е тоа.

Поздрав до тебе :)
Обично се воздржувам да реплицирам на темава затоа што ги следам советите од факултет, т.е. од cracked.com, а главната нивна порака во една статија им гласи: Никогаш не дели совети некому ако го немаш искусено нештото за кое некој бара совет.
А во таква ситуација како твојата не сум се нашол. Но, ќе си земам право да ти солам малку памет.
Те запознав (како и секој друг нормален чоек) преку клипот што го стави на јутуб.
И искрено морам да признам дека дури и јас се почувствував малку засрамен дур го гледав клипот. Не сум овде да судам ама, мислам дека имаш доволно години да знаеш дека тоа што го направи е многу лошо.

Знаеме, сакаш да бидеш добра, сакаш да бидеш срце и да им кажиш на другите колку ги сакаш, ама погоди што? Не си добра и никогаш нема да бидеш. Знаеш зошто мислам така? Ќе цитирам една реченица од твојот претходен пост
Јас со мои 19 години односно наскоро 20 се чувствувам изживеано.
Имам вести за тебе. Никој никогаш нема да те сака со таков став. Мислиш дека луѓето сакаат некој да ги потсеќа дека се изживеани, дека виделе се и сешто? НЕ. Јас за таквите мислам дека се attention whores. Верувај, не си видела ништо во животот. Ни јас, ни ти, ни Мартин, никој.
Тоа што си се отселила од државата и што живееш со мајка која мислиш дека не те сака, и што живееш со нејзиниот маж, што очигледно не го сакаш, мислам... нормално е дека не, и мислиш дека тоа е некакво оправдување за да се чувствуваш толку ранлива? Не е. Затоа што секогаш ќе се најде некој што поминал низ полошо, и погоди што? Не се чувствува изживеано, напротив.
Тоа што ти се чувствуваш така е знак дека ти си всушност еден ранлив егоист. Секогаш ја префрлаш вината на другите. Исто како што не зеде дел од својата вина за тоа што му го направи на Мартин. А само да знаеш, Мартин изреагирал најнормално кога ти рекол дека не сака повеќе да те види. Мислам, цитирам "Никој друг од другите корисници не ставаше толку луди и откачени слики со некои полуди пози, туку само тој".

?
Знаеш како се почувствувал Мартин кога го видел клипот? Кога видел дека го има на мотика, на форум, на фејсбуци, во архива на тролови, сегде... Кога видел дека го има со име и презиме, со датум на раѓање (30 март 1994 fellas), како се осетил? Се осетил дека нема излез, дека е заробен во македонското општество за кое ти се фалиш дека си го одбегнала, и дека луѓето на улица ќе го препознаваат, дека нема да фати женска во неговиот роден град веќе, а верувам ни во Свето Митрани затоа што сигурно и таму има некој што знае за Весна и Мартин и нивното пријателство.
И помири се со тоа дека ти си крива за тоа. Дури откако го видов клипот, отидов на search на фејсбук да го побарам и да му изразам сочувство.
Знам, јас сум од оние мрчатори зад мониторите кои се нешто им смета, фаќаат сеир и коментираат, затоа што мислат дека со достапноста на интернет ја имаат моќта на сивиот череп, ама подобро да останам така отколку да пробам да "направам" нешто.
Тука е проблемот со тебе. Мислиш дека пееш одлично, дека си добра, дека си фина, дека луѓето мора да те сакаат и да те почитуваат, дека никој не смее да те повреди. Еднаш, едно утро кога ќе се разбудиш и кога ќе сфатиш дека некогаш, сепак, колективната критика е онаа вистинската, ќе се засрамиш и ќе се извиниш. Прво ќе се извиниш на себе си, после на другарите, и на крај нас, обичната публика.

Злите јазици не те мразат, туку те критикуваат. Тоа не значи дека те мразат. А можеби и значи. Еве јас те критикувам, а не те знам, а те мразам и не те знам. Do I contradict myself? Well, then, I contradict myself...
Злобните јазици исто така не ти го срушија пријателството. Немој секогаш да префрлаш вина, гледам дека имаш таква мана развиено.
А коментарот со Северина, made my day. Се изгазив од смеење. Во право е чоекот. Северина поминала низ тоа, Стеф Ангел се држи со добро, тие од рекламата за Кожувчанка исто така, една во средно се имаше сликано како му го млати на дечко и, и ко раскинаја тој ја стави сликата на интернет и сите ја имаме во компјутер, уште е жива, и таа и сликата се добри, така да... ќе се справиш со се, не се секирај. Ти пуштам среќа :).
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
А тие што те зезале за видеата, пријатели му се на Мартин? Не само на фејсбук, дали му се стварно пријатели? Со него контактирате уште?
Мене детево ми изгледа прилично воздржано во целава приказна. Ти како да се бориш за вашето пријателство, да поправиш што и да се случило, и тука се вмешуваат тие некои си, а типов, ништо. Како да не му е толку гајле. Зашто воопшто вашето пријателство е тема на муабет некому? Што ги засега нив што имате ти и Мартин?

Имаш право. Тој не придава многу значење на мене и не само на мене. Тој е таква личност што не се замара со другари ова она. Му се лутев што е таков но да го изменам неможам. А тие што пишеа незнам кои се дали му се пријатели
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.772
Поени од реакции
1.529
Понекогаш сакам да исчезнам на неколку дена и никој да незнае каде сум! Да можам тогаш од некаде да ги погледнам реакците на сите други.... Кого залажувам јас најверојатно себе никој друг. Одамна ја изгубив битката но сеуште се борам ! Сакам да ги променам нештата на подобро , а незнам како! Доволно е наивно свесно допуштамда ме користат и да се мотат околу мене нели за да избегнам да сум сам... Не му е гајле на никој за тоа и се едно исто ми зборат ајде ќе биде се ќе се среди по ред епа доста ми е од некоја таму далечно среќна иднина! Среќата треба да ми се разбуди сега во сегашноста.. Но не таа фатила некоја длабока сенка без надеж за било каква поправка и пак прашувам што да правам со себе со сите сум а пак немам никој свој................
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Понекогаш сакам да исчезнам на неколку дена и никој да незнае каде сум! Да можам тогаш од некаде да ги погледнам реакците на сите други.... Кого залажувам јас најверојатно себе никој друг. Одамна ја изгубив битката но сеуште се борам ! Сакам да ги променам нештата на подобро , а незнам како! Доволно е наивно свесно допуштамда ме користат и да се мотат околу мене нели за да избегнам да сум сам... Не му е гајле на никој за тоа и се едно исто ми зборат ајде ќе биде се ќе се среди по ред епа доста ми е од некоја таму далечно среќна иднина! Среќата треба да ми се разбуди сега во сегашноста.. Но не таа фатила некоја длабока сенка без надеж за било каква поправка и пак прашувам што да правам со себе со сите сум а пак немам никој свој................
Calm down boy.
Многу песимистички размислуваш за твоја 21 година.Обиди се да ги тргнеш црните мисли и да не ставаш се при срце.Доколку продолжиш на ваков начин за некое време би завршил на психијатар(не велам дека си луд).Немој така да гледаш на работите.Помисли дека има полоши работи на светот(деца гладуваат во Африка,друг нема топол дом трети немаат родители и се напуштени) и дека треба да си срекен на тоа што го имаш.
Да нема забуни јас потполно те разбирам .
Свесен си за твојот проблем и за личностите во твојата околина.
Започни најпрвин од себе.Промени се заради тебе а не заради другите.Велиш дека премногу допушташ да те користат..Искорени ја таа маана и потруди се да го смениш тој карактер.Самата желба ке ти помогне..
Таков е денес животот.Суров.Сите живеат за себе,бараат корист од другите и на крај ги однемува.И тоа не е само кај тебе,речиси кај сите е така ама сигурно се имуни на такви неблагодарни суштества.
Треба да знаеш како со тој тип на луге.Не дозволувај повеке ваков однос да имаат кон тебе ако знаеш како ке заврши на крај сето ова..
Кажи зошто помислуваш на тоа:Да те снема и да ги видиш реакциите на останатите?Ке има повредени личности ама и некои кои ке бидат задоволни од твојата моментална ситуација.Не им давај причина на оние вторите за радување.А и не е решението тоа.Треба да му погледнеш на проблемот в лице и да го отстраниш.Не чекај само од себе да помине тоа туку превземи во твои раце,зошто решение од небото нема да добиеш.

Познавам едно момче од мали години и секогаш кога го сретнувам го прашувам како е.Постојано ми зборуваше како тој имал тежок живот за живеење,како го користеле.Еднаш ми прекипа и му го кажав сето тоа што ти го кажав тебе на убав начин.Следниот пат повторно иста приказна за да му речам на крај дека сам е крив за својата состојба.Не применуваше совети,лежеше и јадеше и очекуваше се да помине.

Спротистави се,размисли зошто сето ова се случува,каде е грешката > дали е во тебе,или во некој друг(Не биди како примерот горе кој ти го поставив).Кажи на мајка ти како се чуствуваш,брат/сестра поголема ако имаш бидејки тие секогаш најдобро ти мислат.

Се надевам дека малку помогнав :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom