Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јануари 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
каде можам да најдам возачко седиште за корса б 1,0 од 1998 година
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
кој е упатен да ми обајсни ... одам за словенија наредна недела сакам да си купам кола најдов цитроен ксара за 570 евра 1998 бензин 1,4 кубици е сега за да ја дотерам за дома значи да ми биде на словенски табли после месец дена ке ја бркам работата за царинење и сите тие процедури сакам значи да одам да ја искеширам и чао пријатно... е сега кој трошоци ги имам јас за да ја довлечкам дома на странски табли и колку имам плус давачки словенија освен тие 570 евра благодарам!
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
За 10990 имаш понуда на Kia Cee'd,со фул опрема иста како на рио,само што Ceed е една класа повисоко,има супер дизајн,можеш да ја разгледаш таа опција во Kia,исто и Фокус во Форд,сузукито свифт 1,2 94 кс го имам возено на тест,прекрасно е,добра опрема има.Разгледај повеќе опции,оди на тест возење па одлучи.Поздрав па пофали се што си купил
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
откако ја изгасам колата после две три секунди се слуша двојно отчукување како со стапче на железо кога удара , мислам дека доаѓа од предниот дел , машината .. до што ке е и дали е сериозно ?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
откако ја изгасам колата после две три секунди се слуша двојно отчукување како со стапче на железо кога удара , мислам дека доаѓа од предниот дел , машината .. до што ке е и дали е сериозно ?
некое реле ти штрака.. можно од перката релето или слишно... моторот неможе да штрака одкако ке го изгасиш....

или втора опција е дека ти крцка ауспухот.. кога ке го изгаснеш, наеднаш прекинува дотокот на врели издувни гасови и почиња да се собира цевката и другите околни материјали па крцка... на лето нема да го осетиш тоа, затоа што диференцијата на температурата е многу помала...
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
некое реле ти штрака.. можно од перката релето или слишно... моторот неможе да штрака одкако ке го изгасиш....

или втора опција е дека ти крцка ауспухот.. кога ке го изгаснеш, наеднаш прекинува дотокот на врели издувни гасови и почиња да се собира цевката и другите околни материјали па крцка... на лето нема да го осетиш тоа, затоа што диференцијата на температурата е многу помала...
значи ништо сериозно , фала многу ми олесна ептен :)
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Имам Пежо 306 xr 1.4 1998.Ми рикна акумулаторот ( имав BOSH 45 сув тип).Дали ќе имам проблем ако ставам 55 и дајте предлог кој тип на акумулатор и колку пари тој ќе ме чини.Поздрав
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Имам Пежо 306 xr 1.4 1998.Ми рикна акумулаторот ( имав BOSH 45 сув тип).Дали ќе имам проблем ако ставам 55 и дајте предлог кој тип на акумулатор и колку пари тој ќе ме чини.Поздрав
акомулатори присутни на нашиот пазар се топла, блекхорс, вајтхорс, монбат и слично... ако мене ме прашаш зимај акумулатор кој е без одржување (ке ти го посочи продавачот) и терај. не се замарај со брендот исти ку*ац се сите. јас во моментов користам вајтхорс (white horse) веке трета година, едино тој беше со 3 години гаранција и го има само во карс корнер и нигде на друго место. малку е поскап ама ете го работи...

што се однесува до силата на акумулаторот, може да ставиш 55-ка слободно без проблем ке тера, само немој појак од тоа... 55 ке биде таман.
 

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
акомулатори присутни на нашиот пазар се топла, блекхорс, вајтхорс, монбат и слично... ако мене ме прашаш зимај акумулатор кој е без одржување (ке ти го посочи продавачот) и терај. не се замарај со брендот исти ку*ац се сите. јас во моментов користам вајтхорс (white horse) веке трета година, едино тој беше со 3 години гаранција и го има само во карс корнер и нигде на друго место. малку е поскап ама ете го работи...

што се однесува до силата на акумулаторот, може да ставиш 55-ка слободно без проблем ке тера, само немој појак од тоа... 55 ке биде таман.
Велиш има само во КАРС КОРНЕР( како знам тоа е кај топлификација) а ова кај католичка црква гледам во понуда и тие ги имаат http://tda.com.mk/.Тоа знаци дека кај нив се фалс или онака само ми посочи еден пример (Немој погрешно да ме сватиш)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
кој е упатен да ми обајсни ... одам за словенија наредна недела сакам да си купам кола најдов цитроен ксара за 570 евра 1998 бензин 1,4 кубици е сега за да ја дотерам за дома значи да ми биде на словенски табли после месец дена ке ја бркам работата за царинење и сите тие процедури сакам значи да одам да ја искеширам и чао пријатно... е сега кој трошоци ги имам јас за да ја довлечкам дома на странски табли и колку имам плус давачки словенија освен тие 570 евра благодарам!
Точно неможам да ти предвидам кој трошоци ги имаш, мада одприлика имаш 100-тина евра за цол табли, нешто ситно за договори 10-тина евра, и патниот трошок.

Баш ме интересира од ко ќе ја донесиш дали би ја продајл за 1000 евра :), така на цол табли.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Некој да предложи некој добар сервис за фарбање кола?Значи ми треба за предното лево криво целосно да го офарбам,а битно ми е ептен како ќе се среди тоа..Отприлика некој да ми каже колку чини тоа и дали е поефтино отколку во големите салони..Бев у еден салон и прилично скапо ми се виде..



За оваа кола..
Во помалите сервиси е осетно поефтино. Би ти препорачала еден мајстор зад Кам Маркет во Скопје Север (во близина на Порше). Не ми текнува како се вика, во именик ми стои "фарбање" телефонот ќе ти го пратам сега по пп. :)
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
ako mozete da me posocite na avtolimarski servis kaj so mozam da popravam nabieno krilo znavi bojata ne mu e ostetena tuku kriloto e nabieno POMOS i koja cena bi me cinelo toa
--- надополнето: 31 јануари 2012 во 17:48 ---
ako mozete da me posocite na avtolimarski servis kaj so mozam da popravam nabieno krilo znavi bojata ne mu e ostetena tuku kriloto e nabieno POMOS i koja cena bi me cinelo toa
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Точно неможам да ти предвидам кој трошоци ги имаш, мада одприлика имаш 100-тина евра за цол табли, нешто ситно за договори 10-тина евра, и патниот трошок.

Баш ме интересира од ко ќе ја донесиш дали би ја продајл за 1000 евра :), така на цол табли.
малку подетално ако можиш да обајсниш на граница кога ке врвам и ред други процедури дур си ја дотерам дома на странски табли иначе ке одам да ја земам за братми само што положи не сум некој купи продај :) ни за 2000 не би ја дал после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom