Зошто бившите не се враќаат?

  • Креатор на темата Macedonian-Sun
  • Време на започнување
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не може генерално да се тврди дека: „ бившите не се враќаат “. Тоа зависи од карактерот на учесниците и од основата на која се базирала врската. Сите не сме исти...
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Па сега има доста примери кога бившите пак се вракаат и не се ретки таквите случаеви кога се разделуват , си се исфурат и после пак врска па и брак.Така да се е до карактерот а понекогаш не свакаме нешто се додека не го изгубиме
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
o_O

"As life goes on .. You start to realize who matters, who never mattered, and who never will matter."
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
А ако сексот бил ептен добар !? Оти не може ради сексот да се вратат. Познато е дека денес тешко да најдеш партнер со кого во сексот ќе си парирате и ќе можете да достигнете кулмунација заедно и во исто време. Толку е тешко што е полесно да добиеш на лото, а кој еднаш добил на лото пак сака да добива повремено лото.
Се согласувам дека прв чекор до тоа да се врати бифшиот е да биде потсетен на заедничките кулмунирања во кревет. Исто така, сметам дека единствените бифши кои заслужуваат да бидат вратени се токму оние кои се потрудиле да ги темпираат кулмунациите за истите да се усогласат со нашиот ургазам, оти многу работа и вежбање треба за тоа и тоа само по себе значи дека тие бифши многу не' сакале.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.134
Се враќаат бе како не, само не секогаш.
Се враќаат преку соништа а некогаш и преку кошмари.
Се враќаат на истите кафичи, кафани и локали кај што одиме, оти не живееме во метрополи од по неколку милиони жители.
Се враќаат непосредно после прекин на врската за да се доиспоебат уште малку со бившиот партнер, за полесно да им помине сушната меѓуфаза од еден до друг кур. Воедно ја користат таа прилика уште по 1001 ви пат да се докарат, дотепаат и дорасправаат за истите прашања овер енд овер аген.
Се враќаат навидум преку некои нејзини другари и другарки да те дошпиунираат уште малку дали си тажен, дали те курац боли, дали рониш солзи и го врискаш нејзиното име во доцните полноќни часови додека во позадина слушаш некои жалопојќи од типот на Someone like you, Iris, Don't wanna miss a thing и ним сличните, и дали редовно ставаш вене сечем стаутси на фејсбук, песните спомнати од претходната реченица и црно бели фотографии од расплакани ангели и невести со готска позадина-вака нешто.

Нормално сето тоа е режирано да изгеда дека тој ваш другар демек случајно го заболел одеднаш ташакот за тебе и се интересира како ти е.
Некогаш, ретко, се враќаат во твојот роден град, ако сте се упознале на некој одмор или ол инклузив гага семинар финансиран од Зорос, па да си евоцирате за тамошниот ненадеен хормонален дисбаланс, и како истиот бил регулиран.
Се враќаат и преку старите спомени, старите песни, старите навики и останати геј моменти.
Ама сепак најопасното враќање на кое ќе се задржам е она после неколку години, и оваа ситуација како еден од оние ултимативни тестови на карактерот и волјата, неретко сум ја гледал. Обично се случува ако ти раскинала додека сте биле млади односно доцни тинејџерски, или рани дваести години. Тогаш причината од нејзина страна била-се сретнавме премногу рано, во превод супер си ти, ама јас уште не сум ги прошла 5-те кура без кои не смеам да умрам. И ти си тераш со животот, године пролазе, она во меѓувреме лудо се забавља, дополнувајќи се што демек пропуштила со тебе, пијанки, многу дечковци и сексови, некогаш и оргии како од порничите нарочито кога е на одмор надвор од државата каде не ја знаат. И одеднаш постепено, малце по малце it begins... Едната другарка ќе и се жени, другата ќе фати дечко за поозбилно и ќе ја снема од ноќниот живот. Трета ќе се вработи, окупирана со работа а во меѓувреме си бара стабилен партнер. Младите генерации веќе ги окупираат клубовите и си возат свој филм, биолошкиот часовник отчукува, желбата за мајчинство и дете станува напорна како пролив среде битен состанок. И тогаш ќе и текне на Трајче, и колку убаво и било со него и како да може да го врати времето, сега ќе си беше среќна со Трајче. Обично тука завршува муабетот, се сведува на еден дејдриминг и толку. Ама некогаш се продолжува и корак даље. Сакам да го видам што прави-ќе си рече-дали има девојка, ќе и стане главна преокупација таа мисла. Ќе најде начин да стапи во контакт со тебе. Најчесто тоа нема да биде дирекно, не, не, ѓаволот пре ќе оди во калуѓерки отколку да ти дозволи тебе било каква морална сатисфакција што ти наводно би ја добил кога она ќе ти се јави. Ѓаволот не само што сака да ти ја земе душата, него сака тоа да биде изведено на начин со кој ти ќе молиш на колена да му ја дадеш. Ќе најде начин да дојде до тебе индирекно, преку другари, или случајно демек ќе се судрите во омилениот твој кафич. Ќе ти се насмее, ќе те изгушка како роден брат, ќе ти каже нежно на увце-јави ми се, пази ти на неа да и се јавиш. Нормално, глупо машко(нарочито ако тогаш е сингл) во тој момент ќе му се надигне куре за стари слави, нада умире задња и ќе се јави. Ѓаволот многу добро знае што ќе прави на тоа ваше видување. Уште од раѓање, они се родени и усовршувани исклучиво за такви моменти. Ќе дојде облечена секси, не премногу оросписки за да биде апла, него таман, ѓаволот точно знае што значи тоа таман. Муабетот ѓаволот ќе го фокусира на минатото-вашето заедничко минато. Нормално тоа нема да биде како од пушка-леле колку ни беше убаво заедно, ѓаволот знае како без ти да приметиш бомардирајќи те со сексипил и мотајќи те од тема на тема да те натера да помислиш дека уствари тоа што она го бара, уствари ти си го барал сиве овие години. Почнувајќи од просто праашње-како е мајка ти, дали уште прави добра торта, се сеќаваш кога ни направи тогаш торта тебе ти падна пола на под и го направи ќилимот лом, а нели наредниот ден требаше да одиме во Охрид, леле колку убаво си поминавме тогаш се сеќаваш. Некаде на крај на муабетот ќе најави благо каење ама не дека ти раскинала, него општо, леле колку бев млада и глупава тогаш многу работи би сменила тогаш. Ти од таа реченица треба да прочиташ меѓу редови што сака да ти каже затоа што тежината на гордоста што ѓаволот ја носи не се мери ни во метрички тони, за да ти признае дека згрешила. Фастфорвард некој ден покасно ти си пак со неа.
Една работа да ви кажам ако се најдете во ваква ситуацијата. Немојте да бидете будали отерајте ја у три лепе пичке материне. Ако државата нејзе и дала право на глас на 18, како и правото легално да снима порничи, бидете свесни дека тогаш она многу добро знаеле какви и се последиците од нејзината постапка, нека не ве фаќа на финти млада бев и глупа, паметна си е она и тоа доста за да си оствари нејзината стратегија ем јаре ем паре. Сега сака да ви ја уметне приказната со стариот бунар во кого претходно плукнала. Немојте да паѓате на романтиките со кои ќе ве бомбардира, кучката да начекала некој со повеќе пари или поситуиран или поасален од вас до сега ќе била женета со 5 деца. Ич кур не ја боли за вас него сака сопствениот живот да си го стабилизира а за тоа и требате вие. Ја знам дека вагиналаната магија е моќна ама стварно некои што ги знам како паднаа ко ретарди на оваа финта е чудо-невидено. Не мора тоа да бидете вие.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
А зошто па би требало да се вратат? Бивш си е бивш со причина. И да сакаат да се вратат, не ги примам. Тоа никад не излага како што треба. Се останато е исклучок. :)
Така по правило треба да биде.Ама во мојот случај таа преставува моја слабост,и по нејзиното исчезнување повторно се врати.Се мислев,сам себе си се лутев,зашто мора повторно да дојде кога веќе ја заборавив.Има мнооогу девојки што се најубави,што би ми било преубаво со нив,ама не се она,Многу сакам да можам да го направам тоа она што го направи,ама неможам.Убава е ама има нешто друго во неа на што неможам да оддолеам.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
..Најчесто тоа нема да биде дирекно, не, не, ѓаволот пре ќе оди во калуѓерки отколку да ти дозволи тебе било каква морална сатисфакција што ти наводно би ја добил кога она ќе ти се јави. Ѓаволот не само што сака да ти ја земе душата, него сака тоа да биде изведено на начин со кој ти ќе молиш на колена да му ја дадеш. Ќе најде начин да дојде до тебе индирекно, преку другари, или случајно демек ќе се судрите во омилениот твој кафич. Ќе ти се насмее, ќе те изгушка како роден брат, ќе ти каже нежно на увце-јави ми се, пази ти на неа да и се јавиш. Нормално, глупо машко(нарочито ако тогаш е сингл) во тој момент ќе му се надигне куре за стари слави, нада умире задња и ќе се јави. Ѓаволот многу добро знае што ќе прави на тоа ваше видување. Уште од раѓање, они се родени и усовршувани исклучиво за такви моменти. Ќе дојде облечена секси, не премногу оросписки за да биде апла, него таман, ѓаволот точно знае што значи тоа таман. Муабетот ѓаволот ќе го фокусира на минатото-вашето заедничко минато. Нормално тоа нема да биде како од пушка-леле колку ни беше убаво заедно, ѓаволот знае како без ти да приметиш бомардирајќи те со сексипил и мотајќи те од тема на тема да те натера да помислиш дека уствари тоа што она го бара, уствари ти си го барал сиве овие години. Почнувајќи од просто праашње-како е мајка ти, дали уште прави добра торта, се сеќаваш кога ни направи тогаш торта тебе ти падна пола на под и го направи ќилимот лом, а нели наредниот ден требаше да одиме во Охрид, леле колку убаво си поминавме тогаш се сеќаваш. Некаде на крај на муабетот ќе најави благо каење ама не дека ти раскинала, него општо, леле колку бев млада и глупава тогаш многу работи би сменила тогаш. Ти од таа реченица треба да прочиташ меѓу редови што сака да ти каже затоа што тежината на гордоста што ѓаволот ја носи не се мери ни во метрички тони, за да ти признае дека згрешила. Фастфорвард некој ден покасно ти си пак со неа...
Абе убаво си филозофирате вака, и све си е точно, ама на било кој стрејт маж некоја ваква (или со друга боја на коса :icon_mrgr:)

ко ќе му се убаци, инстантно ќе го заборави цел муабет горе Сусаро што ви го образложи :icon_lol:
Би требало за правилно користење на главите повеќе да дискутирате :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
^Па да де, Сусаро го кажа токму тоа.
Sussaro напиша:
Ќе дојде облечена секси, не премногу оросписки за да биде апла, него таман, ѓаволот точно знае што значи тоа таман.
Не мора цел муабет да се памти, само последните 2-3 реченици :D
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Мажите се како кучиња, секогаш се враќаат. Жените се како мачки. Викнете и еднаш на мачката и веќе ја нема
 

starfish

Зрно грашок
Член од
16 октомври 2011
Мислења
15
Поени од реакции
23
Зошто да се врати кога нема да биде истиот жар како порано?
Зошто да се врати кога секогаш ке има префрлување на вината за грешките во минатото?
Зошто ке ми е потребен веке прочитан роман со познат крај?
Ако е веке бивш нека остане таму.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
75
Се враќаат бифшите,секако дека се враќаат,но одкако ќе видат дека напрајле грешка катастрофална и ќе заклучат дека во новиот има недостаток на било какви емоции,емотивна интелигенција и разум.Потоа се прашуваат кај им бил на нив разумот.
Одкако ќе дојдат до заклучок дека имале разум и тој разум го стимулирал и го развивал тој на кој му раскинале предходно,за да влезат во врска со бесчувствително лајно почнуваат да пиштат по тебе на социјална мрежа од која си ги избришал за пријатели и ти се закачиле под некое друго име(за тоа подоцна дознаваш) и те боцкаат по 3 пати во денот,а ти појма немаш која е девојката нормално,ради ред и да не те нарече некој клошар ќе ја прифатиш за пријател одкако ќе видиш дека види мајката имаме 10 пријатели заеднички и сите женски и сите другарки на бифшата(ова последново не го земаш во обзир секако последно го разбираш).

Па сетне ја прифаќаш новата пријателка која е многу мистериозна,има слика на профил од некој меланхоличен женски лик,убава но не преубава но слатка,која види мајката сака документарци и става на ѕидот по 10 клипа од ју туб секој ден,слуша Рок музика,се интересира за наука,мрази материјализам и уште повеќе пари,Филозофски настроена,образована или високо образование во тек од тип на Биологија-Хемија и Медицина и слично,зачленета во групи исто како тебе,почнува нешто да те копка и си среќен:) и по малку си излегол од нервен слом од предходната врска,на чиј крај си бил со скршено срце,и си ја отерал во 3пм дотичната,ама само по телефон,оти си немал прилика да ја сретнеш во живо,сега има нова љубов,безвременска и безгранична,абе фантастично највистинска,се нај нај кај новиот батко на бифшата,и мускули поголеми од тебе и кола и приколка за колата или џипот беше и многу малку мозок..пих јака работа немал мозок,ќе си купи све со парите.
Нејсе!
Ајде сетне стапуваш во контакт-дискусија со новава пријателка,која си,што си,од каде и слични клише прашања и имаш одговор секако,па културен народ сме ние бре.
-Таа сум,ова сум,од тамо сум...чек од каде??????
-Фак,не сме од ист град,штета,лошо и негативно ама премостливо,абе одлично е,повторно насмеан и среќен си. :)



Дискусија тече,знае многу работи,ама недоволно,некако касни со одговори ама јбг нетот е спор.
Тече нештото некое време,леле паметна колку е,добра и интелигентна,емоции течат како од хидрант.
Фак!!!
Разочарана е,ја изневерил дечкото се жали..па и јас сум ама не се жалам никому,ама нема врска женско е бе полабилно на искажување емоции,побрзо срцето го отвора,ние машките сме...машки што друго.
Супер богати..повторно насмеан и среќен :) и тоа два пати,еве два пати:):)


· Да се видиме?-Прашуваш пак насмеан и среќен:)два пати:):) Абе зафатена сум сега,имам проблеми и слични глупости. Ок прифаќаш и си велиш учи девојчето,може и ручек им прави дома на мрзите. Ама не се трпи веќе,си се навлекол ко тесен кондом.Си нашол женска верзија на себе,абе неверојатно.И тука нешто почнува да те копа,премногу реално и добро за вистинито да е,бајка е,ама бајки има само во приказните и почнуваш да се сомневаш. Почнуваш од заеднички 10 пријатели т.е. пријателки да бараш врска за контакт,мобилен и слично......Леле мајко,никоја нема ни мобилен,или не сака да даде.И пишуваш на социјална мрежа и пак бараш контакт.
Таа вели грда била,не била таа на сликата!!!!
П Па јас мор не сум лепотан,нормален дечко,симпатичен,ни убав ни грд,ама појќе кон грд :vozbud:
Дај број!!!!!!!!
-Одговор:Немам мобилен!
Дај фиксен!!!!!!!
Одговор:Ни го исклучија.
Дај адреса!!!!!!
Одговор:Многу е голем градов,не ќе можеш да ме најдеш,живеам во приградска населба во едно слепо уличе,глуп изговор,а мор Такси има,ама не земаш во обзир ова.
Фак,си велам вистина градот е голем,абе Метропола,со големо М,не е то провинција ко градов мој.
Чаре немаш...Полудуваш...Гледам нешто фармерката широка ми станала.Одиш на вага и гледаш си ослабел 10 кила за месец дена,сега ми текнува дека последен пат јадев завчера кога ми тутна мајка ми кифла додека пиев јако кафе утрото...лек никаков,освем да ја патентирам диетава и да ја ставам на нет,може ќе се најде некој да ја откупи па ќе напраам и пари упм.Стануваш не заспан и легнуваш мртов за спиење.
Не бе полуден сум сигурно или некоја магија ми имаат напрајно комшиите или пак Вуду црнка од Хаити најмиле,па сум во дилема дали сум Зомби или жив.Хакан Шуќур жив сум,почна заб да ме боли.
Дотичната ја нема никаде на социјална мрежа,нема видеа,нема песни,фулозофии јок,абе се тапа,тапа Џонсон сум станал и јас.Врви време,болен си ама во умот и умираш ама пак во умот,не јадеш и не спиеш,си заборавил да се забричиш не знаеш од кога,може месеци и пол поминало,личиш како Патријах со брадата,Отец Будала.
Лелеееееееее порака!!!!!
За миг скокаш од радост,не ти се верува,се враќаш во живот моментално,си се воздигнал до небото и играш со Ангели,и чекаш Ангелите да те однесат кај Бога,пак си среќен:) и тоа неколку пати :):):):):):)
Отвораш порака и наоѓаш најцрн Демон,поцрн дури од Ѓаволот кој може вода да му носи да си измие нозете валкани.
Демонот пишува:Здраво мило,јас сум,извини што те лажев и изневерував и извини што те лажам со профилов,сакав само да контактираме и пак да сме заедно.
Мене тоа малку коса на главата ми се чини ми паднала додека читам.Фак!-Нов момент,ме изневерувала...........чувствувам како ми растат рогови,дури може да ги видам на сенките во мониторов,ми се чини челото ќе ми прсне,роговите растат упм како Хел Бој да сум,ама ќе ги стругнам со брусилица,колај работа.
Читам понатамо што напишал Демонот:Знам дека згрешив и направив голема грешка,и дека нема да ми простиш никогаш,но те молам се ќе направам за тебе и слично дрн дрн дрн дрн дрн дрн дрн дрн сер сер сер сер сер сер сер сер и се постра.

Неколку профили избиршав во еден ден,еден од Демонот и другите од помошниците.

Има Верници покајници според вас????
Според мене нема,а и да има не е да им веруваш.

Е така бифшите се враќаат и поминуваат тамо кај што ја заебале работата.
Јас сум жив,здрав отприлика,среќен релативно,пари нормално пак нема,немам ни возачка дозвола а камо ли кола.
А Демонот игра едно оро што се вика брак со еден друг Ѓавол и им посакувам пријатни моменти во Пеколот ..насмеан и среќен:) два пати :):)
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Се враќаат... само да ти направат проблеми у главата. Демек им текнало на тебе, па да си прашаат како си. Од бивши нема аир. Да биле ко што треба ќе биле сеуште актуелни :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom