Дежа ву - Дали некогаш ви се случило?

Член од
1 март 2007
Мислења
127
Поени од реакции
0
Просто се случува.И малку ми делува страшно.

И ако е болест значи свите смо болни :salut:

Неверојатно
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Desa Vu za mene e koga znam so ke se slucit na casot(skolo)

p.s. DEKA KE ME IZBRKET
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
PSYtisfaction напиша:
Ај молимте приложи ми каде си прочитал тоа дека дежа ву е, кај болест, па уште и тешка. Не се ни споредува ни у поим со болест како шизофренијата.

И мене ми се случило нормално, милион пати. Еднаш дури и при разговор на мсн. :) Знам, знам, премногу време поминувам пред пи-си... nemoguce:
НЕ СЕ СПОРЕДУВА АМА СЛИЧНА Е КО НЕА СКОРО ИСТА. И тоа ТЕШКА = СТРАШНА А тоа со МСН, брат ми, сон... Тоа би било претскажување:tapp:
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
Martin$ напиша:
НЕ СЕ СПОРЕДУВА АМА СЛИЧНА Е КО НЕА СКОРО ИСТА. И тоа ТЕШКА = СТРАШНА А тоа со МСН, брат ми, сон... Тоа би било претскажување:tapp:
Сигурна сум дека си немал намера да не одговориш на молбата на PSYtisfaction да приложиш референтна литература во врска со ваквото твое тврдење. И сигурна сум дека листата на наслови е прилично долга.

По втор пат темава ќе ја заклучам со образложение дека е прилично исцрпена.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Дежаву...има ли некој појма што се случува?

Верувам дека ви се случило на повеќето она чувство што се нарекува дежаву, односно гледате нешто и иомате чувство дека веќе сте го виделе, доживеале истиот момент, со истите луѓе во него и истите муабети....и тоа трае неколку секунди. Какви се вашите размислувања за тоа, зошто се појавува, од каде, што значи и слично.
 
D

drle

Гостин
Како помал имав чести вакви исуства и не сакам пак да ги имам оти неубо се чуствував и ме фаќаше страв. Изгледа со годините се губи таа да ја наречам "способност" и сега многу ретко ми се случува.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
мене ми се деси вчера едно огромно дежаву,знаев шо ќе се деси ама баш се,2-3минути траеше.
не ми е страв туку ми е забавно и убаво ми е некако кога ми се дешава,и одма ги известувам сите дека сум доживеала дежаву.
колку што знам никој не знае зашто точно се дешава ова чудо,и која е поентата.
имаше една статија на кајгана главната ама не ми текнува за шо точно беше и дали имаше објаснување и за оваа појава.
у секој случај,имам слушнато како наводно ако имаш дежаву значи дека на добар пат си тргнат...така се тешам јас кога сум во дилеми и кога ијам дежаву:)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.451
Поени од реакции
47.291
Ми се случуваат чат-пат,за некои мислам дека сум ги доживеал ама за некои па сум сигурен дека сум ги сонувал и тука почнувам да се мислам дали сум нормален....
Иначе ме нервира кога ке ми каже некој “еииејеиеј дежавау дежавуу’’пошто е најчесто у сред муабет и го прекинува иститот,па затоа и мене кога ке ми се деси си ќутам и отсутен сум со паметот некое време :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Верувам дека ви се случило на повеќето она чувство што се нарекува дежаву, односно гледате нешто и иомате чувство дека веќе сте го виделе, доживеале истиот момент, со истите луѓе во него и истите муабети....и тоа трае неколку секунди. Какви се вашите размислувања за тоа, зошто се појавува, од каде, што значи и слично.

дежа ву значи веќе видено. тоа ја докажува теоријата за паралелни светови каде ти живееш на друго место и друго време. и затоа кога се наоѓаш на некое место а си прв пат тебе ти изгледа се познато како да си бил тука. тоа значи дека постојата повеќе животи а не само еден како што не лажат денес.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
дежа ву значи веќе видено. тоа ја докажува теоријата за паралелни светови каде ти живееш на друго место и друго време. и затоа кога се наоѓаш на некое место а си прв пат тебе ти изгледа се познато како да си бил тука. тоа значи дека постојата повеќе животи а не само еден како што не лажат денес.
И јас верувам во повеќе животи, мислам сум читал за тоа и ми е интересно, ама дежа ву значи(според дежаву-ата што сум ги доживеал) иста случка што ти се случила пред извесно време. На мене ми се случила истата ситуација во продавница и на одмор. Тоа не значи дека тоа било во минатиот живот, туку пред година-дена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Повеќе животи, паралелни светови и ред други работи верувам дека постојат така и со дежа ву. Ми се има случено и ми се случува и тоа не еднаш или два пати премногу:nesvest:
Многу интересна појава на која никој до сега не дал конкретен одговор, што е, зашто се појавува и слични работи.
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Deza vu ili kako i da go narecam ama mn pati mi se ima sluceno
so e rabotava neznam na momenti mi doaga misla deka sum izmrdal
so pametov ama so da prais toa e!!
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
SE NAOGAM NA SVADBA I GLEDAM EDNO ZENSKO SUTESTVO OBLECENO VO CRNO SO MRACEN POGLED PREMNOGU UBAVA SO CRNA TRAKA OKULU VRATOT ..... GO SONUVAV TOA KAKO DETE KOGA JA VIDOV VO REALNOSTA NEMOZEV DA SE SOVZEMAM:uvo:UFFFFFFFF AMA REALNO BESE TOA ISTO KAKO VO SON
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Секако дека ми се случило,, и верувам дека секому некогаш му се случило...Веројатно сите различно ја толкуваат оваа појава..
Всушност,, сето тоа навидум изгледа како сон,, па често и ја користиме таа фраза дека тоа сме го сонувале..Јас мислам дека ако постои претходен живот,, тоа се само некои сеќавања од истиот односно некои појави ни се познати од претходно и на пр може да го почувствуваме некое место за познато иако можеби реално таму никогаш не сме биле..Познато ми е ова чувство и тоа многу често ми се случува,, но сепак не би можела доследно да ја објаснам оваа појава затоа што така веќе навлегувам во тема која не ми е позната,, затоа што не можам да кажам со сигурност дека постои тој друг живот..Сепак акцентот паѓа на претпоставки,,а докажани факти нема...:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom