Dreambox забранет во Македонија

Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Не верувам дека ќе може. Еве јас имам нелегален Windows дома. Ќе ми дојде инспекција да провери?

не мора да доага доволно е да забранат увезување и продажба (и ке ми ги срушат плановите)
абе кути си не кажувај такви работи дека имаш пиратски OS може има некој шпијуни :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
не мора да доага доволно е да забранат увезување и продажба (и ке ми ги срушат плановите)
абе кути си не кажувај такви работи дека имаш пиратски OS може има некој шпијуни :)
Да забранат узезување и продажба на производи кои доаѓаат од најголемата европска економска сила, Германија, а истовремено да охрабруваат странски инвеститори да инвестираат во Македонија... работава е сам себе го убијал. :tapp:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.757
Поени од реакции
9.881
која му е цената на дримбоксот..да си купам еден ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
која му е цената на дримбоксот..да си купам еден ?
Зависи кој модел и од кој продавач, во Македонија во главно се продаваат кинески фалсификати, но изненадувачки е фактот дека токму кинеските фалсификати ги фалат дека наводно се подобри од германските оригинали, чудо невидено.

Најкупуван е Dreambox 500s, но тој не се произведува повеќе, што значи дека ако го има во продажба, тогаш дефинитивно е кинески фалсификат, подобар и попрепорачлив е поновиот модел Dreambox 500 HD, а го продаваат по цени помеѓу 250 и 300 евра.

За тие со подлабоки џебови, препорачлив е поновиот модел Dreambox 800 HD se, ова е важно, значи не Dreambox 800, ниту Dreambox 800 PVR, ниту Dreambox 800 HD, ниту Dreambox 800 HD PVR, туку Dreambox 800 HD se, го продаваат по цени помеѓу 370 и 550 евра.

А за тие со најглабоки џебови, препорачлив е најскапиот модел Dreambox 8000 HD PVR, го продаваат по цени помеѓу 560 и 1300 евра.

Ќе повторам, зависи од моделот кој го бараш и од продавачот, сателитската опрема во Македонија е предмет на најразни измами, не е лесно да се најде оригинален рисивер или добар фалсификат, особено ако се земе во предвид фактот дека Dream Multimedia немаат ниту свој овластен дистрибутер, ниту свој овластен дилер во Република Македонија.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
од Кина да си порачаш многу поефтино е
250 долари ти е 800 HD SE (башка најновата верзија со усб напред и најнов тунер)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Ја знајте онаа српска поговорка.... "Свако чудо за три дана" ?
И ова ќе биди така...ќе се донеси законот и некое време можи...ама можи...да направат нешто околу забрана за продажба...и после се по старо...исто како законот со плукање по улиците, ѓубре по улици....стара приказна....ние носиме закони само колку да се донесат, да ги има црно на бело и да речиме на ЕУ дека го имаме и тој закон донесено за нашата "ЕУ Агенда".
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Ја знајте онаа српска поговорка.... "Свако чудо за три дана" ?
И ова ќе биди така...ќе се донеси законот и некое време можи...ама можи...да направат нешто околу забрана за продажба...и после се по старо...исто како законот со плукање по улиците, ѓубре по улици....стара приказна....ние носиме закони само колку да се донесат, да ги има црно на бело и да речиме на ЕУ дека го имаме и тој закон донесено за нашата "ЕУ Агенда".
тоа е точно, ама да „забраниш дримбокс во домаќинствата“ е идиотизам од невидени размери. ќе ни се смеат, плус што може дрим мултимедија да ја тужи македонија...
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Шо и да ни прави државата неможе да не измолзе саглам ваљда и она нешто е у делириум

Да се направи закон да нема секс или закон за луѓе шо немаат работа да се убијат.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
od 1-1-2012 sekoj koj ke odnese kompjuter na servis vo niko set amc i dr, ako nema licenciran windows kompjuterot ke mu bide zaplenet, najnova vest vo vecer
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.663
Поени од реакции
11.886
od 1-1-2012 sekoj koj ke odnese kompjuter na servis vo niko set amc i dr, ako nema licenciran windows kompjuterot ke mu bide zaplenet, najnova vest vo vecer
Некои други ограничувања, како на пример, ако напојувањето не е со минимална моќност до 300 вати, компјутерот да не биде примен на сервис ?

Или овие од Вечер се изгубиле во календарот, па сега си играат априлијада, или овие нашинциве во власта не се со сите.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
od 1-1-2012 sekoj koj ke odnese kompjuter na servis vo niko set amc i dr, ako nema licenciran windows kompjuterot ke mu bide zaplenet, najnova vest vo vecer
Дај линк да видиме што е работава.И со кое право го прават ова.
--- надополнето: 12 декември 2011 во 13:29 ---
od 1-1-2012 sekoj koj ke odnese kompjuter na servis vo niko set amc i dr, ako nema licenciran windows kompjuterot ke mu bide zaplenet, najnova vest vo vecer
Дај линк да видиме што е работава.И со кое право го прават ова.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Веќе и сателитските антени се забранија, па да видам некој на балкон што има монтирано кривична казна 3-4 години.
--- надополнето: 12 декември 2011 во 13:33 ---
Дај линк да видиме што е работава.И со кое право го прават ова.
--- надополнето: 12 декември 2011 во 13:29 ---

Дај линк да видиме што е работава.И со кое право го прават ова.
А ако го извадам дискот? Зошто да ми буричка по мои лични фајлови? Зарем нарушувањето на приватноста не е казниво дело?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Сателитски антени забранети?Аман бе, бетер од кина не направивте.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.161
Поени од реакции
7.711
Малку ппретеруваат со казни и др небитни работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom