Дали вреди да се биде добар?

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
ДА дефинитивно али треба да се бира со кого....едино така ке имаш мир у душичката ..лошите луге не можат да спијат јадат седат мирно, тоа лошотилото ги прати..немаат мир
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Многу ме иритираат муабети као само ако си лош ќе го добиеш поголемото парче леб.
Што ако со добро се постигне токму она што навистина се посакува? Каде е човечноста пред алчноста?
Ретко кој одолеал целосно пред негативните вредности, но ги има такви.
Рецимо, имаш цура која ја свиѓаш. Многу ме нервира тоа коа некој ќе ми рече дека добрите момци се лигуши. Не се. Лигуш е оној кој се повинува врз лошото понашање на партнерот. Добриот на фин и разбран начин ќе рече: вака и вака не е во ред, сакаш да одиме понатаму? или не?“ додека лошиот ќе најде начин да наплати/се одмазди за направеното. игнорирањето е еден вид на средина иао повеќе би го ставил на доброто - зашто колку толку ја учиш лекцијата индиректно.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Со луѓето и животните ДА. А со оние што глумат дека се луѓе а јасно се гледа дека не се-НЕ би рекол :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
ДА дефинитивно али треба да се бира со кого....едино така ке имаш мир у душичката ..лошите луге не можат да спијат јадат седат мирно, тоа лошотилото ги прати..немаат мир
Според твојата дефиниција, секој психопат е константно во параноја. А не е. Прво треба да си поставиш дефиниција за лош човек, па после да ставаш на кантар.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.295
Поени од реакции
30.391
Според твојата дефиниција, секој психопат е константно во параноја. А не е. Прво треба да си поставиш дефиниција за лош човек, па после да ставаш на кантар.
paranojata e konstanta na psihopatot.,...losh chovek., da ne odime podaleku od tebe., i nema potreba od kantar., stavam elektrodi ., i ke ti kazham se shto neznaesh za sebe
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
дефинитивно вреди да се биде добар. Колку и да некогаш мислиш дека си будала зашто си постапил праведно во овој неправеден свет сепак мислам дека најголемата работа во животот ќе ја постигнеш ако станеш добар човек. Добрината е единственото нешто што не краси. Суштински според мене луѓето се делат само и само на добри и лоши. Едноставна филозофија е.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
За добрите добар за лошите лош...од искуство,не од друго
 
A

AnFem

Гостин
Со животните, да.
За луѓето... се трудам, ама почнувам да се замислувам. Ова не се луѓе! Во повеќето, човечкото во нив одамна умрело. Злобни гнаси, желни за моќ, одмазда, полни со лицемерие...
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
paranojata e konstanta na psihopatot.,...losh chovek., da ne odime podaleku od tebe., i nema potreba od kantar., stavam elektrodi ., i ke ti kazham se shto neznaesh za sebe
Ако психопатите, сериските убијци и сите други се параноични, збунети изветреани, нема да бидат толку успешни во нивниот бизнис и да успеат да масакрираат цели семејства и десетици луѓе без никој да има везе кој е всушност кривиот за сето тоа. Делот од мозокот каде што се дешаваат емоциите, нив им е помал и недоразвиен, затоа него му е гајле дали растура некое семејство или одзима некој живот, едноставно го прави тоа пошто така сака. И ќе ми кажеш дека тоа не е така?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.295
Поени од реакции
30.391
vo mozokot ne se sluchuvaat emociite tuku samo mislite i nivna realizacija.a vo momentov si dobitnik na AN nagrada za med., fiziologija po prashanjeto za mal i nedorazvien mozok., sistemskata postavenost na zapadnite civilizacii preferirajki go nasilieto kako instrument za samosebesozdavanje i vrshenje kontrola vrz narodot ja prodolzhuva i vo deneshno vreme istata tradicija,....
a da ne bidam oftopik da vredi da se bide dobar ., no ne so nekoi kako...........
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Според твојата дефиниција, секој психопат е константно во параноја. А не е. Прво треба да си поставиш дефиниција за лош човек, па после да ставаш на кантар.
Да психопат со пореметен ум не расудува чисто и има доза најчесто на шизофренија (блага или истакната) Таквите убици, криминалци силувачи МоНСтрУмИ од луѓе имаат константен немир, глад, жед за ново злосторство...Тие можеби се срекни одма после извршено убиство или чин...Тоа ги ХРАНИ..Но константно се неисполнети...тажни..нервозни и бесни..мизерни..Тоа НЕ е Мир!Тоа се лудаци тие немаат мир и спокојство во своја кожа!. Затоа се многу "мирни" во затворите погледни само што се случува во ќелиите.............и јасно ке ти биде.....
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Да психопат со пореметен ум не расудува чисто и има доза најчесто на шизофренија (блага или истакната) Таквите убици, криминалци силувачи МоНСтрУмИ од луѓе имаат константен немир, глад, жед за ново злосторство...Тие можеби се срекни одма после извршено убиство или чин...Тоа ги ХРАНИ..Но константно се неисполнети...тажни..нервозни и бесни..мизерни..Тоа НЕ е Мир!Тоа се лудаци тие немаат мир и спокојство во своја кожа!. Затоа се многу "мирни" во затворите погледни само што се случува во ќелиите.............и јасно ке ти биде.....
Гледаш, мешаш одредени работи, едно е внатрешен мир, друго е глад. Разликата е во тоа што едното е мизерија другото е задоволство, исто као да праиш споредба на оргазам, со прдеж, од двете ти е полесно, ама на 2 различни начини. Од првото, лежиш мирен у мерак, од другото, знаеш дека те чека шољата.

Психопатот убива затоа што така сака, му се може, тоа не значи дека тој не е мирен длабоко во себе, всушност е апсолутно мирен, доколку не е, совеста ќе го грицка и нема да убива.

Од друга страна, обичните смртници што немаат мир, незначи дека се злобни, можеби само се плашат од нешто, еве рецимо се плашат од самата смрт, или од нешто безначајно за останатите луѓе.

Злобата сама по себе си е човечка особина, не е поврзана со ништо друго, на пример, сериски убиец, генески предиспозициски убиец психопат. Тој не е злобен човек, едноставно не разбира доволно дека тоа што го прави е погрешно, за него тоа е правилно и ги исполнува неговите кодекси. Што не значи дека не треба да му се пресуди и да си ја одслужи својата казна па макар и да е смрт.

За да дефинираш некого како злобен, треба многу ствари да поврзеш, за кои лично сега не би навлегувал пошо треба да напишам цела лектира, ама поентата ми е, ако не вреди да бидеш добар, и ти самиот си злобен. Што автоматски ја убива поентата на целата оваа дискусија.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.295
Поени од реакции
30.391
totalka zabegano zabegan zabega oftopik od rubrika za dali vredi da se bide dobar ., otide po se najverojatno na tezhok kriminal masovni ubijci.,....e sega tuka neshto pak ne mi shtima ., imalo obichni i neobichni smrtnici............i seto ovoa go skocka vo tema shto nema vrska so patologija na umot.,.........a zlobata e samo edna obichna karakterna chovechka osobina.....i so meshanje na tematika od drug vid poentata na diskusijata se gubi .,a ne se ubiva za tebe neshto morbidnoto ti e mnogu blisku do umot.........
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
DonJas како прво забега со темата која гласи Дали вреди да се биде добар а не да се оправдува и величи злобата кај луѓето! Како второ според тебе убиците и лудаците кои прават злосторства се мирни спокојни максимално пошто немаат чувство на грижа на совест што е неточно ...Во секој од нас има вградено грижа на совест и таа тронка што ќе остане во злобниците се јавува во вид на себе-одземање на животот или покајание...или немир кој го објаснив погоре....Јас не ги величам и ставам на ПИЕДАСТАЛ лошите луѓе дека се многу моќни и имаат совршена самоконтрола како ти што велиш ..Не би рекла...Чинот на злосторство трае минута, саат....а после како живеат си погледнал проучил некои примери на злосторници??? Нивниот живот биографија.....Погледај па збори..А не само да се креваат на место кое не се.......
И искрено не ми се зборува за нив толку ..не ме занимат до толку да ги анализирам..........А и надвор сме од темава..........Најди во подфорумиве некоја слична тема за злобни луѓе па искажи се таму;) ..........................
 

Kajgana Shop

На врв Bottom