Помош, софтверски проблеми и совети

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
А да пишеш што се ти е ставено на startup т.е. што се си уклучил да ти се подига заедно со виндовсот, потоа да пратиш/поставиш слика од таскменаџерот со активните процеси... кој антивирус го користиш...кога последен пат виндовсот ти е преинсталиран/формат... зошто само од тоа ...ми кочи... ништо не може да се заклучи.
Некој погоре ти спомна малку и да подзачистиш .... ти препорачувам ...Windows manager...
... ako неќе ни така.... тогаш тргај се што ти треба надвор од С ..... и форматирај... колку и да форматирањето е радикална постапка понекогаш е најбрз лек со најмалку изгубено време.
Абе ништо не ми стартува со подигање на виндоусот освен антивирусната шо е и та е истечена а можно е да има и вируси... сега зедов плата :D че го носам да го среда малце ...фала за мислењето
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Абе ништо не ми стартува со подигање на виндоусот освен антивирусната шо е и та е истечена а можно е да има и вируси... сега зедов плата :D че го носам да го среда малце ...фала за мислењето
Зошто да трошиш пари, пробај да го средиш сам. Направи го ова што ти вели воне, во процесите во таск менаџер види дали се стартува нешто штп не треба. После скенирај со препорачаниве програми, можно е и за вирус да се работи.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Зошто да трошиш пари, пробај да го средиш сам. Направи го ова што ти вели воне, во процесите во таск менаџер види дали се стартува нешто штп не треба. После скенирај со препорачаниве програми, можно е и за вирус да се работи.
Фала ќе пробам иако не се разбирам многу...ако заебам нешто тука се програмерите :icon_lol:
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
имам проблеми со усб-то .. не сака да ми ја чита камерата и кабелчето за телефон ми дава усб драјвер e инсталиран с и после тоа дека не го препознава хардверот...ај малку хелп
 
K

kalimer0

Гостин
Кога ќе го отворам Windows Firewall ми излегува


Кликам Yes и огнениот ѕид е ON но после некое време кога ќе го отворам, повторно ми излегува прозорецот од сликата.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кога ќе го отворам Windows Firewall ми излегува


Кликам Yes и огнениот ѕид е ON но после некое време кога ќе го отворам, повторно ми излегува прозорецот од сликата.
Start-control panel- administrative tools- services-desen klik na windows firewall- izberi properties-vo starttup type prefrli na automatic-Apply- stisni na Start- pa na Ok...

Тоа ти е за уклучување на firewallot ...но и немаш некоја потреба од него, секој добар антивирусен програм има во себе firewall...
 
K

kalimer0

Гостин
Start-control panel- administrative tools- services-desen klik na windows firewall- izberi properties-vo starttup type prefrli na automatic-Apply- stisni na Start- pa na Ok...

Тоа ти е за уклучување на firewallot ...но и немаш некоја потреба од него, секој добар антивирусен програм има во себе firewall...
Го пробав тоа но после рестартот повторно е на Disabled и статусот е Stopped...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Го пробав тоа но после рестартот повторно е на Disabled и статусот е Stopped...
Кој антивирус користиш? .... ако е микрософтовиот MSE тогаш тој го гаси firewallot...

... а и баталиго уградениот firewall во икспето...не го бива за ништо...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.667
како да блокирам сајт ? (youtube)
пробав преку : Disk C,Windows,system32,driverrs,etc,hosts1, направив како што треба .. нели:
127.0.0.1 www.youtube.com

но сепак повторно отвара .. ? помош ? пробав и : Control Panel,internet options, reveidetes sites и пишав таму исто :www.youtube.com.... но пак ништо, пак отвара.... help...?
малце каснам ама ако сеуште го немаш решено проблемов, додади уште една линија во hosts file-от
127.0.0.1 youtube.com

без www
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дечки ај ако има некој нека ми прати Key за Folder Lock 7 пошо ставив јас неколку ама ми вика дека се искористени од друг компјутер. Или ако има некое друго програмче за заклучување што не бара да се лиценцира.
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
здраво момци го имам следнов проблем сакам да си ги вратам сите слики од кога ми е земет компјутерот т.с.пред 4 /5год отогаш е форматиран едно 3/4 пати и е многу работен дали има некој софтвер со кој би го решил тоа.знаци многу одамна сликите сакам да си ги вратам.Фала во напред
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
здраво момци го имам следнов проблем сакам да си ги вратам сите слики од кога ми е земет компјутерот т.с.пред 4 /5год отогаш е форматиран едно 3/4 пати и е многу работен дали има некој софтвер со кој би го решил тоа.знаци многу одамна сликите сакам да си ги вратам.Фала во напред
да постои :) Временска машина да го вратиш времето и да ги зачувуваш сликите при формат :) Од пред 4/5 години само Чак Норис може да ти ги врат :pos:
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
5.227
Поени од реакции
972
Дечки ај ако има некој нека ми прати Key за Folder Lock 7 пошо ставив јас неколку ама ми вика дека се искористени од друг компјутер. Или ако има некое друго програмче за заклучување што не бара да се лиценцира.
Наместо да се мачиш со разни софтвери и лиценци да пробаш да го заклучиш фолдерот без никаква програма? Еве ти убаво објаснето.


10.Заклучување на одреден фолдер без никаков програм само со код.

cls
@ECHO OFF
title Folder Locker
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to Unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Locker
echo Locker created successfully
goto End
:End


Значи копирајте го кодов во notepad и во линијата каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password сменете го во кој сакате збор кој и нели ќе биде пасвордот за фолдерот.Зачувајте го како .bat и All Files.
Ќе добиете .bat фајл.Стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер.Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте.Следува прашање дали сакате да го заклучите и внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува.Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побаран пасвордот,внесете го,и....Voila :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom