Графички карти

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481
Сакаш да кажеш дека АМД се подобри од интел, затоа што амд II x4 phenom е 6000 денари а интел и7 2600к е 17 000 денари, и со тие пари може на дуал сокет да ставам два амд и ке го брише паркетот со интел?
Процесорите на Амд се катастрофа, картите се друга приказна.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Jas go upaluvam kopceto IGNORE!!!! :tapp:
Do tolku gluposti odnosno pogresni informacii nemam procitano vo eden post do sega... vo deset posta da, ama vo eden post dosega ne :notworthy:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
БЕЗ НАВРЕДИ!
Сакаш да кажеш дека АМД се подобри од интел, затоа што амд II x4 phenom е 6000 денари а интел и7 2600к е 17 000 денари, и со тие пари може на дуал сокет да ставам два амд и ке го брише паркетот со интел?
pa ja ne go rekov toa sea za graficki praime muabet :)
--- надополнето: Nov 29, 2011 8:27 PM ---
@General Laki, човек, дај бе престани да се брукаш веке. Пак се изнатропа глупости, од тие тешките. Си го копирал првиот линк што ти излегол на гугл...
Прво научи што значи референтен дизајн, што нереферентен, потоа можеби, ама само можеби ке има надеж за тебе.
Во врска со OpenGL, HD5000 серијата на ATI (сега AMD) поддржува OpenGL 4.1. Tие твои линкови од кои што се "просветлуваш" очигледно ги пишувал некој како тебе, чул не дочул, чул не разбрал. Кога излезе HD5000 серијата, OpenGL 4.1 сеуште не беше излезен и тогаш беше актуелна верзијата 3.2. Подоцна кога излезе верзијата 4.1 на OpenGL HD5000 серијата доби поддршка преку драјвери за истата, што значи HD5000 поддржува OpenGL 4.1, како и HD6000 серијата.
На крај краева да резимираме, HD5770, HD6770 исти ку*ац ти е без разлика дали е со 30 мегахерци повеке или помалку.

П.С. Чекај, ти мислиш дека Sandy Bridge технологијата е графичка со интегриран процесор?
Тогаш го повлекувам зборот кажан погоре, нема никаква надеж за тебе.
Толку.
Ne go rekov toa sandy bridge tie platforma.I prestani so toa "se iznatropa gluposti" a ti od kaj dobivas informacii neznam ama dobro ova e forum i ovdeka samo mislenje se ostava a deka ke se raspravam so tebe nemozam veruj mi...

БЕЗ НАВРЕДИ!!!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ќе дојде некој нов на темава, ќе се иначита и нема да знае што читал, што е добро, што лошо, како ова е подобро од ова...... нема да знае што знае а што не знае....

Полека малку, ако не знаете, не се силете.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
pa ja ne go rekov toa sea za graficki praime muabet :)
Што се мешаш секаде како џокер во покер. Каде Noorotic те спомена тебе, нели гледаш дека во неговиот пост е цитиран Psyside и дека тој пост се однесува на него. :rolleyes:

Ne go rekov toa sandy bridge tie platforma.I prestani so toa "se iznatropa gluposti" a ti od kaj dobivas informacii neznam ama dobro ova e forum i ovdeka samo mislenje se ostava a deka ke se raspravam so tebe nemozam veruj mi...

БЕЗ НАВРЕДИ!!!
Да, точно. Ова е форум и затоа престани да тропаш глупости и да шириш дезинформации ако не знаеш ништо. Како што кажа членот погоре, ако дојде некој нов да прочита нешто нема да знае што треба, а што не.
BTW, Sandy Bridge е кодното име на втората генерација Core процесори од Интел.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Вцера земав gforce neso tamo oznaki ima pa pisuva 220 1 giga ram izgleda vaka nekako


Дали некој знае некој каков модел точно имам и дали е добра графицката
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
^ Тоа ти е nVidia GT220 модел. Тој на сликата е од Асус.
Добра е за сурфање, HD филмови, и да извртеш некоја понова игра на low, или ако е некоја како CoD на high. Не е ништо посебно.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Картата не е ништо посебно, а и претерано скапа е, околу 300$, за 330$ на newegg се наоѓа HD 6970, многу подобар избор. Исто и 6950 2GB за 270$, а 6950 и GTX 560 Ti 448 се јадат во бенчмарци. Така да картава е фејл. Најинтересно е тоа што е limited edition, нема да ја има на пазарот повеќе од 3-4 месеци :tapp:
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Ми треба мала помош. Ми цркна графицката. Стара беше скоро 10 год. ATI 3D rage II+pci . Ми нудат некои стари, користени, ама сакам да купам нова. Но проблем ми е кај да најдам нова графичка што е на PCI слот. Дали некој може да ми помогне? Дали и се произведуваат сеуште? :) Не мора да е јака, сепак е стар компјутерот, за интернет, офис, филмови гледање...ништо посебно..
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Ми треба мала помош. Ми цркна графицката. Стара беше скоро 10 год. ATI 3D rage II+pci . Ми нудат некои стари, користени, ама сакам да купам нова. Но проблем ми е кај да најдам нова графичка што е на PCI слот. Дали некој може да ми помогне? Дали и се произведуваат сеуште? :) Не мора да е јака, сепак е стар компјутерот, за интернет, офис, филмови гледање...ништо посебно..
Не се произведуваат графички на PCI одамна, а и да најдеш некоја, најслабите карти од AMD/Nvidia како HD 5450/GT430 се 5-6x побрзи од неа, а овие карти се ѓубре во споредба со останатите модели од line-up-от на AMD/Nvidia.
Така да воопшто не ти се исплати да бараш карта на PCI слот, собирај пари за нова конфигурација.
--- надополнето: Dec 3, 2011 5:49 PM ---
Да не си збунет?

Сите нови се на PCI слот, а според оваа што си ја имал.... 99% компјутерот ти е за нигде што значи џабе ќе земеш нова графичка.

Што конфигурација имаш?
Он не мислеше на PCI-Express (PCIe) него на PCI, уште поголема антика од AGP :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не се произведуваат графички на PCI одамна, а и да најдеш некоја, најслабите карти од AMD/Nvidia како HD 5450/GT430 се 5-6x побрзи од неа, а овие карти се ѓубре во споредба со останатите модели од line-up-от на AMD/Nvidia.
Така да воопшто не ти се исплати да бараш карта на PCI слот, собирај пари за нова конфигурација.
--- надополнето: Dec 3, 2011 5:49 PM ---


Он не мислеше на PCI-Express (PCIe) него на PCI, уште поголема антика од AGP :)
Приметив :)

И по грешка си го избришав мислењето, нешто ме зеза форумов, копчињава ми ги дава во хиерогливи (измени, избриши, зачувај, одговори....)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Денес земав Palit GeForce 210 1GB DDR3.....за до 50евра само таа ми излезе у игра.....па сеа незнам според вас како се покажувале овие графички од оваа серија??

п.с Инаку сега сум преку HDMI кабел...на 24" LED монитор...и сум запрепастен од острината....незнам дали треба да ја подесам и фреквенцијата...оти многу брзо ми ги умара очите(или не игра улога?).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom