Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Пак јас , ми треба совет .. гледав коли тука во мк и сега за сега немам ништо бендисано , ви кажав дека се мислев мегу фокус и пежо 307 пежото беше продадено , а фокусот не го бендисав гледав и стило , Голфовите и пасатите држат мн цена , за БМВ не правам муабет инаку до 4500 евра давам за кола , и сега се мислам дали да одам за соседаа Бугарија и од таму да земам нешто и дали ке ми излезе поевтино , ми треба совет дали да одам да гледам дали ,вреди по шо знам ги маскираат и шминкаат колите или дапродолжам да барам овде и да чекам вистинска прилика. ?
Бугарите прават ептен дубари. Често пати коли увезени во Бугарија од други земји, убиени од возење ги продаваат на „желни за кола“ македонци, се разбира принашминкани и зо вратена километража. Ако си во можност, шетни до Велика Британија. Денес добив информација дека има купишта одлични коли со волан на лева страна и токму поради таа „аномалија“ се продаваат по багателни цени
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Бугарите прават ептен дубари. Често пати коли увезени во Бугарија од други земји, убиени од возење ги продаваат на „желни за кола“ македонци, се разбира принашминкани и зо вратена километража. Ако си во можност, шетни до Велика Британија. Денес добив информација дека има купишта одлични коли со волан на лева страна и токму поради таа „аномалија“ се продаваат по багателни цени
Барајте сервисна книшка.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
30
kako da ne bidam izmamen dok kupuvam vozilo ???? na sto najvekje da gledam......dali d ago ostavam dokolku ne se soglasi gazdata da ide kolata na proverka kaj mehanicar......dali moze d aima graficko masli i kako da se proveri dali ima ?? soveti ve molam ITNO E ;)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Пак јас , ми треба совет .. гледав коли тука во мк и сега за сега немам ништо бендисано , ви кажав дека се мислев мегу фокус и пежо 307 пежото беше продадено , а фокусот не го бендисав гледав и стило , Голфовите и пасатите држат мн цена , за БМВ не правам муабет инаку до 4500 евра давам за кола , и сега се мислам дали да одам за соседаа Бугарија и од таму да земам нешто и дали ке ми излезе поевтино , ми треба совет дали да одам да гледам дали ,вреди по шо знам ги маскираат и шминкаат колите или дапродолжам да барам овде и да чекам вистинска прилика. ?
За тие пари ќе најдеш и наша од тука купена со мала километража, е за таква се дава пари
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
„Докарувачите“ по дефиниција гледат да ти го опнат...
Па и на нив некој им го опнал и ќе се врти кругот додека некој не направи ремонт,а друг лимарија и фарбање???
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:16 AM ---
Барајте сервисна книшка.
Хахаха бугар и сервисна книшка!!!Од каде да ти најде сервисна книшка кога секоја втора кола е крпена и поправана од исти 2-3 коли.Секој втор бугарски автоплац од напред има половни возила а од назад автосервис кој поправа или продава половни авто делови.Во бугарија по кола само со човек што многу добро се разбира од коли,инаку остана за делови.
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:32 AM ---
Пак јас , ми треба совет .. гледав коли тука во мк и сега за сега немам ништо бендисано , ви кажав дека се мислев мегу фокус и пежо 307 пежото беше продадено , а фокусот не го бендисав гледав и стило , Голфовите и пасатите држат мн цена , за БМВ не правам муабет инаку до 4500 евра давам за кола , и сега се мислам дали да одам за соседаа Бугарија и од таму да земам нешто и дали ке ми излезе поевтино , ми треба совет дали да одам да гледам дали ,вреди по шо знам ги маскираат и шминкаат колите или дапродолжам да барам овде и да чекам вистинска прилика. ?
На пежо и форд дизел моторите се исти.Разликата е HDI на PSA,а TDCI на FORD.Форд во своите возила вградува дизел мотори произврдени од PSA.Не брзај кога имаш кеш лесно е можеш да бираш и во подобра позиција си од тој што продава.Ако ти не се разбираш без човек што многу добро се разбира од коли не би те советувал да купуваш кола,осебно не од бугарија
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:35 AM ---
За тие пари ќе најдеш и наша од тука купена со мала километража, е за таква се дава пари
По што ќе приметиш дека не е враќана километражата на колата
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:37 AM ---
kako da ne bidam izmamen dok kupuvam vozilo ???? na sto najvekje da gledam......dali d ago ostavam dokolku ne se soglasi gazdata da ide kolata na proverka kaj mehanicar......dali moze d aima graficko masli i kako da se proveri dali ima ?? soveti ve molam ITNO E ;)
Друже само со мајстор или пријател што се разбира во коли
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Ако сте од Скопје со проблеми со опеливе. Има во Скопје поточно на ул Скупи. бб. Тел на ПП. Јас сум презадоволен од човекот. Оправката требаше да ме кошта 600 еур кај други мајстори. А ме чинеше 2000 ден и гратис од мене гајба пиво. :) Инаку за Опел Астра стануваше збор. Ми ја реши за 40 мин.
кажи ми број од мајсторот, имам проблем со корса, изгледа сензорорт за воздух...
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Да не ти прави милијарда обртаи при палење?
прави повеќе, да.....и нема снага понекогаш на тргнување, на семафори....плус сецка одвреме на време и се палат индикатори на шал таблата
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
прави повеќе, да.....и нема снага понекогаш на тргнување, на семафори....плус сецка одвреме на време и се палат индикатори на шал таблата
Јас ја однесов на дијагностика, ми појави грешка во сензорот за воздух. Но ми рекоа дека требало прво да го исчистат на компјутер незнам како се вика тој дел чини 40 евра и потоа да се видело дали е сензор навистина или не. Иначе сецка на прва и втора, повеќе од 110 не крева, прави милион обртаи на палење некогаш и 24 часа одмара. Плус во последно време почна и да бучи, корсиве се лудница.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Јас ја однесов на дијагностика, ми појави грешка во сензорот за воздух. Но ми рекоа дека требало прво да го исчистат на компјутер незнам како се вика тој дел чини 40 евра и потоа да се видело дали е сензор навистина или не. Иначе сецка на прва и втора, повеќе од 110 не крева, прави милион обртаи на палење некогаш и 24 часа одмара. Плус во последно време почна и да бучи, корсиве се лудница.
и јас ја ставив на компјутер, демек сензорот бил проблем ама изгледа и нешто друго прави проблем...кај мене сецка и на трета и четврта, потрошувачката исто е зголемена а тоа не ќе е од сензорот....само нервози со корсава....не се погодија ц класата....
каде ја носеше ти, во овластен сервис или обичен мајстор?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
и јас ја ставив на компјутер, демек сензорот бил проблем ама изгледа и нешто друго прави проблем...кај мене сецка и на трета и четврта, потрошувачката исто е зголемена а тоа не ќе е од сензорот....само нервози со корсава....не се погодија ц класата....
каде ја носеше ти, во овластен сервис или обичен мајстор?
Кај обичен мајстор, зошто во сервис ќе те изгорат и пак нема да ја направат. Корсите никој не ги направил до сега :) Приметив и кај мене дека почна да расте потрошувачката. Кај мене ме плашат најмногу обртаите ќе го сменам и сензорот за воздух, но исто не верувам дека е до тоа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кантите (колите) од ланскиот увоз се
--- надополнето: Nov 30, 2011 6:54 PM ---
Вакумот проверен ли ви е.?
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
56
Поени од реакции
7
и јас ја ставив на компјутер, демек сензорот бил проблем ама изгледа и нешто друго прави проблем...кај мене сецка и на трета и четврта, потрошувачката исто е зголемена а тоа не ќе е од сензорот....само нервози со корсава....не се погодија ц класата....
каде ја носеше ти, во овластен сервис или обичен мајстор?
Опелите се топ поготово корса ц меѓутоа зависи од каде е увезена и колкава е километражата. Ако е од Италија да знаеш дека е премногу возена дупло него ли во Словенија и Германија и време и е веќе да почне да прави проблеми.позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom