Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 јули 2009
Мислења
19
Поени од реакции
20
Ве молам за помош што ли се случи ни самиот незнам, али наутро кога ја палам колата некако тешко ми пали како да се мачи, откако ќе загрее колата цел ден нема проблем одма пали без проблеми,е сеа работата е што веќе не ни пали тешко туку само ќе (штракне) и толку.Мислев дека ми е до појачалото да не му краде струја или радиото ама не е до тоа.Пробував до сеа и несака само некое време ќе посака да заверти ама ништо.Можно ли е да е алансерот или пак не ми се полни акумулаторот/
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Малку помош!
Има ли некој искуство со опелов мотор 2.0 16в еко.
Нешто не го бива околу потрошувачка,многу е висока или којку би требало да има потрошувачка град или отворено?
Инаку добро е што има дел за автомобили и размена на искуства.
--- надополнето: Nov 28, 2011 2:28 PM ---
Се работи за вектра а 1995 год мотор со X20XEV мотор
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Малку помош!
Има ли некој искуство со опелов мотор 2.0 16в еко.
Нешто не го бива околу потрошувачка,многу е висока или којку би требало да има потрошувачка град или отворено?
Инаку добро е што има дел за автомобили и размена на искуства.
--- надополнето: Nov 28, 2011 2:28 PM ---
Се работи за вектра а 1995 год мотор со X20XEV мотор
Бензин или дизел? Колку е тоа „висока“ потрошувачка според тебе?
--- надополнето: Nov 28, 2011 3:04 PM ---
Малку помош!
Има ли некој искуство со опелов мотор 2.0 16в еко.
Нешто не го бива околу потрошувачка,многу е висока или којку би требало да има потрошувачка град или отворено?
Инаку добро е што има дел за автомобили и размена на искуства.
--- надополнето: Nov 28, 2011 2:28 PM ---
Се работи за вектра а 1995 год мотор со X20XEV мотор
Бензин или дизел? Колку е тоа „висока“ потрошувачка според тебе?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Кој има искуство со Голф 4 1.4, некои викаат трошел моторот масло.
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
значи опел 2.0 16в нема нити постои нафта незнам колку се разбираш а има и модел-тип на моторот околу 20л
на крај ни не е битно што возило марка е има ли некој или имал проблем со потрошувачка екстремно висока
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
На што возило?
Второ мора да има,може да дојдеш до склопот за централната?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
Ве молам за помош што ли се случи ни самиот незнам, али наутро кога ја палам колата некако тешко ми пали како да се мачи, откако ќе загрее колата цел ден нема проблем одма пали без проблеми,е сеа работата е што веќе не ни пали тешко туку само ќе (штракне) и толку.Мислев дека ми е до појачалото да не му краде струја или радиото ама не е до тоа.Пробував до сеа и несака само некое време ќе посака да заверти ама ништо.Можно ли е да е алансерот или пак не ми се полни акумулаторот/
Го имам истиот проблем,како што напиша од а до ш.... инаку татко ми (искусен таксист меѓудругото) ми кажа дека е бендексот (во алансерот) Немам појма што е уствари бендекс...ама треба на електричар да се носи као...ај види што ке направиш и пиши...
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Бендексот тешко а алансерот да.
Или четкици а најверојатно пиксни на алансер
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
значи опел 2.0 16в нема нити постои нафта незнам колку се разбираш а има и модел-тип на моторот
Не се разбирам многу...

Оpel Vectra 2.0 DTI 16V 1995 cm3, 101 HP....

Па пошо не се разбирам, ќе остам некој друг да те посоветува...
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Dzish ради информација се разбирал или не незнам ниту ме интересира но форумов е општ заеднишки а не поле за расправии па како нека ти каже некој друг,прво види точно што напишав и најди ми мотор по шифра-тип напишан со нафта како си напишал.
Има мотори мал минион и не ми објаснувај па нарочито за опел зошто од пола мој живот возам опел, а не сум од вчера,а покрај тоа и сам си ги одржувам возилата.
За информација моторов е од вауксал англиска верзија на опел и вградуван во нивни возила а опел ги користи само во верзуја на вектра а 2.0 16в цдх фул опрема од 1995г,во некои калибри и една астра модифицирана верзија.
Прашањето ми е има ли некој искуство со тој ама баш тој тип на мотор а не општо што е како е и ...
Но за тоа ок. Кој има ако има и ако сака нека пиши а ти шефе ако си толкав стручњак нема да коментираш за капалки и слишни глупост и дека вентилот е подмачкан само одреден процент а останатиот сув.
Абе џанам глупост до неа,не се гумички куку се семеринзи на вентили кои служат за да не оди маслото во делот за согорување што не е допустиво односно ако по одредени километри се стврднат или оштетет тратко речено ке троси масло и ке чади -се гледа сивкаст лад на издув во место при давање на поголеми обртаи.
Уште нешто ако те интересира прашај имам 51 г и од свои 14 од 125пз почнувам да растурам,ремонтирам и прават триста глупости со коли и од мотори. Не е фалење но ме нервираат типови знам ама не кажувам.
Знај и чувај си го,но јас знам ама не се и ке учам додека су жив.

DRAGIPUSKA!
за цитроенот или било кое возило со централна има можност да си приклучиш ако нема кога ќе отвориш или затвориш врати-централна да има и визуелно давање на жмигавци или јас имам на позиција.
На самиот склоп има конектор кој треба со инструмент да провериш кој ти е оној што дава сигнал-минус за да може да искористиш и го приклучиш за визуелно покажување на централна.
Уште едно прашање -централната ти е монтирана покасно или е фабричка?
Пиши ке го средиме проблемот-и не е некој проблем
поздрав
--- надополнето: Nov 29, 2011 10:22 AM ---
И едно дополнување за шефот шо знае а не кажува
оди на: http://www.auto-types.com/opel/opel-vectra-20i-16v-cd-4-doors-sedan-421/
ги има моделите на вектри има и др ова е страна за сите можни возила произведени и нивни карактеристики :http://www.carfolio.com/specifications/
може да ви користат на сите да си проверите кој модел што има.
Има и др.
--- надополнето: Nov 29, 2011 10:34 AM ---
Не се разбирам многу...

Оpel Vectra 2.0 DTI 16V 1995 cm3, 101 HP....

Па пошо не се разбирам, ќе остам некој друг да те посоветува...
Е и одговор на то што го пиша.
Стварно мислам дека не се разбираш,
Најде некаде мотор 2.0 16в од 1995г еко?
или тресна и отана интересен. Пишувајте но прво проверете податоци па одговор а не ми покажуваш мотор од 2001-ва година---1995 година ок?
Има интернет и ми покажуваш сликички.
Ако се потрудеше (пошто се разбираш) ќе видеше дека се работи за 2000 16 вентила 136коњски сили со 2аербега клима,абс,хечбек,195/65 -15,маглинки,појачано-дополнително светло назат за магла и незнам уште некои глупости.
Без навреди но се разидовме со моделите и проблемов.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Пак јас , ми треба совет .. гледав коли тука во мк и сега за сега немам ништо бендисано , ви кажав дека се мислев мегу фокус и пежо 307 пежото беше продадено , а фокусот не го бендисав гледав и стило , Голфовите и пасатите држат мн цена , за БМВ не правам муабет инаку до 4500 евра давам за кола , и сега се мислам дали да одам за соседаа Бугарија и од таму да земам нешто и дали ке ми излезе поевтино , ми треба совет дали да одам да гледам дали ,вреди по шо знам ги маскираат и шминкаат колите или дапродолжам да барам овде и да чекам вистинска прилика. ?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пак јас , ми треба совет .. гледав коли тука во мк и сега за сега немам ништо бендисано , ви кажав дека се мислев мегу фокус и пежо 307 пежото беше продадено , а фокусот не го бендисав гледав и стило , Голфовите и пасатите држат мн цена , за БМВ не правам муабет инаку до 4500 евра давам за кола , и сега се мислам дали да одам за соседаа Бугарија и од таму да земам нешто и дали ке ми излезе поевтино , ми треба совет дали да одам да гледам дали ,вреди по шо знам ги маскираат и шминкаат колите или дапродолжам да барам овде и да чекам вистинска прилика. ?
Нема врска ако е шминкана и маскирана. Оди во Бугарија и земи си до 4.500 супер кола. Пола држава купува коли од таму, башка и сега според новиот закон ќе можеш да возиш на бг таблици. BMW-иња до таа цена гром имаш. Ништо не те кошта да отидеш. Немора да купуваш, само разгледај си. Но немој да те заболе глава, зошто таму врие од плацеви и коли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom