Масони

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Претпоставував дека ќе ги подигнеш конкретните примери.
Масонска ложа во повоена Југославија не постои. Ложата е приспана пред војната и не е никогаш обновена. Тито и компанија немаат постоечка регуларна ложа, без разлика што биле членови на масонеријата пред војната. Соодветно - не постои начин да злоупотребат со масонеријата, бидејќи - таква не постои. Што се однесува до контактите со западот - повторно - масонеријата нема улога во тоа, туку станува збор за приватни контакти. Масонска ложа не постои, за истата да биде злоупотребена во тој период.
П2 - во моментот во кој Дичо Џели почнува да ги нарушува правилата на масонеријата и да ја води ложата надвор од правилата поставени од неговата голема ложа - целата П2 е исклучена од списокот на масонски ложи (членовите на ложата кои не се согласуваат со Џели преминуваат во други ложи). Ова се случува неколку години пред да се случи било кој од финансиските скандали во кои е замешана П2. П2 се вмешува во скандалите како мафијашка групација, но не и како масонска ложа, бидејќи одамна веќе не е тоа (можеш да провериш, има доста информација за ова - дури самиот Голем Мајстор е принуден година и пол да се крие во илегала, заради смртни закани од Џели, по неговото исклучување, а тоа е повторно - многу пред да се случат јавните скандали).
За Демирел - ќе проверам, ќе пишам, не сум доволно информиран.

Како што реков - обиди за злоупотреби со масонеријата може да има и има. Реална злоупотреба со масонеријата не се случила, од проста причина што при самиот обид членовите (или цели ложи) се исклучуваат веднаш (П2 е многу добар пример за тоа).
Ова е повторен обид да ги „спинуваш“ фактите. Каде реков дека масонска ложа во СФРЈ постои? Јосип Броз & компанија (а богами бројна е компанијава на предвоени масони кои раководат со СФРЈ) ги злоупотребуваат масонските конекции и инсталираат диктатура, директно спротивна на масонските начела. Ложите не постојат бидејќи на предвоените југословенски масони на чело со Броз власта им била многу послатка отколку масонските идеали.

Италијанскиот масон и финансиски хохштаплер се вика Licio Gelli -- Личо, не Дичо. Дичо зограф бил еден од легендарните македонски фрескописци. ;) На темата: Секој може да прочита што било и како било со П2. "Благородната" мисија на италијанските масони од Pi Due е обемно документирана. Оваа масонска ложа е ноторен пример за бескрупулозна злоупотреба која пукнала во финансики и политички скандал кој не се пере.

За Демирел приложив линкови од кои еден е масонски: Големата ложа на Турција. Масонот Сулејман Демирел го негирал сопственото членство во масонеријата со документ од ложата (потпишан од неговиот масонски брат) за да добие на избори за премиер. И добил, и тоа многу пати, меѓу другото и поради лажната изјава дека не е масон. Ова е јавна масонска лага со цел еден масон да се докопа до власта. Ова е очигледна злоупотреба на службен документ од ложата.

Спинот кој се обидуваш да го прошверцуваш е дека можеби Демирел имал закани по живот па морал да се крие. Кој политичар во голема земја нема закани по живот? Обама, Саркози, или Меркел имаат такви закани секој ден. За Саркози не знам, ама Меркел и Обама сигурно не се масони. И сега? Ваквиот спин не проаѓа ни поради фактот што Турција е демократија долго време пред Демирел и масоните таму организирано постојат уште пред Кемал Ататурк. Уште повеќе, ваква пракса на изјаснување постоела и во многу други земји, дури и во Британија, колевката на масонеријата. Како што и сам знаеш, во Британија имаше одредба (сега укината) со која луѓето на јавни функции (како судиите, полициските службеници, итн.) требало да се изјаснат дали се членови на масонски ложи. Ова се бара поради конфликт на интереси, заштита од узурпирање на власт и, (шок!) злоупотреба на масонските конекции.

Реална злоупотреба на масонеријата се случувала и е регистрирана бидејќи (знам, шокантно е ова) масонеријата не е совршена. Ти можеш да го негираш ова ad nauseam без никакви аргументи, да си праиш филмови за масонеријата, но не можеш да ги промениш фактите. Затоа, ќе те оставам да уживаш во сопствениот pipe dream за совршеноста на благородната организација на која и` припаѓаш. Секој кој навистина сака да ги проучи овие масонски скандали ќе ги пронајде фактите и ќе дојде до сопствен заклучок. Ти и јас не сме му потребни.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Тапетар - толкувањето на работите е оставено на секого, соодветно имам право да имам различно мислење од тебе по одредени прашања, и во ниеден момент не сум го оспорил твоето право на истото.
Што се однесува до "спин" - ако за нешто немам доволно информација, тоа отворено го кажувам, кога ќе имам ќе пишам мое мислење. Никогаш не сум имал проблем отворено да пишувам и за проблеми и за што и да е - последниве неколку страници се добар пример. Името на Џели е грешка во куцање, се случува.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Тапетар - толкувањето на работите е оставено на секого, соодветно имам право да имам различно мислење од тебе по одредени прашања, и во ниеден момент не сум го оспорил твоето право на истото.
Што се однесува до "спин" - ако за нешто немам доволно информација, тоа отворено го кажувам, кога ќе имам ќе пишам мое мислење. Никогаш не сум имал проблем отворено да пишувам и за проблеми и за што и да е - последниве неколку страници се добар пример. Името на Џели е грешка во куцање, се случува.
Никој не ти го оспорува правото на мислење, zidarski. Дури и кога има еден огромен розе слон во собата, ти имаш право да мислиш дека тој не постои. Дискутирам преку факти и тие стојат. Небулозната теза не можеш да ја одбраниш. Инаку, факт е и дека хохштаплеров за тебе е Дичо Џели -- го пишуваш секој пат исто на темава. Еднаш во пост #438, вторпат во #1114, и третпат во пост #2670. ;)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
legalno neregistrirano zdruzenie na luge ,zdruzeni so cel da vlijaat na drzavata za nivno licno zbogatuvanje -- toa e masonska organizacija, zaebete go kodot na da vinci, i imeto masoni , pisatelot na kodot samo sakal da zaraboti na edna kniga bazirana na megusobno nepovrzani nastani od istorijata, a masoni, pa toa ete se naoslo zaednicko ime za takvite organizacii koi najpoveke gi ima vo demokratskite drzavi
--- надополнето: Nov 21, 2011 10:23 PM ---
legalno neregistrirano zdruzenie na luge ,zdruzeni so cel da vlijaat na drzavata za nivno licno zbogatuvanje -- toa e masonska organizacija, zaebete go kodot na da vinci, i imeto masoni , pisatelot na kodot samo sakal da zaraboti na edna kniga bazirana na megusobno nepovrzani nastani od istorijata, a masoni, pa toa ete se naoslo zaednicko ime za takvite organizacii koi najpoveke gi ima vo demokratskite drzavi
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Туку што имав интересен разговор со брат од Турција на темата Демирел.
Според него (и сепак, би сакал да пробуричкам уште малку по темата, за да имам уште појасна слика), се случило следното:
Демирел, во 1965-та година бара Големата Ложа да издаде документ, во кој ќе стои дека тој не е и не бил масон. Во тој момент, Демирел, не е член на Големата Ложа (напушта пред да се кандидира, затоа што ја бара поддршката на релативно десничарска партија, која не е про-масонски настроена), но - сепак - бил веќе инициран како масон. Од секретаријатот на Големата Ложа, без одобрение на Големиот Мајстор, издаваат таков сертификат, дека Демирел не е масон. Документот што го издаваат вели дека во нивното членство не фигурира лицето Сулејман Демирел, што е точно во моментот, но основното прашање не е тоа - а дали воопшто бил масон. Откако таквиот документ излегува - големиот мајстор ги отпушта членовите замешани во тоа (иако според мене требало и самиот да напушти, затоа што дозволил во негов мандат да се случи таков проблем), но сепак, се случува разделување на ложата на две фракции. Главната причина за поделбата е тоа што големиот мајстор не излегува во јавноста за да ја даде целосната информација и да го расчисти случајот. Лично мислам дека постапил многу погрешно, иако реално не е должен да го даде конкретното објаснување, ниту да зборува за сегашни и бивши членови.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Туку што имав интересен разговор со брат од Турција на темата Демирел.
Според него (и сепак, би сакал да пробуричкам уште малку по темата, за да имам уште појасна слика), се случило следното:
Демирел, во 1965-та година бара Големата Ложа да издаде документ, во кој ќе стои дека тој не е и не бил масон. Во тој момент, Демирел, не е член на Големата Ложа (напушта пред да се кандидира, затоа што ја бара поддршката на релативно десничарска партија, која не е про-масонски настроена), но - сепак - бил веќе инициран како масон. Од секретаријатот на Големата Ложа, без одобрение на Големиот Мајстор, издаваат таков сертификат, дека Демирел не е масон. Документот што го издаваат вели дека во нивното членство не фигурира лицето Сулејман Демирел, што е точно во моментот, но основното прашање не е тоа - а дали воопшто бил масон. Откако таквиот документ излегува - големиот мајстор ги отпушта членовите замешани во тоа (иако според мене требало и самиот да напушти, затоа што дозволил во негов мандат да се случи таков проблем), но сепак, се случува разделување на ложата на две фракции. Главната причина за поделбата е тоа што големиот мајстор не излегува во јавноста за да ја даде целосната информација и да го расчисти случајот. Лично мислам дека постапил многу погрешно, иако реално не е должен да го даде конкретното објаснување, ниту да зборува за сегашни и бивши членови.
Официјалниот извештај на Големата Ложа на Турција е следниот.

At the end of 1964, The Grand Secretary, on his own, gave a letter to Bro. Suleyman Demirel, stating that he was not a freemason. The Grand Secretary was the Senior Warden of the lodge in which Demirel had been initiated in 1955. Demirel used this document against the fundamentalist wing in his political party, was thus elected to the Presidence of the party and reigned on Turkish Politics until 2000, when he retired as President of the Republic.

In the 1965 Grand Master elections, the Bro. who issued this letter was elected, in spite of the Supreme Council’s secret opposition. The Supreme Council preferred the election of a Bro. who would be obedient to them and tried to cancel these elections. This led to a lot of turbulence in the ranks of Turkish Freemasons. Finally a schism occurred, with a small group of brothers creating a separate Grand Lodge, which later attached itself to the French Grand Orient. Today this irregular grand lodge has about 3000 members and is in relations with a Turkish Women’s Grand Lodge. This is a rather new outfit and has a few hundred members, organized in all major cities in Turkey.

Демирел излегува од ложата да се кандидира. Значи не е масон во моментот. Привремено излегува од ложата да сврши работа со избориве. Дали се рачуна што прави и како се однесува во тој интервал? Или се` тоа пу-пу не важи пошто не е масон? Ептени ми се свиѓа ова со Демирел. Си зел чоекот масонски одмор, си се инсталирал во политиката со лажна изјава (шест мандата како премиер и еден претседателски) и после пак си продолжил да си биде масон на раат. Боље здравје. А Масонеријата си останува чиста ко јутарња роса. Капа им симињам на масоните за манипулирање со јавноста и „масирање“ на вистината.
 

zok

Член од
27 октомври 2008
Мислења
36
Поени од реакции
16
legalno neregistrirano zdruzenie na luge ,zdruzeni so cel da vlijaat na drzavata za nivno licno zbogatuvanje -- toa e masonska organizacija, zaebete go kodot na da vinci, i imeto masoni , pisatelot na kodot samo sakal da zaraboti na edna kniga bazirana na megusobno nepovrzani nastani od istorijata, a masoni, pa toa ete se naoslo zaednicko ime za takvite organizacii koi najpoveke gi ima vo demokratskite drzavi
--- надополнето: Nov 21, 2011 10:23 PM ---
legalno neregistrirano zdruzenie na luge ,zdruzeni so cel da vlijaat na drzavata za nivno licno zbogatuvanje -- toa e masonska organizacija, zaebete go kodot na da vinci, i imeto masoni , pisatelot na kodot samo sakal da zaraboti na edna kniga bazirana na megusobno nepovrzani nastani od istorijata, a masoni, pa toa ete se naoslo zaednicko ime za takvite organizacii koi najpoveke gi ima vo demokratskite drzavi
Напротив, се работи за легално регистрирани здруженија на граѓани кои треба да ги почитуваат законите на државата во која живеат. Една од целите е човек да се запознае себе си и да се самоусоврши градејки го храмот на хуманоста.
Што се однесува до "Кодот на Да Винчи", да во право си, барем што се однесува до заработувањето пари, но темата воопшто не се масоните туку "Илуминатите". Можеби мислеше на "Изгубениот симбол", книга за која масоните тврдат дека им има нанесено голема штета со извртување на фактите. И двете книги се фикција, иако искрено ми се допаѓаат како четиво наменето за разонода.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Туку што имав интересен разговор со брат од Турција на темата Демирел.
Според него (и сепак, би сакал да пробуричкам уште малку по темата, за да имам уште појасна слика), се случило следното:
Демирел, во 1965-та година бара Големата Ложа да издаде документ, во кој ќе стои дека тој не е и не бил масон. Во тој момент, Демирел, не е член на Големата Ложа (напушта пред да се кандидира, затоа што ја бара поддршката на релативно десничарска партија, која не е про-масонски настроена), но - сепак - бил веќе инициран како масон. Од секретаријатот на Големата Ложа, без одобрение на Големиот Мајстор, издаваат таков сертификат, дека Демирел не е масон. Документот што го издаваат вели дека во нивното членство не фигурира лицето Сулејман Демирел, што е точно во моментот, но основното прашање не е тоа - а дали воопшто бил масон. Откако таквиот документ излегува - големиот мајстор ги отпушта членовите замешани во тоа (иако според мене требало и самиот да напушти, затоа што дозволил во негов мандат да се случи таков проблем), но сепак, се случува разделување на ложата на две фракции. Главната причина за поделбата е тоа што големиот мајстор не излегува во јавноста за да ја даде целосната информација и да го расчисти случајот. Лично мислам дека постапил многу погрешно, иако реално не е должен да го даде конкретното објаснување, ниту да зборува за сегашни и бивши членови.
Очигледно е дека сите тие титули Голем Мајстор и сл. не се фигуративни, т.е. во голема мера театарски. Сепак си имаат свои посебни значења,права и обврски(не за џабе се тепаат за унапредување).Затоа не секој може да стане Голем Мајстор,витез,церемонијал мајстор,секретар... Сеуште не сум сретнал некој Голем Мајстор кој по професија е бодигард(вратар) со незавршено основно образование, со никакво влијание во општеството и државата. Обичен човек може да стане масон, но неможе да напредува доколку нема одредени добри лични постигнувања и статус во општеството. Затоа не треба погршено да се преставува организацијата.
Можеби во канада е поинаку, меѓутоа голем дел од населението е финансиски стабилно и со фино образование.
И уште нешто, како се постапува при реизбор на Голем Мајстор, дали е вечна титулата или пак на одредено време, дали се наследува семејно? Во англија веќе 50 години Голем Мајстор е војводата од Кент. Во Македонија мислам дека е од 2005 години до денес е истиот голем мајстор, дали ќе има смена?:) Мислам дека може подобар лик да ја води Масонската Ложа во Македонија. Ако можеш да посветиш малку повеќе на овој процес и околку изборот на старешините и другите позначајни позиции внатре во ложата. Нели доколку мислиш дека треба да споделиш подетални информации, би биле благодарни!
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
Собранието во Римини на 14 март 1993 било легитимно и се одржало поради воената состојба во Србија. На ова собрание за нов Голем мајстор на РГЛ „Југославија“ бил избран Драган Танасиќ. Ова е потврдено во циркуларното писмо на Големиот секретар на Обединетите ложи на Германија. Инаку ова циркуларно писмо до сите регуларни ложи е реакција на контактите кои нерегуларната Голема обединета ложа на Србија се обидела да ги оствари со Обединетите ложи на Германија.
Иако мислењето за масонеријата ми е различно од Тапетаров ќе го искористам неговиот пост за едно прашање за Зидарски---Мислам дека имаше спомнато дека грчките масони ги признаваат своите браќа во Македонија како македонци и не им го оспоруваат нивното постоење.......па што тогаш бара во ова писмо ФИРОМ (како појаснување)????? и тоа од германска ложа....значи нас германците во своите документи не водат како ФИРОМ а не пак грците???????
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
--- i verojno se tamu ,nabogatite luge vo makedonija ?
Постојат неколку масонски организации во Македонија, кои се на различен начин формирани. Ќе сретнеш тука на форумот различни гледишта околу начинот на формирање и слично(најважно е дека ги има и дека функционираат, секој на свој начин). Но важно е за една држава која сака да биде успешна т.е. се стреми кон тоа, да има што повеќе моќни масонски ложи! Тоа е докажано низ историјата и од тоа не треба да се плаши народот, може да има само повеќе бенефиции за државата во која живееме.
Иако е надвор од темата, пред неколку години се присутни и неколку темпларски редови, едниот е со исклучиво македонски членови и мислам дека функционира послабо, а другиот мислам дека не делува во државава, ама пред некој месец го имаше на телевизија кога почесен член стана претседателот на Македонија...
Интересно за сите овие тајни здруженија е тоа што имаат слични проблеми во функционирањето со мегусебно негирање и постојано докажување кој е вистинскиот наследник на правите ритуали од минатото. Пак ќе повторам важно е да се присутни во државата.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: zok
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
ne sum siguren deka postoenje masonsko igranizacii e dobro za eden narod, ama masonerijata go vrti svetot, zatoa e podobro da si so niv otkolku protiv niv , citav nekade deka i tito bi mason , mozebi a i najverojatno i bil , bidejki kako pragmaticen politicar , sekogas bil tamu kade sto treba da bidne i da go iskoristi toa vo svoja koris , ili kako sto velat ,, kade site turci, tamu i gol asan,, :)
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
113
Поени од реакции
31
Не знам кој се е таму, но судејќи по првиот човек на ложата, ниту се најбогатите, ниту најпаметните...
Првиот човек го бие лош глас во државава, ама мегународно не ми стои така. Па почесен конзул на Канада - сигурно не е случајно. Пред некоја година на еден сајт(на странскиве ложи) видов дека секретар на ложата во Македонија бил адвокатот Никола Поленак. Го знаев и човекот што бил на чело пред да биде конзулот, само што од дамна го имам тоа прочитано па неможам баш да се сетам на името, баш е непознато во јавноста.
Исто така би рекол дека е член и Минчо Јорданов, проследете го говорот што го одржа при отварањето на неговата винарија, т.е. на новиот дел(барик) во винаријата. Говорот е чисто со масонски побуди, и за некој што не се замара со таа работа би бил - најобичен говор, може тука да го спомнеме и Трифун Костовски( пред се поради црквата што ја изгради во центарот, по коринтските столбови што ги има во неа и слично...)
Ако некој знае нешто повеќе би било убаво тоа да го сподели...
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
Се загина малку, ќе ти помогнам. Мене ме интересира концептот на масонеријата, религиозните или мистичните традиции, врските со други тајни или полутајни организации, и такви работи. Кој е член на Македонската ложа навистина не ме интересира, тоа ми се сведува на воајерство или малограѓанство. Плус, го гледав Живко на телевизија, далеку сум од тоа да бидам импресиониран, напротив, иузгубив секаков интерес за Македонската масонерија..

ОК?
----- uste li ne svakas , deka tuka nema nisto misticno, religiozno i takvi raboti, toa se najvlijatelnite kako i najbogatite luge vo edno opstestvo, koi pokraj sebe primaat samo slicni takvi, so cel, licno da napreduvat i se zbogatuvat , ako i postoi nekoj religioznost i misticnost , togasa e prifateno ,, radi ,reda,,ne se partija i ne se borat legalno za vlast , bidejki edna partija moze da izgubi na izbori i tolku od nivnata vlast, vaka se nelegalni, ama gi ima vo site partii, koja partija i da dobie na izbori, tie se na vlast, koja i partija da e na vlast ,tie se vo moznost da si gi ostvaruvat svoite interesi i da ja rakovodat drzavata , sto ke kazes na ova : na edni izbori ne znam koi , gorg bus i negoviot protivkandidat bile clenovi na edna ista masonska organizacija . . vo toa e silata na masonerijata , koj i da pobedi tie se na vlast
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
----- uste li ne svakas , deka tuka nema nisto misticno, religiozno i takvi raboti, toa se najvlijatelnite kako i najbogatite luge vo edno opstestvo, koi pokraj sebe primaat samo slicni takvi, so cel, licno da napreduvat i se zbogatuvat , ako i postoi nekoj religioznost i misticnost , togasa e prifateno ,, radi ,reda,,ne se partija i ne se borat legalno za vlast , bidejki edna partija moze da izgubi na izbori i tolku od nivnata vlast, vaka se nelegalni, ama gi ima vo site partii, koja partija i da dobie na izbori, tie se na vlast, koja i partija da e na vlast ,tie se vo moznost da si gi ostvaruvat svoite interesi i da ja rakovodat drzavata , sto ke kazes na ova : na edni izbori ne znam koi , gorg bus i negoviot protivkandidat bile clenovi na edna ista masonska organizacija . . vo toa e silata na masonerijata , koj i da pobedi tie se na vlast
ОК, благодарам, сфатив сега. Не ми помагај повеќе, аман, премногу ќе научам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom